Pád

• USA The Fall (více)

Zraněný kaskadér, který leží v nemocnici v Los Angeles, vypráví pětileté Alexandrii fantastický příběh pomsty pěti dávných hrdinů z Indie. Chce však za to protislužbu a dívenka, toužící uslyšet příběh až do konce, mu za to nosí ukradené morfium.  Filmaři na železničním mostě natáčejí starý němý film, při němž se těžce zraní kaskadér. Tak začíná koprodukční film Pád, zasazený do fascinující nádhery indických paláců, jehož děj se odehrává ve dvacátých letech minulého století v nemocnici v Los Angeles. K lůžku ochrnutého kaskadéra Roye Walkera přichází pětiletá dívenka Alexandria s rukou v sádře. Kaskadér jí začne vyprávět fantastický příběh o pěti dávných hrdinech, kterým ublížil zlý guvernér Odious, a oni se proto vydávají na cestu pomsty. Do těchto postav promítá Roy sebe, lidi z nemocnice i mrtvého Alexandriina otce. Když je vyprávění nejnapínavější, přestane a pokračuje dál jen tehdy, když mu holčička prokáže „službičku“ a přinese mu ze skladu s léky morfium, jímž chce Roy vyřešit svůj tragický osud. Koprodukční dobrodružné fantasy drama natočil indický režisér Tarsem Singh. (oficiální text distributora)

Zombiepod

Veľmi nevšedný fantasy zážitok, kde sa dôraz vizuálu nekladie na digitálne efekty ale nádherné a nápadité kulisy a kostýmy, ktoré film robia originálnym. Krásny rozprávkový príbeh "divadelného rázu" skombinovaný s drsnou nemocničnou drámou človeka uvažujúceho o samovražde a malom dievčatku, ktorých vzťah všetko zmení. Dôkladná a čistá réžia, fantastický scenár a navyše neokukaní herci, škoda len rýchleho a nie tak úplne zaujímavého konca, ktorý mi však skvelý umelecký zážitok v žiadnom prípade nepokazil. ()

dkas

Velmi "zvláštní" film, na jehož vlnu je potřeba se dostat, ale pak vás odmění úžasným vizuálem. ()

dewil21

Aspoň vidíte, co s člověkem udělá morphium... Film o zhrzeném a ochrnutém herci a jeho malé spřízněné duši, příběh v příběhu, ve snu, fantazii... Prolínají se tu dvě dějové roviny - nemocnice/vyprávění a do toho sem tam flasback. Může to vypadat na první pohled chaoticky, ale všechno má svůj řád a náhoda/improvizace hraje důležitou úlohu jen v rovině fantazie, jejíž děj určuje zpočátku pouze Roy, ale posléze, zejména když je apatický, přebírá spoluúčast na vývoji příběhu i Alexandria. Fantazijní rovina odráží skutečné problémy Roye, ale i bolístky malé Alexandrie... Snímek vyžaduje velkou dávku trpělivosti, pozornosti a nejlépe samozřejmě je, vidět ho pro plné pochopení a ocenění více než jednou. Vzhledem k tomu, že je to ale koktejl vizuálně, kompozičně a barevně precizně zpracovaných záběrů, není to takové utrpení, jak by se mohlo zdát... Ovšem morphium k tomu nedoporučuji... ()

DavidWebb

Takéto filmy nie sú zrovna moja šálka kávy. Vizuálne je to pútavé, až som sa pýtal sám seba, kto si dá takú ohromnú námahu s každým záberom - to je šialené. A príbehovo ma to nenudilo, to dievčatko ma dostalo, občas mi skoro aj slza v oku zatrblietala sa. Originálna neoddychovka pre žánrových fanúšikov. ()

kyjo

Výtvarně asi nejpůsobivější dílo Tarsema Singha. Kamera si hraje s hloubkou, vzdáleností, úhlama, a dává vyniknout desítkám architektonických i přírodních lokací. Pro režiséra typickej synkretismus kombinuje umělecký prvky různých kultur – s výrazným vlivem Španělska, Arábie, a Indie – a to jak v architektuře, tak v kostýmech postav. Přeskakování mezi pohádkovým příběhem a světem vypravěče mě moc nebavilo a působilo rušivě. ()

