• Španělsko

• Španělsko

Drama / Komedie

Španělsko, 2006, 120 min

Španielsky uvravený, farebný a temperamentný! Pedro tentokrát nevsadil na transvestitov a riešenie iných sexuálnych úchyliek, ale na hrubý nános vtipu, naturalizmu, rodinných pút a tradícií. V jeho filmoch sa už dialo všeličo. Cez Volver sa Almodovar vracia do svojho detstva a cez ženský pohľad na svet nám rozpráva pútavý príbeh. V tomto filme kraľujú len ženy a ich svet povinností a odvahy prejavujúcej sa v situáciách tragických aj komických. Aj napriek silnému naturálnemu podtextu je to film krehký a emotívny.(25.1.2007)

V surovosti příběhu je to vlastně všechno tak nadnesené s určitou naivitou, je tu hodně kontrastů, stojí zde zločin a trest, co je zločin, ale zůstává bez trestu, život se pojí se smrtí, která se vrací jako duch, ale stále je životem. Almodóvar předvedl tanec s filmem pěkně španělsky, ale chyběla mi tu ta opravdovost, ta reálnost postav, příběhu a konání, vytrhávalo mě to z děje, který byl místy příliš nehybný a ženský (jediný mužský princip buď podváděl, nebo znásilňoval).(3.2.2015)

Z tohoto Almodóvarova kousku jsem nějako na rozpacích. Určitě to byl zajímavý film, plný barevnosti nejen vizuální, ale i narativní, nicméně nezasáhlo mě to tak, jako jiné jeho snímky - např. Vše o mé matce, Mluv s ní nebo Na dno vášně. Místy trošku překombinované, místy málo uvěřitelné, na druhou stranu však neskutečně úžasná Penelope Cruz, zajímavá myšlenka a po Špatné výchově docela zajímavý návrat k ženskému tématu. Na první podívání tedy 3 a 1/2 hvězdičky.(12.11.2006)

Jedna z nejkrásnějších filmových poklon ženám, jaké zřejmě byly natočeny. Vynikající Almodóvár tentokrát trochu změnil styl a ve svém melodramatickém "Návratu" vypráví příběh zneužívaných a životem protřelých žen. Volver narozdíl od předešlé Špatné výchovy, není tak temný a smutný a ač vypráví o věcech neveselých, činí tak s humorem a nadhledem. V klasicky pestrobarevném příběhu dává mistr vyniknout hlavně krásné Penélope Cruz, které její obyčejnou a zkušenou Raimundu s přehledem uvěříte. Vaše srdce si ale získá i charismatická Carmen Maura, coby mrtvá babička nebo Lola Duenas jako roztomile praktická sestra Raimundy. Volver není v žádném případě film feministický, ale nakonec přeci jen platí, o ženách-pro ženy.(1.1.2008)

• Pejpr

Nepochopím. Jak tenhle feministický film obdivuje tolik lidí. Skoro každá z hlavní hrdinek někoho zabije, a že by potom měly nějaké výčitky svědomí nebo se snad zpovídaly zákonům, to ne... Zato chlapi, to jo, na těch si Almódovar smlsnul, každý je vykreslen (i když přímo ve filmu nehraje) jako ten nejzvrhlejší úchyl. A ženy samozřejmě to všem chlapům natřou, zvítězí a nakonec si navzájem sdělí, jak to, která provedla. Pochopil jsem, že to nebylo hlavní zápletkou filmu, ale komplexně to na mě takhle zapůsobilo. Penélope hraje skvěle, to bezpochyb, proto jsem dal také 1*. Jak může být Volver součástí filmové Bible (1001 filmů, které musíte vidět než umřete).(20.1.2009)

• - Souběžně s Volverem promítali i projekt Viva Pedro! (Almodovar festival), složený z režisérových starších snímků. Jeho tržby překročily po třech měsících půl milionu dolarů. (imro)

• - Almodóvarův opus kromě toho, že po celém světě utržil víc než 60 milionů dolarů, vykazoval vynikající výsledky i v USA. Během debutového víkendu (3. – 5. 11. 2006) tu vydělal 197 703 dolarů v pěti kinech a po třech týdnech zisk akvizice Sony Classics překročil 683 000 dolarů. (imro)

• - Penélope Cruzová byla za svůj herecký výkon ve filmu nominována na Oskara. (Elisebah)