Lehce naivní vesnický (jihočeský) film o tom, že i ze zlobivého pytláka může vyrůst slušný chlapík. Rudolf Hrušínský hraje zpurného chlapce opravdu přesvědčivě a vedle nádherné Jarmily Smejkalové mu to vysloveně sluší. Škoda jen, že některé scény (zejména ta závěrečná) kazí svou naivností celkový dojem. Štěpánkovi jeho pantátu věřím, ale myslím si, že v těch letech mohl ze sebe vydat víc.(17.11.2015)

Musím říct, že v takové roli jsem Rudolfa Hrušínského viděla úplně prvně a dost mě překvapil. Hrál takového drsného samorosta, který si dělal všechno, co chtěl a za práci taky uměl vzít, ale na venkově to jinak nešlo. Muselo se pracovat od božího rána až do večera. Tohle je přepis Klostermannova románu? Já znám Klostermanna jako básníka Šumavy. O tom, že by ve svých dílech zabrousil i do Jižních Čech jsem neměla ani ponětí. Ale pořád jsem si říkala, že mi na tom filmu příjde něco povědomého. Jen jsem nemohla přijít na to, co to bylo a on se z toho vyloupnul můj oblíbený spisovatel. Vlastně kvůli němu mám Šumavu vrytou pod kůží a miluju ji.(7.7.2011)

• the_weaver

Prostý príbeh o obrátení jedného papľuha po tom, čo je pobodaný. Nečakajte žiaden postupný či zložitý proces. Počas celého filmu je Vojta nepríjemný pytliak, potom ho bodnú, urobí sa okolo toho scéna, Vojta sa kajá a zrazu seká (nielen) dobrotu. Koniec.↵  ↵  Na filme som naozaj nemusel Vojtovo neustále štekanie, ktoré asi malo slúžiť na ovplyvnenie sympatií diváka. To sa podarilo až moc - celý čas som mal chuť dať cez držku - avšak režisérovi Františkovi Čápovi. Vďaka Bohu, že výkony ostatných hercov sa mu zmrviť nepodarilo.↵  Ani ukotvenie v realite nie je režisérova silná stránka. Vojta pobodaný do hrude vstane a odíde po svojich domov cez bažinu za zvuku dramatickej hudby, ktorá korunuje holú nezmyselnosť celej scény.↵  V priebehu filmu vo mne navyše rástlo presvedčenie, že film je natočený podľa nejakej hutnej knihy, z ktorej sa na plátno však vošlo len niekoľko scén, ktoré na seba nie vždy dobre naväzovali. Žiarivým príkladom je scéna, kde pantáta Vojtu chváli do neba, a tá je zakrátko nasledovaná scénou, v ktorej by ho nechal umrieť potom, čo Vojta príde pobodaný. Odstup medzi nimi je desať minút a v nich dôjde len k pobodaniu a návratu Vojtu.(28.12.2015)

Téměř idilická selanka z jihočeské vesnice, popisují až dokumentárně jednoduchý selský život. U hyperférového hospořáře Zdeňka Štěpánka, který na grunt patří, jakoby se tam narodil a celý život pracoval, slouží i mládenec v podání mladičkého, démonického až ďábelského Rudolfa Hrušínského. Jeho herecký projev, ze kterého místy opravdu běhá mráz po zádech nachází bohužel partnera jen ve Štěpánkovi, tradičně skvělém. ___S napětím jsem sledoval nenásilné výchovné působení hospodáře na nevycválaného pacholka i jeho postupnou proměnu. Jo to tenkrát bývaly doby, když si pro někoho přišel četník, vedl ho přes celou vesnici a celá rodina z toho měla téměř smrtelnou ostudu.___Na můj vkus však ve filmu bylo příliš málo mlhy a ještě méně blat. Podivuhodnou temnou atmosféru snímku podtrhovat tak pouze Rudolf Hrušínský, tak mladinký herec a přitom podávající tak úžasný a suverénní výkon.(20.8.2011)

Tipuji, že to měla být česká odpověď na nacistický film Zlaté město, nebo taky ne - oba filmy se odehrávají na jihočeských Blatech (i když zmíněný Harlanův film jen v první a poslední třetině) a oba kladou důraz na vztah člověka k půdě. Nicméně Mlhy se ani tak nezabývají bažinami, jako rybníkářstvím a za zmínku stojí i vztah českého sedláka ke spravedlivé šlechtě. Co se příběhu týče, film se rozjíždí pomalu a teprve od druhé poloviny mě začal zajímat.(31.7.2011)

• - Filmovanie prebiehalo v okolí Soběslavy. (dyfur)

• - Na scénu "maznajúcich sa" slimákov v tráve nadviaže milostné objatie hlavných hrdinov. V súčasnosti je scéna "nezávadná", ale cez vojnu bol pre deti film neprístupný. (Zdroj: ceskobudejovicky.denik.cz) (Raccoon.city)

• - Slamené strechy na chalupách vo filme boli falošné, slama bola položená na pôvodných škridliach. (Zdroj: ceskobudejovicky.denik.cz) (Raccoon.city)