Reklama

Reklama

Zemřít pro Japonsko

  • Japonsko Ore wa, kimi no tame ni koso shini ni iku (více)

Obsahy(1)

S výkřikem na rtech: „Zemřít pro Japonsko!“ se vrhali do sebevražedných útoků na spojenecká vojska 2. světové války. Vysloužili si označení kamikadze, tedy letci, posílání v průběhu bojů v Tichomoří na jistou smrt. Výpravný film je vzpomínkovým vyprávěním Torihamy Tome, přezdívané Tety jednotek kamikadze. Popisuje strasti a radosti mladých chlapců, kteří vědí, že se nedožijí konce války. Celé Japonsko již pomalu tušilo, že bude poraženo, ale diktátorští velitelé dávali stále stejné rozkazy: Položte život za věčnou slávu císařství! A tak kamikadze den co den vzlétali k sebevražedným útokům na válečné lodě svých nepřátel. Vše vyvrcholilo strhující bitvou o ostrov Okinawa, která se stala klíčovou událostí konce 2. světové války. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (32)

cheyene 

všechny recenze uživatele

S přivřenýma očima to je ještě za 4*, avšak zbytečná rozvláčnost člověka láká k ubrání jedné hvězdičky. Při sledování snímku jsem si po hodině a půl říkal, že příběh mohl s poklidem během následujících deseti minut skončit a dojem by byl výrazně silnější. Přesto se však jedná o zajímavý počin, který diváka zavádí mezi piloty kamikadze. Dostává se mu tak pohled na osudy mladíků, kteří byli z rozkazu nuceni zemřít pro svoji vlast. Někteří s fanatismem, jiní se strachem, mnozí s odevzdaností podmíněnou nevyhnutelností nasedají do svých letounů, aby napáchali nepříteli japonského císařství co největší škody v době, kdy už válka byla prakticky prohraná. Některé pasáže jsou vcelku silné, hudba se tvůrcům povedla a samotné bojové scény mi přišly relativně zdařilé (avšak bylo jich málo), tudíž nemám výraznější problém přimhouřit oko a tu čtvrtou hvězdičku dát. ()

kinderman 

všechny recenze uživatele

Film se soustřeďuje spíše na pocity mladých letců kamikadze (a jejich blízkých), kteří tuší, že válka je prohraná, přesto však musí obětovat životy v marném boji za slávu císařství, než na spektakulární akční scény. Vyprávění z perspektivy tzv. Tety, tedy majitelky restaurace v blízkosti výcvikového tábora, jež piloty přijímá „za své“, je zajímavé, škoda jen, že po emocionálním vrcholu (působivě natočená scéna útoku na americkou flotilu) snímek pokračuje ještě dalších dvacet minut, přičemž „setkání“ na hřbitově již žádanou diváckou odezvu tak zcela nenaplní. ()

Reklama

Hennes 

všechny recenze uživatele

Očekávaná podívaná na základě velkofilmu, se tady v mém případě neodehrála. Více než válečný, by tento film mohl býrt posuzován jako psychologický. Je to ale zase jiný náhled na 2. světovou válku a spáchat kamikadze v tomhle věku? Ten zvyk velké akčnosti u válečných velkofilmů ve mně ale je, proto mě tento "roztahaný" film s mnoha dialogy trochu zklamal. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Kdo nic neví o jednotkách kamikadze a mentalitě japonských pilotů bude ho tento film asi nudit, bude zklamán stopáží, absencí dlouhých bojových scén atd...Tohle není ani Bitva o Midway, ani Tmavomodrý svět ! Stačí si přečíst pár komentářů jimž se divím...Jaké pozmněňování dějin, jaká propaganda ?! Já bych asi také při hodnocení animáku Barbie těžce hledal hvězdičky, tak na to zkrátka nekoukám. Tohle je film pro Japíky o jejich hrdinech a také pro ty, kdo o tom něco ví. Kupodivu zde zaznívá kritika vedení armády, což jsem doposud u snímků země, jež sebevražedné jednotky (nejen letecké) vymyslela postrádal. Ano, pro Japonce to byli mladí bohové jdoucí se bít a obětovat se za Hirohita a císařství a tak to chápou i dnes... Bez ohledu na šíleně krutou agresi a okupaci většiny Asie byla pro Japonce úděsná představa vylodění Amíků na jejich ostrovy. Jednotky kamikadze měly invazní svazy zastavit. Navíc bylo Japonsko denně zhusta bombardováno těžkýmy čtyřmotorovými bombardéry B29 Superfortress. Každý kdo se Američanům postavil v té době na obranu byl hrdinou. A ti se dnes uctívají..nebo připomínají třeba tímto způsobem. Někteří šli dobrovolně, jiní z rozkazu. Někdo zasáhl některou z invazních lodí svým výbušninami nacpaným letounem, někdo nedoletěl z důvodu nedostatku paliva, někomu selhal narychlo opravený letoun, většina z nich však padla za oběť protileteckému dělostřelectvu doprovodných AAA křižníků a dravým palubním Hellcatům a Corsairům... Někdo měl kliku a včasný spojenecký nálet na letiště zničil poslední letuschopné letouny se kterými se dalo letět do akce.... Někdo zběhl.... Já osobně byl filmem nadšen. Perfektní sonda do duší mladých pilotů a rodinných příslušníků z konce druhé světové války. Je to mnohem důstojnější a modernější nástupce snímků natočených na ostrovech v sedmdesátých létech s tehdy hojně obsazovaným a charizmatickým Koji Tsurutou. Tento film nám ukáže, že i přes neskutečně tvrdý výcvik (bití vojáků a fyzické tresty byly v japonské armádě běžné) nechtějí mladí piloti jen tak zemřít. A v závěru skoro prohrané války ani moc nechápou jakou hodnotu jejich oběť bude mít. Nepoměr sil byl v závěru války strašný a řada japonců si to i přes propagandu velmi dobře uvědomovala (obzvláště vojáci). Amíci po vítězství v Evropě veškeré síly valili do Pacifiku. Zatímco v Japonsku docházelo prakticky vše, Amerika byla na vrcholu produkce čehokoliv. Jak řekl. sám Isoroku Jamamoto po náletu na Pearl Harbor: ,,Probudili jsme spícího draka''. Samozřejmě se našlo i hodně fanatiků, kteří smrt v letounu napěchovaném výbušninami brali jako nejvyšší poctu... Ty světlušky v závěru mne dojmuly k slzám. Všichni s duší bojového pilota by to to válečné psychologické drama měli shlédnout. Za mne je to za 4 švětlušky! * * * * ()

Chrustyn 

všechny recenze uživatele

Velice zdlouhavý a nudný válečný film snažící se ukázat, že sebevražední letci kamikadze byli ve skutečnosti hrdinové. Snímek se snaží citově vydírat seč mu síly stačí ale ani jediná scéna nepůsobí díky plochým a nezáživným dialogům věrohodně nebo dokonce dojemně. Šíleně nudná podívaná, která navíc vypadá, že je minimálně o hodinu delší. ()

Galerie (27)

Zajímavosti (1)

  • Natáčelo se v japonských městech Daigomachi, Joso a Tokyo. (Terva)

Reklama

Reklama