Voda

všechny plakáty

Příběh se odehrává v Indii roku 1938 na pozadí politického vzestupu Gándhího. Malá Chuyia je provdána za starého muže a čeká v domě svých rodičů, dokud nebude plnoletá. Její muž však umírá a Chuyia je tak ve svých osmi letech vdovou. Podle indických tradic jsou vdovy posílány do zvláštních útulků, kde v odříkání stráví zbytek života. Bez muže už neznamenají nic. Přítomnost dítěte se odrazí na životech ostatních obyvatelek domu a vytrhne je z letargie. Žije tu i Kalyani, která se zamiluje do mladého politického aktivisty. Žena, která je pověřena dohledem nad ostatními, má ale s Kalyani jiné plány. Na druhém břehu řeky žije spousta boháčů, kteří jsou ochotni platit za společnost mladé ženy. Co se stane, když jedné noci Kalyani odmítne nastoupit do loďky? (oficiální text distributora)

Lord.Jim

Ach jo, je mi smutno. "Kdy jsi se stala vdovou"? "Nepamatuji se. Možná... když mi bylo devět". "Choval se k tobě tvůj manžel dobře"? "Nikdy jsem ho nepotkala". I tak se dítě / žena / člověk může stát "vdovou". ()

Martin741

S indickymi filmami nemam ziadnu skusenost, tento bol moj prvy. A hned slo o romanticku zalezitost. Aj ked tento zaner priamo nevyhladavam, vdaka Eastwoodovym Madisonskym Mostom si dokazem pozriet aj romanticno. A tato indicka romanca je veru pekna. K tomu este nadherne exoticke prostredie Indickej Republiky....... niet co riesit, Kvalita : 81 % ()

wampilenka

Příběh samotný dobrý, srdceryvný a ponurý, ale... co ta glorifikace Ghándího na konci? Zdálo se mi to, nebo byl bělejší než ostatní, že dokonce zářil? A ten výběr jeho promluvy... o Ghándím mnoho nevím, musím se případně dovzdělat, ale tím, jak byl "použit" (jako emblém?), získává film děsivě pravdoláskařské vyznění. ()

Andrea1717

Rozhodne to najlepšie z trilógie. Aj keď som podľa názvu čakala, že hrdinka filmu si ako voda svoju cestu vyformuje, nestalo sa. S happy endom by asi film nemal takú silu ako má aj keď vlastne pre Chuyiu šťastný koniec prišiel. Smutný film o smutných osudoch. Rozhodne dobrý. ()

gabin(a)

Krásný a dojemný film, jinak to napsat nemůžu! O předsudcích, slepé víře, jejím zpochybnění, o lidské krutosti i dobrotě, o střetu rozumu a tmářství, o důstojnosti, beznaději a dalších "maličkostech". Film jsem viděla nadvakrát, poprvé jsem nedokoukala, protože jsem se pořád bála, co hrozného se stane. Při druhém zhlédnutí jsem se bohužel dočkala, bylo to ještě horší než jsem čekala. Přitom se nekoná žádné vyděračské ždímaní slz, žádný dojákový patos. S mystickou vizuální nádherou kontrastuje krutý děj, v první polovině skrytý někde na pozadí ve vašem povědomí o smutném a beznadějném údělu vdov v Indii, ve druhé polovině už bolestně "akční". Závěrečný dovětek o současném stavu člověku moc nepřidá.... ()

toma.baza

Chuyia je 7 letá dívka, která je po smrti svého manžela poslána do ašramu, místa kde hinduistické vdovy dožívají svůj život (není myslitelné, aby se znova provdaly). V ašramu žije 14 vdov a život v něm řidí sedmdesátiletá Madhumati. Pro Chuyii to není jednoduché přizpůsobit se životu v ašramu. Nejbližší vztah naváže s Kalyani, kterou Madhumati posílá za prostitucí. Do Kalyani se zamiluje nově vystudovaný právník Narayan. Je sice dvacáté století, Mahatma Gandhi právě zahájil svůj boj, ale tisícileté tradice jsou stále silné. ()

