Reklama

Reklama

Filmová rekonstrukce nejkrvavější tichomořské bitvy druhé světové války. Malý ostrůvek Iwo Šima (sedm čtverečních mil), ležící asi 1000 km jižně od Tokia, se stal v roce 1945 dějištěm nejkrvavějšího střetnutí mezi Spojenými státy a Japonskem během druhé světové války. Za 5000 let japonské historie nevkročila nikdy na japonskou půdu noha cizího vojáka a Japonci se na svém vulkanickém ostrůvku dobře opevnili, aby v tom Američanům zabránili. 22000 japonských vojáků se skrývalo v podzemních pevnůstkách spojených navzájem tunely, aby zabránili případné invazi strategicky důležitého ostrova, ležícího na poloviční cestě mezi Marianskými ostrovy (kde měli Američané letecké základny) a Japonskem. Po vydatném bombardování se 19. února 1945 na ostrově vylodili první příslušníci americké námořní pěchoty, kteří zjistili, že jsou dokonalým terčem ukrytým Japoncům a sami se v písčité půdě nemohou dost rychle zakopat, aby přežili. Jeden vojenský historik invazi trefně nazval „házením lidského masa proti betonovým opevněním“. Celých 36 dnů se bojovalo o každou píď ostrova, než byl dobyt. Američané měli 6825 padlých a skoro třikrát tolik raněných, z Japonců kromě dvou stovek zajatců nepřežil nikdo.
Americký snímek V pískách Iwo Šimy (1949) vznikl s poměrně malým časovým odstupem a se snahou po maximální autenticitě (ve filmu je použita řada dokumentárních záběrů a tři z vojáků, kteří vztyčili americkou vlajku na hoře Suribači a přežili, vytvářejí epizodní úlohy). Jednu ze svých nejlepších rolí, tvrdého seržanta Strykera, ve filmu vytvořila hvězda westernů a válečných snímků John Wayne, který byl za svůj výkon právem nominován na Oscara. Film obdržel ještě další tři oscarové nominace (za nejlepší námět, střih a zvuk), ale žádného nezískal. (Česká televize)

(více)

Zajímavosti (10)

  • Ve filmu jsou použity skutečné válečné záběry z ostrovů Tarawa a Iwodžima. (Mol)
  • Ve scéně vztyčování vlajky ztvárnil Ira Hayes sám sebe. Události se totiž skutečně účastnil. (Indy21)
  • Film bol zahrnutý v roku 1998 Americkým filmovým inštitútom do zoznamu 400 filmov nominovaných na 100 najlepších amerických filmov všetkých čias. (westerns)
  • Aj so značnou pomocou americkej námornej pechoty film výrazne prekročil pôvodný rozpočet (1 milión dolárov) a po dokončení stál takmer 1,4 milióna dolárov, čím sa stal najdrahším filmom, aký dovtedy spoločnosť Republic Pictures natočila. (westerns)
  • Po úspechu filmu bol John Wayne pozvaný, aby umiestnil svoje stopy do cementu pred Graumanovým čínskym divadlom. V rámci akcie bol skutočný čierny piesok z ostrova Iwo Jimy letecky prevezený do Hollywoodu a primiešaný do cementu, v ktorom zanechal svoje stopy a „odtlačky“. (westerns)
  • Existuje aj počítačom kolorizovaná verzia. (westerns)

Reklama

Reklama