Martin a červené sklíčko

Rodinný / Krimi

Československo, 1966, 75 min

K tomuto příběhu jsem přišla jako slepá k houslím a ještě ke všemu jsem si myslela, že Martin bude jedno z těch malých děcek. Takže mě hodně překvapilo, kdo to ve skutečnosti byl. Jan Tříska mě s těmi černými brýlemi docela pěkně štval. Vypadal v nich poněkud arogantně, jako nějaký namyšlený pražský floutek. Na to, že jde o kriminální film, tak je tenhle příběh moc příjemný a svěží. Líbila se mi Martinova Škodovka a ten druhý kabriolet taky nebyl k zahození.(1.9.2016)

Tento filmík je o deťoch, ale nie pre deti. Nič neprístojné tam nie je, ale krimi zápletka má tak náročnú základnú kostru, že som to musel pozrieť aj druhý raz asi po týždni aby som to pochopil. Spoiler-nespioler, drahý kameň zmizne z vitríny r.1923. Potom prechádza rukami, robotníka – kolotočiara, detí a ktovie koho , aby sa o 40 rokov vrátil SKUTOČNOU náhodou na presné miesto, odkiaľ bol vzatý – názor si urobí každý sám. Samotné vyšetrovanie – presné zrkadielko socíku. Stržmjstr. Karlík ( Jan Kotva ) maká, drie, má koncepciu vyšetrovania a je šaržiam na smiech. Detektív Kraus ( Vladimír Hrubý) ide na to z inej strany a odvedie kus roboty. Tiež je šéfom opovrhovaný. A nakoniec si nechávam Mirka Dušína, pardon, detektíva Martina. Jaroslav Vízner tu stvárnil také arogantného poldu, že by som mu s gustom rozbil hubu. Pritom sám vyšetril prd. Ináč, veľmi sa mi páčila tá vybrnkávačka, keď Jan Tříska ometal metličkou zámocké exponáty.(29.6.2015)

Vycházím z toho, že se mělo jednat o dětský film, i když podle mě kromě množství hrajících dětí mi to moc dětské nepřišlo. Stejně bych se ale chtěl zeptat pamětníků, jestli u cílové skupiny té doby byla tak moc oblíbená westernová hudba (jako Červená řeka, Jó, třešně zrály atd.), že jí bylo nutné zaplnit celý film, přestože se to k ději moc nehodilo. Tedy, kromě Červené řeky, která k táboráku patří, to je jasný. Stejně tak k táboráku patří i kytarista, kteréžto role se ujme hodný pan příslušník (Jaroslav Vízner), který jinak celou dobu ani na chvilku neuhne ze své svazácké vizáže i jednání. Proti němu pak podobně prvoplánově pojatý amíkovsky nonšalantní Jan Tříska, který má budit zdání pachatele, ale divákovi je jasné, že tím je někdo jiný, u koho máte jasno hned, co se zjeví na plátně. Zajímavé je i to, jak celým příběhem asi nechtěně prostupuje svérázný způsob socialistické péče o památky movité i nemovité.(11.7.2010)

Ačkoliv účast jinak skvělých herců Růžka a Skopečka je (alespoň tedy v tomhle dílu, jiné jsem zatím neviděl) zcela zbytečná, oba si jen štěknou a zmizí, film není tolik poplatný době, jak by se dalo čekat. Jistě, vrahem není zahradník, ale živnostník, ve filmu se ale celkem dost a svižně hovoří anglicky (téměř vše obstarává Jan Tříska, jehož účast je taky svátkem nám všem, kteří jsme trezorovou dobu zažili) a hlavně je to prázdninovka, a ty já mám rád. Ten kabriolet na začátku, prostředí Červené Lhoty a celkem svižné tempo vyprávění dělá z téhle rádoby dětské detektivky hodně příjemný film.(13.1.2015)

Že Jaroslav Vízner nesměl hrát, bylo jen dobře. Křeč v obličeji, křečovité držení těla, křečovitá chůze, to podle něj nejlépe vystihlo vyšetřovatele. Ale možná ano. Vždyť závěrečná poznámka Martina se nese v duchu "nenašli jsme všechny diamanty, ale co, vždyť nesmíme hledět jen na peníze". Jenže kromě Víznera ve filmu hráli i dobří herci, takže byl díky nim koukatelný.(4.5.2013)

• - Natáčelo se v obci Ústrašín, v Nové Cerekvi a Jindřichově Hradci. Filmový zámek pak představoval z části zámek Červená Lhota a z části zámek Kamenice nad Lipou. (Cucina_Rc)