Volver znamená „vrátit se“ – a Pedro Almodóvar se svým novým filmem vrací do kraje svého dětství La Mancha. Je to kraj, kde často fouká silný vítr, který šíří požáry. Při jednom z nich zahynuli rodiče Raimundy a Sole, sester odlišného temperamentu, ale podobných osudů. Ten dramatičtější prožívá energická a krásná Raimunda, odhodlaná za každou cenu bránit svou dospívající dceru a zvyklá živit nejen ji, ale i nezaměstnaného manžela. Nosí v sobě jedno strašné tajemství, o kterém ví pouze její matka. Ta však zemřela a zjevuje se jen jako duch. Ale Raimunda, na rozdíl od své sestry, nevěří na přízraky. Volver je také píseň, kterou Raimunda zpívá, když se v hostinci, kde vařila pro filmový štáb, slaví dotočná a nikdo kromě ní neví, co se skrývá ve velikánské lednici. Volver je příběh o přežití: všechny ženské postavy filmu se snaží přežít a Pedro Almodóvar obdivuje jejich odvahu, projevující se v situacích tragických i komických, groteskních i dojemných. Zlatá palma, kterou letos v Cannes všichni Almodóvarovi přáli, ho zase minula: oceněn byl scénář a výkon všech pěti hlavních představitelek, mezi nimiž výrazně vynikají Penélope Cruzová a Carmen Maurová. (oficiální text distributora)

Superpero

První film co jsem od Almodóvara viděl a musím říct, že jeho styl se mi setsakra zamlouvá. Film plyne hrozně přirozeně, žádná křeč, všechno naprosto sedí. Navíc prostředí i postavy a prostě cokoli opravdu hýří barvami a krásně se na to kouká. Rozuzlení je nečekané, fakt krása. Sice jsem neviděl všechny filmy Penélope Cruz, ale troufám si říct, že tohle je její doposavaď nejlepší výkon, protože to byla jedna z nejpřirozeněji zahraných rolí co jsem kdy viděl!!! ()

Marius

Volver je majstrovsky zrežírovaná záležitosť, ako vždy u Almodóvara riešiaca výlučne ženský pohľad na svet. Balansovanie medzi drámou a komédiou by som mu vôbec nevyčítal, taký je predsa sám život. Rovnako ona ukecanosť filmu je predsa pre režiséra i jeho hrdinky úplne charakteristická, vyčítať ju znamená nerozumieť ženskému naturelu. Almodóvar rieši vzťahy a stavy hrdiniek, nie je klasickým rozprávačom veľkých príbehov, skôr malých osobných drám. Jeho klasických ingrediencií je vo filme vyše hlavy. Osobne mám problém len s podľa môjho názoru prepálenou stopážou, inak Volver maximálne odporúčam kvôli výborným herečkám, nádherným obrázkom a príjemnej hudbe. 8/10 ()

kleopatra

Bolestná zkušenost, rozjitřená vzpomínka, nečekaný návrat a Almodóvar si opět hraje: s barvami, slovíčky, pocity, zlem a dobrem, logikou a nesmyslem a "ber nebo nech bejt". Jeho ženy hodně mluví, řeší, prožívají, mstí se a odpouštějí a já mám jeho ženy moc ráda. Penelope Cruz, která tu vrtícím zadkem v upnuté sukni, divokou gestikulací a oslňujícím temperamentem připomíná Sophii Loren svého času, je božská. Píseň jí odzpívaná je pak mezi smíchem a úsměvem jednou z chvil úžasu a slz. ()

Matty

Pokud mělo jít o režisérův návrat do jeho rodné krajiny, potřeboval k němu také diváky, nezávislé pozorovatele? Nevím. Přes urputnou snahu se mi nepodařilo odhalit cíl tohoto snímku, což mě mrzí. Mrzí mě to pro to obdivuhodné množstvím pěkných nápadů. Ať je to hned první záběr na ženy pucující hroby svých milovaných (nyní ještě milovanějších) manželů, ať je to téměř detektivní hra, kterou Almodóvar s divákem rozehrává v první polovině (bude to tragédie, bude to drama?, je Raimundina matka mrtvá, či živá?), nebo způsob snímání ladných křivek všech hereček, Penélope především. Je toho hodně, co činí Volver filmem pěkným, ale být pěkným nestačí. Kam se poděl Almodóvarův cit pro divákův cit? Kam se poděla jeho schopnost rafinovaně nás dojímat jednoduchými historkami? 70% Zajímavé komentáře: dzej dzej, numi, liuk, iNKa 1104 ()

Renton

Scénář: Pedro Almodóvar .. Pěkně se na Volver dívá, to ano. Jsou tam příjemné herečky (Penélope bez debat září), barvité kostýmy a prosakující svěží jižanský temperament. Bohužel, emocionální či jiný zážitek je minimální, protože ani režisérův talent nedokáže seskládat rozpadající se scénář, kde se dlouze mluví o ničem a humoru nebo silných moralit je poskromnu. Zápletka s neočekávanou mrtvolou je vystřižena spíše z kdejaké černější komedie a tam by se také vyjímala lépe, než v rodinném dramatu o vztahu žena-dcera a potřebě matky, jako takové. ()

• Almodóvarův opus kromě toho, že po celém světě utržil víc než 60 milionů dolarů, vykazoval vynikající výsledky i v USA. Během debutového víkendu (3. – 5. 11. 2006) tu vydělal 197 703 dolarů v pěti kinech a po třech týdnech zisk akvizice Sony Classics překročil 683 000 dolarů. (imro)
  • Podle Almodóvara je na těle postavy ztvárněné Penélope Cruz jediný falešný prvek – zadek. Režisér řekl, že takové ženy mají obyčejně velké pozadí, a tak ho museli Penélope zvětšit. (imro)
  • Režisér sa inšpiroval klasickými hollywoodskymi snímkami, pričom ešte dopĺňa taliansky realizmus s antickou drámou. Veľkou inšpiráciou boli filmy Arsenic and Old Lace (1944) a Mildred Pierce (1945). (classic)