OMO - Cesta do praveku

• USA OMO - A Journey to the Primaeval Age
všechny plakáty

28.10. sa vrátili z Etiópie na Slovensko členovia Expedície OMO. Na gumenom nafukovacom rafte splavili 900 km druhej najnáročnejšej africkej rieky Omo. Jej náročnost nespočíva iba v perejách z červenohnedej spenenej vody obtiažnosti WW III-IV. Rieka preteká hlbokým a neschodným kaňonom plným nebezpečných hrochov, päťmetrových krokodílov a jedovatých hadov, z ktorého niet úniku. Počas celej jednomesačnej cesty sa museli spoľahnúť len a len na svoje schopnosti a na schopnosti celého šesťčlenného kolektívu bez akejkoľvek možnosti pomoci v prípade nehody alebo zásobovania z vonku. Rieka totiž preteká územím nikoho. (oficiální text distributora)

Martin741

Barabas dokumenty tocit vie, o tom zadna. Tentokrat sa expedicia vydala po 1000km dlhej rieke OMO do etiopskych hor. A tento dokument je ó tom, ako aj o zvykoch miestnych domorodcov. 87 % ()

zette

Barabas ma za sebou urcite lepsi dokumenty. Expedice podala obdivuhodny vykon, domorode kmeny na platne potesi temer vzdy. Zabery mohly byt lepsi, co me ale neskutecne stvalo byl komentar, ktery byl misty nesnesitelny. ()

Radiq

Profesionální dokument podaný kamarádskou formou, s vtipným komentářem a úchvatnou přírodou a domorodci, kterejm nezbývá než závidět. Až na ty kalašnikovy. ()

dANo

Jeden z nalepších dokumentárnych filmov o adrenalíne, cestovateľskej vášni a o jednom veľkom dobrodružstve v podaní 6 ľudí na rafte na rieke Omo. ()

mirec88

Ďalšia výborná barabášovčina, ktorá nikoho nenechá na pochybách, že plaviť sa 1000 km po prúde rieky Omo nie je žiadna sranda. Milujem Barabášove dokumenty, ale niečo mi tu chýbalo k 5 hviezdam. ()

Autogram

Toto nie je len dokument, toto je dobrodružstvo. Cesta raftom do neznáma po neznámej rieke pomedzi hrochy, krokodíly, jedovaté hady, mierumilovné a agresívne kmene. Film je zároveň mementom, pretože novší dokument, ktorý nasledoval, prezradil, že rieka OMO a kmene, ako sú tu zachytené, dnes už neexistujú. Na rieke Číňania stavajú obrovské priehrady, príroda sa mení na plantáže a kmene namiesto tradícií začínajú používať mobily. –––– Pred nami je 600 kilometrov plavby perejami po neznámej rieke. Bez možnosti dovolať sa akejkoľvek pomoci. Presne tak, ako to má v divočine byť. Presne tak, ako sme si to želali. ()

ethos

Som uplne uchvateny barabasovimi dokumnetmi. Vzdy par dni po vzhliadnuti mam uplnu chut si ist to dobrodruzstvo prezit sam, no ktovie mozno sa mi to raz podari, ale asi skor nie. ()

darwin

Další úžasná cesta slovenských dobrodruhů, tentokrát do Etiopie. Důkaz toho, že symbolem civilizace není Coca-Cola, ale Kalašnikov. ()

Burdock

Plně souhlasím s komentářem od "venus". Amatérský dokument, nudně zpracováno, nudně sestříháno, komentář jak pro romantičky středního věku. Ale přesto za hodně zajímavý téma a prostředí dávám 4* ()

Angelino

Barabáš opäť vynikajúci v extrémnych podmienkach. Výborne spracované celé DVD aj s extra prílohami. Trošku mi však uteká odkaz. Žiadna z potenciálnych tém sa nedostáva do popredia. Mieša sa divoká voda s kmeňmi ktoré stále odolávajú modernej dobe so zaujímavými antropologickými otázkami, divoká príroda, boj s potenciálnymi chorobami a vírusmi. Zo všetkého trochu, ale ani z jedného dostatočná hĺbka. Ak porovnávam, vie to aj lepšie. ()

xargos

Někomu nemusí vyhovovat forma, kdy je snímáno a komentováno to, co je vidět a není větší pozornost věnována raftingu, zeměpisu, lidem a podobně. Mně osobně tento typ dokumentů vyhovuje. Jako bych se při sledování děje a vyprávění stával součástí toho všeho a emoce, kterých je ve filmu bohatě, prožívám společně s účastníky. Ještě nedávno jsem nevěděl, kdo je Pavol Barabáš a teď je to pro mne člověk, který se umí přesně strefit a popsat prožitky tak, že z nich běhá (příjemný) mráz po zádech... ()

alba

V slovenskom kinematografickom kontexte veľmi kvalitný dokument. Dobrodružná výprava so zaujímavými obrazmi africkej scenérie a zážitkami s domorodcami. Vadili mi len komentáre, nesadol mi hlas a spôsob komentujúcej. Avšak súhlasím s jej komentárom, že je to desivé, že jediné, čo majú domorodci s nami spoločné sú akáčky (samopal kalašnikov). ()

Maniik88

Ďalšia drsná výprava Barabáša a spol, kedy sa až nechutne veľa vecí môže pokaziť. Ostáva nám len fandiť skupine, nech ich nezožerú krokodýly, nezabijú ich hrochy, nepoštípu hady, neumrú na dehydratáciu, na doštípanie muchami tze tze, na utopenie v neznámej divokej rieke.. no nakoniec sa pre mňa najstrašideľnejšie zdalo stretnutie s domorodcami. Proste hocikedy ich mohli pobiť a uvariť v hrnci alebo zastreliť tými kalachmi. Krásne natočené, zvládnuté, nadabované, nastrihané ako je u Barabáša zvykom. Dokument svetovej úrovne s kusom srdca a odvahy. ()

Marat

Nemohu tento dokument hodnotit jinak než jak hodnotím. Skvělé dobrodružství po Africe, kde dnešní člověk se mockrát neobjevil, panenská příroda a chování domorodých kmenů. Jediné, co mi chybělo bylo jak se skupina šesti lidí vrátila zpět. Ale to je jen chybějící jahůdka na sedmipatrovém dortu. ()

Majoslav11

Zostal som úplne ohromený celou cestou dolu riekou, nevdojak som si neustále pripomínal jeden z mojich najobľúbenejších filmov - Apocalypse Now. Všetka česť zúčastneným na výprave. Niekedy trochu meditatívne obrázky, inokedy akčné. Moju pozornosť si snímok udržal bez problémov. Nádherné scenérie a exotika na plné gule. Problémom ale je, že snímok trochu nevkusne zostarol. Chaotický úvod a "perfektná" hudba film trochu na škodu degradujú. Spomeniem ešte low budget kameru a pátosový naratív Zuzany Fialovej. Ale teším sa na ďalšieho Barabáša. Za štyri hviezdy. ()

killa black

Další z vynikajících dokumentů Pavola Barabáše. Celá partička která se výletu účastní je velmi sympatická a s některými z členů jsme se mohli seznámit i v jiných dokumentech Barabáše. Tohle dílo nenudí a nenechá vás vydechnout ani na chvíli. Klobouk dolů před odvahou účastníků i když mám pocit, že cestování bez GPS a telefonu a chytání jednoho z nejjedovatějších hadů "do teplejch" už je trochu magorovina. Nicméně je to jeden z nejlepších dokumentů, který jsem viděl. ()