Mongol - Čingischán

• Česko Mongol (více)

Malý Temudjin právě dospěl do věku devíti let. Podle mongolských zvyků je to čas, kdy si má vybrat ženu. Jeho otec Esugei, chán malého mongolského kmene, ho tedy bere na cestu ke kmeni Merkitů, kde si má vybrat novou ženu a ukončit tak rozpory mezi jeho kmenem a právě Merkity. Jenže cestou se malý Temudjin zakouká do dívky Börte u sousedního, stejně bezvýznamného, kmene, jako je ten Esugejův. Temudjin si na kmenovém shromáždění Börte vybere za svou ženu. Otec jeho přání dle mongolských zvyklostí respektuje, i když tuší, že to přinese další problémy. Cestou domů se Esugej se synem a doprovodem zastaví v malé oáze, aby si odpočinuli. Tady se potká s příslušníky nepřátelského kmene. Zvyklosti však zakazují válčit na místech odpočinku, a tak setkání zprvu vypadá jako poklidné. Obě výpravy si dokonce na znamení příměří vymění jídlo a pití. Jenže v nápoji pro Esugeje je jed a muž na další cestě umírá. Novým chánem kmene se stává Temudjin. Toho ale nehodlá respektovat jeden z nižších náčelníků, Targutaj. Ten se prohlásí za chána a Temudjina s jeho matkou a zbylými věrnými z kmene vyžene. Malý Temudjin tu zimu v horách prosí mongolského boha o pomoc, cestou zpět se propadne do jezera. Mokrého ho zachrání jezdci z vedlejšího kmene a syn jejich chána, Jamucha. S Jamuchou se spřátelí a oba se považují za bratry. Targutaj ale Temudjina unese a udělá z něho otroka. Hlídá ho tak, aby ho mohl zabít, až Temudjin dospěje. Mongolové nesmějí totiž zabíjet děti. Malý Temudjin ale Targutajovi uteče. O několik let později je Temudjin opět Targutajem chycen a znovu je mu nasazen otrocký okov. I tentokrát se mladíkovi podaří utéct. Vypraví se k sousednímu kmeni pro svou ženu Börte a s ní se vrátí ke své rodině. Záhy jsou napadeni Merkity, Temudjin je vážně postřelen šípem a Börte unesena. Temudjin se uzdraví a za pomoci Jamuchy a jeho bojovníků Merkity porazí a Börte osvobodí. To, že se část Jamuchových lidí ale přidá k Temudjinovi vyvolá mezi dosavadními přáteli zlou krev. Když se Jamuchův bratr pokusí ukrást stádo koní Temudjinovu kmeni, je Temudjinovými lidmi zabit. Jamucha se spojí s Targutajem a vytáhnou proti Temudjinovu kmeni... (TV Prima)

jack_scott

Velice zajímavý a rozporuplný snímek. Čekal jsem celkem rychlý začátek a něco komerčního, místo toho člověk sleduje mládí a dospění dítěte v budoucího supervládce, aniž by byl film nějak ovlivněn tím o kom se vlastně jedná. Kdyby se film jmenoval jinak, mohlo to být ještě lepší, protože z filmu nejde zrovna moc poznat že jde o Čingischána. Je to jedno, naopak, aspon je to neotřelé, tím lépe. Ačkoliv na konci se to změní, jakoby si tvůrci naposlední chvíli rozmysleli jak má vlastně snímek vypadat, či jakoby to dodělával někdo úplně jiný....Musím přiznat že ten záměr jsem teda vůbec nepochopil. Vůbec se to tam nehodí, a film to připravilo o čtvrtinu hodnocení co jsem se mu chystal dát. Jinak je to ale moc hezké, super příběh, provedení taky fajn, jen...ten konec no. A...název samozřejmě, protože pokud budou další dvě pokračování, pak budiž,ale jinak je to jen zbytečná snaha nalákat diváky na slavné jméno, ačkoliv film sám je prakticky úplně o něčem jiném. Škoda, je to promarněná šance na hezký film, takhle je celkově jen průměrný. ()

gotham

Totálně průměrná historická podívaná, kde příliš nezaujme ani ten Čingischán, natož pak ty ostatní postavy. Bojové scény nebyly nejhorší, ale občas na úkor kvality souboje lítaly přes obrazovku hektolitry krve, kosti, končetiny a další části těl. A když si člověk nevypěstuje během dvou hodin žádný vztah k postavám a ani dějová linie zrovna neoplývá pestrostí, výsledný dojem je pak pomíjivý. 50% ()

