Mongol - Čingischán

Mongol - Džingischán

Mongol: The Rise of Genghis Khan

Drama / Historický / Válečný / Životopisný

Kazachstán / Německo / Mongolsko / Rusko, 2007, 120 min

Po tunajších rozpoltených reakciách som očakával nudný film a la Alexander Veľký, obohatený o niekoľko mytologických prvkov - no som rád, že tomu tak nie je a film samotný je tak dobrý ako to ukazuje jeho dosť nadupaný trailer. Ako tu už bolo povedané, film je viacej mytologickým dielom ako historickou drámou presne sa držiacej dobových prameňov, ktorých aj tak nie je priveľa. S tým strihom, proti ktorému to má väčšina výhrady, je to presne tak ako napísal Tetsuo, vlastne znásobuje mytologické atmosféru snímky (najlepšie videné v Temudžinovom prvom oslobodení), i keď je tiež pravdou, že niekde sa vydaril viac a niekde menej. Režisér Sergej Bodrov si dal naozaj záležať na vizuálnej stránke filmu a výsledok je ohromujúci, hlavne za podpory veľkolepej kamery snímajúcej úžasne danosti prekrásnej krajiny. Veľmi pekne sú potom ukázané aj tradície Mongolov a ich kočovný spôsob života. To, čo by som filmu akosi vyčítal, je slabšia hudobná stránka absentujúca hlavne v bojových scénach, tak aj celkovo akcia vo filme je asi najslabšie zvládnutá, čo sa dá možno prisúdiť nedostatku financií - aj napriek tomu je však film krvavý dosť. Tiež by sa dalo polemizovať nad postavou samotnému Temudžina, určite v mnohom ziidealizovanou, avšak ako hlavnej postave sa mu muselo dostať aj niekoľko vznešenejších vlastností - mne osobne sa viacej páčil herec Honglei Sun ako Jamuga. To čo je možno pre mnohých kameňom úrazu je, že aj napriek nespochybniteľnej veľkoleposti príbehu, sa žánrovo nejedná o hollywoodsky historický blockbaster, na ktoré sme už zvyknutý, keď produkty ruskej, či východoázijskej kinematografie sa stali už skôr ojedinelými. Oproti tomu je však starý Džingischán (1965) s O. Sharifom v hlavnej úlohe a zvyšku amerických hercov v mongolských úlohách veľmi slabým a neporovnateľným odvarom. Mongol je u mňa niekde na polceste medzi 4 a 5*, bol však pre mňa po dlhej dobe ozajstným nevídaným filmovým zážitkom a hodnotenie sa mi aj napriek miernemu prilepšeniu zdá vlastne adekvátne. Skutočný filmový epos.(30.6.2008)

Skoro až do romance (on a ona, on a on),aby to celé zamířilo k hepyendnímu závěru,kdy těžce strádajícící sympaťák konečně zvítězí,aby v brzké budoucnosti mohli milióny lidí násilně zemřít. (tohle schéma je použitelné pro životopis asi tak půlky nejmasovějších vrahů v dějinách,-pardon,samozřejmě vůdců s vizí..,-to podivné utnutí příběhu /tohle přeci není naplnění toho jeho Vosudu/ si přímo říká o pokračování,kde snad pel nevinosti bude setřen,případně spláchnut krví)(3.10.2010)

Vynikajúci historický epos z krásneho ázijského prostredia na konci 12teho storočia. Vynikajúco natočené bojové scény (zniesol by som ich aj viac) sa striedajú so zábermi na krásnu krajinu. K tomu primiešame nejakú tú love story po mongolsky a túžbu po pomste a dostaneme Čingischána, ktorý však nebol až taký trpiteľ a dobráčisko ako nám ho tvorcovia prezentujú.(6.10.2008)

• Jhershaw

Čekáte epický velkofilm o vládci jedné z největších říší? Budete zklamáni. První polovina svým rozsahem připomíná lokální ochotnické představení, kde mezi sebou bojují nanejvýš vesnické klany. Bitva za sjednocení Mongolska se odehraje těsně před koncem, resp. pouze začne, skončí tím, že přijde bouřka. (Ale ano, jízda těch maníků se dvěma šavlemi je übercool.) A Čingischánovo dobývání a tažení je zmíněno až v titulcích. Ale to by nebylo to nejhorší. Zásahy "vyšší moci" do děje vyvolávaly záchvaty smíchu. A nejen ty, třeba i putující mnich. Všichni se chovali divně a nekonzistentně, Džanucha ani nebyl zahrán uvěřitelně, spíš opět k smíchu. Mladý temüdžin naopak již v 9 letech vyvolával respekt, jak uvědomělý a schopný byl. Zkrátka, Mongol je retardovaný a nekonzistentní film. Celé to spíš vypadá jako putovací reklama na Mongolsko/Kazachstán/Čínu (asi jako Nový Zéland v Pánu prstenů). 50 %(6.4.2008)

Film ma v podstate nesklamal,len som mal pocit ako keby ruský režisér plánoval nejaké pokračovanie.Čingischánovi,ktorý dobyl polovicu sveta nevenoval režisér jemu ako dobyvateľovi prakticky ani sekundu,ak nepočítame zmienku v záverečných titulkoch.Sledujeme jeho detstvo,boje medzi mongolskými klanmi a jeho úsilie o zjednotenie mongolov.Ako dobyl polku sveta,to už do filmu,alebo rozpočtu nevošlo.Možno nabudúce.Aj keď vám film nedá lekciu z dejepisu,za pozretie stojí.Film 60%.(30.1.2009)

• - Staršieho Temudžina stvárnila súčasná japonská hviezda Tadanobu Asano. Na otázku, prečo si Bodrov pre hlavnú rolu nevybral Mongola, odpovedal: „Hľadal som najlepšieho herca, nevadilo mi, že nie je Mongolom, podmienkou bolo, aby bol Ázijec a aby bol najlepší." Kvôli autentickosti je film v pôvodnom mongolskom jazyku. Japonskému hercovi spolu s jeho čínskym kolegom Sun Hong-Leiom tak neostávala iná možnosť, než sa túto reč počas nakrúcania naučiť. Ako sa ďalej uvádza na stránke Russianfilm, s filmovým štábom cestovalo štyridsať tlmočníkov, prekladajúc z čínštiny, mongolčiny, kazachstančiny, kórejčiny, ujgurského nárečia, japonského, ruského a anglického jazyka. (PeterJon)

• - Mongolské kmeny užívali zvláštní koňskou rasu, která má silné tělo, s relativně krátkýma nohama a velkou hlavu. Koně použité ve filmu vypadají jako obyčejní westernoví koně. (Musak)

• - Filmování trvalo něco kolem 25 týdnů. Vše bylo natáčeno v Mongolsku. (Musak)