Podzemní pevnost

• Velká Británie The Blockhouse

Jaké to je strávit sedm let v podzemí? Šestice mužů, kteří jsou v Německu na nuceném totálním nasazení, je během náletu uvězněna v podzemním bunkru. Bezprostřední strach brzy vystřídá pocit beznaděje z pobytu v kopce bez světla a bez možnosti kontaktu s vnějším světem. I když je v bunkru dostatek jídla a vína (bunkr byl zároveň skladem), muži různých národností se musí především naučit překonat psychické strádání a charakterové rozdíly. (Levné knihy)

honajz2

Formou a atmosférou je ten film skutečně hodně zdařilý a hromadu filmů s tématem lidí uvězněných v uzavřené místnosti/prostoru, ze kterého nemůžou ven to lehce strčí do kapsy. Po téhle stránce skutečně klobouk dolů, i když mi to nepřišlo podmanivé po celou dobu. Doufal jsem ale i v to, že podobně povedené to bude i po stránce obsahu, jenže bohužel ne. Má to v sobě sice nejednu silnou scénu a popravdě mi ani nevadilo, že úplný konec tam byl jen řečen skrze titulky, ale s celým tím tématem si to mohlo vyhrát o dost víc. O dost víc představit postavy a víc tak podpořit můj soucit s nimi, protože takhle to stálo jen na tom, v jaké události jsou, víc si pohrát s dialogy, do druhé poloviny dát nějaké konflikty mezi postavami, protože nevěřím tomu, že by to tam od určité chvíle všichni dávali jen z posledních sil a nikdo se nepokusil třeba o kanibalismus. Vím, že je to podle skutečného příběhu, ale stejně by tam všechny tyhle nedostatky mohly být a nic by to na jeho pravosti nepozměnilo - jen u toho třetího nedostatku by to mohly být konflikty z různých důvodů. Škoda, že po téhle stránce se to už tolik nepovedlo, protože jinak to má hodně co do sebe. A i přes to všechno je to určitě silné, akorát v tom (zatím) nevidím důvod pro přidání čtvrté hvězdičky. Silné 3* ()

tomtomtoma

Velice nadějné a pozoruhodné téma, ale výsledek bohužel pokulhává za svou možnou velkolepou podívanou. Sedm mužů, nuceně nasazených při budování zákopů obrany normanského pobřeží, uvízne na nějakou dobu ve vojenském bunkru. Většina z nich pomře dobrovolně, či nedobrovolně, ještě před začátkem doby tmy, kdy také příběh končí. Což je bohužel velká škoda. Mají jednu velkou výhodu: bunkr je zároveň skladištěm s hojností jídla a vína. Jen se zásobou svíček nedovedli tak ekonomicky hospodařit. Postupně se vyvíjí jejich společné soužití, dochází k roztržkám, nedorozumění, osočování, rozpustilostem, zábavě, naději, strachu, sebevraždám, zabití, zoufalství i naději. Vývoj má svá silnější a slibná místa. Ale bohužel nabízející se potenciál není využit zcela tak, jak by mohl a měl. Což je velká škoda. Přeživší postavy jsou italský bezstarostný užívač života Visconti (Charles Aznavour), který se nechce vzdát svého života, a Lund (Per Oscarsson), který v žádném okamžiku neztrácí naději na prokopání cesty ven, o což se s neúnavnou vytrvalostí stále snaží. Další nedobrovolní obyvatelé podzemní pevnosti: profesor Rouquet (Peter Sellers), který se nedokáže srovnat s příchodem doby tmy, silná osobnost Grabinski (Jeremy Kemp), která je ale zároveň křehká, lehkovážný Kromer (Nicholas Jones), který se nedokáže srovnat se zabitím, ustrašený Aufret (Peter Vaughan), který se dobrovolně ostrakizuje ze společnosti ostatních, a nevýrazný Kozhek (Leon Lissek). Velmi pozoruhodný námět, velké možnosti, a přesto tak trochu rozpačitý výsledek. Jako by se stavbyvedoucí zalekl možnosti vybudovat nádherný palác a vznikl jen obyčejný dům. Ale za ten sympatický pokus o vykreslení nejednoduchého psychického stavu, musím alespoň poděkovat. ()

