V pasti

Čtrnáctiletá dívka Hayley Stark potkala na internetu okouzlujícího fotografa Jeffa Kohlvera a po následném setkání přijala pozvání navštívit jeho dům. Jeff však není jen tak obyčejný fotograf... Hayley je chytrá čtrnáctiletá holka. Ale i chytré holky dělají chyby. Přes internet se seznámí s Jeffem, módním fotografem lehce přes 30. Dají si sraz v kavárně a pak vyráží do Jeffova domu na předměstí Los Angeles. Ačkoliv je Jeff uhlazený profesionál, na jejich setkání je něco zneklidňujícího. Proč tak bystrá holka vstupuje dobrovolně do domu prakticky neznámého staršího muže? Co vedlo Jeffa, aby ji pozval? Náhodný pokec po síti, fotografování nebo skrytý záměr? Pouhé dvě postavy rozehrávají napínavou hru, která nenechá diváka v klidu až do samého závěru. Přes ožehavé téma není film prvoplánově provokativní ani přehnaně moralizující. Daleko lépe než krev a sex funguje napětí, zvyšovaném pozvolným odhalováním motivů obou postav. V pasti se pohybuje mezi psychologickým dramatem a thrillerem. Film spočívá na výborných výkonech dvojice herců v hlavních rolích: Patrick Wilson hraje Jeffa a mladá Ellen Page ztvárnila roli Hayley. Doslova vynikající je širokoúhlá kamera, která dokonale využívá možností rozlehlého moderního interiéru Jeffova domu. (oficiální text distributora)

VasaX

Sladká a kouzelá, podáváající excelentní výkon, Elen Page. A jedno velmi syrové, svým způsobem cynické a kruté, filmové dílo. Tento thriller je v podstatě dost minimalistický - po většinu času je to jen o Hayley (Page) a Jeffovi (Wilson) v prostředí jeho domu. To nic ale nemění na kvalitě toho to kousku. Pravda, mohlo by to být ještě lepší, ale taky mnohme pravděpodobněji o dost horší. Tak zůstaňme tam kde jsme, a to na čtyřech hvězdičkách. ()

drake31

Tak tento film mi ostal v hlave ešte dlhú dobu po zhliadnutí. Dokonalá atmosféra, skvelo zahraté postavy a perfektný príbeh. ()

zdenny

Určitě to mělo potenciál až na čtyři hvězdy, ale... Dokážu přijmout, že i čtrnáctiletý člověk je nadprůměrně inteligentní, dokážu přijmout, že i čtrnáctiletý člověk by mohl provést jednoduchý chirurgický zákrok, nedokážu ale přijmout, že drobná čtrnáctiletá dívenka disponuje takovou fyzickou silou, za kterou by se nemuselo stydět 50 procent dospělých chlapů. No považte, jak dostala svou oběť do smyčky, v závěrečné scéně v bytě, bez důmyslného soustrojí kladek? Připustím-li, že toto všechno jsou jen druhotné věci a zaměřím-li se na psychologickou stránku filmu (která byla stěžejní), nikdy nepřijmu myšlenku, že čtrnáctileté děvče demonstruje životní zkušenosti čtyřicetiletého člověka, které promítá do svého psychologického představení. Třebaže nám do úmoru opakuje, jak chytrá je studentka. Nepochopím, kde se ve čtrnáctileté dívence nahromadilo za její kraťounký životek tak nepředstavitelné množství zloby. Neškodilo by, kdyby nám režisér nabídl něco z jejího dosavadního života, abych to alespoň já mohl pochopit. Pochopil bych, kdyby obětí Jeffa byla její mladší sestra a ona coby alespoň osmnáctiletá (s tváří čtrnáctky) ji po důkladné přípravě promyšleně pomstila. Režisér nám místo toho nabídl "Hostel" s nekonečnými kecy. Pravdou je, že kdybych já nějakého hajzla mučil, taky bych to co nejdéle protahoval a měl u toho milion moralistických keců. Příjemné by to bylo pro mě, ne už tak pro mučeného a už vůbec ne pro diváka. Mučený by ale musel dost ublížit někomu mně velice blízkému. Ne nějakému neznámému člověku. Tam by opravdu měla být důležitá otázka motivace. Myslel jsem si, že tento film bude dramatem o internetové interakci mezi dospělým mužem a nezletilou dívkou, které přeroste do thrillerové zápletky, kdy se ti dva prakticky neuvidí, ale jeden bude ovládat druhého jen přes chat. U toho by se ale tvůrci museli snažit daleko víc než u prachsprostého přivázání provázeného nekonečnými kecy. Prostě jsem čekal nějaký morální apel hlavně pro nejmladší generaci (s ohledem na žánr - pro jejich rodiče), aby ta si uvědomila, že seznamovat se s virtuálními lidmi nejen že není dobré pro sociální vývoj osobnosti, také může někdy vést k velmi tragickým následkům. Zpátky k filmu: Byl předvídatelný, ale s velmi dobrými hereckými výkony, byl plošší než jsem předpokládal a ke konci už opravdu moc zdlouhavý. Navíc režisér udělal tu největší chybu - kladnou hrdinku vystylizoval do role, která uráží chlapskou ješitnost a navíc z ní udělal takovou semetriku, že jsem jí prostě nemohl ani chvíli fandit. Těšil jsem se na scénu, kdy ji Jeff chytne do pařátů... bohužel. PS: Mám kolegu, co ve 32 letech chodil s šestnáctiletými dívkami. Tento věkový rozdíl mi připadá velice výrazný a neuznávám jej ani u starších lidí. Nedělá to z něj ale automaticky pedofila. PPS: Když mi můj mučitel řekne, že se jde osprchovat a pak vypadne domů, určitě hned poletím do koupelny. Navíc sedět na záchodě a čekat na svou oběť si může dovolit ve svém scénáři Quentin Tarantino, protože má na takové věci své filmy stavěné. () (méně) (více)

