Reklama

Reklama

Mongol - Čingischán

  • Česko Mongol (více)
Trailer 3

Malý Temudjin právě dospěl do věku devíti let. Podle mongolských zvyků je to čas, kdy si má vybrat ženu. Jeho otec Esugei, chán malého mongolského kmene, ho tedy bere na cestu ke kmeni Merkitů, kde si má vybrat novou ženu a ukončit tak rozpory mezi jeho kmenem a právě Merkity. Jenže cestou se malý Temudjin zakouká do dívky Börte u sousedního, stejně bezvýznamného, kmene, jako je ten Esugejův. Temudjin si na kmenovém shromáždění Börte vybere za svou ženu. Otec jeho přání dle mongolských zvyklostí respektuje, i když tuší, že to přinese další problémy. Cestou domů se Esugej se synem a doprovodem zastaví v malé oáze, aby si odpočinuli. Tady se potká s příslušníky nepřátelského kmene. Zvyklosti však zakazují válčit na místech odpočinku, a tak setkání zprvu vypadá jako poklidné. Obě výpravy si dokonce na znamení příměří vymění jídlo a pití. Jenže v nápoji pro Esugeje je jed a muž na další cestě umírá. Novým chánem kmene se stává Temudjin. Toho ale nehodlá respektovat jeden z nižších náčelníků, Targutaj. Ten se prohlásí za chána a Temudjina s jeho matkou a zbylými věrnými z kmene vyžene. Malý Temudjin tu zimu v horách prosí mongolského boha o pomoc, cestou zpět se propadne do jezera. Mokrého ho zachrání jezdci z vedlejšího kmene a syn jejich chána, Jamucha. S Jamuchou se spřátelí a oba se považují za bratry. Targutaj ale Temudjina unese a udělá z něho otroka. Hlídá ho tak, aby ho mohl zabít, až Temudjin dospěje. Mongolové nesmějí totiž zabíjet děti. Malý Temudjin ale Targutajovi uteče. O několik let později je Temudjin opět Targutajem chycen a znovu je mu nasazen otrocký okov. I tentokrát se mladíkovi podaří utéct. Vypraví se k sousednímu kmeni pro svou ženu Börte a s ní se vrátí ke své rodině. Záhy jsou napadeni Merkity, Temudjin je vážně postřelen šípem a Börte unesena. Temudjin se uzdraví a za pomoci Jamuchy a jeho bojovníků Merkity porazí a Börte osvobodí. To, že se část Jamuchových lidí ale přidá k Temudjinovi vyvolá mezi dosavadními přáteli zlou krev. Když se Jamuchův bratr pokusí ukrást stádo koní Temudjinovu kmeni, je Temudjinovými lidmi zabit. Jamucha se spojí s Targutajem a vytáhnou proti Temudjinovu kmeni... (TV Prima)

(více)

Videa (4)

Trailer 3

Recenze (242)

Legas 

všechny recenze uživatele

"Mongolové umí jen krást a zabíjet" - a pak ve filmu hledejte nějaké dějové složitosti. Mongol - Čingischán je dějově nekomplikovaný a především nedoslovný, což (když se podíváte na komentáře okolo) činilo mnohým divákům problémy. Mě se naopak ony mytické okamžiky mimo obraz velice líbily, stejně tak "utnuté" bitvy. V okamžicích, kdy už jsem začal podezírat pana režiséra ze stereotypní řeže, náhle bitvu utnul, v závěru dokonce způsobem nevídaným, okamžikem, který definitivně utvrdí diváka v tom, že nesleduje čistokrevný historický film. Někdo možná utrousí, že zde něco smrdí, ale já si liboval. A celkem mě mrzí vlažné reakce na tento film, protože už jen ta úžasná kamera Sergeje Trofimova rámující naprosto úžasnou krajinu stojí za vidění (perlička: jen jsem si při některých filtrech a bouřce vzpomněl na Noční a Denní hlídku - hle, Sergej je kameramanem obou ruských spektáklů - je to Legas ale bystrý hoch). Doporučuji komentář Tetsua a především jeho recenzi na Aktualne.cz. U mě Mongol Čingischán za 4 a 1/2. ()

