Můj bratranec Vinny

• USA My Cousin Vinny (více)

Billy Gambini a Stan Rothestein (Ralph Macchio, Mitchell Whitfield) cestujú autom z New Yorku na kalifornskú univerzitu a v ospalom alabamskom mestečku sa zastavia v obchodíku pri pumpe, kde Bill ukradne konzervu. Potom ich zatkne polícia. Šerif ich obviní z vraždy predavača, u ktorého si cestou kupovali potraviny. Ich obhajoby sa ujme Billyho taliansky bratranec Vinny Gambini, ktorého na ceste do Alabamy sprevádza svojrázna snúbenica Mona Lisa Vitová (Marisa Tomeiová). Absolútne neskúsený advokát s nekonvenčnými spôsobmi, ktorý sa krátko zaoberal len úrazmi, je konfrontovaný s mašinériou právneho systému. Sudca Chamberlain Heller (Fred Gwynne) si ho pozve a dá mu preštudovať trestný poriadok Alabamy. Vinny mu tvrdí, že je v New Yorku uznávaným advokátom. Hneď pri prvom zasadnutí súdu však Vinny nielenže nedokáže reagovať na reč prokurátora Jima Trottera III. (Lane Smith), ale dopustí sa aj urážky súdu, za čo ho vezmú do väzby. Lisa musí zaplatiť kauciu, aby ho dostala von. Vinnyho neznalosť procesného jednania je taká veľká, že Stan už nechce, aby ho obhajoval, a vezme si verejného obhajcu Johna Gibbonsa (Austin Pendleton). Gibbons však trpí nezvládnuteľnou nervozitou, na súde zo seba nemôže dostať súvislú vetu. Vinny je presvedčený, že sa všetko naučí za pochodu a mladíkov obháji. Lisa sa mu snaží pomáhať zo všetkých síl. Všetci svedkovia, ktorých predvedie prokurátor, tvrdia, že videli z obchodu vychádzať a ujsť autom práve Billyho a Stana. Keď sa Vinny od Lisy dozvie, že prokurátor je povinný zoznámiť ho so svojimi spismi, požiada o ne, a Trotter III. mu ich ochotne poskytne. Pri nasledujúcom rokovaní Vinny znemožní svojimi argumentmi svedkov a prokurátorova obžaloba sa rozpadá. Trotter III. si pozve ako ďalšieho svedka experta na automobily, ktorý tvrdí, že odtlačky pneumatík, ktoré sa našli, patria autu Billyho a Stana. Zúfalý Vinny si berie za svedka Lisu, ktorá sa v automobiloch dokonale vyzná, pretože pracovala u otca v autodielni. Tá expertovo tvrdenie hravo rozbije na kúsky. Dokáže sudcovi, že stopy po prudkom rozjazde nepatria buicku mladíkov, ale automobilu značky Pontiac. Vinny žiada šerifa Deana Farleya, aby mu overil isté údaje, a potom ho predvolá ako svedka... (TV JOJ)

frxXx

Oddychová a nie veľmi násilná komédia. V dnešnej dobe by už asi neobstála. Trochu mi tam chýbal zaujímavejší koniec, stále som čakal väčšie rozuzlenie alebo odhalenie a nič dramatické už neprišlo. 75% ()

Mikecat

Tak to má byť!Film musí zaujať hneď od začiatku!Potom trocha tajomna, prekvapenia, humoru, napätia, lásky a hnevu a výsledok je zdrcujúci pre všetkých! ()

Valkyra

Další z mála komedií od soudu. V roli právníka Joe Pesci. Na první pohled působí jeho postava laciným dojmem mnohokrát se opakujícího zelenáče u soudu. Svůj věhlas si získá po několikanásobných střetech s místním soudcem. Významnou roli v tomto filmu zastávají tři význačné postavy : skvělý, neúprosný soudce, extravagantní právík z jiného světa a jeho přitelkyně Marisa Tomei dodávající okouzlující pocit nejen svým vhledem ale i svými znalostmi atomobilů aj. mechaniky ve strhujícím suveréním znalostním přednesu. Příjemné překvapení z rozpačitého začátku filmu. ()

Dexter666

Tak tomuto filmu som sa ostatných 15 rokov vyhýbal. Nakoniec sa však predsa len naskytla príležitosť a tak som neodolal. Zboril sa tým u mňa jeden mýtus o nejakej geniálnej komédii. Je to obyčajný priemerný film, akých su podľa mňa tucty. Je to celé rádoby smiešne a rádoby prekvapivé. Všetko to ťahá dopredu Pesci - ostatní herci sú tuctoví (viem, opakujem sa), vrátane Marisi Tomei - nechápem, ako mohla za výkon dostať Oscara. Humor založený na dialógoch, v ktorých každý hovorí o niečom inom vyslovene nenávidím, príde mi to hrozne umelé. Keď sa to tak vcelku zoberie, je to fajn oddychovka, ale nič výnimočné. ()

blackmind

Jeden z mych nejoblibenejsich filmu vubec... a to vazne nemusim Ralpha Macchia aka Karate Kida :) Ale vykony Joe Pesciho, zde bozske Marisy Tomei (filmova akademie asi zazila chvili totalniho osviceni :) nebo Austina Pendletona jakozto nervozniho obhajce jsou temer z kategorie zivotnich. Hadky Vincenta Gambiniho s jeho snoubenkou jsou proste fantasticke, to se neda popsat, to se proste musi videt... jednou, dvakrat... treba i desetkrat... stejne tak Pesciho vystupy pri soudnim jednani. Fantasticke dialogy... a v neposledni rade take velmi povedeny dabing. Britsky reziser snimku Jonathan Lynn ma jeste jednu titanskou zasluhu na poli pohyblivych obrazku: je spolutvurcem scenare pro kultovni serial Jiste, pane ministre/Jiste, pane premiere. I kdyby uz nikdy predtim ani potom nevyprodukoval nic jineho, v mych ocich to staci k zarazeni mezi nesmrtelne :) ()