MarekT

Úvodem bych napsal, že nezastírám, že jsem originální DVD z edice LK zakoupil a na tento druh filmu díval kvůli Peteru Sellersovi v jedné z hlavních rolí. Nejznámější jméno filmu je bohužel ale alfou i omegou všech pozitiv. Největším problémem filmu je scénář, jehož psaní bylo těžce odbyto - vidět je to například na závěru, který je nečekaně urychlen tak, aby mohlo dojít k úvodem avizovanému zvratu (tohle mimochodem také nechápu, divácký emocionální prožitek pak dostává pořádnou facku). Dále se stejně jako kolega gudaulin divím nulovému psychologickému rozvrstvení postav, když jsem už v minulosti nějaký podobný film shlédl, nikdy se nejednalo o beztvarou horu lidí, a to i v případě děl, které mě jako celek výrazněji nezaujaly (Hitchcockův "Záchranný člun", "Dvanáct rozhněvaných mužů"...). Zde divák ale nemá prostor fandit ani tomu Peterovi, aby přežil, natož těm dalším. Z myšlenkového hlediska ale film není úplně vedle a částečně si tak zachraňuje pověst - coby popis ponorkových nemocí a jiných jevů se půldruhá hodina ve společnosti tohoto díla strávit dá. Tempo navíc není i přes bezobsažnost příběhu nijak úmorné. Ke zmíněnému Sellersovi bych měl tato slova - předem upozorňuji jeho příznivce, že zde nemá tak výraznou roli, jak by někdo mohl čekat, a první místo v titulcích plus jeho tvář na obalu DVD je pouze za zásluhy a slavné jméno, nic víc. V příběhu se neztrácí, jeho úloha má celkem slušný prostor, ale není tahounem. Zajímavé je, že se zde rozpomněl na jeden svůj vývozní artikl známý z komedií - silný židovský akcent mu rozhodně na výkonu přidával. Také jsem rád, že zde byl zlomen vaz argumentu, kvůli kterému si širší veřejnost oblíbila snímek "Being There" - kreace komediálního herce ve vážnější roli je zde mnohem sympatičtější, uvidíme však, co o tři roky starší Hoffman, kterého jsem zatím neviděl. Závěrem k tomu, co píše uživatel kinej - pokud chceš vidět reality-show ve filmu, milerád doporučuji thriller "Kostka" s podobným charakterem a bez mnou zde jmenovaných chyb, nadto prostředí je mnohem zajímavější, stejně jako atmosféra dusivější. 40% ()

mortak

Klasický příklad na papíře propracovaného konceptu, který se však po realizaci ukáže nestravitelným. Záměrně tu není minulost postav, protože autory zajímá pouze jejich chování v uzavřeném bunkru. Každý charakter je přesně nastaven, všichni herci ho ztvárňují perfektně a bez chyby - pokud film sledujete pozorně, budou se vám jednotlivé postavy postupně vylupovat ze tmy, jako by se postupně ze 2D stávalo intelektuální 3D. Jenže co je to platné, když film nenese emoční náboj, není tu žádný konflikt (až na obvinění předáka pracovní čety z kolaborace), a když kniha všechno řekla daleko lépe. ()

majo25

Námet určite zaujímavý. Partička zajatcov uviazne v nacistickom sklade a po počiatočnom nadšení na tým, že majú čo jesť a hlavne chlastať, sa dostaví jednak efekt ponorkovej choroby a jednak chradnutie v tmavej "kobke". Pobavilo, keď v uvodných titulkoch znaznelo, koľko osôb tento príbeh prežije. Spoileroví fóbisti museli byť isto nadšení. :-) Film nie je zlý, ani nie je zle obsadený, ale chýbalo mi v ňom niečo, nejaká nadstavba, ktorá by usmerňovala príbeh. Ten bol tak bez nej predom daný, predvídateľný a postupne začínal nudiť, keďže žiadne ďalšie okolnosti (okrem kopenia mrtvol) sa už nediali. ()

