Adamova jablka

• Dánsko Adams æbler (více)

Odsúdený neonacista Adam prichádza na faru, aby tam vykonával verejnoprospešné práce. Od farára Ivana dostane za úlohu upiecť jablkový koláč z jabĺk zo stromu, na ktorých si  pochutnali vtáky i hmyz. Kým Ivan to vníma ako božiu skúšku, Adamovi na výsledku nijako nezáleží a namiesto toho rozmýšľa, ako by z fary čo najrýchlejšie dostal. Čoskoro však zisťuje, že s farárom niečo nie je v poriadku. Ivan jedného dňa na fare odpadne a Adam sa od lekára dozvie prekvapivú správu. Hoci spočiatku netúžil po ničom inom, ako faru čo najrýchlejšie opustiť, napokon ho okolnosti donútia ostať. Kolotoč nevšedných udalostí sa roztáča čoraz rýchlejšie. Skúša Adama diabol, alebo je to samotný Boh? (RTVS)

CHORCHOJ

presne tento film som dnes hladal.Nemal som chut na nic prilis depresivne a ani velmi vesele a toto bola ta spravna rovnovaha.Tsunamiho komentar je dost vystizny,ale co sa tyka toho Hrebejka,budte radi ze ho mate...resp mame.,ved on nas zase nejak prekvapi ()

thezbysek

Udělal jsem asi chybu a poprvé tento film viděl o samotě a teprve potom se svou přítelkyní, která si musela myslet, že jsem nemocný, když jsem se smál scéně, kde skinhead neskutečně řeže kněze. Když oni ti Dáni mají tu hranici černého humoru posunutou o kousek dál. Lars von Trier asi nakonec celou svou kariéru natáčí černé komedie. A.T. Jensen umí vyprávět o hodně depresivních věcech s nadsázkou. Co na tom, že z toho je trochu úlet. U mě to funguje. ()

nataska

Keď robia niečo Dáni, pochybujem, že sa to môže nepodariť. A s takýmto scenárom, námetom a hereckým obsadením je to absolútne nemožné. Pre mňa je tento film zárukou úspechu, nie komerčného. Inteligentný, vtipný, plný skrytých významov, napriek tomu nie je určený len pre určitú skupinu ľudí. Tlieskam. ()

DeathOfRats

Ukradená trouba, kočka loví havrany, zlomený nos, žluté lentilky, proč se Bible otevírá pořád na stejném místě, měl Hitler plnovous a jaká byla Paulova poslední slova? Pozoruhodné dílo. Jediné, co mi poněkud vadilo, byla patetická scéna s bouřkou a dvojitý průstřel hrudníku, po kterém zraněný odešel po svých. Jinak bych filmu věřila snad úplně všechno. Závěrečné zranění raději komentovat nebudu, to je absurdní samo o sobě, ale o to tam asi právě jde. Co mě naopak nadchlo byl ujetý humor bravurně zakomponovaný do dramatického děje. ()

kamilao

Tak pořád nevím, co je na tomto filmu tak vysoce hodnoceno. Zkouším se nad tím pořád zamýšlet, ale pořád mám pocit, že jsou mnohem výraznější filmy, než je Adamovo jablko. Myslím, že ztráta času to nebyla a například všechny herecké výkony byly dokonalé, nicméně zatím hodnotím pouze třema jablkama :-) ()

ASSteroid

Už dlouho mi žádný film, takhle nezamotal hlavu. Neotřelý humor a skvělá zápletka, díky které až dokonce nevíte, jak to doopravdy dopadne. Upřímně v některých chvílích jsem nevěděl jestli se mám smát nebo spíše brečet nad absurditou situací, ale každopádně film, který stojí za shlédnutí. ()

TeeToTaller

Divný, absudní,... pro tenhle film by podobných pojmenování šlo vymyslet spoustu. Každopádně se tu vyskytují nejen charakterové protipóly hlavních postav, ale také protipóly hereckých výkonů (výtečný Mikkesen, tragický Thomsen). Víckrát si tenhle film asi nepustim, ale zhlédnutí rozhodně nelituju. ()