Natabar

Au au. Jestli chtěl film pozvednout prst a přivolat na pedofily obecné opovržení společnosti, pak se bojím, že se mu v tomto snímku povedl opak - u "operace" resp. v průběhu celého věznění se nešlo vyhnout lítosti s Jeffem jakožto obětí šílence a touhou praštit malou Hayley něčím po hlavě. ()

hroubek

Někde jsem četl, že celý film je hra na kočku a na myš a není jasné, kdo má převahu, ale při sledování to bylo jasné kdo. Celý film je koncertem dvou herců Ellen Page a Patricka Wilsona a výbornou režií Davida Slade a jedinou chybou je pro mě konec, který mohl přihodit větší zvrat. ()

skretik

U mňa 4+... Drsné, hnusné, psychologické vydieranie... ale geniálne herecké výkony... /obľúbený citát: "4 of 5 doctors say I´m crazy"/ ()

Narya89

Poměrně povedený film, který jsem ocenila především pro jeho nepředvídatelnost. Naprosto u filmů nepotřebuji neustálou změnu prostředí a akci, naopak preferuji prostředí klidně jedno jako tady - dům a o to propracovanější psychologii postav. Protože složitost a přeakčněnost bývá často na úkor kvality, zatímco filmy typu Pozemšťan nebo Úkryt nebo Insidious, které se odehrávají v jednom domě, resp. místě dávají prostor pro mnohem hlubší prožívání postav a jejich pochopení, což je podle mě pro film mnohem stěžejnější, pokud má mít nějakou větší myšlenku, neboli stručně - méně je někdy více. Stejně tak v tomto filmu, kde malá Ellen Page, která bohužel opět věkově neodpovídala roli, což mě ve filmech zaráží poměrně často, ukázala změnu tradičních rolí při seznamování přes internet. Celý film se nesl v duchu táhlého napětí, jak to s Patrickem Wilsonem dopadne, resp. o co všechno přijde, a i závěr mě víceméně příjemně překvapil tím, že se nedal předvídat. Je fakt, že Ellen jakožto Hayley byla v tomto filmu extrémně nesympatická, to ale beru spíš jako výhodu a ukázku jejího hereckého talentu už v takto raném věku. ()

ivo333

Geniálny film s geniálnym hereckým obsadením a réžiou. Miestami som sympatizoval s Hayley, inokedy zase s Jeffom a koniec príjemne prekvapil mimo iného aj svojou otvorenosťou. Parádny psychologický thriller, ktorý si veľmi rád pozriem ešte raz. 95 percent ()

sheldonka.

