• Španělsko

• Španělsko

Drama / Komedie

Španělsko, 2006, 120 min

Na počiatku štvrtej dekády svojej filmovej tvorby dosiahol nonkonformný španielský režisér Pedro Almodóvar snímkou Volver - vyzretým príbehom o smrti a kultúre, ktorá sa s ňou spája v jeho domovskom kraji La Mancha - nesporného vrcholu doterajšej kariéry. Penélope Cruz(ová) zemito stvárnila Reimundu, citlivú matku, ktorá sa nachádza v prostredí, ktorému vládnu tri generácie žien. Vykonáva podradné zamestnanie, aby mohla podporovať dcéru Paulu i svojho lenivého manžela. Spolu so sestrou Sole, ktorá sa snaží zaplašiť samotu prácou v kaderníctve, sa pravidelne vracajú z Madridu do prašného kraja La Mancha, aby navštívili starú tetu Paulu a postarali sa o hrob rodičov. Stále dementnejšia Paula znepokojivo trvá na tom, že sa jej o domácnosť stará ich matka Irene, hoci tá zomrela pred tromi rokmi pri požiare, v ktorom zahynul aj otec oboch sestier. Keď ale Paula umrie, sestrám sa matka začne zjavovať ako duch, ktorý ich zasvätí do rodinných tajomstiev, ktoré si so sebou vzala do hrobu. Volver je plný presvedčivých postáv a nespočetne veľa tém vrátane vraždy, incestu a znásilnenia a Almodóvar tu pokračuje v sérii nápaditých snímkov, medzi ktoré môžeme zaradiť filmy Hable con ella (2002), La mala educación (2004) a Todo sobre mi madre (1999). Tento film aj keď nie je tak ambiciózny svojím záberom, dosahuje hlbší dopad pomocou úchvatného, zapáleného životného elánu. Snímka je natočená v tlmenejších polohách, ako by sme čakali, a Almodóvar vo svojej zmyslovo bohatej meditácii o ľudskej smrteľnosti nezaprie vplyvy od Douglasa Sirka až po Alfreda Hitchcocka. 75%(17.5.2010)

Rozpočet $9,4miliónaTržby USA $12,899,867Tržby Celosvetovo $85,585,177(3.5.2010)

Velmi pěkné rodinné drama, kde se vyskytují prakticky jen ženské postavy a mezi nimi exceluje (nevěřila bych, že to někdy řeknu) Penélope Cruz, jako krásná žena s těžkým životem, se kterým se potýká s neuvěřitelnou silou a klidem. Jak Volver postupoval ke svému konci, měla jsem její Raimundu stále raději. Moc se mi líbil konec, bylo to takové uklidnění a smíření a dost mě to pobavilo.(3.10.2006)

Když hodně fouká vítr, může z toho i prudce hořet. Jeden takový požár rozdmýchá působivý příběh, opět ryze ženský, který rozpoutá úmrtí senilní tetičky a pokus o znásilnění "skorovlastní" čtrnáctileté dcery. Dvě sestry tu v mlýnici každodenního boje o chleba hledají pevné místo v životě. Chybí obligátní transvestité i transsexuálové, což je v mých očích pozitivum, barev je vedle toho požehnaně. Herecky snad jen krátce k Penélope Cruz - působí po směšných hollywoodských partech naprosto přirozeně. Žensky upovídaná záležitost, s místy hodně spornými okamžiky a pokulhávajícím scénářem. Nejvíce mě ale na španělském tvůrci těší, jak moc je všímavý ke svému okolí!! Proč tohle nejde i u nás? Vždyť Španělsko není zase tak vzdálené..(1.11.2006)

Příběh ze světa žen, který má své kouzlo, tajemmství a krásu jako samotné ženy. Do hlavní hrdinky Raimundy jsem se zamiloval v brzkých minutách filmu a ještě teď nejsem schopen říci, zda to bylo půvabem Penélope a nebo chováním a myšlením Raimundy. Nejspíše však obojím.(26.2.2007)

• - Premiéra snímku byla 20.března v Puertollane, kde Volvera natáčeli. (imro)

• - Podle Almodóvara je na těle postavy ztvárněné Penélope Cruz jediný falešný prvek – zadek. Režisér řekl, že takové ženy mají obyčejně velké pozadí, a tak ho museli Penélope zvětšit. (imro)

• - Film Volver byl nominován na 14 cen Goya. Získal jich nakonec 5: za nejlepší film, nejlepší režii (Pedro Almodóvar), nejlepší ženskou hlavní roli (Penélope Cruz), nejlepší ženskou vedlejší roli (Carmen Maura) a za nejlepší originální hudbu (Alberto Iglesias). (Estrecha)