Mongol - Čingischán

Mongol - Džingischán

Mongol: The Rise of Genghis Khan

Drama / Historický / Válečný / Životopisný

Kazachstán / Německo / Mongolsko / Rusko, 2007, 120 min

Opět kus Historie tentokrát z Mongolska. Film krásně zachycuje život Mongolů od dětí po dospělé a zároveň zrod největšího vojevůdce Čingischána. Natočeno věrohodně, akce i krve je zde překvapivě dost, tempo je slušné a jako plus se jedná o Revenge,což je můj nejoblíbenější subžánr. Slušná podívaná. 80%(27.11.2017)

• brutale

Keď čítam, niektoré komentáre (aj tvoj smokinko) mám pocit, že sme nesledovali rovnaký titul. Scenár k tomuto "veľko filmu" z hľadiska ucelenosti nemôhol písať jeden človek, ak áno okamžite hospitalizovať... Vizuálna stránka. Čo natočíš na štrkovisku s jedným kopčekom? Mongola!!! Snímka je svojím koloritom tak nezaújimavá, že by kľudne mohla byť čierno-biela... Bojové scény sú trošku lepšie ako v Bathory na čele s oboj - sečným komandom ó džííízas... Z ľútosti, že snímka je Kazachstánsko / Německo / Mongolsko / Ruského pôvodu dávam jednu*. Zlátanec Mongol nemal štastných rodičov, je však narodený v 2007 a bez hanby nám ukazuje ako sa nemajú natáčať historické filmy!!!(7.10.2008)

50 % - Poměrně značné zklamání z díla, které mělo skrooscarovou patinu. Z hlediska vizuálu to vypadá jistě velmi uvěřitelně, takového toho ducha doby a regionu je z toho cítit + kladem je určitě jazyk (na rozdíl od otřesné, umělohmotné 10.000 BC). Příběh mě ale nebavil, nastavovaná kaše, kde se povětšinu času nic zajímavého nedělo, a když v první půli hlavního hrdinu asi po x-té zajali a chtěli zkrátit o hlavu, už mě to docela i iritovalo. Příběh je jednoznačně největší, a bohužel i nejbolestnější slabinou nejdražšího filmu v ruské historii.(12.4.2008)

Po tunajších rozpoltených reakciách som očakával nudný film a la Alexander Veľký, obohatený o niekoľko mytologických prvkov - no som rád, že tomu tak nie je a film samotný je tak dobrý ako to ukazuje jeho dosť nadupaný trailer. Ako tu už bolo povedané, film je viacej mytologickým dielom ako historickou drámou presne sa držiacej dobových prameňov, ktorých aj tak nie je priveľa. S tým strihom, proti ktorému to má väčšina výhrady, je to presne tak ako napísal Tetsuo, vlastne znásobuje mytologické atmosféru snímky (najlepšie videné v Temudžinovom prvom oslobodení), i keď je tiež pravdou, že niekde sa vydaril viac a niekde menej. Režisér Sergej Bodrov si dal naozaj záležať na vizuálnej stránke filmu a výsledok je ohromujúci, hlavne za podpory veľkolepej kamery snímajúcej úžasne danosti prekrásnej krajiny. Veľmi pekne sú potom ukázané aj tradície Mongolov a ich kočovný spôsob života. To, čo by som filmu akosi vyčítal, je slabšia hudobná stránka absentujúca hlavne v bojových scénach, tak aj celkovo akcia vo filme je asi najslabšie zvládnutá, čo sa dá možno prisúdiť nedostatku financií - aj napriek tomu je však film krvavý dosť. Tiež by sa dalo polemizovať nad postavou samotnému Temudžina, určite v mnohom ziidealizovanou, avšak ako hlavnej postave sa mu muselo dostať aj niekoľko vznešenejších vlastností - mne osobne sa viacej páčil herec Honglei Sun ako Jamuga. To čo je možno pre mnohých kameňom úrazu je, že aj napriek nespochybniteľnej veľkoleposti príbehu, sa žánrovo nejedná o hollywoodsky historický blockbaster, na ktoré sme už zvyknutý, keď produkty ruskej, či východoázijskej kinematografie sa stali už skôr ojedinelými. Oproti tomu je však starý Džingischán (1965) s O. Sharifom v hlavnej úlohe a zvyšku amerických hercov v mongolských úlohách veľmi slabým a neporovnateľným odvarom. Mongol je u mňa niekde na polceste medzi 4 a 5*, bol však pre mňa po dlhej dobe ozajstným nevídaným filmovým zážitkom a hodnotenie sa mi aj napriek miernemu prilepšeniu zdá vlastne adekvátne. Skutočný filmový epos.(30.6.2008)

• Adrian

Kopa penazi je vidiet a pocut, pridajme si ako vzdy minimalne standartne vyborneho Asana. Ovsem tu kvality koncia. Pricom to cele mohlo byt inak. Takmer permanentne som mal pocas pozerania pocit, ze sledujem brutalne a nelogicky zostrihanu verziu cohosi ovela obsiahlejsieho. Cohosi, co mozno malo hlavu a patu, jednotiacu liniu a drajv. Tento paskvil vsak zial nie.(26.3.2008)

• - Kromě Japonského herce Tadanobu Asano (Temudžin) a Čínského herce Honglei Sun(Jamukha), byli všichni ostatní herci Mongolové. (Musak)

• - Jeden z editorů, Zach Staenberg dříve pracoval na trilogii Matrix a Lord of War. (Musak)

• - Niektoré historické zdroje opisujú krutosti, drancovanie a nivočenie, ktoré za sebou nechávali mongolské vojská. Iné sa zasa zmieňujú o Džingischánovi v pozitívnom duchu – píšu o schopnostiach muža, ktorý vzišiel z národa kočovníkov a ovládol starodávne ríše bez toho, aby zničil ich kultúru a náboženstvo. Na túto stranu sa prikláňa aj Sergej Bodrov. Temudžina vykresľuje ako rozvážneho a veľkorysého muža s pevnou vôľou, nie ako barbarského vraha. Webový portál Russianfilm cituje režiséra: „Na západe má reputáciu tyrana. Na východe, v Ázii, je považovaný za hrdinu a dokonca za boha”, hovorí Bodrov počas premiéry v Kazachstane. “Džingischánovo meno v Rusku nie je obľúbené. Rozprávam príbeh, aby videli, ako sa to stalo. Neverte, čo píšu v starých školských učebniciach," vysvetľuje Bodrov. "Zrušil mučenie, o čom vie iba málo ľudí. Mongoli zvykli mať otrokov- on s tým nesúhlasil," uzavrel režisér. (PeterJon)