Reklama

Reklama

Yamato - Loď smrti

  • Česko Bojová loď Yamato (více)
Trailer

Obsahy(1)

Mladá japonská dívka hledá na jaře roku 2005 v japonském přístavu loď, kterou by si mohla najmout a odplout s ní na moře na pozici 30°43' severní šířky a 128°4' východní délky, avšak bez úspěchu. Záhy se ukáže, že se na dané pozici nachází vrak bitevní lodi Jamato z druhé světové války a jediným, kdo projeví ochotu s dívkou na danou pozici se svou malou lodí plout, se stává do sebe uzavřený starý rybář Kamio, bývalý člen posádky Jamata, který se každoročně odmítá účastnit vzpomínkových akcí na její počest. Posléze vyjde najevo, že dívčin adoptivní otec Učida byl rovněž námořníkem na Jamatu a že byl Kamiovým velitelem a přítelem. Během plavby na udanou pozici začne starý námořník vzpomínat na pohnutou dobu, kdy za války jako patnáctiletý narukoval na palubu nejmohutnější bitevní lodi, která kdy byla v dějinách postavena a plnil na ní těžkou válečnou službu v okruhu spolubojovníků, kteří se stali jeho nejlepšími přáteli. Během služby se musí všichni vyrovnat nejen s krutostí námořních bojů s přesilou amerického námořnictva, ale i se ztrátami v rodině doma v Japonsku, kde je obyvatelstvo těžce zkoušeno masivními americkými nálety. Po bitvě v zálivu Leyte v říjnu 1944, ve které je zničena většina japonského Spojeného loďstva, je Jamato poškozena a stažena do Japonska k opravám. 1. dubna 1945 se Američané vyloďují na ostrově Okinawa a začínají tak přímo ohrožovat samotné japonské ostrovy. Je rozhodnuto ze zbylých lodí zformovat Speciální útočný svaz s Jamatem v čele a vyrazit vstříc sebevražedné misi, kdy má svaz bez letecké ochrany prozazit k Okinawě pomoci jejím obráncům. A tak 6. dubna Jamato vyplouvá na svou poslední plavbu vstříc katastrofě, ale s posádkou odhodlanou bojovat až do posledního dechu. (Hartmann)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (45)

Stefan_M 

všechny recenze uživatele

Celkom dojemny pribeh. Aj japonci boli len ludia s citmi. Skoro som im drzal palce aby vyhrali ;o) Este dobre, ze to netocili amici. Urcite by sa im lodka pokazila, alebo ich zastihla burka, alebo niekto spadol do mora... Najviac ma ale dostal ten chapec, ze vraj ma 15? vyzera na 10 a hlas ma ako 20rocny. Celkom huste. Dost som bol prekvapeny co sa trikov tyka, aj ked nad niektorymi som sa pousmial. Heh a na konci som sa este zasmial - Klouš jor ajš forevr ;o)) Tie 4 * si film urcite zasluzi. ()

OG_Swifty 

všechny recenze uživatele

Yamato - film o superlodi, na ktery jsem se uprimne tesil a taky jsem se tim konecne dostal k filmu z obdobi 2. svetovy valky, ktery neni o americanech. No a Japonci jsou mistri v prehaneni - efekty se nemuzou se zapadem rovnat ani nahodou. V momente vybuchu uz jsou vsichni predem od krve a davkovani je jak z koupele Cachticky pani, ale dalo se to prezit. Je to pesimisticky, vsichni tam jeci, breci a umrou a docela me to i bavilo. Film k 60-i letymu vyroci svrzeni atomovych bomb rozhodne neurazi. ()

