Optimisté

John Jympson

Krásné(4.9.2014)

• rivah

režie Anthony Simmons.(21.3.2017)

Byl jednou jeden pan Sam, který v dřívějších časech úspěšně bavil jako kabaretiér, a skončil opuštěný kdesi v zapadlém domku na kraji jedné londýnské ulice. Naštěstí si ho v jeden čas všimli dvě děti, které mu alespoň na chvíli věděli dopřát o něco větší smysl života a on mohl nalézt nové citové pouto... Byl jednou také jeden britský film Optimisté, ve kterém hrál sice slavný herec, ale (snad pro netradiční spojení populárního komika a nezvykle vážného filmu s poetickým laděním) také jaksi zapadl. V končinách česko-slovenské filmové databázy si ho všimli jenom dva aktivnější uživatelé, kteří se zmohli na komentář v podobě bezvětného skonstatování, ale osobně mi jeho objev přinesl pěkný zážitek. Měl v sobě i trochu deprese, ale převládala jiskra, krása, kouzlo, možná až malinko přehnaná dávka melancholie, občas doplněna vzhledem k hlavní postavě dosti lidovým humorem. Měl v sobě také skvělého Petera Sellerse, kterému se v 70. letech z času na čas podařilo mezi všemi Růžovými Pantery a dalšími řadovými komediemi zahrát si i v umělecky pozoruhodných filmech. Jeho ztvárnění daleko staršího muže než on sám, je zde stejně fascinující, jako později v mnohem známějším snímku Byl jsem při tom (1979). 85%(7.11.2019)

• - Peter Sellers se pohroužil do povahových rysů a hlasu své postavy ze severu Anglie natolik, že když natáčel ve West Endu své pouliční výstupy, vypadal tak autenticky, že kolemjdoucí zapomínali na jeho totožnost a dávali mu do klobouku peníze (Kamera byla skrytá přes ulici). (Pavlínka9)

• - Peter Sellers modeloval postavu Sama podle několika severoanglických komiků, na něž si z mládí vzpomínal, a také podle varietního klauna z devatenáctého století Dana Lena, s nímž se setkal při jedné spiritistické seanci. (Pavlínka9)