Reklama

Reklama

Mongol - Čingischán

  • Česko Mongol (více)
Trailer 1

Malý Temudjin právě dospěl do věku devíti let. Podle mongolských zvyků je to čas, kdy si má vybrat ženu. Jeho otec Esugei, chán malého mongolského kmene, ho tedy bere na cestu ke kmeni Merkitů, kde si má vybrat novou ženu a ukončit tak rozpory mezi jeho kmenem a právě Merkity. Jenže cestou se malý Temudjin zakouká do dívky Börte u sousedního, stejně bezvýznamného, kmene, jako je ten Esugejův. Temudjin si na kmenovém shromáždění Börte vybere za svou ženu. Otec jeho přání dle mongolských zvyklostí respektuje, i když tuší, že to přinese další problémy. Cestou domů se Esugej se synem a doprovodem zastaví v malé oáze, aby si odpočinuli. Tady se potká s příslušníky nepřátelského kmene. Zvyklosti však zakazují válčit na místech odpočinku, a tak setkání zprvu vypadá jako poklidné. Obě výpravy si dokonce na znamení příměří vymění jídlo a pití. Jenže v nápoji pro Esugeje je jed a muž na další cestě umírá. Novým chánem kmene se stává Temudjin. Toho ale nehodlá respektovat jeden z nižších náčelníků, Targutaj. Ten se prohlásí za chána a Temudjina s jeho matkou a zbylými věrnými z kmene vyžene. Malý Temudjin tu zimu v horách prosí mongolského boha o pomoc, cestou zpět se propadne do jezera. Mokrého ho zachrání jezdci z vedlejšího kmene a syn jejich chána, Jamucha. S Jamuchou se spřátelí a oba se považují za bratry. Targutaj ale Temudjina unese a udělá z něho otroka. Hlídá ho tak, aby ho mohl zabít, až Temudjin dospěje. Mongolové nesmějí totiž zabíjet děti. Malý Temudjin ale Targutajovi uteče. O několik let později je Temudjin opět Targutajem chycen a znovu je mu nasazen otrocký okov. I tentokrát se mladíkovi podaří utéct. Vypraví se k sousednímu kmeni pro svou ženu Börte a s ní se vrátí ke své rodině. Záhy jsou napadeni Merkity, Temudjin je vážně postřelen šípem a Börte unesena. Temudjin se uzdraví a za pomoci Jamuchy a jeho bojovníků Merkity porazí a Börte osvobodí. To, že se část Jamuchových lidí ale přidá k Temudjinovi vyvolá mezi dosavadními přáteli zlou krev. Když se Jamuchův bratr pokusí ukrást stádo koní Temudjinovu kmeni, je Temudjinovými lidmi zabit. Jamucha se spojí s Targutajem a vytáhnou proti Temudjinovu kmeni... (TV Prima)

(více)

Videa (4)

Trailer 1

Recenze (243)

kitano 

všechny recenze uživatele

Komorné ako Cave of the Yellow Dog, epické ako Barbar Conan, vizuálne strhújce ako Hrdina, drsné ako 300. A predsa absolútne svojské. Mongolský svet je preplnený veľmi zaujímavými tradíciami a zvykmi (čo ho robi veľmi exotickým) a jediný, kto vyzerá, že sa týmito pravidlami nechce riadiť, je japonský sympaťák Tadanobu Asano. Poznáte to. Mongol nesmie toto, mongol musí tamto, Tadanobu sa naštval a za pomoci boha Tengriho a svojich výbornych šermiarskych schopností sposobil revolúciu, ktorá sa určite nedá nazvať ako nežná. Nech si vraví kto chce, čo chce, Bodrov vedel čo chce natočiť a jednoznačne sa mu to na plnej čiare podarilo. (9/10) ()

