Mongol - Čingischán

Mongol: The Rise of Genghis Khan

Drama / Historický / Válečný / Životopisný

Kazachstán / Německo / Mongolsko / Rusko, 2007, 120 min

Sergej Bodrov

Většinu zachraňuje exotičnost hrdinů i exteriérů a povědomí diváka o tom, co z mladého Temüdžina vyroste. Natočeno je to naprosto profesionálně, ale příběh si tak nějak nahodile skáče od doby, kdy bylo hlavnímu hrdinovi devět let, až po rozhodující bitvu s posledním chánem, který měl šanci mu ve sjednocení Mongolů zabránit. Mezi tím byly mezery, které nebylo čím zaplnit.(4.6.2008)

• tombac

Tohle si Čingischán nezasloužil. Určitou porci nesmyslů ve filmech snesu, ale když mám už ve třetině nepříjemný pocit, že buď ze mě tvůrci dělají vola, anebo postprodukci kromě řemeslné stránky totálně odflákli, nemá u mě snímek naději na úspěch. Zkratkovité, mezi některými sekvencemi chybí logická návaznost či tvůrci logiku neřeší, když se jim nehodí do krámu (až to někdy vypadalo, že malý Temudžin je předchůdce Houdiniho). Finální bitva začne zničehonic a zničehonic také skončí. Tady se muselo hodně spěchat, jinak si ty skoky v čase apod. nedokážu vysvětlit. Houby výpravný historický epos, v téhle verzi je to fraška! (Febiofest 2008)(30.3.2008)

Povedený historický film o dětství a mládí Temudžina neboli Čingizchána. Bohužel jsem při sledování měl pocit, že tvůrci se nemohli rozhodnout mezi komorním nízkorozpočtovým filmem a historickým velkofilmem ve stylu hollywoodských trháků. Díky tomu film skončil tak trochu rozpačitě někde mezi. "Mongolština je krásný jazyk...jednou jí budou umět všichni lidé na celém světě."(10.4.2008)

Zhruba první polovina filmu je taková vlažná až skoro nudná. Pak se to docela rozjede, ale že by to byl nějaký extra odvaz, to zas ne. Co ale bylo opravdu krásné, to byla kamera - opravdu nádherné scenérie, až mi bylo docela ukradený, co se s Temudžinem děje a nakolik to koresponduje s historickou skutečností.(16.1.2010)

Tuším, že Nomádovi jsem dal také tři hvězdičky, ovšem Mongol je lepší o akční scény, které inscenováním a způsobem snímání jako by z oka vypadly jihokorejské řezničině Válečník (však také některá jména v titulcích znějí až „podezřele“ korejsky). Zatímco Válečník měl ovšem jasnou dějovou linku, Mongol nabízí pouze jednotlivé obrazy ze života velkého Čingischána, a to do doby, než se stal oním obávaným sjednotitelem.(23.11.2008)

• - Od tohoto fenomenálního vojevůdce prý může odvozovat svůj původ každý dvoustý člověk. (Czernozub)

• - Kromě Japonského herce Tadanobu Asano (Temudžin) a Čínského herce Honglei Sun(Jamukha), byli všichni ostatní herci Mongolové. (Musak)

• - Staršieho Temudžina stvárnila súčasná japonská hviezda Tadanobu Asano. Na otázku, prečo si Bodrov pre hlavnú rolu nevybral Mongola, odpovedal: „Hľadal som najlepšieho herca, nevadilo mi, že nie je Mongolom, podmienkou bolo, aby bol Ázijec a aby bol najlepší." Kvôli autentickosti je film v pôvodnom mongolskom jazyku. Japonskému hercovi spolu s jeho čínskym kolegom Sun Hong-Leiom tak neostávala iná možnosť, než sa túto reč počas nakrúcania naučiť. Ako sa ďalej uvádza na stránke Russianfilm, s filmovým štábom cestovalo štyridsať tlmočníkov, prekladajúc z čínštiny, mongolčiny, kazachstančiny, kórejčiny, ujgurského nárečia, japonského, ruského a anglického jazyka. (PeterJon)