Adamova jablka

• Dánsko Adams æbler (více)

Odsúdený neonacista Adam prichádza na faru, aby tam vykonával verejnoprospešné práce. Od farára Ivana dostane za úlohu upiecť jablkový koláč z jabĺk zo stromu, na ktorých si  pochutnali vtáky i hmyz. Kým Ivan to vníma ako božiu skúšku, Adamovi na výsledku nijako nezáleží a namiesto toho rozmýšľa, ako by z fary čo najrýchlejšie dostal. Čoskoro však zisťuje, že s farárom niečo nie je v poriadku. Ivan jedného dňa na fare odpadne a Adam sa od lekára dozvie prekvapivú správu. Hoci spočiatku netúžil po ničom inom, ako faru čo najrýchlejšie opustiť, napokon ho okolnosti donútia ostať. Kolotoč nevšedných udalostí sa roztáča čoraz rýchlejšie. Skúša Adama diabol, alebo je to samotný Boh? (RTVS)

Mrkvič

Tak tohle bylo hodně zvláštní. Vždy když jsem se vžil do zajetého žánru, tak film úplně obrátil. Vcelku mi ani není moc jasné, co nám chtěli tvůrci říci. Možná nic. Možná si při psaní scénáře vždy někdo řekl "hele proč jít touhle normální cestou? Co to najednou obrátit a udělat z toho pěkně ujetou psychozáležitost". Ta zajetá šablona s lacinými ale silnými motivy by se mi asi líbila víc, ale takhle to byla větší sranda. ()

Helmutek

"Chtěli nás vylekat statistikou a zdravým rozumem ale my jsme se snažili myslet pozitivně." / "Byla to stará kočka a jenom náhodou umřela ve stejnou chvíli, kdy jsme začali střílet." / "Hele, tohle byl skvělej chlap, co? To je tvůj otec? -To je Hitler." Ten film je bizár a wtf - za mě víc než cokoliv jinýho, co by se v tom dalo hledat. A ten "cotokurva" pocit byl u mě tak odzbrojující, že paradoxně jsem víc souzněl s neustále konsternovanym a svejm očím i uším nevěřícím náckem přijíždějícím na faru za trest pomáhat s pracema, než s tou idiotskou a nesvéprávnou farní osádkou - a takhle krásně frustrující je ten film až do konce. Konce, kterej tomu nasadí tak podivnou metaforickou?/vypíčenou? pointu, že ani po něm jsem se nějak nemoh přestat ptát, jestli si ze mě někdo (=Jensen) jenom dělal hodinu a půl prdel, nebo jestli v tom mám hledat nějakej hlubší smysl. Odpověď na to nemám, ale to mi ani nevadí, ani jí nehledám - tenhle podivnej a nepříjemnej stav, kdy vlastně nevim, na co přesně se to koukám, mě u Adamovejch jablk bavil (stejně jako mě to bavilo zatim u všech dalších Jensenovek) a spokojenej jsem i takhle. Kdo má ostatní filmy s touhle partičkou rád, bude se mu líbit i tohle. ()

rudeboy

Film plný pekných vizuálnych obrazov, v ktorom sa mieša humorné s vážnym, ale predovšetkým rozprávka pre dospelých o tom, že zázraky naozaj existujú. Alebo šlo len o nezvyčajnú zhodu náhod? ()

galba

Určitě nejdivnější film, co jsem v poslední době vidě.l Komedie / Drama / Mysteriózní je opravdu nesourodá trojice a toto spojení dává vzniknout filmu po ktérem se vám to v hlavě opravdu zamýchá. ()

tomxxx

Dokonalá černá komedie s excelujícím Madsem Mikkelsenem, který mě zpočátku od filmu odrazoval, protože ho znám jako béčkového herce z bondovek a podobných akčňáků. Jednoznačně můj nejoblíbenější neanglicky mluvící film. ()

asirtes

Bravúrne vystavaná a podivne streštená komédia, ktorá postupne presvedčí o svojich kvalitách a zanechá dojem užasnutého, zamýšlajúceho sa a uslintaného psychoša. V istých kruhoch sa takémuto povie niečo ako podozrivo geniálne a nevšedne napísaná/natočená a prvotriedne mimóznymi hláškami napechovaná psychošina. Liečenie v podobe "normálneho" psycho-thrilleru vítaná. ()

MrMysterious

Jeden z filmov ktorý na mňa proste nezapôsobil. Na jednej strane slušný príbeh s úspešne zvolenou metaforou stromu napadnutého vtákmi a červami, predstavujúcim skazené vnútro neonacistu, na strane druhej podľa mňa zbytočná snaha ťahať film z drámy do polohy komediálnej. Táto poloha my v mnohých momentoch vyslovene vadila. Hoci mám rád čierny humor, vo chvíli keď neviem či mám to čo vidím považovať za serióznu drámu alebo odľahčené rozprávanie, mi čierne žartíky prišli skôr kruté a neprirodzené ako žartovné. A pritom námetom mali Adamove jablká z môjho pohľadu našliapnuté vysoko. Škoda len tej zbytočnej absurdity a prechodu do komédie. Plus koniec bol pre mňa absolútne nedôveryhodný a prehnaný, neverím v zmenu neonacistu na pomocníka kňaza. To mi proste nikto nenahovorí. O guľke vystreľujúcej nádor nehovoriac, ale to skôr pripisujem tej už spomínanej absurdite, ako serióznemu posunu v deji. ()