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $18miliónovTržby USA $5,705,761Tržby Celosvetovo $26,700,000Tržby za predaj DVD v USA $1,856,508 //počet predaných kusov 96,995 ║ Tento film je akýmsi opakom Jakubiskovho filmu Bathory (65%) ohľadne ponímania určitých tvorcovských prvkov. Pokiaľ Mongol po technických stránkach je spracovaní prvotriedne, až tak že v rámci vizuálneho poňatia, či choreografii súbojov veselo môže konkurovať tým najdrahším historickým eposom. Kdež to po príbehovej stránke nám tento film ponúka len jednu veľkú nesúvislú skrumáž, ktorá v konečnej spojitosti nevytvára ani zďaleka kompaktnosť. Minimálne prvá polovica filmu sa venuje tomu ako vyrastal Tamudjin a bol štvancom svojho bývalého kmeňa. Na tom by nebolo nič zlé pokiaľ, by sme v každej jeho vekovej etape nezažívali len rovnakú dejovú osnovu. Pretavenú v to ako ho vždy odchytili jeho neprajníci niekde na pláni, uväznili v okovách a potom už len nasledoval útek späť do divočiny. Tieto udalosti sa vo filme zopakujú minimálne 3x a tým pádom to už pri každom ďalšom väznení začína byť dosť otravné. Tento úsek filmu sledujúci len úteky a dolapenia, nemá zvyšný dej navešaný okolo útekov tak hútny aby mohol čo i len trošku viac upútať a dať tak príbehu aj hlbší rozmer. V takomto prípade si je ťažké nájsť nejaké sympatie k postave, ktorú poznáme len v určitej rovine, jeho vnútorný postoj začíname lepšie spoznávať až v druhej polovici filmu ale aj tak nie až tak ako by si to daný námet vyžadoval. Potom je ťažko uveriť, prečo sa z ničoho nič pridávajú kmene na stranu, pre nich nijako moc známeho bojovníka. Takýto dej, pôsobiaci dosť úsečne môžu mať na svedomí hlavne strihači filmu, lebo pokiaľ dobre nedoznie jedna rozvyprávaná scénka, len ťažko pochopíte skrytú náväznosť z tou nasledujúcou. A je to na škodu, lebo pokiaľ by sa dbalo na príbehovú skladbu rovnako ako na vizuálne poňatie, film mohol byť veselo označovaný ako jeden z najlepších historických eposov. Takto to ostáva len niekde na pol ceste rovnako ako naša koprodukčná Bathory, ktorá hlavne trpí po technickej stránke, kdež to tá príbehová zaujme. K filmu dodám len toľko, že ak si odmyslíme nesúrodý dej, dá sa film vychutnať hlavne pokiaľ ide o davové súboje, ktoré majú dynamiku a prepracovanú choreografiu súbojov, kde nechýbajú dokonca gejzíry krvi ako tomu bolo u Kráľovstva nebeského (95%). V tomto ohľade si každý milovník súbojov musí prísť na svoje. Popri tom sa dajú vychutnať aj krásne zábery okolitej pustej prírody a tých sa tam dá užiť neúrekom. A len verím, že ak film vydajú na DVD disky, že bude zostrih filmu taký aby spĺňal svoje načrtnuté parametre omnoho plnohodnotnejšie. Ináč by film mohol časom zapadnúť medzi množstvo podobných priemerných filmov. /videl v kine: 70%/ ()

Reklama

Arachneuss 

všechny recenze uživatele

Michael Bay udělá Mizery a tvrdí že je to akční bomba století. Bekmambekov udělá Wanted a každý ví že je to akční bomba století. Sidney Lumet udělá diaologovou bombu a to same udělá ve 21. století. Nikita Michalkov. Vezme totožnou látku a ještě jí vylepší. Co teprve Čína či Jižní Korea, země jenž v poslední době válcují na stříbrném plátně Holywood. Ano, Mongol: Čingischán není přesně podle dějepisu, ostatně např. Gladiátor není také. U tohohle filmu lehce vysvětlím, proč jsem dal 5 hvězd, jednu po druhé. 1: Za odvahu a originalitu převést na plátno příběh o jednom z největších dobyvatelů všech dob. 2: Za naprosto úchvatnou obrazovou a audiovizuální stránku filmu, protože zde bych to opravdu nečekal. 3: Za příběh, který není jako každý druhý "vzestup a pád", ale hezky pomalu vysvětluje a nenudí (na hodinky jsem se ani jednou nekoukl) 4: Herce, kteří jsou úplně neznámí a (pro mne) velmi přesvědčiví a charismatičtí. 5: Za bitevní a akční sekvence. Sice jich nebylo moc, ale zase scény, kde Temudžin bojuje o svou lásku v nepřátelské vesnici, či letící šíp a poslední bitva (ne každý si libuje v střihačském masakru) mne opravdu uchvátili. ()

F.man 

všechny recenze uživatele

Mongol skončil tak někde na půl cesty. Ale možná za to může hype který při jeho vstupu do Čech hlásal obrovský velkofilm hollywoodských standardů. Jestli se o to tohle Bodrov snažil nebo ne netuším, já však viděl mytologickou báji, která sice určitě stála strašné peníze, ale s velkofilmem nemá nic moc společného. Což nevytýkám - přece jen jde pořád o Bodrova - poeticky, niterně, vůbec ne tak přímě jako ostatní. Každopádně Mongol je pastvou pro oči, kazažská příroda v hledáčku Rogiera Stofferse a Sergeye Trofimova, to je něco nádherného. Lepší tři hvězdy. Don't tell anyone we went to war over a woman. ()

