Mongol - Čingischán

Mongol: The Rise of Genghis Khan

Drama / Historický / Válečný / Životopisný

Kazachstán / Německo / Mongolsko / Rusko, 2007, 120 min

• Jhershaw

Čekáte epický velkofilm o vládci jedné z největších říší? Budete zklamáni. První polovina svým rozsahem připomíná lokální ochotnické představení, kde mezi sebou bojují nanejvýš vesnické klany. Bitva za sjednocení Mongolska se odehraje těsně před koncem, resp. pouze začne, skončí tím, že přijde bouřka. (Ale ano, jízda těch maníků se dvěma šavlemi je übercool.) A Čingischánovo dobývání a tažení je zmíněno až v titulcích. Ale to by nebylo to nejhorší. Zásahy "vyšší moci" do děje vyvolávaly záchvaty smíchu. A nejen ty, třeba i putující mnich. Všichni se chovali divně a nekonzistentně, Džanucha ani nebyl zahrán uvěřitelně, spíš opět k smíchu. Mladý temüdžin naopak již v 9 letech vyvolával respekt, jak uvědomělý a schopný byl. Zkrátka, Mongol je retardovaný a nekonzistentní film. Celé to spíš vypadá jako putovací reklama na Mongolsko/Kazachstán/Čínu (asi jako Nový Zéland v Pánu prstenů). 50 %(6.4.2008)

Druhá polovina filmu je trochu zdlouhavější. Pěkný kostýmy, krásná krajina, souboje taky ujdou. Jako jo, byly tam nejasnosi. Třeba pochybuju o tom, že v noci zabije chlápka a ještě v poledne druhý den ho nikdo nehoní. Nebo nechápu jak se dostal z tej klády? Jestli to mělo být něco jako Deus ex machina tak to potom jo. Zarážející je ten fakt, že jeho manželka porodí dvě děti a vypadá furt stejně. Ale stejně je tohle přesně ten typ filmu, který žeru. A na to že do půlky filmu hrajou jenom děti...70%(6.12.2008)

• brutale

Keď čítam, niektoré komentáre (aj tvoj smokinko) mám pocit, že sme nesledovali rovnaký titul. Scenár k tomuto "veľko filmu" z hľadiska ucelenosti nemôhol písať jeden človek, ak áno okamžite hospitalizovať... Vizuálna stránka. Čo natočíš na štrkovisku s jedným kopčekom? Mongola!!! Snímka je svojím koloritom tak nezaújimavá, že by kľudne mohla byť čierno-biela... Bojové scény sú trošku lepšie ako v Bathory na čele s oboj - sečným komandom ó džííízas... Z ľútosti, že snímka je Kazachstánsko / Německo / Mongolsko / Ruského pôvodu dávam jednu*. Zlátanec Mongol nemal štastných rodičov, je však narodený v 2007 a bez hanby nám ukazuje ako sa nemajú natáčať historické filmy!!!(7.10.2008)

Tuším, že Nomádovi jsem dal také tři hvězdičky, ovšem Mongol je lepší o akční scény, které inscenováním a způsobem snímání jako by z oka vypadly jihokorejské řezničině Válečník (však také některá jména v titulcích znějí až „podezřele“ korejsky). Zatímco Válečník měl ovšem jasnou dějovou linku, Mongol nabízí pouze jednotlivé obrazy ze života velkého Čingischána, a to do doby, než se stal oním obávaným sjednotitelem.(23.11.2008)

Kdyby byl v podobném duchu natočený nějaký fantasy film, vůbec bych se nezlobil. Po historické stránce je příběh idealizovaný až historická literatura pláče, jenže na druhou stranu natočené a odvyprávěné je to natolik dobře, že tentokrát nedokážu své historické hnidopišství pustit ze řetězu. Ano, Temudžin je tu čestný hrdina bez bázně a hany, který se do boje vrhá vlastně jen pro záchranu své milované a sjednotitelem mongolských kmenů se stává jaksi mimochodem, není to zkrátka ten dobyvatel, který vyřkl ono slavné "Rozdrtit nepřátele, hnát je před sebou a slyšet nářky jejich žen!". Ale jako film to funguje na výbornou. Kamera úchvatná, krvavé souboje trochu v japonském stylu a i ta romantika působí příjemně. Z hlediska vyprávění bych měl jen jednu větší výtku, a to tuto. V jedné scéně vidíme Temudžina pouze s manželkou a dětmi samotné uprostřed stepi poté, co jej Borte vysvobodila z otroctví, pak střih a Temudžin je náhle vůdcem veliké armády proti Džamuchovi. Vypravěč nám řekne něco o tom, že jej začali následovat, protože byl spravedlivý nebo něco v tom smyslu, ale působí to jako hodně velké zjednodušení, nedozvíme se, jak se doopravdy stal vůdcem, jako by se filmaři už třásli na závěrečnou bitvu o nadvládu nad Mongoly. Takže, když hodně přimhouřím oko nad historickou nevěrohodností Temudžinova charakteru, za filmařskou kvalitu dávám palec vysoko nahoru.(20.5.2017)

• - Velké bitevní scény se zúčastnilo 1500 jezdců a koní. (Rodriguez)

• - Od tohoto fenomenálního vojevůdce prý může odvozovat svůj původ každý dvoustý člověk. (Czernozub)

• - Staršieho Temudžina stvárnila súčasná japonská hviezda Tadanobu Asano. Na otázku, prečo si Bodrov pre hlavnú rolu nevybral Mongola, odpovedal: „Hľadal som najlepšieho herca, nevadilo mi, že nie je Mongolom, podmienkou bolo, aby bol Ázijec a aby bol najlepší." Kvôli autentickosti je film v pôvodnom mongolskom jazyku. Japonskému hercovi spolu s jeho čínskym kolegom Sun Hong-Leiom tak neostávala iná možnosť, než sa túto reč počas nakrúcania naučiť. Ako sa ďalej uvádza na stránke Russianfilm, s filmovým štábom cestovalo štyridsať tlmočníkov, prekladajúc z čínštiny, mongolčiny, kazachstančiny, kórejčiny, ujgurského nárečia, japonského, ruského a anglického jazyka. (PeterJon)