Honzulik

Tak na tento film jsem se celkem těšil, po zhlédnutí ale musím říct, že mne dost zklamal. Ve filmu bohužel nebylo nic co by více upoutalo a byla to nuda a konec nějak až moc urychlený ... ()

mouzi

je fajn, ze to neni americke a neni to prehnane akcni, ale celkove ten film postrada dynamiku.. dej mohl byt sviznejsi a stopaz mohla byt klidne delsi.. taky pro bezneho divaka mohlo byt vice rozebrano tehdejsi rozdeleni mongolske oblasti a priblizena situace dane doby.. jinak moc fajn filmecek, aspon vim, odkud Zizka odkoukal vozovou hradbu :D ()

Eleanai

Od filmu jsem nic neočekávala - a taky ani nic nedostala.... zajímavě zpracovaný film, krásná herečka, nádherná scenérie, výborná hudba, úžasné kostýmy.... tím bych ale skončila. Ze začátku mně velmi vytáčely střihy. Působilo to, jako by si režisér nevěděl se zápletkou rady, a tak ji rovnou vystřihl (viz: jak se dostal malý Temüdžin z dřeva? atd) Temüdžin mi navíc připadal příliš idealistický, výborný v útěcích, špatný ve skrývání. v některých momentech jsem se neubránila pocitu, jaký je to moula. Ale co už... co se týče bitvy, škoda.... krom úvodních elitních jezdců (mimochdem, nástup byl fascinující, ale ta řezba byla k smíchu, copak Mongolové nepodléhají fyzikálním zákonům???) a jejich následné postřílení ( "bojovat až do konce") jsem z ní nic moc nepochytila. hrom, blesk, hrom, a konec.....ale i přes všechny nedostatky, když jsem se odprostila od snahy zachytit tam nádech historie a reality, jsem se během filmu slušně bavila a odcházela z kina s výbornou náladou. Takže nebýt označení historický film, dala bych možná i 4*. ()

x_dan

Byl jsem az necekane spokojeny. Prijemne pomale tempo, krasne zabery a dostatek akce. To ze se film nedrzel historie, jak jsem se dozvedel z mistnich komentaru, mi vubec nevadi. ()

david666

Film určitě není natočený špatně. Exteriéry jsou skvělé a bitvy vcelku krvavé. Ale obecně mě to moc nevzalo. Neznám přesně jeho historii, tak nemůžu soudit, ale z filmu jsem se toho taky moc nedověděl. Což je škoda. ()

RomaS

Kdo očekával jako já historický velkofilm o slavném vojevůdci z drsné země, plný velkolepých bitev zajímavých na vojenskou strategií dobývaní bude velmi zklamán. V celém filmu je jenom jedna velká bitva, která vlastně ani není celá, protože skončí zásahem z hůry. Jsou tu minimálně dvě scény, kdy Temüdžinovi pomohly nadpřirozené síly a to je právě další věc, která mi v historickém filmu vadí. Jinak celý snímek je o jeho životě, který patrně strávil celý v zajetí až do sjednocení mongolských kmenů. 2 a půl. ()

Pepe1783

V době, kdy film končil, měl být někde v polovině. Celý film je docela nudný a i ta závěrečná bitva, na kterou se schyluje, vlastně ani bitva není. Jednoznačné zklamání. ()

