Mongol - Čingischán

Mongol - Džingischán

Mongol: The Rise of Genghis Khan

Drama / Historický / Válečný / Životopisný

Kazachstán / Německo / Mongolsko / Rusko, 2007, 120 min

Povedený historický film o dětství a mládí Temudžina neboli Čingizchána. Bohužel jsem při sledování měl pocit, že tvůrci se nemohli rozhodnout mezi komorním nízkorozpočtovým filmem a historickým velkofilmem ve stylu hollywoodských trháků. Díky tomu film skončil tak trochu rozpačitě někde mezi. "Mongolština je krásný jazyk...jednou jí budou umět všichni lidé na celém světě."(10.4.2008)

ocenenia : Oscar 2008 - Nominácia na najlepší zahraničný film ◘◘◘◘ Veľmi poctivý film, historicky presný, rovnako tak aj etnologicky veľmi hodnotný a predcízny, biele miesta Temüdžinovho života sú buď preklenuté alebo mysticky prifarbené. Nie je postavený iba na bitvách, tie tam zohrávajú skôr marginálnu rolu. Podstatou je snaha poodhaliť psychiku tvorcu druhej najväčšej ríše, aká kedy na tejto planéte existovala, jeho až fanatickú nezlomnosť, odhodlanie a formovanie jeho presvedčenia o vlastnej výnimočnosti, priazni bohov a historickom poslaní. Veľmi som kvitoval, že jeho príbeh nám nie je naservírovaný "po americku", kde by vždy a všade vyhral, všetkých prelstil, porazil, ale práve naopak, zameriava sa na jeho pády, z ktorých každý ho posilnil, na jeho zajatia, otroctvo, úteky pred prenasledovateľmi, dokonca v jednom momente schytá, utekajúc s rodinou pred nepriateľskou hordou, šíp do chrbta, a človek si povie "tak toto už nemôže rozchodiť". V akomkoľvek filme na americký spôsob by ste takéto "ponižovanie" hlavnej postavy, obzvlášť keď sa jedná o jedného z najväčších vojvodcov histórie, určite nevideli - skôr naopak, bol by až nehanebne glorifikovaný a heroizovaný. Mám výtku snáď iba k tomu, že predsa len bol Džingischán krutejší, ako ho vykreslil tento film, a čakal som, že bude obsiahlejšie popisovať Temüdžinov život, kdežto on sa končí vlastne práve v momente, kedy sa z neho stáva skutočný Džingischán - Veľký vládca. Každopádne, je vidieť, že na predchádzajúcom Nomádovi (ktorého režíroval spolu s Passerom) sa Bodrov poučil, a tentokrát bol výsledok o poznanie lepší!(1.2.2012)

Mongol skončil tak někde na půl cesty. Ale možná za to může hype který při jeho vstupu do Čech hlásal obrovský velkofilm hollywoodských standardů. Jestli se o to tohle Bodrov snažil nebo ne netuším, já však viděl mytologickou báji, která sice určitě stála strašné peníze, ale s velkofilmem nemá nic moc společného. Což nevytýkám - přece jen jde pořád o Bodrova - poeticky, niterně, vůbec ne tak přímě jako ostatní. Každopádně Mongol je pastvou pro oči, kazažská příroda v hledáčku Rogiera Stofferse a Sergeye Trofimova, to je něco nádherného. Lepší tři hvězdy. Don't tell anyone we went to war over a woman.(19.2.2009)

Film ma v podstate nesklamal,len som mal pocit ako keby ruský režisér plánoval nejaké pokračovanie.Čingischánovi,ktorý dobyl polovicu sveta nevenoval režisér jemu ako dobyvateľovi prakticky ani sekundu,ak nepočítame zmienku v záverečných titulkoch.Sledujeme jeho detstvo,boje medzi mongolskými klanmi a jeho úsilie o zjednotenie mongolov.Ako dobyl polku sveta,to už do filmu,alebo rozpočtu nevošlo.Možno nabudúce.Aj keď vám film nedá lekciu z dejepisu,za pozretie stojí.Film 60%.(30.1.2009)

Rozpočet $18miliónovTržby USA $5,705,761Tržby Celosvetovo $26,700,000Tržby za predaj DVD v USA $1,856,508 //počet predaných kusov 96,995 ║ Tento film je akýmsi opakom Jakubiskovho filmu Bathory (65%) ohľadne ponímania určitých tvorcovských prvkov. Pokiaľ Mongol po technických stránkach je spracovaní prvotriedne, až tak že v rámci vizuálneho poňatia, či choreografii súbojov veselo môže konkurovať tým najdrahším historickým eposom. Kdež to po príbehovej stránke nám tento film ponúka len jednu veľkú nesúvislú skrumáž, ktorá v konečnej spojitosti nevytvára ani zďaleka kompaktnosť. Minimálne prvá polovica filmu sa venuje tomu ako vyrastal Tamudjin a bol štvancom svojho bývalého kmeňa. Na tom by nebolo nič zlé pokiaľ, by sme v každej jeho vekovej etape nezažívali len rovnakú dejovú osnovu. Pretavenú v to ako ho vždy odchytili jeho neprajníci niekde na pláni, uväznili v okovách a potom už len nasledoval útek späť do divočiny. Tieto udalosti sa vo filme zopakujú minimálne 3x a tým pádom to už pri každom ďalšom väznení začína byť dosť otravné. Tento úsek filmu sledujúci len úteky a dolapenia, nemá zvyšný dej navešaný okolo útekov tak hútny aby mohol čo i len trošku viac upútať a dať tak príbehu aj hlbší rozmer. V takomto prípade si je ťažké nájsť nejaké sympatie k postave, ktorú poznáme len v určitej rovine, jeho vnútorný postoj začíname lepšie spoznávať až v druhej polovici filmu ale aj tak nie až tak ako by si to daný námet vyžadoval. Potom je ťažko uveriť, prečo sa z ničoho nič pridávajú kmene na stranu, pre nich nijako moc známeho bojovníka. Takýto dej, pôsobiaci dosť úsečne môžu mať na svedomí hlavne strihači filmu, lebo pokiaľ dobre nedoznie jedna rozvyprávaná scénka, len ťažko pochopíte skrytú náväznosť z tou nasledujúcou. A je to na škodu, lebo pokiaľ by sa dbalo na príbehovú skladbu rovnako ako na vizuálne poňatie, film mohol byť veselo označovaný ako jeden z najlepších historických eposov. Takto to ostáva len niekde na pol ceste rovnako ako naša koprodukčná Bathory, ktorá hlavne trpí po technickej stránke, kdež to tá príbehová zaujme. K filmu dodám len toľko, že ak si odmyslíme nesúrodý dej, dá sa film vychutnať hlavne pokiaľ ide o davové súboje, ktoré majú dynamiku a prepracovanú choreografiu súbojov, kde nechýbajú dokonca gejzíry krvi ako tomu bolo u Kráľovstva nebeského (95%). V tomto ohľade si každý milovník súbojov musí prísť na svoje. Popri tom sa dajú vychutnať aj krásne zábery okolitej pustej prírody a tých sa tam dá užiť neúrekom. A len verím, že ak film vydajú na DVD disky, že bude zostrih filmu taký aby spĺňal svoje načrtnuté parametre omnoho plnohodnotnejšie. Ináč by film mohol časom zapadnúť medzi množstvo podobných priemerných filmov. /videl v kine: 70%/(29.7.2008)

• - Kromě Japonského herce Tadanobu Asano (Temudžin) a Čínského herce Honglei Sun(Jamukha), byli všichni ostatní herci Mongolové. (Musak)

• - Od tohoto fenomenálního vojevůdce prý může odvozovat svůj původ každý dvoustý člověk. (Czernozub)

• - Scénář věrně vychází ze starých legend, ale zároveň tvůrci nenápadně odstranili z příběhu některé důležité části, třeba:
    1) Že už jako třináctiletý zavraždil svého nevlastního bratra (záminkou byl spor o kořist z lovu, avšak ve skutečnosti šlo o postavení v rodinné hierarchii). Film mu však takovou lačnost po moci nepřipisuje.
    2) Že k titulu Čingischána (Vládce světa) se dostal přes mrtvoly svých někdejších spolubojovníků Džamuchy a Togrul-chána. Avšak film samozřejmě rozepři dává za vinu jim.
    3) Taktéž se nedozvíme, že Temüdžin nelítostně vyvraždil kmen Tatarů, prý to byla pomsta za zákeřné otrávení jeho otce. Ovšem pokud příběh o vraždě nevznikl až následně jako záminka či omluva za tatarskou genocidu.
    4) O Čingischánově povaze nejlépe vypovídá Barbar Conan. Jeho odpověď na otázku, co je v životě nejdůležitější: "Rozdrtit nepřátele, hnát je před sebou a slyšet nářky jejich žen!" je totiž doslovným citátem výroku vládce Mongolů. (Rodriguez)