Dvě postavy a jeden dům. A dokáže z toho vzniknout film, který vás přikove k židli tak, že se ani nepohnete. Nejdřív jsem u toho zuřila .. nevím proč, ale štvalo mě, jak se Hayley chovala a opravdu bych nechtěla být na místě toho fotografa. Musím ale uznat, že oba herci předvedli neskutečnou podívanou. Navíc vám to celé k sobě úplně ladí. Barvy v domě, stíny a hlavně ty dlouhé pohledy, při kterých mi běhal mráz po zádech. ()

fefee

Jasné..., už vidím ako štrnástka puberťáčka pôjde dobrovolne do domu sama s pedofilom, s tým že mu odreže gule a potom ho prinúti aby sa obesil. A ešte k tomu je múdra ako rádio a ide kázať o ľudských právach, tak to fakt žerem! ()

Euky27

Na film jsem narazil díky Top Listu "Tim Dirks' Most Controversial Films of All-Time" a těšil jsem se, v čem zrovna tento bude kontroverzní a za hranicemi vkusu dané doby pro běžného diváka. Popravdě, podle plakátu jsem očekával další z filmů na téma "Ta holka v mým sklepě", ale po cca 30 minutách filmu jsem zjistil, že jsem s tímto očekáváním nemohl přestřelit více :-D Ellen Page se na roli mladé "nezkušené" dívčiny hodí snad nejlíp, co jsem ve srovnání s podobnými filmy viděl, takže jsem ji tu její nevinnost na začátku dokonale zbaštil. O to větší šok pro mne bylo zjištění, že až tak nevinná asi nebude, popravdě u mnoha scén jsem doslova trpěl a i nahlas říkal "Nee, to ne, nedělej to!" a začal fandit Patricku Wilsonovi, páč se mi zhnusila... Marně :-D Finále filmu je pro mne trochu zklamáním (asi jsem fandil moc), ale rozhodně více než (i psychologicky) originální. Možná by se na tento film mohlo podívat pár mých kamarádů, kterým se líbí holky s čerstvým řidičákem na podvozek :-P ()

Skeksis

Čo iné okrem rezaní gúl a šibrinkovania s nožmi sa tam vlastne stalo? Ak bol cieľom napínavý thriller, tak sa nepodaril ani na 20%. ()

liuk

Saw trochu jinak a naruby. Nepamatuju si na film, u kterého by mi bylo více než třicet minut nevolno z něčeho, co není skoro vůbec vidět a je jen naznačováno dialogem a hereckými výkony. Stejně tak je velmi málo filmů, u kterých by se moje sympatie k postavám tak radikálně změnily a zároveň té zrovna "hodné" tak přál, ať svého soka oddělá. Taková syrovost odehrávající se veskrze pouze v jednom domě a jeho okolí se opravdu jen tak nevidí a je absolutně nezapomenutelná. ()

Ichabod

Hodně hustý thriller. Ellen Page byla fakt hodně "wicked" až jsem měl občas trošku nejasno s kým vlastně mám sympatizovat :-) ()

Guzo

Po zhlédnutí úvodu asi nikdo nečekal, co se bude dít dál, takže minimálně originalita se cení. Celkově scénář je hodně našlapaný a herecké výkony nijak nezaostávají, vřele doporučuju všem, komu se líbí thrillerový žánr. ()

toyrider

Ta mrcha ho dostala! Sakra! Šílený herecký výkon Ellen Page. Ikdyž nevím, co byl Jeff vlastně zač, celou dobu jsem měl hroznou chuť jí sejmout. Např Dexterovo řádění se mi líbí. Je to bez pochyby jasně vymezená charismatická postava a jeho oběti bez pochyby průkazní vrazi. Ale tady? Nevím, zda bylo cílem dostat diváka k dilematu, zda fandit té, nebo oné postavě. ()

greetchen

Čekala jsem otřepané klišé o tom, jak je nebezpečné scházet se s cizími lidmi z chatu a věřila, že si to Ellen Page (kvůli ní jsem si tenhle film pustila) v roli Hayley nemile slízne. Takže tenhle film se svou nečekanou zápletkou byl pro mě pecka. Skvěle vymyšlené, skvěle odehrané, možná místy už za hranicí vkusu a uvěřitelnosti, ale čtyři hvězdy dát prostě musím. ()

Režisér Zatmění restartuje Daredevila

Režisér Zatmění restartuje Daredevila