Kosir

Jsem poněkud překvapen vysokým hodnocením, protože na ně se mi snímek zdá být příliš komorní. Tím nechci říci, že se mi nelíbil. Bylo tam pár gagů, u kterých jsem se upřímně a od plic zasmál, ale, když si vzpomenu jak jsem se coby mladej kluk třískal po celou dobu u "Zásahu v pravou chvíli," tak s tím se to srovnávat nedá. V těch vážnějších místech, ne vždy se trefujících do opravdu absurdní polohy, jsem se občas nudil. ()

danny79

Absurdni a velmi dobra danska komedie i drama s Ulrichem Thomsen a Madsem Mikkelssenem servirujci radu bizarnich scen, cerneho humoru, krutosti i smutku s nemalo podnety k zamysleni. Je to velmi specificky skvely film. ()

eoj

Severský humor mi prostě sedí a i tentokrát jsem se chvílema popadal za bachor. Jenom jsem tentokrát nějak vůbec nechápal. Velmi slušné 3* ()

Thoman

Jeden z nejdivnějších filmů, jaké jsem viděl. Přitom nemůžu než konstatovat, že to bylo naprosto dokonalý! A Mads Mikkelssen tady opět předvádí, že je to momentálně jeden z nejlepších herců na světě... ()

Sremac

Tak ten kostel ve Fåborg musim rozhodně vidět. Adamova jablka je surealistická podívaná. Nidky nezklame. Viděl jsem již 5x. Bavím se stále. ()

Martazoe

Hmmm, velmi povedený film, který, dle mého názoru, uspokojí křesťany i ateisty. Na motivy biblických citátů "miluj bližního svého" a "kdo po tobě kamenem, ty po něm chlebem" v drsnějším hávu dánsko-německé produkce. Mads Mikkelsen v roli idealistického faráře je opravdu skvělá postava a Ulrich Thomsen mu skvěle nahrává. Žádné duchovní kváky máky, ale inteligentní černá komedie a velmi silný příběh. ()

asmodias33

supr pecka film, scenař nejlepši a hlavni postava kněza neměla absolutně žádnou chybu, v podani mikkelsena jedna velka bomba diký tomuto hereckému výkonu jednoznačně 100% ()

Vlad

Sice klasicky seversky chladne, ale ciernemu humoru chladnost pristane. Pri filme som vybuchol smiechom hned niekolkokrat, takze aj ten jednoduchy prvoplanovy zaver, na ktory nas tvorcovia pocas celeho filmu pripravovali sa da dobre zniest. Jedna z podarenych severskych komedii. ()

asus

Už dávno som nepozeral tak depresívny film.Ten farár my tam bol najviac dobrý a sympatický a dočkal sa len bitiek a urážiek,to je riadne nespravodlivé. ()

Randy_Marsh odpad!

Žánrové experimentování je jistě chvályhodné. Adamova jablka kombinují komedii a drama a dělají to skutečně neotřelým způsobem - z komedie odstraní humor a z dramatu uvěřitelné postavy. Ploché postavy bez hloubky (ne)fungují jen jako nevtipné anekdoty. Mohl by to být zakládající film nové filmové školy. Historický scifi thriller bez dobových reálií s nízkým rozpočtem a bez napětí. Epické fantasy naroubované s romantickou komedií bez velké výpravy a s nesympatickou mileneckou dvojicí jež si spolu začne po pěti minutách filmu velmi neústrojně bez jakéhokoliv vysvětlení. ()

Severská filmová zima - 15 filmů v 7 městech

Severská filmová zima - 15 filmů v 7 městech

04.02.2013

Sjednocujícím prvkem českého a severského filmu je obdobné společenské a kulturní klima. Severské filmy však nabízí výrazně odlišný přístup ke zpracování tématu. Ten se vyznačuje především… (více)

Severská filmová zima

Severská filmová zima