tombac 

všechny recenze uživatele

Tohle si Čingischán nezasloužil. Určitou porci nesmyslů ve filmech snesu, ale když mám už ve třetině nepříjemný pocit, že buď ze mě tvůrci dělají vola, anebo postprodukci kromě řemeslné stránky totálně odflákli, nemá u mě snímek naději na úspěch. Zkratkovité, mezi některými sekvencemi chybí logická návaznost či tvůrci logiku neřeší, když se jim nehodí do krámu (až to někdy vypadalo, že malý Temudžin je předchůdce Houdiniho). Finální bitva začne zničehonic a zničehonic také skončí. Tady se muselo hodně spěchat, jinak si ty skoky v čase apod. nedokážu vysvětlit. Houby výpravný historický epos, v téhle verzi je to fraška! (Febiofest 2008) ()

Reklama

GILLWANDER 

všechny recenze uživatele

Vizuálne krásne natočený film o historických udalostiach, ktoré menili chod dejín no obsahovo príliš zdĺhavé a lineárne. Farby sú podmanivé, scenérie mi prirástli k srdcu, hlavná postava je dobrá no stráca čaro tesne pred veľkým finále. Všetko by bolo dobré, kebyže režisér neukrojí zo skvelých scén, ktoré začínali byť už sľubné. Béčková záležitosť to určite nie je, no ako odkaz na mongolského vodcu a zjednotiteľa, ktorý si podmanil polovicu sveta to určite áno. 65% ()

Rex Mundi 

všechny recenze uživatele

Poetika a mystika života v mongolskom (alebo ruskom?) vydaní. Krásni ľudia, krásna príroda, smutno-sladké životné peripetie hrdinu, ktorého si nemôžete neobľúbiť. Výborné akčné scény, šíre mongolské pláne, nevyspytateľní ľudia z národa, miesta a času, ktorému už my nemôžeme rozumieť. A neodmysliteľný nádych osudovosti.... Celkovo zaujímavé a príjemne pozerateľné, ale ako to podľa mňa trefne vystihol Klerik, trochu nevyvážené. Celý čas som čakala na niečo.... niečo... neviem čo. Nedočkala som sa. A rovnako ako Cervenak som mala problém identifikovať sa s hlavnou postavou ako s "tým" Džingischánom. Radšej som si teda zvolila vlastnú verziu a vnímala ho proste ako "nie Džingischána", ale filmového hrdinu, "toho druhého" Mongola, "proste Temudžina". Ak mi rozumiete... Ako idealizovaný portrét konkrétnej historickej osobnosti to naozaj veľmi neobstojí a skôr toto vedomie neustále vyrušuje... Ale inak pekný zážitok... 3,5* ()

dee-key 

všechny recenze uživatele

Druhá polovina filmu je trochu zdlouhavější. Pěkný kostýmy, krásná krajina, souboje taky ujdou. Jako jo, byly tam nejasnosi. Třeba pochybuju o tom, že v noci zabije chlápka a ještě v poledne druhý den ho nikdo nehoní. Nebo nechápu jak se dostal z tej klády? Jestli to mělo být něco jako Deus ex machina tak to potom jo. Zarážející je ten fakt, že jeho manželka porodí dvě děti a vypadá furt stejně. Ale stejně je tohle přesně ten typ filmu, který žeru. A na to že do půlky filmu hrajou jenom děti...70% ()

Galerie (154)

Zajímavosti (15)

