Základ rodiny

• USA The Family Stone (více)

Sarah Jessica Parker v roli, za kterou byla nominovaná na Zlatý globus* a další zářivé hvězdy vládnou úžasné komedii nabité „břitkým humorem“ (Rolling Stone)! Základ rodiny je okouzlující romantický film, během kterého se nepřestanete smát! Věčně podrážděná a až příliš konzervativní ředitelka korporace Meredith Morton (Sarah Jessica Parker) je zvyklá na život na Manhattanu, ale teď musí důvěrně známé prostředí na chvíli opustit. Čeká jí návštěva u rodiny svého přítele Everetta Stona (Dermot Mulroney). Stoneovi jsou ale hodně svérázní lidé a najít společnou řeč s odměřenou cizinkou pro ně nebude snadné. K tomu, aby si Meredith získala jejich srdce, bude potřeba jeden nečekaný host, dvě překvapivá milostná vzplanutí a několik piv! (oficiální text distributora)

femme fatale

Až na jednu slabší scénu á la hollywoodské dojáky (kdy Claire Danes na poslední chvíli vystoupí z autobusu) se mi to líbilo. Nejen pro tu velkou sešlost skvělých herců (to vlastně ještě nic znamenat nemusí), ale proto, že se Thomasovi Bezuchovi podařilo zvládnout tisíckrát obehrané téma rodinných vztahů tak dobře, že jsem se vžila do role S. J. Parker a prožila s ní ty chvíle zoufalství, které jí rodina Stoneových přichystala. ()

slovan1

Dobře obsazený snímek ale nijak nevycházi z průměru. Škoda, že je zde opět plno střeštěností a to kazí dojem z filmu. ()

MaMitti

Ke komedii to má opravdu daleko…Za co byla S.J.P. nominovaná na Zlatý Globus je mi záhadou. Suprová rodina ve mně vyvolávala rozpaky při okázalé vánoční večeři s trapným projevem Meredith, když na něj ještě trapněji reagovala.Copak ta skvělá, uvolněná a životem protřelá matka (ano Diane Keaton stojí za zmínku, spolu s mou oblíbenou Claire Danes, která se ale dvakrát neblýskla, nebylo taky kvůli čemu) by opravdu reagovala na poznámky „holky“ svého syna takovýmto způsobem?? Asi by byla opravdu veledokonalá (přitom jaksi přirozenější…), kdyby milou Meredith vzala kolem ramen a řekla jí – milá zlatá, zatím nevíš, jaké to je mít dítě, svou rodinu, ale určitě se jednou toho štěstí dočkáš a pak pochopíš, že jediné, co si matka s otcem svých ratolestí přejí je, aby byly zdravé a šťastné, nic víc, nic míň, všechno ostatní je nadstavba, kterou není třeba řešit, protože ji stejně nevyřešíme, tečka. Náhlá citová vzplanutí odpovídající klasickému Hollywoodu…co ve finále měl film vlastně být, netuším. Celkově nic moc. ()

Kanibal

Tohle je vážně hrozný film - vágní formulace, řeknete si, ale nemám v sobě jiný pocit. Bezucha s celým ansámblem mě chtěli unudit k smrti, průhledný děj spěje velmi pomalým tempem ke konci, který vás vlastně vůbec nezajímá. Jedna hvězdička patří Claire Daines a Diane Keaton, ta druhá je za pouhých 102 minut, což se dá snést. Jinak z macatého Luke Wilsona mám ještě teď vyrážku na zádech... ()

cab

Svezi rodinna vanocni romance, ktera neurazi, obcas rozesmeje, ale neprekvapi. Sled peripetii a zvratu ma samozrejme stastny americky konec. 65% ()

dopita

Podivnej hybrid komedie a rodinného dramatu. Navíc hromada mých neoblíbených herců. Kupodivu Sarah Jessica Parkerová mě asi poprvé v životě ve filmu nevadila. ()

Paity

Vrchol herectví Sarah Jessicy Parker představuje Sex ve městě, do jakýhkoli jiných projektů by se tato židovská blondýnka pouštět neměla, protože je to děs. ()

Mikeowka

Film BY BYL víc než dobrý - pociťovala jsem husí kůži za Meredith a modlila se, aby se mi nic podobného v budoucnosti nestalo... Každopádně to zkazily trapné rádoby vtipné vsuvky, dramatická klišé, ale nejvíc pak konec - jak cukrátko z pouti :/ ()

Simbet

Pravda trošku divná rodinná situace z toho vypadla, ale zasmála jsem se a na nedělní dopoledne naprosto pohodový film. ()

sona123

Příjemná romantická komedie o tom, jak se na vánoční svátky sjede domů celá rodina, včetně nově příchozí Sarah Jessica Parkera, která na co šáhne, to udělá špatně. A tak si na pomoc zavolá sestru, což se neukáže být jako úplně dobrá volba, ale nakonec všechno dobře dopadne. Jak jinak :-) Diane Keaton nijak nevybočuje ze svého průměru a tradiční role, což se však nedá říct o Sarah, která je dokonalá, úplně jiná než v Sexu ve městě a hrozně jí ta role sekne - role nevítaného člena, stydlivé nóbl slečny z města, která se chová jako slon v porcelánu. Tak kvůli ní stojí za to se na film podívat, jinak nic nového pod sluncem. ()

lareinna

Rodinný dom, kde sa na Vianoce stretáva celá veľká rodina, pohodová rodina a Sarah Jessica Parker príde do tohto úplne iného prostredia, než na aké je zvyknutá. Nevie čo má robiť ešte lepšie ako vie, tak sa snaží nielen urobiť dojem, ale hlavne zapadnúť, ale nedarí sa jej to..táto úloha jej celkom sadla, čo podtrhoval aj ten jej upjatý účes. Rodinka zobrazená dokonale, temperamentné výmeny názorov súrodencov, rodinné vzťahy... Pekný film, pri ktorom som sa nenudila a zanechal dojem. ()

