Fantasmagorie

• angličtina A Fantasy (více)
všechny plakáty
Krátkometrážní / Animovaný / Fantasy
Francie, 1908, 2 min

Režie:

Émile Cohl

Jeden z vůbec prvních animovaných snímků, které kdy byly natočeny. Jedná se o vytváření postaviček a jejich činů na černé tabuli. (ČSFD)

Kmotr76

Například animovaný film Chudák Petr z roku 1892 je mnohem lépe animován. Zde jsou zase pěkné přechody mezi jednotlivými věcmi, je to celé takové pěkně surrealistické, ale zas tak převrtané mi to nepřijde. ()

Arkanoid

Toľko nápadov v jednom krátkom filme, akoby jeho tvorca užil povzbudivé drogy. Nápady však nie sú dotiahnuté, minutáž je na ich rozvinutie veľmi krátka, o postavách a deji ani nehovoriac. Ako dielo surrealizmu, veľmi často točené v dobe vzniku je to podnetné. ()

GeorgeHans

Jeden z prvých animovaných filmov, nápady od výmyslu sveta sa striedajú rýchlosťou blesku, takže to ani nestihne nudiť. Ozajstná fantazmagória. ()

hellequine

Něco mezi dadaismem a surrealismem.. Tyhle styly mám ráda a celkem mě to zaujalo.. Dala bych čtyři hvězdy.. Za rok 1908 dávám pět. ()

bratr.Milan

Jako dítě jsem si podobné fantasmagorie kreslil do sešitů. Něco nakreslíte a to ve vás vyvolá nějakou další představu, kterou nakreslíte a tak dále. Proud náhodných myšlenek zaznamenaných kresbou. Émile Cohl tu zkouší možnosti nového uměleckého média a jako malé dítě se utrhl ze řetězu a kreslí co ho napadne. Před tím zkoušel natáčet filmy s loutkami rozpohybovanými uvnitř zamontovanými strojky, to ale nebylo ono. Když se dozvěděl o technice snímání kamerou „obrázek za obrázkem“, kterou už před ním použil James Stuart Blackton, nakreslil dva tisíce obrázků, které se rozpohybovaly v jednom z prvních animovaných filmů, a jak jinak ho nazvat než Fantasmagorie. Já bych to taky tak nazval. ()

DiegoC.

Najstarší animovaný film, aký som kedy videl (1908). Skvelá technická práca, len som nepostrehol príbeh - je tam nejaký? Možno mi len ušiel... Alebo ide o animovaného predchodcu Buňuelovho Andalúzskeho psa? ()

LuiCJ

Nemám čo vlastne tomuto, vôbec prvému animovanému filmu vytknúť. Animácia je na ten rok výborná a mňa osobne veľmi inšpirovala. Je jednoduchá, no aj napriek tomu veľmi pekná. Je tu veľa šikovných a zábavných nápadov a celý film mi veľmi pripomínal staré české večerníčky. Škoda, že to nemá nejaký hlbší príbeh, ale predsa ide hlavne o tú animáciu. ()

Recenzon

Opravdu úchvatný film (Slza tuku ukápla, opravdu dojemný a zábavný to snímek). Musím také opomenout, že tímto začala historie animace. Hehe... ()