danliofer

Voda je živel, jenž dokáže strhnout i osvěžit... A viděno optikou vzniku filmu nelze jen než smeknout. Film se musel asi hodně dotknout zásadních indických achillovek, když nemohl ani vzniknout na indické půdě, natož být na ní promítnut. Závěrečnou informaci filmu mám stále před očima: "Po sčítání obyvatel v roce 2001 žilo v tehdejší době v Indii 34 milionů vdov, z nichž většina stále podle zákoníku platného před 2000 let..." To jest bez práva na lepší budoucnost, jako stín svých zemřelých manželů, jež některé ženy ani nikdy nespatřily, natož aby je mohly milovat... Být vdovou v Indii je jako být nečistá - tedy dle děje filmu, odehrávajícího se v roce 1935 - a nemít šanci tuto nečistotu ze sebe smýt ani ve stovkách posvátných gang... a slovy filmu, ač existuje zákon, že se vdovy mohou znovu vdát, společnost dělá, jako by neexistoval. Jako by si pak neměli lidé o co otřít boty, na co si odplivnout... vdané ženy jako by žily v blažené představě, že nikdy neovdoví, že jim se toto nemůže stát... A celý film korunuje otázka malé hlavní hrdinky: A kde je dům pro vdovce? Samy vdovy ji okřiknou, jako by vyřkla smrtelně hříšná slova... Neznalé svých práv přijímají svůj osud jako danost a kdo se tomuto vzpouzí, je zavrženíhodný... Člověku by se chtělo říct, cti odlišné kultury, pokud v nich nejsou pošlapávána lidská práva na sebeurčení... Po dlouhé době indický film, který mě nenechal klidnou:-) Doporučuju komentář od Magyar. ()

Woody77

Nenapisem absolutne nic svetoborne k tomuto filmu ktorý po prvých 60 minutach som dopozeral cez mliecnu hmlu narkozno-polobdeleho stavu s polootvorenými ocami.Co mi utkvelo je fakt ,ze v istých kutoch sveta su spolocenske pravidla a systemy postavene na hlavu. To ze to prebýva az do dnesných dni je vsak uz na povazenie. Film je urcite kvalitny a ma svojich zastancov no na druhu stranu mne nie velmi sadol. Cize 50% a 3 hviezdy ()

Akret

Smutný příběh poukazující na nezáviděníhodnou situaci vdov v Indii, kdy skutečnost stání se vdovou, je pro ženu v Indii předurčující k životu bez možnosti volby. Problém, kdy se tradice stává svazujícím přežitkem. Na příběhu malé holčičky Chuyja, která o svém budoucím, předem daném životě nemá ani mlhavou představu, ukazuje nesmyslnost dané tradice. Ekonomicky výhodné hledisko pro společnost udržuje tradici, kterou vdovy trpí bez z dnešního pohledu ospravedlňujícího důvodu, neboť ideál zachránění čistoty ženy se dostává do příkrého rozporu s pozemskou realitou, kdy ženám ubližuje víc, než pomáhá. Deepa Mehta tento příběh zpracovala velmi realisticky. ()

Sdoom

Zajímavý a silný příběh z konce koloniální éry Indie. Je doprovázen krásnou hudbou a odehrává se v pro nás exotickém prostředí, což jsou jeho největší devízy. Poněkud slabší je samotný děj, který by určitě mohl být více strhující, možná je to i kvůli nepříliš dobrým hercům, nad kterými ční jen malá Chuyia. Je to někde na pomezí 3 a 4 hvězdiček, ale díky smutnému, ne však nějak patetickému závěru, se přikloním k vyššímu hodnocení. ()

Bohemák

Mrazivý příběh několika žen, který přináší celou řadu smutných situací, aniž by se z Vás pokoušel lámat dojetí násilnou cestou západních filmařů. Vše je prostě jen na Vás - a já jsem si málem hanebně poplakal... Úžasný pohled na dění v Indii, které rozhodně nemusí být záležitostí minulosti. A na hodnocení tohohle filmu jsem si krásně ověřil, že mezi filmovými fanoušky na CSFD je řada ignorantů (možná i trochu blbců), kteří nám poněkud kazí výpovědní hodnotu procentálního hodnocení. Kvůli nim dávám 5 hvězd, jinak bych tam házel jen 4:-) ()

cuneus

Až po druhém shlédnutí filmu mě vlastně překvapilo, jak málo používá dojemných scén, jediná prakticky až v samém závěru filmu. Doporučuji i další dva snímky z trilogie Fire a Earth. ()

deepspace101

K filmům zabývajícím se závažnými a frustrujícími tématy přistupuji vždy se smíšenými pocity. Když vidím, kolik zlého dokáží lidé kvůli své vlastní zaslepenosti a omezenosti způsobit, nikdy mi to na chuti do života nepřidá. Tento snímek je ale odlišný. Ne že by selhával v dostatečně naléhavém zobrazení svého poselství, on jen přidává trochu jasného světla do jinak neproniknutelně temné noci lidských myslí. Najít krásu lze totiž i na nejnepravděpodobnějších místech. Každé dítě touží nalézt aspoň špetku lásky a štěstí – a daří se jim to, ať už jim my dospělí stavíme do cesty jakékoli překážky. A dřív než se necháme rozdrtit nemilosrdnými koly osudu, může se nám dostat té výsady, že i na nás spočine troška té nefalšované dětské radosti... Koho nezasáhne příběh, ten stále ještě má možnost kochat se nádhernou kamerou nebo výbornou indickou hudbou. ()