Yardie

Na to, jaký má film obsazení a jaký potenciál v námětu dopadl výsledek relativně špatně. Film se jakoby neuměl rozhodnout co bude - jestli drama a nebo komedie. Na drama je to slabé a na komedii zase málo vtipné. Je to prostě obyčejný romantický film a ani té tam moc nebylo. V podstatě kromě poslední půlhodinky, kdy se to rozjelo a udále se pár hlášek, tak film jen tak plynul a nic se pořádně nedělo. Na druhou stranu to nenudilo a celkem to plynulo a poslední půlka byla super. Je to takových slabších 60%. Mohlo to být super drama a nebo docela dobrá komedie, takhle je to jen film. Ne špatný, ale ani ne vyjimečný.Howgh! ()

Tomyfrok

"Rozmohl se nám tu takový nešvar," mohl bych začít tento komentář a měl bych na mysli prvoplánovost autorů filmu, jež se protentokrát vyplatila, oprava: tedy zaplatila. I na mě totiž zapůsobila volavka v podobě hereckého obsazení, ale pak už mi jen víc a víc padala hlava ku straně a hlídal jsem se, abych neusnul. Aktéři totiž ještě nezaručují, že se budete bavit perfektními výkony, co víc, že jim to vůbec scénář dovolí. Možná vůbec nejhorší pro mě byla postava ztvárněná Jessicou Parker a přiznám se, že ji nejspíš nedoceňuji, jelikož nominaci na Zlatý glóbus příliš nerozumím. Každopádně je celý příběh takovým klišé: dům, Vánoce, početná rodina, synova přítelkyně, nemoc; že by jeden řekl, proč se do podobné rodinné komedie vůbec pouštět. A to je možná jádro problému. Dnes se za označení "komedie" schová všechno, co je jen trochu nelogické a někoho mile potěší, navíc jsou hlavním faktorem finance, a ty se bohatě vrátily. Že ve filmu ale není nic, čemu by se dalo zasmát, už je bohužel druhořadé. Tento komentář není příliš sourodý, jelikož ani pocit The Family Stone není takový. Raději než jej proto doporučím Dan in Real Life (2007) a budu se těšit na další filmy s rodinnou tematikou, kterou mám vskutku rád. (50 %) ()

aLPaC

Povedené rodinka, jen co je pravda. Nasmál jsem se docela dost, hlavně v prvních 30 minutách. Poté to začne nabírat trochu dramatický směr a po příjezdu sestry Claire Danes i romantický, který je ale bohužel tak trochu nedůvěryhodný. Nicméně hraje zde kupa skvělých herců a já se bavil a uteklo mi to opravdu rychle. ()

Kroupa

Pokud hledáte objevné a originální dílo, hledejte dál ;) nicméně pokud vám postačí dobrá atmosféra, pár výborných vtipů a vynikající herci, kteří překonávají nedostatky ve scénáři, pak jste tu správně. O Vánoce by člověk přece neměl týrat ducha, ale pobavit a povznést nad uměleckou omezenost amerických tvůrců :) Dodatek: překvapivě dobrá S.J. Parker a hlavně překvapivě věrohodný klaďas Mulroney zaslouží zvláštní pochvalu.. ()

Oxymoron

!!!Hodnoceno po shlédnutí pouhých 15 minut - omlouvám se, ale musel jsem - poprvé hodnotím film, který jsem neviděl od začátku do konce!!! Sedl jsem si k televizi a vidím nějakou rodinku sedící u večeře: "Já ale mám ráda gaye!" "Buď už sakra tiše, nehodí se to sem" "Já chci jen říct, že mi gayové nevadí" "Nech už toho sakra" "Ale mě gayové opravdu nevadí!" Vášnivou debatu přerušila televizní reklama. Po pěti minutách se hlásí opět film Základ rodiny. Tentokrát střih a jsme v nějaké restauraci. Úvodní věta: "Mě opravdu gayové nevadí"... Tak na tohle fakt nemám. ()

j0nathan

Mně se to líbilo a na konci jsem brečel. Ne, nebrečel. Brečel. Ne, nebrečel. Jsem tvrdej. Jak penys. Roberta Rosenberga.  Ne tak velkej... Hehe. ()

voidindigo

"Základ rodiny" je celkem hodně konvenční film, který se hodně snaží být vtipný, líbivý a dojemný zároveň, ale nějak se mu to moc nedaří (aspoň ne většinou a aspoň ne s diváky, který nemaj rádi klišé) - a to i přes herecké obsazení snů. Ale pokud se vám líbí filmy jako "Druhá nebo první" nebo "Španglicky snadno a rychle", tak se vám asi bude líbit i tohle. Ovšem co se mi líbilo nejvíc byl pohled na Rachel McAdams v tričku skupiny Dinosaur Jr. :-) ()

18.01.2006

14.12.2005