Malá Terezka přijíždí na prázdniny k babičce a dědovi, kteří tvoří svéráznou dvojici. Zatímco děda Malý, vesnický všeuměl, se celý život pokouší, samozřejmě marně, létat na rogalu, jeho žena vše shovívavě pozoruje a v klidu přitom pokuřuje doutníky. Prázdninová pohoda však netrvá dlouho. Místní zbohatlík a nepoctivec Napakunk chce, aby mu děda vyřezal sochu jeho dcery Pepiny v životní velikosti. Děda však odmítne. Pepina je totiž tak tlustá, že nenajde tak silné dřevo. Další den proto Napakunk porazí památnou lípu, pod níž se kdysi děda seznámil s babičkou, a přiveze ji dědovi. Ten ho však vyhodí a rozzlobený lakomec v noci zničí strašidelný park, který děda vyrobil pro Terezku. Té se podaří zachránit jediné dřevěné strašidýlko, Cvikýře. Ten nečekaně obživne a předvede Terezce své zázračné dovednosti. Nemůže sice konat dobré skutky, jen strašit, ale i toho dokáže Terezka využít. Od té chvíle se Napakunk stává obětí soustředěného útoku zlomyslných kouzel. (oficiální text distributora)

bohus75

Pohodová pohádka s vynikajícím hereckým obsazením, která se zčásti natáčela v mých rodných Mysločovicích, když byl Bohuš ještě základní školou povinný. Smrtící koktejl, kdybych tady nedal pět hvězdiček, musel bych chodit kanálama :-) ()

Killy

Za Hrusinskeho 3hvezdy :) jako vzdy perfektni... jinak ale mila pohadka co neurazi, nenadchne..na destive prazdninove odpoledne parada :) ()

Jirkacek

Snímek Strašidla z vikýře o malé Terezce na prázdninách u babičky se mi vždy docela líbil, i když to pro mne není TOP pohádka. A vzhledem k průměrné kvalitě ani nemůže být tou nejlepší, možná protože zde chybí zámky, princezny a pohádkové bytosti. Ty zde zastupuje pouze dřevěné strašidýlko, které občas čaruje a spíše pomáhá, než že by někomu ubližovalo. Dále je tu spousta dalších postav - svérázný děda v podání Rudolfa Hrušínského, který se snaží postavit rogalo na domácí způsob a jeho manželka Jana Štěpánkvá v klidu přitom pokuřuje doutníky. Nejlegračnější ovšem podle mne je místní zbohatlík Napakunk, který šidí v obchodě zákazníky a jemuž strašidýlko nejvíce ztrpčuje život. Občas je ve filmu díky tomu legrace, kterou umocňuje místní mladík Michal Dočolomanský, v té době hodně populární herec. I když mne tedy tato pohádky nevadí, moc se na ni nedívám, protože mi zde chybí jak kvalita, tak ta pohádkovost jako taková. Spíše se jedná o prázdninový příběh s lehkým nádechem nadpřirozena, který neurazí a lehce pobaví. Strašidla z vikýře tak za to ode mne dostávají průměrné tři hvězdičky ***. ()

Khotzilla

Spíš nepovedený film, který zachraňují Rudolf Hrušínský, Josef Somr a Michal Dočolomanský, kteří plochým postavám dodávají životnost.. Mizerný scenář, špatně vybrané i režijně vedené děti (stačí si vzpomenout třeba na Ať žijí duchové, a je jasné, že to jde jinak). Plus "humor" jak se děda skulil do sena nebo jak se mu "zasekla" hlava do přilby - juj to jsme se ale všichni nasmáli... A nebo ten lump, co neumí použít ruční brzdu a radši se napraví... Ve své době možná průměrná dětská fantazie pro nenáročné ("Chobotnice" nebo "Lucie, postrach" jsou ze stejného rodu, ale fakt trochu jiná liga) , ale po letech už to chce opravdu hodně sebezapření a "přivřené" víc než jen jedno oko, aby se to dalo vůbec dokoukat... Nuda, trapnost, a sem tam světlejší okamžik. ()

Hansolo35 odpad!

Jedna z nejméně povedených pohádek pro děti. Herecké výkony nemastné, neslané, příběh o prdu. Strašidlo přidané, aby to byla "pohádka". Hlavní hrdinka je nesympatická. Nic, kvůli čemu by stálo na to koukat znova. ()

Boyolomouc

Hrozně nesympatická hlavní hrdinka.Jednoduše NE!A další film od Radima Cvrčka kde nacpal slovenské herce.Bohužel to nějak nefunguje dobře.Něco podobného jako Nekonečná - nevystupovat! ()