Meetings with Remarkable Men

Drama / Životopisný

Velká Británie, 1979, 108 min

• Houdini

Zlatý Medvěd - výběr(22.5.2006)

Setkání s pozoruhodnými muži mapuje první část života tajemstvím obestřeného filosofa, mystika, hudebního skladatele a zakladatele tzv. Čtvrté cesty, Gurjajeva (1866–1949). Podle komentáře k filmu je předlohou druhý díl Gurjajevovy autobiografické trilogie - jestliže jsme na začátku do děje trochu hozeni, na konci jsme z něj vyhozeni, jak kdyby končil díl seriálu. Je v tom skvostná hudba - ok, dám za ni 4.*. Film se dost pomalu rozbíhá a je chvílemi nevyrovnaný – skvěle natočené i zahrané, strhující pasáže (záběry z lycea) se střídají s tak nakašírovanou a zdlouhavou quasi-moudrou nudou, že se to unese jen stěží. Herecké výkony jsou hodně okatě divadelní (to asi sralo nejvíc) - vidím v tom odklon od Brookových mistrovských ryze filmových děl z přelomu 50. a 60. let a zároveň posun dramaturgie od primárně fungujícího Marata-Sadeho ke spekulativno-teorematické atmosféře Máhabháraty - česky řečeno, je to trochu nuda a trochu hra. Chvílemi mi to připadalo jako sebeparodie – revoluční hnutí v Life of Brian, všechny ty vážné tváře a orloj vševědoucích děrvišů. Ale stojí to za to už jen pro ta fakta… Gurjajev je sám pozoruhodný. ****(28.10.2011)