Televízny film nakrútený podľa hry Jána Kákoša s témou SNP. Baladicky ladený príbeh otca Demetera a jeho troch synov nás vráti o vyše šesťdesiat rokov do minulosti, aby sme si pripomenuli najvýznamnejšiu udalosť protifašistického odboja... (oficiální text distributora)

nascendi

Vynikajúci televízny film z obdobia Slovenského národného povstania, ktorý pritom nie je o Povstaní. Ladislav Chudík v ňom dokonalo stvárnil hlavu rodu Demeterovcov, ktorá okolité dianie i vzťahy vo vnútri posudzuje iba z hľadiska zachovania a udržania ich rodu. Herecky je mu dôstojnou partnerkou Magda Vášáryová, nestratia sa ani ostatné postavy, snáď s výnimkou Ivana Palúcha. Film, okrem hereckých výkonov a bezchybnej réžie Karola Spišáka, ťaží aj z dobrého scenára a primeranej dĺžky. Jeho negatívami sú postava Jána Demetera, ktorá nie je ani dobre napísaná a ani Jozefom Adamovičom dobre zahraná a scény s nemeckými vojakmi. ()

genetique

Dokonalá herecká expozícia našich najjagavejších hviezd, škoda, že dnes už len seriálových statikov. Krásne smutný príbeh, scenár je po hercoch druhou najsilnejšou stránkou filmu. Dejová jednoduchosť v období najzložitejších rokov minulého storočia poukazuje, že vojna je, ako inak, sviňa a dokáže zmeniť človeka aj s tými najhlbšími a najzásadovejšími morálnymi koreňmi, často na úkor rodiny. 90%. ()

gogo76

Neuveriteľne účinná rodinná dráma z obdobia SNP, kde akcia miesto nedostala. Spomínaná podobnosť s filmom Legenda o vášni má čosi do seba. Je to "iba" tv film, ktorý kladie dôraz na herecké výkony a výborne napísaný príbeh trojice bratov. Ich otec je tvrdý a pracovitý chlap a spolieha sa iba sám na seba. L. Chudík stvárnil otca Demeterovcov absolútne dokonale, až oscarovo. Po Kapitánovi Dabačovi je to ďalšia jeho úloha, ktorá sa mi vryje do pamäte. Neviem prečo som na film natrafil až teraz, pretože slovenským drámam sa nevyhýbam. Práve naopak. Napadlo mi, či neležal nejaký čas v trezore, lebo veta " Všetci boľševici tu vyrástli", mohla vo vtedajšom režime dráždiť. Najviac ma potešilo, že som sa mýlil v postave jedného z bratov, ktorý sa pridal k nemeckej armáde. Niečo mi hovorilo, že sa v ňom ozve svedomie a pridá sa k svojim bratom. Vďaka za to, že nie a osud jeho postavy je po Chudíkovom hereckom výkone, tým najlepším čo film ponúka. Ako zradca a nemecký posluhovač je absolútne presvedčený nielen o nemeckom víťazstve ale i celej ideológii a propagande. Práve pre nepredvídavosť deja získava film body navyše. Tak ako išli donedávna bratom Čechom komédie, nám sa darilo točiť výborné drámy a ja sa stále nestačím čudovať prečo to nejde dnes. Na tv film až neuveriteľne kvalitné dielo. 100%. ()

Anderton

Boli slovenské televízne filmy a slovenské televízne filmy. Jedny sa točili s jednou drevenicou postavenou v štúdiu na Mlynskej doline ako inscenácie, niektoré, ako Demeterovci, by sa so svojou vizuálnou stránkou a ani silou scenára nestratili ani v kinách. Nehovoriac o hercoch. Možno trochu nie úplne k veci komentár, ale keďže už každý niečo k veci napísal, tak mi to nedalo. ()

Arsenal83

Niečo z doby SNP bez hluchého strieľania a preskakovania kaluží v lese. Výborné prostredie, jednoduchý príbeh troch bratov a jednej dievčiny pod kuratelou prísneho otca, možno viac mohla byť rozvinutá tá línia tragickej romantiky, ale inak herecky bezchybné, o čom sa pri daných osobnostiach ani nedalo pochybovať. Len Adamovič s tým krátkym priestorom a lepkavou tvárou bol takým čudným nedorobkom. ()

• Chalupy (grunt) Demeterovcov sa nachádzal v okrese Ružomberok nad dedinou Liptovská Lúžna, na úpätí NP Nízke Tatry. V pozadí vidno vrchol Prašivej, Veľkej Chochule. Hlavná chalupa Demeterovcov stojí dodnes ako chata a vidno ju aj z hlavnej cesty nad Liptovskou Lúžnou. (ostre_pero)