GigaPudding 

všechny recenze uživatele

Spousta krásných záběrů na mongolské stepi, pouště a hory po kterých se prohání jen vítr a mongolové. Tu mongolové žijí prostým životem, jehož nedílnou součástí je spousta loupení a válek jednotlivých kmenů mezi sebou až se nakonec jeden z nich rozhodne že nebude ničím otrokem a sjednotí mongolsko i kdyby měl jít proti vlastnímu bratru. Temudžina tu film hodně mytizuje spíš než aby to byl nějaký čistě přesný historický film, ale to tomu spíš jen prospívá a to zvlášť když hlavní roli má Tadanobu Asano a ten jeho pohled zpod obočí. Bojové scény jsou tu dost akční a krvavé i když jich není tolik, o to víc jsou ale působivější :). Je to vlastně takové Čingischán Begins sledující čingischána už od jeho dětství, ale i přes všechny ty krásné záběry na rozlehlé zelené i pusté pláně a ostatní tomu chybělo něco co z toho udělalo úplně super film, ale neopovrhuj malým tygříkem, protože z něj může vyrůst lítý tygr, tak třeba se něco změní až se na to podíváme znovu. :) ()

Galerie (154)

Zajímavosti (15)

  • Scénář věrně vychází ze starých legend, ale zároveň tvůrci nenápadně odstranili z příběhu některé důležité části, třeba:
    1) Že už jako třináctiletý zavraždil svého nevlastního bratra (záminkou byl spor o kořist z lovu, avšak ve skutečnosti šlo o postavení v rodinné hierarchii). Film mu však takovou lačnost po moci nepřipisuje.
    2) Že k titulu Čingischána (Vládce světa) se dostal přes mrtvoly svých někdejších spolubojovníků Džamuchy a Togrul-chána. Avšak film samozřejmě rozepři dává za vinu jim.
    3) Taktéž se nedozvíme, že Temüdžin nelítostně vyvraždil kmen Tatarů, prý to byla pomsta za zákeřné otrávení jeho otce. Ovšem pokud příběh o vraždě nevznikl až následně jako záminka či omluva za tatarskou genocidu.
    4) O Čingischánově povaze nejlépe vypovídá Barbar Conan. Jeho odpověď na otázku, co je v životě nejdůležitější: "Rozdrtit nepřátele, hnát je před sebou a slyšet nářky jejich žen!" je totiž doslovným citátem výroku vládce Mongolů. (Rodriguez)
  • Jednotlivé lokace byly mezi sebou různě vzdáleny. Štáb mezi nimi vytvořil provizorní cesty, které pak zůstaly jako místní silnice. (Rodriguez)
  • Od tohoto fenomenálního vojevůdce prý může odvozovat svůj původ každý dvoustý člověk. (Czernozub)

Související novinky

Jeff Bridges jako lovec démonů?

Jeff Bridges jako lovec démonů?

03.02.2011

Hrál ve dvou úspěšných filmech vánoční sezóny a za ten lepší je nominovaný na Oscara. Kdo by se divil, že se na něj nabídky jen sypou? Jednu z nich dostal od studia Warner Bros., které ve spolupráci… (více)

Muži, kteří nenávidí Afghánistán

Muži, kteří nenávidí Afghánistán

07.07.2010

Christian Bale a Niels Arden Oplev jsou novými jmény, spojenými s projektem Zacka Snydera a studia Warner Bros. The Last Photograph. Ten už má docela dlouhou historii. Snyder chtěl drama o… (více)

Další Evropané v Hollywoodu

Další Evropané v Hollywoodu

09.03.2009

Dva zajímaví evropští tvůrci upsali duši Ďáblu... ehm, Hollywoodu. Získat Oscara (nebo alespoň nominaci) v kategorii „nejlepší neanglicky mluvený film“ je obvykle začátek cesty k režírování nějakého… (více)

Šikmooký Hollywood?

Šikmooký Hollywood?

11.11.2008

Dnes pro vás máme rovnou čtyři chystané filmy. Všechny jsou americké produkce, ale něco je spojuje s Dálným Východem. Jako první je tady remake Karate Kida. Už dlouho šly fámy o tom, že Willův syn… (více)

Reklama

Reklama