poster

Mongol - Čingischán

 • Česko

  Mongol

 • Kazachstán

  Монғол

 • Kazachstán

  Mongol

 • Německo

  Der Mongole

 • Rusko

  Монгол

 • Slovensko

  Mongol - Džingischán

 • Velká Británie

  Mongol: The Rise of Genghis Khan

Drama / Historický / Válečný / Životopisný

Kazachstán / Německo / Mongolsko / Rusko, 2007, 120 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • GILLWANDER
  ***

  Vizuálne krásne natočený film o historických udalostiach, ktoré menili chod dejín no obsahovo príliš zdĺhavé a lineárne. Farby sú podmanivé, scenérie mi prirástli k srdcu, hlavná postava je dobrá no stráca čaro tesne pred veľkým finále. Všetko by bolo dobré, kebyže režisér neukrojí zo skvelých scén, ktoré začínali byť už sľubné. Béčková záležitosť to určite nie je, no ako odkaz na mongolského vodcu a zjednotiteľa, ktorý si podmanil polovicu sveta to určite áno. 65%(19.6.2014)

 • GigaPudding
  ****

  Spousta krásných záběrů na mongolské stepi, pouště a hory po kterých se prohání jen vítr a mongolové. Tu mongolové žijí prostým životem, jehož nedílnou součástí je spousta loupení a válek jednotlivých kmenů mezi sebou až se nakonec jeden z nich rozhodne že nebude ničím otrokem a sjednotí mongolsko i kdyby měl jít proti vlastnímu bratru. Temudžina tu film hodně mytizuje spíš než aby to byl nějaký čistě přesný historický film, ale to tomu spíš jen prospívá a to zvlášť když hlavní roli má Tadanobu Asano a ten jeho pohled zpod obočí. Bojové scény jsou tu dost akční a krvavé i když jich není tolik, o to víc jsou ale působivější :). Je to vlastně takové Čingischán Begins sledující čingischána už od jeho dětství, ale i přes všechny ty krásné záběry na rozlehlé zelené i pusté pláně a ostatní tomu chybělo něco co z toho udělalo úplně super film, ale neopovrhuj malým tygříkem, protože z něj může vyrůst lítý tygr, tak třeba se něco změní až se na to podíváme znovu. :)(25.7.2010)

 • flanker.27
  ****

  Kdyby byl v podobném duchu natočený nějaký fantasy film, vůbec bych se nezlobil. Po historické stránce je příběh idealizovaný až historická literatura pláče, jenže na druhou stranu natočené a odvyprávěné je to natolik dobře, že tentokrát nedokážu své historické hnidopišství pustit ze řetězu. Ano, Temudžin je tu čestný hrdina bez bázně a hany, který se do boje vrhá vlastně jen pro záchranu své milované a sjednotitelem mongolských kmenů se stává jaksi mimochodem, není to zkrátka ten dobyvatel, který vyřkl ono slavné "Rozdrtit nepřátele, hnát je před sebou a slyšet nářky jejich žen!". Ale jako film to funguje na výbornou. Kamera úchvatná, krvavé souboje trochu v japonském stylu a i ta romantika působí příjemně. Z hlediska vyprávění bych měl jen jednu větší výtku, a to tuto. V jedné scéně vidíme Temudžina pouze s manželkou a dětmi samotné uprostřed stepi poté, co jej Borte vysvobodila z otroctví, pak střih a Temudžin je náhle vůdcem veliké armády proti Džamuchovi. Vypravěč nám řekne něco o tom, že jej začali následovat, protože byl spravedlivý nebo něco v tom smyslu, ale působí to jako hodně velké zjednodušení, nedozvíme se, jak se doopravdy stal vůdcem, jako by se filmaři už třásli na závěrečnou bitvu o nadvládu nad Mongoly. Takže, když hodně přimhouřím oko nad historickou nevěrohodností Temudžinova charakteru, za filmařskou kvalitu dávám palec vysoko nahoru.(20.5.2017)

 • Jhershaw
  **

  Čekáte epický velkofilm o vládci jedné z největších říší? Budete zklamáni. První polovina svým rozsahem připomíná lokální ochotnické představení, kde mezi sebou bojují nanejvýš vesnické klany. Bitva za sjednocení Mongolska se odehraje těsně před koncem, resp. pouze začne, skončí tím, že přijde bouřka. (Ale ano, jízda těch maníků se dvěma šavlemi je übercool.) A Čingischánovo dobývání a tažení je zmíněno až v titulcích. Ale to by nebylo to nejhorší. Zásahy "vyšší moci" do děje vyvolávaly záchvaty smíchu. A nejen ty, třeba i putující mnich. Všichni se chovali divně a nekonzistentně, Džanucha ani nebyl zahrán uvěřitelně, spíš opět k smíchu. Mladý temüdžin naopak již v 9 letech vyvolával respekt, jak uvědomělý a schopný byl. Zkrátka, Mongol je retardovaný a nekonzistentní film. Celé to spíš vypadá jako putovací reklama na Mongolsko/Kazachstán/Čínu (asi jako Nový Zéland v Pánu prstenů). 50 %(6.4.2008)

 • kitano
  *****

  Komorné ako Cave of the Yellow Dog, epické ako Barbar Conan, vizuálne strhújce ako Hrdina, drsné ako 300. A predsa absolútne svojské. Mongolský svet je preplnený veľmi zaujímavými tradíciami a zvykmi (čo ho robi veľmi exotickým) a jediný, kto vyzerá, že sa týmito pravidlami nechce riadiť, je japonský sympaťák Tadanobu Asano. Poznáte to. Mongol nesmie toto, mongol musí tamto, Tadanobu sa naštval a za pomoci boha Tengriho a svojich výbornych šermiarskych schopností sposobil revolúciu, ktorá sa určite nedá nazvať ako nežná. Nech si vraví kto chce, čo chce, Bodrov vedel čo chce natočiť a jednoznačne sa mu to na plnej čiare podarilo. (9/10)(9.10.2008)

 • - Staršieho Temudžina stvárnila súčasná japonská hviezda Tadanobu Asano. Na otázku, prečo si Bodrov pre hlavnú rolu nevybral Mongola, odpovedal: „Hľadal som najlepšieho herca, nevadilo mi, že nie je Mongolom, podmienkou bolo, aby bol Ázijec a aby bol najlepší." Kvôli autentickosti je film v pôvodnom mongolskom jazyku. Japonskému hercovi spolu s jeho čínskym kolegom Sun Hong-Leiom tak neostávala iná možnosť, než sa túto reč počas nakrúcania naučiť. Ako sa ďalej uvádza na stránke Russianfilm, s filmovým štábom cestovalo štyridsať tlmočníkov, prekladajúc z čínštiny, mongolčiny, kazachstančiny, kórejčiny, ujgurského nárečia, japonského, ruského a anglického jazyka. (PeterJon)

 • - Od tohoto fenomenálního vojevůdce prý může odvozovat svůj původ každý dvoustý člověk. (Czernozub)

 • - Jeden z editorů, Zach Staenberg dříve pracoval na trilogii Matrix a Lord of War. (Musak)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace