Golem

Jiří Barta

Scénář:

Edgar Dutka

Rudolf Pellar

Pilotní snímek o celovečerním Golemovi, financovaný z grantu Státního fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie. (oficiální text distributora)

MarekT

Po shlédnutí tohoto filmu mám chuť založit veřejnou sbírku, abych si mohl vychutnat dílo v plnohodnotné podobě... Úžasná obrazová podívaná se zajímavě vystavěnou temnou atmosférou staré pražské židovské čtvrti, kde tmavě žlutá stylizace spolu s hebrejskými písněmi odpovídají přesně mojí představě o monstrozitě Golema. Když už kdejaký podprůměrný biják dostává poměrně tučnou podporu na vznik filmu, tenhle projekt by si ji také zasluhoval a vzhledem k úměře s určitými díly by měla být bezpochyby výrazně vyšší. ()

sator

24 let se čeká na realizaci...trestuhodné....................... Režisér Bárta chtěl točit Golema, ale ten nebyl dostatečně připraven a tak přednost dostal: Klub odložených. Finanční náročnost a příchod roku 1989 pak definitivně tento mimořádný projekt zastavil a existuje jen v této demoverzi. ()

alchac

Když si uvědomím, co za fekální produkty se v této zemi lidské blbosti zaslíbené stává kasovními trháky, vůbec se nedivím, že na Golema se dosud nepovedlo (a asi už ani nepovede) sehnat prachy... ()

gjjm

Starý Žid (Rudolf Pellar) prochází pražským Židovským městem a vzpomíná na své dětství. Úvodní hraná sekvence vzpomínek, která ještě s tématem golema nijak nesouvisí, mi připomínala Felliniho Amarcord. Později do jeho představ vstoupí animované představy z dávnější historie, pojaté trochu ve stylu ruských montažniků a trochu ve stylu surrealismu. Žid své představy mlčky sleduje a postupně s deštěm vstupuje hlouběji do vzpomínek, zakořeněných v městských zdech. Hebrejský zpěv a surrealistická sekvence z padáním do hlubiny času vedou až k hebrejským písmenům gímel - lámed - mím... a pak to pokračuje ve filmu, který už žel nebyl natočen. ()

Compadre

Uff...Golem je sice opravdu po výtvarné sránce opravdu originál každým coulem a jsem rád, že jsem zas viděl něco novýho a neokoukanýho, ale že bych to chtěl vidět podruhý, to zrovna ne.. ()

wosho

Pochybuji, že na tuto ochutnávku pan Barta naláká investory (cca 60 milionů je přeci již pěkná sumička) na celovečerní podobu . Divácky náročné, lehce překombinované, zprvu nudné, postupem zajímavé a atmosférické dílko své diváky bude hledat těžko. ()

Matematicka

Vizuálně krásné. Ale nemohla jsem se ubránit dojmu, že to skutečně má být odkaz k něčemu "většímu". Mnohé je spíš naznačeno, jde spíš o to utvořit náladu, načrtnout situaci... Takže se to těžko hodnotí bez toho "většího", k čemu to mělo (a možná v budoucnosti bude?) odkazovat. Jinak už vše bylo řečeno v komentářích vypravěče, gudaulina, Reiniše, gjjm a dalších, nebudu tedy opakovat. ()

bratr.Milan

Toto je Barta, který se mi líbí, kreativní, originální, hravý, ne úplně pochopitelný, přenechávající svobodu v interpretaci díla divákovi, spojující práci více tvořivých týmů dohromady na jednom díle. Docela rád bych viděl ten celovečerní film, který nakonec bohužel nevznikl. Barta je skvělý v tom, jak pracuje s různými materiály v animaci a spojuje kresbu, loutku, fotky a hraná videa v jedno kreativní dílo. Experimentující s praktickými materiály se mi líbí mnohem víc, než když to zkusil s počítačovou animací v "Domečku vař" (2007).  Líbí se mi jeho odvaha, když si řekne: "Golem byl vytvořen z hlíny. Co kdybychom zkusili animovat s hlínou?" A udělá to! Docela chápu, že to nemusí sednout každému, ale já tento kraťas cením za odvahu a hravost. ()

TomasKotlant

Atmosféricky a animačně krásné, ale takto je to bohužel neúplné... Chce to dotočit zbytek :) *** Ve zkratce: most do dávné Prahy. ()

Driscoll

80 % --- Pravda, Golem má atmosféru, animace je neuvěřitelně působivá, ale těch sedm minut je tak akorát. Možná kdybych žil v Praze, dokázal bych poetiku Golema víc pochopit a pak bych třeba skousl i ty zamýšlené dvě hodiny. Uvidíme; možná se na Bartu usměje štěstí a někdo mu tento neuvěřitelně náročný projekt zasponzoruje; pak budeme mít možnost se přesvědčit. ()

Stíba

Tenhle styl mě dokáže oslovit nicméně jsou i lepší kousky a na vybudování té pravé atmosféry je 7 minut málo. ()

rivah

Starý žid v černém plášti a širokým kloboukem kráčí židovskou čtvrtí Starého města a do současnosti se mu vynořují proměnlivé surreálné obrazy ze života před staletími...Omamný film, škoda, že nebyl natočen celý. ()