Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Volver znamená „vrátit se“ – a Pedro Almodóvar se svým novým filmem vrací do kraje svého dětství La Mancha. Je to kraj, kde často fouká silný vítr, který šíří požáry. Při jednom z nich zahynuli rodiče Raimundy a Sole, sester odlišného temperamentu, ale podobných osudů. Ten dramatičtější prožívá energická a krásná Raimunda, odhodlaná za každou cenu bránit svou dospívající dceru a zvyklá živit nejen ji, ale i nezaměstnaného manžela. Nosí v sobě jedno strašné tajemství, o kterém ví pouze její matka. Ta však zemřela a zjevuje se jen jako duch. Ale Raimunda, na rozdíl od své sestry, nevěří na přízraky. Volver je také píseň, kterou Raimunda zpívá, když se v hostinci, kde vařila pro filmový štáb, slaví dotočná a nikdo kromě ní neví, co se skrývá ve velikánské lednici. Volver je příběh o přežití: všechny ženské postavy filmu se snaží přežít a Pedro Almodóvar obdivuje jejich odvahu, projevující se v situacích tragických i komických, groteskních i dojemných. Zlatá palma, kterou letos v Cannes všichni Almodóvarovi přáli, ho zase minula: oceněn byl scénář a výkon všech pěti hlavních představitelek, mezi nimiž výrazně vynikají Penélope Cruzová a Carmen Maurová. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (343)

Renton 

všechny recenze uživatele

Scénář: Pedro Almodóvar .. Pěkně se na Volver dívá, to ano. Jsou tam příjemné herečky (Penélope bez debat září), barvité kostýmy a prosakující svěží jižanský temperament. Bohužel, emocionální či jiný zážitek je minimální, protože ani režisérův talent nedokáže seskládat rozpadající se scénář, kde se dlouze mluví o ničem a humoru nebo silných moralit je poskromnu. Zápletka s neočekávanou mrtvolou je vystřižena spíše z kdejaké černější komedie a tam by se také vyjímala lépe, než v rodinném dramatu o vztahu žena-dcera a potřebě matky, jako takové. ()

kleopatra 

všechny recenze uživatele

Bolestná zkušenost, rozjitřená vzpomínka, nečekaný návrat a Almodóvar si opět hraje: s barvami, slovíčky, pocity, zlem a dobrem, logikou a nesmyslem a "ber nebo nech bejt". Jeho ženy hodně mluví, řeší, prožívají, mstí se a odpouštějí a já mám jeho ženy moc ráda. Penelope Cruz, která tu vrtícím zadkem v upnuté sukni, divokou gestikulací a oslňujícím temperamentem připomíná Sophii Loren svého času, je božská. Píseň jí odzpívaná je pak mezi smíchem a úsměvem jednou z chvil úžasu a slz. ()

Reklama

Matty 

všechny recenze uživatele

Pokud mělo jít o režisérův návrat do jeho rodné krajiny, potřeboval k němu také diváky, nezávislé pozorovatele? Nevím. Přes urputnou snahu se mi nepodařilo odhalit cíl tohoto snímku, což mě mrzí. Mrzí mě to pro to obdivuhodné množstvím pěkných nápadů. Ať je to hned první záběr na ženy pucující hroby svých milovaných (nyní ještě milovanějších) manželů, ať je to téměř detektivní hra, kterou Almodóvar s divákem rozehrává v první polovině (bude to tragédie, bude to drama?, je Raimundina matka mrtvá, či živá?), nebo způsob snímání ladných křivek všech hereček, Penélope především. Je toho hodně, co činí Volver filmem pěkným, ale být pěkným nestačí. Kam se poděl Almodóvarův cit pro divákův cit? Kam se poděla jeho schopnost rafinovaně nás dojímat jednoduchými historkami? 70% Zajímavé komentáře: dzej dzej, numi, liuk, iNKa 1104 ()

Marius 

všechny recenze uživatele

Volver je majstrovsky zrežírovaná záležitosť, ako vždy u Almodóvara riešiaca výlučne ženský pohľad na svet. Balansovanie medzi drámou a komédiou by som mu vôbec nevyčítal, taký je predsa sám život. Rovnako ona ukecanosť filmu je predsa pre režiséra i jeho hrdinky úplne charakteristická, vyčítať ju znamená nerozumieť ženskému naturelu. Almodóvar rieši vzťahy a stavy hrdiniek, nie je klasickým rozprávačom veľkých príbehov, skôr malých osobných drám. Jeho klasických ingrediencií je vo filme vyše hlavy. Osobne mám problém len s podľa môjho názoru prepálenou stopážou, inak Volver maximálne odporúčam kvôli výborným herečkám, nádherným obrázkom a príjemnej hudbe. 8/10 ()

Superpero 

všechny recenze uživatele

První film co jsem od Almodóvara viděl a musím říct, že jeho styl se mi setsakra zamlouvá. Film plyne hrozně přirozeně, žádná křeč, všechno naprosto sedí. Navíc prostředí i postavy a prostě cokoli opravdu hýří barvami a krásně se na to kouká. Rozuzlení je nečekané, fakt krása. Sice jsem neviděl všechny filmy Penélope Cruz, ale troufám si říct, že tohle je její doposavaď nejlepší výkon, protože to byla jedna z nejpřirozeněji zahraných rolí co jsem kdy viděl!!! ()

Galerie (57)

Zajímavosti (14)

  • Podle Almodóvara je na těle postavy ztvárněné Penélope Cruz jediný falešný prvek – zadek. Režisér řekl, že takové ženy mají obyčejně velké pozadí, a tak ho museli Penélope zvětšit. (imro)
  • Film Volver byl nominován na 14 cen Goya. Získal jich nakonec 5: za nejlepší film, nejlepší režii (Pedro Almodóvar), nejlepší ženskou hlavní roli (Penélope Cruz), nejlepší ženskou vedlejší roli (Carmen Maura) a za nejlepší originální hudbu (Alberto Iglesias). (Estrecha)
  • Almodóvarův opus kromě toho, že po celém světě utržil víc než 60 milionů dolarů, vykazoval vynikající výsledky i v USA. Během debutového víkendu (3. – 5. 11. 2006) tu vydělal 197 703 dolarů v pěti kinech a po třech týdnech zisk akvizice Sony Classics překročil 683 000 dolarů. (imro)

Související novinky

La Película – festival španělských filmů

La Película – festival španělských filmů

12.02.2009

Příznivci španělské kinematografie si mohou již nyní zakoupit vstupenky na čtvrtý ročník festivalu La Película, který se bude konat od 24. - 28. února v pražském kině Světozor a od 17. do 21. února v…

Almodóvar mění plány

Almodóvar mění plány

12.09.2007

Španělský miláček klubových diváků a specialista na problémy se sexuální orientací Pedro Almodóvar nějakou dobu pilně pracoval na projektu La piel que habito, což je příběh o pomstě na motivy…

Nominace na Českého lva 2006

Nominace na Českého lva 2006

12.02.2007

V sobotu 10. února v osm hodin večer se konal Nominační večer Českého lva, kterého poprvé moderoval herec, scénárista a skladatel Jan Budař. Nejvíc nominací si odnesl dlouho očekávaný film Jiřího…

Začátek roku, sklizeň filmových cen

Začátek roku, sklizeň filmových cen

30.01.2007

Nominační obálky pro Oscary 2006 ještě nejsou pořádně zaprášeny a na nás filmové fanoušky se valí další porce oceněných filmů a jejich tvůrců. Ať už jsou to ocenění z filmových festivalů (např.…

Reklama

Reklama