Pjotrik

Velice dobře koukatelný filmík. Život ve stepi je ztvárněn opravdu věrohodně, stejně tak zvyky kmenů a jejich příslušníků. Vkusná je např. demonstrace toho, jak důležitý je v této rovinaté zemi kůň. Příběh se nikam nežene, ale nenudí. Krásné je, že se co do charakterů postav nejedná o film černobílý, neboli dobří vs. zlí, naopak všichni se chovají podel aktuálních potřeb, takže nelze řící, že by třeba Temüdžinův "bratříček" byl zápornou postavou. Prostě si je vědom svých schopností a moci a usiluje o pozici chána. Tohle většině západních historických velkofilmů chybí, postavy, které se by se chovaly podle měřítek oné doby. Mongol - Čingischán je kvalitním dílem co stojí za zhlédnutí - 95% ()

lisma

Krom krásně nasnímané scenérie Mongolské krajiny si do života odnášim ještě jedno moudro a sice, že všichni Mongolové se bojí bouřky. ()

Neuroxerus

Pro mě krásný příběh Temudžina, mogolského Chána....Ten film se mi líbil od začátku do konce a Temudžin ve mě vytvořil představu drsného mongoského válečníka, který přináší oběť pro svou rodinu....Nevím co více napsat, ten film jsem si zkrátka zamiloval a hrozně se mi líbil. ()

wray

Historicky, Vojnovy, Zivotopisny a Epos su presne tie zanre filmov ktore velmi nemusim, a ani Mongol nie je vynimkou :) Napriek tomu som to zvladol az dokonca a - bolo to celkom zaujimave, snad preto ze to nebolo americke a tak to bolo aspon niecim ine. Nebolo to ani take "zivotopisne realne" za kazdu cenu, a tak tam bolo viac dobrodruzstva, akcie, romantiky ako asi zazil samotny Temudzin a asi aj preto sa to "lahsie" pozeralo. Mozno 3* su az prilis kedze ma to az tak nezaujalo ale - ono to nie je zly film. Akurat nie pre mna. Verim vsak ze si najde svojich divakov a tak snad odporucam. ()

Saxos

Nelze upřít výpravu a zajímavost. Čingischán byl ale především bojovník a toho opravdového boje v bitvách jsme si moc neužili. Klady: kostýmy, rekvizity, příroda; poznáte, jak se žije ve stepi i zvyky a obyčeje kočovných Mongolů. Zápory: skoro bez řinčení mečů a létání šípů, jedna bitva to nezachrání. ()

ste

Nejvíc se mi líbilo, že to byl úplně jiný film, než na jaké jsem zvyklá ze západních produkcí. Východní mentalita tam byla docela znát. Bylo na co se koukat, výtvarná stránka byla krásná, ale vadil mi scénář. Kdy se vše vyřešilo skokem v čase, nebo dokonce působením vyšší moci. ()

MIHLIK

No chvilku trvalo než se to rozjelo pak celkem dobrá akce ale, že mu to štěstí moc nepřálo nechat se tolikrát chytit. ()

Jeff Bridges jako lovec démonů?

Jeff Bridges jako lovec démonů?

03.02.2011

Hrál ve dvou úspěšných filmech vánoční sezóny a za ten lepší je nominovaný na Oscara. Kdo by se divil, že se na něj nabídky jen sypou? Jednu z nich dostal od studia Warner Bros., které ve spolupráci… (více)

Muži, kteří nenávidí Afghánistán

Muži, kteří nenávidí Afghánistán

07.07.2010

Christian Bale a Niels Arden Oplev jsou novými jmény, spojenými s projektem Zacka Snydera a studia Warner Bros. The Last Photograph. Ten už má docela dlouhou historii. Snyder chtěl drama o… (více)

Další Evropané v Hollywoodu

Další Evropané v Hollywoodu

09.03.2009

Dva zajímaví evropští tvůrci upsali duši Ďáblu... ehm, Hollywoodu. Získat Oscara (nebo alespoň nominaci) v kategorii „nejlepší neanglicky mluvený film“ je obvykle začátek cesty k režírování nějakého… (více)

Šikmooký Hollywood?

Šikmooký Hollywood?

11.11.2008

Dnes pro vás máme rovnou čtyři chystané filmy. Všechny jsou americké produkce, ale něco je spojuje s Dálným Východem. Jako první je tady remake Karate Kida. Už dlouho šly fámy o tom, že Willův syn… (více)