Mongol - Čingischán

Mongol: The Rise of Genghis Khan

Drama / Historický / Válečný / Životopisný

Kazachstán / Německo / Mongolsko / Rusko, 2007, 120 min

Sergej Bodrov

Čekal jsem velkolepý historický epos, plný bitev s miliony vojáků. Místo toho zde byla závěrečná bitva co nestála za nic a příběh Temudžina byl nezáživná a špatně podpořený tím, že tam nebyla vidět žádná láska k jeho ženě. 40% a to je to ovlivněnou ještě těmi hezkými scenériemi přírody, jinak bych dal i míň.(12.11.2009)

Byl jsem rád, že jsem se s tímhle filmem setkal. Měl jsem totiž tu možnost vidět příběh z historie z trochu jiného koutu světa, než nám tvůrci filmů většinou nabízí. Mongol je tak opravdu dost zajímavý film. Táhne za sebou svojí vlastní atmosféru, fakt, že film nikam nepospíchá a taky skutečnost, že ve filmu není prakticky žádná bitva. Čingischán je tedy hlavně o životě, o kočování, o způsobu výběru mezi životem a smrtí a skutečností, že Mongolové to nikdy neměli jednoduché. A to ať v jakémkoliv případě, který se jim naskytl. To, že ve filmu ale není prakticky žádná obří masová bitva mu možná ubírá na kvalitě. Na druhou stranu jsem se ale setkal s neuvěřitelnou přírodou, náturou, která je tomuto národu vlastní a nakonec jsem se dostal i před práh samotných mongolských rodin, které mi ukázali způsob kočovného života. Svým způsobem jsem nakonec spokojený byl. Historický velkofilm nemusí být záměrně jen plný akce a i přesto dokáže vcelku pohodlně fungovat. Tedy také v případě, že Vám nevadí dlouhé záběry na přírodu a fakt, že kamera víc mluví obrazem, než herci dialogy.(18.4.2011)

• brutale

Keď čítam, niektoré komentáre (aj tvoj smokinko) mám pocit, že sme nesledovali rovnaký titul. Scenár k tomuto "veľko filmu" z hľadiska ucelenosti nemôhol písať jeden človek, ak áno okamžite hospitalizovať... Vizuálna stránka. Čo natočíš na štrkovisku s jedným kopčekom? Mongola!!! Snímka je svojím koloritom tak nezaújimavá, že by kľudne mohla byť čierno-biela... Bojové scény sú trošku lepšie ako v Bathory na čele s oboj - sečným komandom ó džííízas... Z ľútosti, že snímka je Kazachstánsko / Německo / Mongolsko / Ruského pôvodu dávam jednu*. Zlátanec Mongol nemal štastných rodičov, je však narodený v 2007 a bez hanby nám ukazuje ako sa nemajú natáčať historické filmy!!!(7.10.2008)

Pro historické velkofilmy mám obyčejně slabost, ale tady z toho jsem trochu na vážkách. Na jedné straně překrásná kamera a monumentální výprava, solidně natočené bojové scény a i herecké výkony ve většině případů nejsou na asijské poměry nejhorší. Na straně druhé mi dost vadilo, že když už se tvůrci rozhodly točit příběh o skutečné postavě tak by se měly alespoň trochu držet historických faktů, kromě toho film se vůbec nesoustředí na Čingischánovo vojenské tažení, ale na celkem nezajímavé události z jeho života. Některé motivy zůstavají dost nedořešené a měl jsem z toho prostě takový pocit jako když se to vizuální stránkou snaží zakrýt silné scénáristické nedostatky. Je to velká škoda, protože si myslím že Mongol měl rozhodně na víc...(3.6.2008)

Většinu zachraňuje exotičnost hrdinů i exteriérů a povědomí diváka o tom, co z mladého Temüdžina vyroste. Natočeno je to naprosto profesionálně, ale příběh si tak nějak nahodile skáče od doby, kdy bylo hlavnímu hrdinovi devět let, až po rozhodující bitvu s posledním chánem, který měl šanci mu ve sjednocení Mongolů zabránit. Mezi tím byly mezery, které nebylo čím zaplnit.(4.6.2008)

• - Snímek "Mongol - Čingischán" byl v roce 2008 nominován na Oscara v kategorii nejlepší cizojazyčný film. (POMO)

• - Filmování trvalo něco kolem 25 týdnů. Vše bylo natáčeno v Mongolsku. (Musak)

• - Kromě Japonského herce Tadanobu Asano (Temudžin) a Čínského herce Honglei Sun(Jamukha), byli všichni ostatní herci Mongolové. (Musak)