Tomes83

Právě jsem srazil hodnocení filmu do šedého pole, kam také film patří. Těží pouze ze silného námětu, ale scénář je velice odfláknutý a nenabídne divákovi nic víc než hodinu a půl nudy! Mohlo to být o dost zajímavější ... ()

JohnSmith

Jeden z mála filmů, kde se Sellers objevil ve vážné roli. Příběh sedm vězňů zavalených v bunkru je docela zajímavý, ale mohl by být lépe natočený, aby to nebyl jen průměr ()

Han22

Jediný válečný film se objevil v roce 1973 a to ještě v uvozovkách. Válečné je to na začátku, když he při náletu zasypán bunkr s totálně nasazenými, kteří jsou v něm uvězněni. Mají tu tuny jídla a vína a milion svíček, ale žádnou šanci dostat se ven. Oceňuji ten námět (podle skutečné události) a také výborně namaskované herce v pozdější fázích. Jenže je to pekelná nuda - žádné napětí, konflikty, drama, naděje ani zajímavé postavy. Jen partička no name lidí bez špetky osobnosti, která chlastá, živoří a nakonec čeká na smrt bez jakéholiv rozuzlení na konci (jak to dopadne nám režisér sdělí hned na začátku). Slabé 2* a v nulové konkurenci válečný film roku 1973. ()

ddf76

Malo zname drama o uveznenych muzich v jednom bunkru. Tezko popsat klaustrofobni atmosferu plnou zmaru. Minimalsticky snimek, ktery ale ubiha velmi rychle. Zapomenuty vazny snimek Petera Sellerse. Film se delal na kolene a Sellers a Aznavour hrali za minimalni honorare. Sellers svuj honorar venoval hnuti Hare Krsna v Zeneve. ()

Ajay

Hrdinové filmu, kteří to prožili a přežili mají fakt zážitek na celej život. Šest let žít v nějaký díře z toho čtyři roky zcela bez světla, to je o rozum!!! Nechtěl bych tam být :) ()

Gor'seye

Tu spravnu atmosferu to dostalo az na konci - ked si clovek predstavi, ze to je podla skutocnej udalosti...zimomriavky na chrbte.... 4 roky v tme a samote.... ()

gizi

Moc jsem nečekal a dopadlo to ještě hůř. Celkem dobrý a zajímavý námět totálně mizerně zpracovaný. Film jsem si koupil kvůli mému oblíbenému Sellersovi, ale režisér bohužel nezužitkoval vůbec nic, ani nedal vyniknout hercům, ani prostředí... Zkrátka dalo se to udělat podobně, ale o 2 třídy lépe. Škoda. 45%. ()

zanvalzans odpad!

Neskutočne zdlhavá capina.Akože námet bol dobrý,ale príšerne sklučujúci koniec a neustále zízanie na ich tupe tváre mi prišlo vskutku dosť nudné.A ten bicykel a príšerné umrtia...no toto... ()

kpt_ROCOR

toto je ale dobrej trip, no, trip asi zas tak moc né..., spíš takové lehké zamrznutí v čase, slunce nikde neslídí... no, lehké..., no prostě tady a teď jak víno! víno ale nebylo pravděpodobně tak silný, heh? a patřil říšskej lidovej přípravek s ňákým tím pornem do výbavy těhletěch bunkrů? možná, možná ne. dle skutečný události - slunce teda nakonec nepřineslo naději, přineslo čas, čas odejít: https://www.youtube.com/watch?v=GxluRg5ZGno ()

kriplozoik

Prvotní zápletka je určitě zajímavá. Je neuvěřitelné, že je film inspirován skutečnou událostí; bohužel, stejně neuvěřitelné jsou i "výkony" herců. Po uplynutí zhruba poloviny filmu se děj prakticky zastaví a s ním i motivace se na něj dívat. ()