poster

Balada z hadrů (divadelní záznam)

Komedie / Drama

Československo, 1960, 119 min

Scénář:

Jiří Voskovec (divadelní hra), Jan Werich (divadelní hra)

Kostýmy:

Adolf Wenig
(další profese)
 • lubospoti
  ****

  Tak po první půlhodiny jsem myslel, že koukám na něco úplně jiného. Tohle, že je ta legendární a všemi opěvovaná divadelní hra dvojice Voskovec - Werich ? Upřímně, byl jsem zklamán. Poté, co se objevili pánové Horníček a Werich už to přece jen dostalo trochu šťávu. Zejména jejich forbíny byly dokonalé. Ale hra samotná mě zklamala. Ano, zazní tam spoustu moudrých věcí. Ale forma jejich sdělení je poměrně těžkopádná, alespoň na dnešní dobu (v kontrastu s ní jsou forbíny, které i přesto, že i tam najdeme jinotaje, tak jsou poměrně přímé). Možná je to zčásti způsobeno i televizním záznamem, který není příliš kvalitní. Ale zaplaťpánbůh za něj.(8.5.2013)

 • Lennie
  ****

  Villonovy balady mi učarovaly už dávno, proto se mi asi líbila celá hra. Nejen forbíny a vtipy pánů Horníčka a Wericha (přestože právě to na sebe poutalo většinu pozrnosti). Celá Balada z hardrů byla krásná...mladá Bohdalka, správně sobecký smích Jaroslavy Adamové, úžasný pan Trégl ("Vy jste purkmistr? Jestli vy jste purkmistr, tak já jsem kružítko :D) a také Otto Lackovič, který mi sice do role Villona nejprve vůbec neseděl, ale ve výsledku byl opravdu skvělý.(6.9.2009)

 • anniehall
  *****

  Kdyby na to měl člověk uplatňovat filmová měřítka, moc šancí by tenhle film neměl, ale přistoupíme-li k tomuto dílku jako k archivnímu záznamu divadelní inscenace, což vlastně je, nemůžeme dát méně než 5. Neměli jsme zatím žádné dva lepší humoristy než byl pan Werich s Horníčkem, a že už je to hodně let. Jejich vtipy, hra se slovy a češtinou a obrovský intelektuální nadhled prostě nemají konkurenci. Forbíny jsou vpravdě geniální a hra za nimi také nijak výrazně nezaostává, takže výsledné hodnocení vypadá tak, jak vypadá. A to se vlastně týká i Těžké Barbory.(17.4.2008)

 • dr.fish
  *****

  Před několika dny jsem zhlédl Těžkou Barboru, která byla relativně nudnou hrou zato však s geniálními forbínami. Balada z hadrů oproti Barboře vyniká i vcelku slušnou kvalitou hry, forbíny Wericha Horníčka opět netřeba komentovat, jsou nezapomenutelné. V poslední době pozoruji v různých médiích snahu Wericha zlehčovat či diskreditovat. Tato hra je ideálním protilékem a důkazem, že Werich byl velikánem přesahujícím svým nadhledem většinu lidí v naší malé zemi, byl symbolem minimálně dvou až tří generací. Můžeme o tom diskutovat, vést spory, ale to je asi tak všechno, co se proti tomu dá dělat. Jsem vděčen, že alespoň něco z jeho díla se zachovalo přes nepřízeň mocipánů na filmovém pásu...100%(6.6.2011)

 • Radek99
  *****

  Tyhle unikátní černobílé rekonstruované záznamy představení Divadla ABC jsou něco jako národní kulturní dědictví. Náš nejslavnější tvůrčí tandem Voskovec - Werich se tu reinkarnuje ve dvojici Jan Werich - Miroslav Horníček (Jiří Voskovec byl v té době již několik let v americkém exilu) a je to náhrada více než důstojná. Divadelní hra sama je v obrazech, kde nevystupuje výše zmíněná dvojice, trochu nudná (hlavně první půlhodinu nutno přetrpět), leč ve výstupech a především a autentických forbínách nově etablovaného páru jde o ryzí genialitu. Nevídaná životní moudrost, abnormální jazykový cit, ryzí humanismus (i humanitní vzdělání, jehož je obětí, jak říká v jedné narážce sám Werich) mistrů Jana Wericha i pana Horníčka. Je dobré si čas od času (hlavně pro srovnání s dneškem) tyto legendy české kultury připomenout...(1.10.2007)