VerenaLord

Snímek odehrávající se v daleké a problémami zužované Indii s tak rozdílnou kulturou od té evropské, že až zamrazí. Smutné osudy vdov všeho věku a naděje v nový život díky inteligentnímu mladému muži, pro kterého určitě předsudky neplatí, nejsou jedinou pointou tohoto výborného filmu. ()

tranquill

"A kdo rozhodne o tom, co je dobré a co je špatné?" Tradice mají lidi obohacovat, bavit je, ale tomuhle národu asi nerozumím... A tohle "bollywoodské" zpracování rozhodně nebylo mým šálkem kávy. ()

113kw

Výborný film, jak zpracováním tak scénářem. Potvrzuje mou domněnku, že lidé západu, žijící ve společnosti zakládající se na historii křesťanské a protestantské, nemají možnost plně pochopit mentalitu Indie, ani přes studium hinduismu. Indové věří, že vdova se v příštím životě narodí jako muž. Z našeho pohledu si mladé ženy (nebo dokonce holčičky) ničí život. Ale z jejich pohledu se jim to v příštím životě vrátí. Jaká je pravda nevíme nikdo. ()

rottik-cb

Téma: zakázaná láska na pozadí střetávání tradic a pokrokových myšlenek. Přitom nejde o prvoplánově dojímací film. Na mnoha místech mě šimralo v nose, ale rozbrečela jsem až při (vzhledem k tempu předchozího filmu) ale poměrně uspěchané závěrečné scéně. To, že nešlo o klasický happy end, mě potěšilo, i když zrovna těmto dvěma hlavním hrdinům bych to přála. Teda hlavním hrdinům- hl. postavou byla samozřejmě uvěřitelně zahraná osmiletá vdova Čuyia. Za to, co se jí pak stalo, bych vraždila… Voda jako živel byla ve filmu všudypřítomná- útulek pro vdovy stál u řeky Gangy, voda se čerpala ze studně, pršelo… Krásná byla hra barev, zejména žluté, modré a růžové. Ústřední téma bylo silné a smutné, záporáci jak se patří záporní, no prostě… jasných 80%. „Hodnocení“ typu jedna hvězdička nebo slovíčko „odpad!“ mi přijde doopravdy nepochopitelné. ()

NoIdentity

Komentáře typu nuda jsem skutečně nepochopil. Jo, Bond, který zabije v pěti sekundách pět set nepřátel je asi akčnější podívanou, ale považovat životní dramata, která se skutečně odehrávala za nudu? Začínám chápat proč je svět takový jaký je. Málokdo chce hasit co ho nepálí a to ani pasivně skrze obrazovku televize. Místo zamyšlením nad osudem jiných lidí (bílé vdovy nejsou scénáristický výmysl, stačí se trochu porozhlédnout po internetu) raději odklikneme odpad. Možná proto, že jsou nám tyhle témata nepříjemná a tak před nimi zavíráme oči, možná proto, že nás neohrožují a co víc, vůbec se nás nedotýkají, tak proč je nějak, alespoň symbolicky oceňovat v podání kladných bodů pro autory podobných zpráv, jako je tento film, kteří se nám snaží zprostředkovat pohled do míst, kam už nedohlédneme. Navíc nevidím jediný důvod proč tohle dílo považovat za filmařsky špatné odvedené, když už bych měl jako divák výhrady k "nudnému" ději. Jen doufám, že nepochopitelně velký příliv nízkého počtu hvězdiček přišel nějakým omylem, kdy se tento snímek zamíchal do programu nějaké těžce komerční televize a konzumenti ho prostě nebyly schopni strávit. Nejsem žádným aktivistou za lidská práva a občas taky rád zavřu oči před něčím, co nechci vidět, ale koho nechá chladným takovéhle téma, ten měl při sledování asi vypnutou funkci emoce a pocity ;) Nic proti nikomu, respektuji názor druhých, jen přidávám svůj velmi překvapený pohled ;) ()

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky