Mongol - Čingischán

Mongol - Džingischán

Mongol: The Rise of Genghis Khan

Drama / Historický / Válečný / Životopisný

Kazachstán / Německo / Mongolsko / Rusko, 2007, 120 min

Už zahajovací záběr z lehkého jeřábu (zvaného louma crane, kontrolovaného servomotory), který sestává z otočení + zvedání + jízdy kamery na výložníku, dává zřetelně najevo, čeho je dobré si všímat. Obrazu, protože Mongol převzal modelový (nikoliv jen vizuální) koncept Tygra a draka. S ním ho pojí trojí: 1, Sic přesně vymezený, přesto anonymní prostor, tudíž veškeré vyprávění pracuje s časem a s mezerami mezi ním. 2, Dojemný, epický a širokoúhlými záběry klamavě zpomalovaný a rozpouštěný, současně však překotný příběh. 3, Zrada je v tom, že Mongol je plánován jako trilogie. A tahle úvodní část má velice skromné parametry a víceméně se točí celé dvě hodiny kolem homosexuální (bratrské) a heterosexuální (chánova stará) lásky.(27.10.2008)

Nevyvážený veľkofilm, ktorý má fantastické akčné scény ale jeho epizódovitosť ho dosť rozbíja a nebyť práve akcie je to z počiatku aj dosť nudné a opakujúce sa. Temüdžin je frajer, ktorý si vie diváka získať, ale celé je to len akýsi nedopovedaný útržok... Televízny ATTILA s Gerardom Butlerom bol o niečo lepší...(23.10.2008)

Film ma v podstate nesklamal,len som mal pocit ako keby ruský režisér plánoval nejaké pokračovanie.Čingischánovi,ktorý dobyl polovicu sveta nevenoval režisér jemu ako dobyvateľovi prakticky ani sekundu,ak nepočítame zmienku v záverečných titulkoch.Sledujeme jeho detstvo,boje medzi mongolskými klanmi a jeho úsilie o zjednotenie mongolov.Ako dobyl polku sveta,to už do filmu,alebo rozpočtu nevošlo.Možno nabudúce.Aj keď vám film nedá lekciu z dejepisu,za pozretie stojí.Film 60%.(30.1.2009)

Mongol skončil tak někde na půl cesty. Ale možná za to může hype který při jeho vstupu do Čech hlásal obrovský velkofilm hollywoodských standardů. Jestli se o to tohle Bodrov snažil nebo ne netuším, já však viděl mytologickou báji, která sice určitě stála strašné peníze, ale s velkofilmem nemá nic moc společného. Což nevytýkám - přece jen jde pořád o Bodrova - poeticky, niterně, vůbec ne tak přímě jako ostatní. Každopádně Mongol je pastvou pro oči, kazažská příroda v hledáčku Rogiera Stofferse a Sergeye Trofimova, to je něco nádherného. Lepší tři hvězdy. Don't tell anyone we went to war over a woman.(19.2.2009)

Pro historické velkofilmy mám obyčejně slabost, ale tady z toho jsem trochu na vážkách. Na jedné straně překrásná kamera a monumentální výprava, solidně natočené bojové scény a i herecké výkony ve většině případů nejsou na asijské poměry nejhorší. Na straně druhé mi dost vadilo, že když už se tvůrci rozhodly točit příběh o skutečné postavě tak by se měly alespoň trochu držet historických faktů, kromě toho film se vůbec nesoustředí na Čingischánovo vojenské tažení, ale na celkem nezajímavé události z jeho života. Některé motivy zůstavají dost nedořešené a měl jsem z toho prostě takový pocit jako když se to vizuální stránkou snaží zakrýt silné scénáristické nedostatky. Je to velká škoda, protože si myslím že Mongol měl rozhodně na víc...(3.6.2008)

• - Scénář věrně vychází ze starých legend, ale zároveň tvůrci nenápadně odstranili z příběhu některé důležité části, třeba:
    1) Že už jako třináctiletý zavraždil svého nevlastního bratra (záminkou byl spor o kořist z lovu, avšak ve skutečnosti šlo o postavení v rodinné hierarchii). Film mu však takovou lačnost po moci nepřipisuje.
    2) Že k titulu Čingischána (Vládce světa) se dostal přes mrtvoly svých někdejších spolubojovníků Džamuchy a Togrul-chána. Avšak film samozřejmě rozepři dává za vinu jim.
    3) Taktéž se nedozvíme, že Temüdžin nelítostně vyvraždil kmen Tatarů, prý to byla pomsta za zákeřné otrávení jeho otce. Ovšem pokud příběh o vraždě nevznikl až následně jako záminka či omluva za tatarskou genocidu.
    4) O Čingischánově povaze nejlépe vypovídá Barbar Conan. Jeho odpověď na otázku, co je v životě nejdůležitější: "Rozdrtit nepřátele, hnát je před sebou a slyšet nářky jejich žen!" je totiž doslovným citátem výroku vládce Mongolů. (Rodriguez)

• - Snímek "Mongol - Čingischán" byl v roce 2008 nominován na Oscara v kategorii nejlepší cizojazyčný film. (POMO)

• - Mnoho jezdců nebylo profesionálními herci. Velké scény se proto nacvičovaly třeba dva měsíce. (Rodriguez)