Reklama

LiborGondek 

všechny recenze uživatele

Jsem fascinován bitevní lodí Yamato, její velikostí, silou, vybavením a oddaností námořníků. Na tehdejší dobu neměla konkurenci a i na dnešní poměry by to byl nelehký soupeř. Nicméně zrovna provedení tohoto japonského filmu mě moc nebere. Dokument, který jsem viděl nedávno byl lepší. Vyprávěl jen fakta a ne tu zbytečnou omáčku okolo... 45% ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Bitevní loď Yamato je pro Japíky stejný fenomén jako pro Němce Bismarck či Tirpitz... Ze snímku je vidět, že byl určen spíše japonskému divákovi a na západního diváka občas působí typicky asijsky uřvaně a sentimentálně. Český dabing byl jedním slovem strašný, obzvláště v případech, kdy se čeští dabéři snažili češtinu komolit do typicky japonských výkřiků. To působilo až vyloženě srandovně. V původním dubbingu to bylo opoznání lepší. Ve filmu sledujeme vzpomínání starého muže nad místem, kde se Yamato potopil. Vrací se zpět do časů války, kdy byl mladým námořníkem na tomto ocelovém kolosu. Ve snímku se správně objeví i pro japonskou armádu typické trestání přestupků bitím (což se týkalo i výcviku). Máme možno sledovat i poslední akci této bitevní lodě, kterou císařská admiralita poslala na sebevražednou misi s cílem zastavit americké invazní svazy blížící se k ostrovům. Yamato byl sám, bez leteckého krytí a tak se stal snadným soustem Avengerů, Helldiverů a dalších palubních torpédových a střemhlavých bombardérů amerického námořnictva. Spejenecké letectvo ke konci války vládlo obloze a osamocený kolos i s bateriemi protileteckých děl a kulometů neměl valnou šanci neustálé nalétávající vlny přežít.. Poslední okamžiky lodi jsou fakt masakrem. Bohužel mi občas připadalo, že některé sekvence nalétávajících letadel se opakovaly a párkrát jsem si všiml, že američtí námořníci a piloti měli šikmé oči... Celkově se na to koukat dalo, ale snímek bude zajímat spíše milovníci válečných filmů a historie války v Pacifiku... Yamato je dle mého názoru tak z dalších japonských filmů, které brnkají na strunu národní hrdosti a bez ohledu na to, že Japonsko bylo neskutečně krutým agresorem v celé Asii, vyzdvihujíc tak chrabrost a statečnost svých námořníků... A s tím mám trochu problém. * * * ()

CiPR 

všechny recenze uživatele

Zajímavá ukázka z období . světové války z pohledu Japonska, tedy jeho největší lodi Yamato. Detailnost je úžasná, člověku to ukáže, jak taková loď vlastně funguje a jak vypadá. Poslední bitva je prostě úchvatná. Ukázka toho, jak Japonsko dokázalo "zblbnout" svůj lid a přesvědčit ho, že za něj musí i umřít. To je vidět právě v poslední bitvě, kdy je dopředu jasné, že Yamato ppujde ke dnu. Japonsko však bojuje až do konce a jen pár lidí se z té lodi dokázalo zachránit. Ale to jsem zase film moc přechválil, najde se tu mnoho hluchých míst, kdy se jen a jen a jen a jen povídá a nic se neděje a těhle míst je tu opravdu hodně a hodně lidí to také odradí. 55%. ()

Galerie (22)

Zajímavosti (7)

  • Misia lode Yamato a jej sprievodných plavidiel bola poslednou veľkou akciou japonského námorníctva počas druhej svetovej vojny. Kým krajina vychádzajúceho slnka stratila v bitke približne 4 000 mužov, Američania prišli len o 10 lietadiel a 12 pilotov. Tento stret ukázal zraniteľnosť masívnych hladinových lodí zo strany leteckých útokov. Druhou svetovou vojnou sa tak skončila éra veľkých bojových lodí. (MikaelSVK)
  • Kromě palebné síly, jež ve své době neměla obdoby, disponovala Yamato i velmi nadprůměrnou pancéřovou ochranou. Síla pancéře na palubě obnášela 23 cm, na bocích 41 cm, na velitelské věži 50 cm a na dělových věžích dokonce 64 cm! (CrypzzXD)
  • V japonskom meste Kure, neďaleko Hirošimy, sídli námorné múzeum, v ktorom je umiestnený pôsobivý model bojovej lode YAMATO. Maketa najväčšieho vojnového plavidla všetkých čias je postavená v mierke 1:10 a u návštevníkov budí vskutku rešpekt. (MikaelSVK)

Reklama

Reklama