Redi

Z obsahu jsem si říkal "A kurňa, to bude nuda... náboženství, do toho fašismus, celým filmem nás provází úryvky z knihy Jobovy... to bude pomalá a zdlouhavá nuda". Víc pochybyt jsem nemohl. Klidně by to mohlo být dánskou odpovědí na Formanův Přelet nad kukaččím hnízdem, aniž by to mělo mít tolik společného či kopírovaného. Geniální... a z Ivana/Madse jsem brečel... smíchy. Klidně by to mohlo být i delší. ()

Endyis

Opět originální močiny ze severu, originálně vybraný herc, film na pomezí humoru, dramatu a mysteriózity upoutá, pobaví a donutí k zamyšlení. 90 % ()

Pavlínka9

Miluji severské filmy a vím, jak vypadá jejich produkce - tudíž mě nepřekvapila "střeštěnost" a vlastně o čem tento film je :D :D Mads Mikkelsen byl pro mě jen velice zajímavým zpestřením, jelikož na něho se velice ráda dívám :) Je to bláznivý, hodně různorodý a nový přírůstek do farnosti v podobě Adama - jako velice bystrého a zarputilého mladého muže - obrátil farnost naruby :) :) Farářovi vize (např. se svým synem :D :D ), kázání, a 3/4 kalhoty, které se k taláru vysloveně hodili - to je nic oproti závěru, kdy si nejsem jistá, zdali by střela skrz hlavu, nenarušila hlavní postavu trošku více :D :D Je to tak padlý na hlavu, že to prostě chcete vidět znovu :D :D ()

dANo

Na tento film som sa tešil už dlhšiu dobu a tak moje očakávania boli dosť vysoké... Z hodnotenia je asi zrejmé, ako sa moje očakávania naplnili - Adamove jablká sú jednoducho skvelý film plný magického realizmu (ktorý môžem v akejkoľvek forme a množstve:), čierneho humoru a silných myšlienok v podaní zaujímavého zoskupenia postáv. Toto skvelé filmové dielo si s určitosťou zaradím do svojej filmotéky a teším sa na ďalšie zhliadnutia. Jeden z TOP filmov za posledných 5 rokov! ()

ybuko

Vyborne rozehrano, skoda jen vyvoje kolem druhe tretiny az do konce filmu a nekterych mystickych a patetickych vsuvek, vcetne neprilis uveritelneho konce. ()

Moogwi

Tak tohle je skutečně Dánská perla, která řadí ty ostatní na obyčejné kuličky z bižuterie.. žánr komedie, drama a hlavně .. mysteriozní, je skutečně na místě :) pocity smutku a lítosti se střídaly s výbuchy smíchu, a do toho každou chvíli nějaký zázrak, kdy si řeknete, no to snad nemohli myslet vážně :) vážně silně doporučuju, to se prostě musí vidět ! Hele, to byl skvělý muž, co? To je tvůj tatínek? / To je Hitler. / Ne, Hitler měl plnovous..ne, máš pravdu, to byl ten rus, koho jsem měl na mysli. :D :D ()

zaseprd

"Tohle nedává žádný smysl. Jsem vědec, věřím v rozum. Půjdu někam, kde lidé umírají, když jsou nemocní a nesedí na zahradě s hamburgerem, když je někdo zastřelí." Výborné dánské drama se spoustou absurdních momentů. Velice mě pobavilo střílení havranů ozobávající jablka, jinak označení "komedie" není moc na místě. ()

jolanek

Brilantna komedia, citit z nej ze je natocena v Europe. Tak dlho som sa dlho nezasmiala. Vykreslenie kazdej postavy bolo perfektne ale na farara Ivana nema nikto :) ()

lucascus

Dánové jsou magoři! :-) Ale v dobrém slova smyslu. Takový mix žánrů jsem asi ještě neviděl, místy skoro ukápla slza, místy se člověk svíjel smíchem, místy měl divák prostor přemýšlet o smyslu svého života, na své si příjdou i po krvi lační diváci, jedna scéna je zase jakoby vystřižena z hororu. Nevím, jak někoho mohl napadnout námět, kde neonacista je nucen pobývat u faráře, a přes všechnu jeho životní filosofii se dokáže změnit, ikdyž usiloval o pravý opak - změnit faráře. Ovšem nápad je to neotřelý, občerstvující, vrhající nový pohled na věc. Po sérii skvělých norských, švédských a finských filmů můžu konečnět ocenit i kvalitu dánských snímků... ()

Mishqo

80% ...Čiernočierna komédia. Je tam pár hluchých miest, ale človek sa nenudí. Plné absurdných situácií. Výborný cast na čele s Mikkelsenom. Nemá cenu o tom rozprávať, treba si to pozrieť. ()

Severská filmová zima - 15 filmů v 7 městech

Severská filmová zima - 15 filmů v 7 městech

04.02.2013

Sjednocujícím prvkem českého a severského filmu je obdobné společenské a kulturní klima. Severské filmy však nabízí výrazně odlišný přístup ke zpracování tématu. Ten se vyznačuje především… (více)

Severská filmová zima

Severská filmová zima