PeteBuck

Skvelá komédia, mixnutá s detektívkou a súdnym procesom. A príbeh o tom, že sa ocitnete na zlom mieste v zlú dobu a môžete skončiť pekne v prdeli, pokiaľ teda nemáte v rodine právnika, ktorý by vykecal dieru do hlavy komukoľvek... ()

F2003F

Povrchne (detsky) naivná rozprávka oplývajúca nepresvedčivo podanými výkonmi nevhodného obsadenia zabalená do zábavne príjemného príbehu. A to mi k dobrému dojmu jednoducho nestačí. Scenár je po tejto stránke napísaný aj celkom fajn, no prevedený už menej. K jeho uveriteľnosti neprispievajú vôbec žiadne atribúty filmu. Kamera miestami pôsobí až dokumentaristickým štýlom, prostredie a kostýmy zas príliš umelo (narozdiel napríklad od vo všetkom lepšieho Liar Liar) a herci nijako výrazne, ani obstojne. V rámci NErukopisnej réžie bez dychu neprinášajú snímku nijaký efekt, čo by to vynahradil. Jediný, kto sa snaží a vynahrádza neschopné vlohy je samozrejme Joe Pesci, ostatní inak ničím výstredný alebo zapamätateľný. Oscar pre Marisu Tomei? Ses posral ne ()

P@\/EL

Povedená komedie, která sype z rukávu jednu srandovní situaci za druhou. Mimo jiné se mi taky líbily někdy dosti vtipné dialogy a hlášky. Vinny předvadí skvělý výkon v soudní síni i mimo ní. I když se ze začátku jeví jako trouba, věřte že má všech pět pohromadě. Naprosto fantastická je potom poslední třetina filmu, kde si Vinny vede jako zkušený mazák a podaří se mu svého bratrance a jeho kámoše velmi lišáckým a důvtipným způsobem osvobodit. U téhle komedie se prostě nudit nebudete. ()

Ioannes

Všichni čtyři hlavní hrdinové pocházejí z velkoměsta New Yorku. Dvěma mladým „Yankees“ při jejich cestě alabamským venkovem stejně jako Vinnymu při jeho pobytu se Alabama jeví jako divný a odlišný kraj, téměř jako úplně cizí země. Alabamu je pro ně zaostalá a buranská oblast Spojených států. Právě proto je zajímavé, že sám Vinny se v soudní síni ctihodného soudce sám chová jako buran. První polovina filmu je velmi kvalitní konverzační komedií. Z vtipných gagů vyniká především rozhovor plný nedorozumění při prvním setkání Vinnyho s kamarádem Vinnyho bratrance ve vězeňské cele a Vinnyho nedorozumění se soudcem při prvních soudních líčeních. Druhá polovina filmu komedii nepřipomíná, svou kvalitu si však uchovává jako drama. Z hlavního hrdiny Vinnyho, který v průběhu děje vystupuje jako advokát diletant, a jehož obhajoba neodvratně směřuje ke katastrofě, tedy k odsouzení nevinných, se najednou na poslední chvíli stává zázračný zachránce svých klientů, který navíc dodá šerifovi zásadní informace k zatčení skutečných pachatelů. Ze strýčka Vinnyho se stává americký hrdina, kterému navzdory obtížným životním podmínkám (nedostatek peněz a času) se splňuje jeho americký sen. Je z něj self-made-man, který v budoucnu bude bezesporu pracovat jako schopný a poctivý advokát. Film má rovněž jedno důležité sdělení. Jednotliví činitelé u soudu (soudce, státní zástupce, obhájce aj.) mají obrovskou moc nad lidskými osudy. Když jeden z nich (v tomto případě obhájce) je neschopný a chybující, může dojít ke katastrofě. Například k odsouzení nevinných na smrt. Co by se stalo, pokud by na konci filmu advokát Vinny zázračně nezmoudřel? Ještě štěstí, že z důvodu selhání jednotlivců je v systému justice možnost odvolání a kontrol. ()

zurivymlok

Snad po patnácti a možná i více letech jsem si oživil tento snímek a rozhodně jsem nelitoval. Pohoda, pohoda, pohodička. Snad jen na konci to trošičku přeháněji a přehrávají, ale jinak super věc. Silnou stránkou je i ústřední dvojice: Joe Pesci je pro herecký Bůh a Marisa Tomei tu je tak krásná, že z ní jde sotva spustit oči (až na tu "osmdesátkovou" úpravu). ()

Mr.Hackels

Dobrá oddychovka, která nikdy nezklame. Pesci ty výstřední borce zkrátka umí. Je ukecanej, doslova si pouští hubu na špacír, což se soudci asi moc nelíbí. Marisa Tomei tam padla super a umim si jí s tím jejím kukučem představit po boku Pesciho v roli mafiánské manželky :) Abych to zestručnil, je to komedie a dokázala mě na mnoha místech rozesmát. A co víc bych měl chtít? 75% ()

Jurcekk

Take priemerné mi to prišlo s odstupom rokov. Pesci aký iný oproti smrtonosnej zbrani... Čo ma zarazilo, ako málo stacilo Marise na Oskara... Šak nic proti nej pekná kočka, oblečenie...Aj chytrá bola tá postava. Bez nej by to joe nedal... Pozerať dvadsaťročné filmy, chce to kus odhodlania... ()