  • Mongolské kmeny užívali zvláštní koňskou rasu, která má silné tělo, s relativně krátkýma nohama a velkou hlavu. Koně použité ve filmu vypadají jako obyčejní westernoví koně. (Musak)
  • Niektoré historické zdroje opisujú krutosti, drancovanie a nivočenie, ktoré za sebou nechávali mongolské vojská. Iné sa zasa zmieňujú o Džingischánovi v pozitívnom duchu – píšu o schopnostiach muža, ktorý vzišiel z národa kočovníkov a ovládol starodávne ríše bez toho, aby zničil ich kultúru a náboženstvo. Na túto stranu sa prikláňa aj Sergej Bodrov. Temudžina vykresľuje ako rozvážneho a veľkorysého muža s pevnou vôľou, nie ako barbarského vraha. Webový portál Russianfilm cituje režiséra: „Na západe má reputáciu tyrana. Na východe, v Ázii, je považovaný za hrdinu a dokonca za boha”, hovorí Bodrov počas premiéry v Kazachstane. “Džingischánovo meno v Rusku nie je obľúbené. Rozprávam príbeh, aby videli, ako sa to stalo. Neverte, čo píšu v starých školských učebniciach," vysvetľuje Bodrov. "Zrušil mučenie, o čom vie iba málo ľudí. Mongoli zvykli mať otrokov- on s tým nesúhlasil," uzavrel režisér. (PeterJon)
  • Scénář věrně vychází ze starých legend, ale zároveň tvůrci nenápadně odstranili z příběhu některé důležité části, třeba:
    1) Že už jako třináctiletý zavraždil svého nevlastního bratra (záminkou byl spor o kořist z lovu, avšak ve skutečnosti šlo o postavení v rodinné hierarchii). Film mu však takovou lačnost po moci nepřipisuje.
    2) Že k titulu Čingischána (Vládce světa) se dostal přes mrtvoly svých někdejších spolubojovníků Džamuchy a Togrul-chána. Avšak film samozřejmě rozepři dává za vinu jim.
    3) Taktéž se nedozvíme, že Temüdžin nelítostně vyvraždil kmen Tatarů, prý to byla pomsta za zákeřné otrávení jeho otce. Ovšem pokud příběh o vraždě nevznikl až následně jako záminka či omluva za tatarskou genocidu.
    4) O Čingischánově povaze nejlépe vypovídá Barbar Conan. Jeho odpověď na otázku, co je v životě nejdůležitější: "Rozdrtit nepřátele, hnát je před sebou a slyšet nářky jejich žen!" je totiž doslovným citátem výroku vládce Mongolů. (Rodriguez)

Související novinky

Jeff Bridges jako lovec démonů?

Jeff Bridges jako lovec démonů?

03.02.2011

Hrál ve dvou úspěšných filmech vánoční sezóny a za ten lepší je nominovaný na Oscara. Kdo by se divil, že se na něj nabídky jen sypou? Jednu z nich dostal od studia Warner Bros., které ve spolupráci… (více)

Muži, kteří nenávidí Afghánistán

Muži, kteří nenávidí Afghánistán

07.07.2010

Christian Bale a Niels Arden Oplev jsou novými jmény, spojenými s projektem Zacka Snydera a studia Warner Bros. The Last Photograph. Ten už má docela dlouhou historii. Snyder chtěl drama o… (více)

Další Evropané v Hollywoodu

Další Evropané v Hollywoodu

09.03.2009

Dva zajímaví evropští tvůrci upsali duši Ďáblu... ehm, Hollywoodu. Získat Oscara (nebo alespoň nominaci) v kategorii „nejlepší neanglicky mluvený film“ je obvykle začátek cesty k režírování nějakého… (více)

Šikmooký Hollywood?

Šikmooký Hollywood?

11.11.2008

Dnes pro vás máme rovnou čtyři chystané filmy. Všechny jsou americké produkce, ale něco je spojuje s Dálným Východem. Jako první je tady remake Karate Kida. Už dlouho šly fámy o tom, že Willův syn… (více)

Reklama

Reklama