Mongol - Čingischán

Mongol - Džingischán

Mongol: The Rise of Genghis Khan

Drama / Historický / Válečný / Životopisný

Kazachstán / Německo / Mongolsko / Rusko, 2007, 120 min

50 % - Poměrně značné zklamání z díla, které mělo skrooscarovou patinu. Z hlediska vizuálu to vypadá jistě velmi uvěřitelně, takového toho ducha doby a regionu je z toho cítit + kladem je určitě jazyk (na rozdíl od otřesné, umělohmotné 10.000 BC). Příběh mě ale nebavil, nastavovaná kaše, kde se povětšinu času nic zajímavého nedělo, a když v první půli hlavního hrdinu asi po x-té zajali a chtěli zkrátit o hlavu, už mě to docela i iritovalo. Příběh je jednoznačně největší, a bohužel i nejbolestnější slabinou nejdražšího filmu v ruské historii.(12.4.2008)

• Pepinec

Mono film. Monotónní krajina, monotónní lidi, monotónní vyprávění příběhu orámované střihy, které mi nepříjemně připomněly Hřebejkova Zahradníka. Jestli je vážně pravda, že od Činkatchána může odvozovat svůj původ každý dvoustý člověk, můžu být se svými dvěma hvězdičkami naprosto v klidu. Takhle to v rodině nechodí.(19.5.2017)

Povedený historický film o dětství a mládí Temudžina neboli Čingizchána. Bohužel jsem při sledování měl pocit, že tvůrci se nemohli rozhodnout mezi komorním nízkorozpočtovým filmem a historickým velkofilmem ve stylu hollywoodských trháků. Díky tomu film skončil tak trochu rozpačitě někde mezi. "Mongolština je krásný jazyk...jednou jí budou umět všichni lidé na celém světě."(10.4.2008)

Předem konstatuji, že ta čtvrtá hvězda je za Asana, protože tenhle chlápek má hodně do sebe, jak jsem měla tu čest ho nedávno vidět. Nebyla lehká cesta ke sjednocení Mongolů, neb jsou to palice tvrdé, jezdci a bojovníci skvělí a pořád lpěli na starých tradicích. Jurty vás zrovna nezachrání, v širé stepi a poušti se opevnění budují fakt špatně. Zkrátka, malý Temudžin neměl od dětství na růžích ustláno a zažil si svoje. Šel za svým snem, snažil se být čestný, jen co si budeme namlouvat, jako beránek by neuspěl a nestal by se jedním z největších dobyvatelů v historii. Ale kdo já jsem, abych tu dobu soudila, že. A tak, nebylo to vůbec špatné, od Kazachstánců s Bodrovem !(24.7.2017)

celkem zklamání - to zajímavé (tedy bitvy, nástup k moci, drancování, znásilňování atd.) z Čingischánova života je ve filmu přeskočeno úplně nebo jen lehce naznačeno. Místo toho se snímek věnuje Čingischánově dětství, jeho dospívání za neustálého pronásledování žoldáky rivalských chánů, osudové lásce a bitvě proti dřívějšímu nejlepšímu příteli. Prostě tento film je spíše než akční nářez (i když 3 brutálnější scény tu jsou) spíše přemýšlivým a citovým snímkem, libujícím si v dlouhých záběrech mongolských stepí a snažící se nám ukázat, že i velký vojevůdce byl celkem sympaťák.(11.6.2008)

• - Staršieho Temudžina stvárnila súčasná japonská hviezda Tadanobu Asano. Na otázku, prečo si Bodrov pre hlavnú rolu nevybral Mongola, odpovedal: „Hľadal som najlepšieho herca, nevadilo mi, že nie je Mongolom, podmienkou bolo, aby bol Ázijec a aby bol najlepší." Kvôli autentickosti je film v pôvodnom mongolskom jazyku. Japonskému hercovi spolu s jeho čínskym kolegom Sun Hong-Leiom tak neostávala iná možnosť, než sa túto reč počas nakrúcania naučiť. Ako sa ďalej uvádza na stránke Russianfilm, s filmovým štábom cestovalo štyridsať tlmočníkov, prekladajúc z čínštiny, mongolčiny, kazachstančiny, kórejčiny, ujgurského nárečia, japonského, ruského a anglického jazyka. (PeterJon)

• - Od tohoto fenomenálního vojevůdce prý může odvozovat svůj původ každý dvoustý člověk. (Czernozub)

• - Tento film je první z plánované trilogie Genghis Khan's life. (Musak)