• Španělsko

Drama / Komedie

Španělsko, 2006, 120 min

• becki_tu

Almodóvarovy filmy nechápu, nebaví mě a bohužel i Volver, do kterého jsem vkládal naděje, mě nakonec zklamal. Někdo v tom možná hledal smysl života, jiní zase uznale obdivovali odvahu hlavních hrdinek poprat se s nečekanými životními nástrahami a překážkami. Já jsem však celou dobu jen znuděně zíval, každých pět minut koukal nervózně na hodinky a na konci přemýšlel, co tím chtěl režisér vlastně říci.(28.1.2009)

Scénář: Pedro Almodóvar .. Pěkně se na Volver dívá, to ano. Jsou tam příjemné herečky (Penélope bez debat září), barvité kostýmy a prosakující svěží jižanský temperament. Bohužel, emocionální či jiný zážitek je minimální, protože ani režisérův talent nedokáže seskládat rozpadající se scénář, kde se dlouze mluví o ničem a humoru nebo silných moralit je poskromnu. Zápletka s neočekávanou mrtvolou je vystřižena spíše z kdejaké černější komedie a tam by se také vyjímala lépe, než v rodinném dramatu o vztahu žena-dcera a potřebě matky, jako takové.(11.2.2007)

Tohle byl můj první Pedro Almodóvar. Ale set sakramentsky se mi líbil. Ať už to bylo výborně obsazenou hl. rolí, (nemám rád zpívající herečky, ale Penélope fakt umí i ZPÍVAT!), nebo tím výborným příběhem. Ze začátku, jsem si říkal, že to snad nemyslí vážně. Potom, jsem se s tím smířil a řekl si něco ve smyslu: "No OK, tohle bude parodie na Lynche nebo tak něco..." Ale pak přišel závěr a ten mě fakt dostal. Pedro nám dokázal, že ty nejjednodušší řešení bývají mnohdy ta správná. Opravdu krásný film. Myslím, že ani jedinou výtku k němu nemám. A to už je co říct.. :-)(21.1.2009)

Žánrově nekonzistentní a přespříliš ukecaný Almodóvar, který si tentokráte nehraje na velké umění, neboť jím ani není. Hlavní devizou jsou neoddiskutovatelně kvalitní herecké výkony, kterým dominuje ve svém maximálním nádherná Penélope Cruz. Evropsky nezávislý nádech je znát z každé scény a působí jako svěží jarní vítr. Oproti tomu je však Volver dějově až příliš rozbředlý a scénáristicky vždy ne přímo nejlépe konstruovaný. To má za následek někdy až otravné scény plné nezáživných tlachů a konverzaček o ničem (což vysloveně nudí) a silných a pořádně peprných dialogů (fantazie sledovat herečky v akci) je tu na kvalitní ohodnocení trochu málo. I tak však stojí tento film za zmínku, neboť v mnoha aspektech je Pedro Almodóvar opět svůj a po sedmnácté to chce k dosažení takovéhoto výsledku věru hodně režisérského talentu. Snad jen ta hudba se nepovedla, neboť každou chvíli jsem slyšel Chinatown.(21.8.2006)

První film co jsem od Almodóvara viděl a musím říct, že jeho styl se mi setsakra zamlouvá. Film plyne hrozně přirozeně, žádná křeč, všechno naprosto sedí. Navíc prostředí i postavy a prostě cokoli opravdu hýří barvami a krásně se na to kouká. Rozuzlení je nečekané, fakt krása. Sice jsem neviděl všechny filmy Penélope Cruz, ale troufám si říct, že tohle je její doposavaď nejlepší výkon, protože to byla jedna z nejpřirozeněji zahraných rolí co jsem kdy viděl!!!(2.11.2006)

• - Režisér sa inšpiroval klasickými hollywoodskymi snímkami, pričom ešte dopĺňa taliansky realizmus s antickou drámou. Veľkou inšpiráciou boli filmy Arsenic and Old Lace (1944) a Mildred Pierce (1945). (classic)

• - Film Volver byl nominován na 14 cen Goya. Získal jich nakonec 5: za nejlepší film, nejlepší režii (Pedro Almodóvar), nejlepší ženskou hlavní roli (Penélope Cruz), nejlepší ženskou vedlejší roli (Carmen Maura) a za nejlepší originální hudbu (Alberto Iglesias). (Estrecha)

• - Souběžně s Volverem promítali i projekt Viva Pedro! (Almodovar festival), složený z režisérových starších snímků. Jeho tržby překročily po třech měsících půl milionu dolarů. (imro)