pekas

Film byl natáčen skutečně v mnoha atraktivních místech, namátkou Jižní Afrika, Indie, Velká Británie, Bali, Fiji, Itálie, Španělsko, Praha, Čína, Argentina, Chile, Brazílie, Turecko, Egypt, Kambodža. Obrazové stránce nelze filmu snad nic vytknout, části vyprávěného příběhu jsou pestře barevné a krásné. Části "skutečného" děje jsou naopak co do barevnosti tlumenější, ale taky čisté. Zvukově je to také nádhera. Kostýmy opět rozmanité, nápadité. Takže po vizuální a zvukové stránce je to pastva. A velice mne potěšil komentářem DavidS., kde potvrzuje i můj pocit, že se nabízí srovnání s Celou. Bohužel po dějové stránce je to pro mě nuda, slabota, nevyváženost a už dál nemám výrazy, které by vystihly můj dojem. Rádoby drama, ve které se to celé zvrhlo mi přišlo takové nedotažené, až hloupé. Konec, kdy nechával ubožák nevyrovnaný kaskadér umírat jednotlivé hrdiny byl sice drásající, ale samoúčelný. Vždyť přece když už se nezabil a překonal deprese, hrál každou kaskadérskou roli, co jich na světě bylo a byl to ten nejlepší člověk na celém světě. Blééé. Rozhodnutí mezi dva a tři dávám za to úžasné audiovizuálno tři, ale slabé. ()

koudi

Příjemné pokoukáníčko na představy malé holčičky. Velice pěkná kamera, hudba a výprava. SPOILER :Ta malá byla velice roztomilá a kamarádit se s tak optimistickým stvořeníčkem tak bych si sebevraždu taky rozmyslel :) ()

Andersen

Úvodní sekvence titulků mě natolik navnadila, že mě to, co následovalo po ní, tak trochu zklamalo. Příběh se rozjede ve velkém stylu vizuálních obrazů, ovšem po chvíli začne trochu nudit a působit tak nějak vykalkulovaně, jako berlička pro spojení všech těch úžasných obrazů a nápadů do logického celku. K jistému obratu dojde až v poslední třetině, kdy jsem měl konečně pocit, že je tento film o lidech a ne o kompozici obrazu. To z něho činí lepší nadprůměr, ovšem vzhledem k nesympatické hlavní dětské představitelce musím volit pouze 3 hvězdy. ()

Soubi

Nádherná pohádka prokládaná jemným příběhem narůstajícího přátelství zraněného kaskadéra sužovaným zoufalstvím a malé naivní holčičky roztomilé svou dětskou upřímností. Pohádkové pasáže se mi líbily víc :). Pokud máte rádi jako já dlouhé emocionálně podtržené záběry a neuvěřitelné exteriéry, je tohle volba pro vás :). ()

Hank

Nedokoukal jsem, to opravdu nešlo. Naprosto zbytečná a patrně strašně moc drahá fraška (lokace nádherný, o tom žádná), která kromě nudy nic jiného nepřinese. ()

LukaZz

I když jsem pana Singha pred tímhle filmem neznal, do paměti se mi vryje hlavně díky skvěle vizuálně pojatému příběhu v příběhu. Bohužel více hvězdiček brzdí často "nudné" pasáže v nemocnici, při kterých nad tím dost lidí nejspíše zlomí či zlomilo hůl. I přesto to v sobě něco má, jakousi menší jiskru, hlavně díky hereckému výkonu mladé Alexandri v podání Catinci Untaru. Dále bych pochválil dobře zvolenou hudba, která film ještě o kousek vyzdvihla, avšak i přesto 3,5 *. "Why are you making everyone die?" "Because ... everything dies" ()

Sutiman

Mám rád filmy, ktoré takto kombinujú realitu s rozprávkovými predstavami ( napríklad Faunov Labyrint ). Aby Pád dosiahol úroveň porovnávaného, musel by mi okrem skvelého vizuálu ponúknuť kompaktnejší príbeh a lepších a uveriteľnejších hercov. Platí to najmä o detskej predstaviteľke, ktorej som jej úlohu vôbec neveril, obzvlášť v dialógových scénach s kaskadérom Royom. Pripadalo mi to, ako keby im režisér povedal: "...vy si tu teda niečo porozprávajte, my necháme zapnutú kameru..." Ale, ako som napísal, natočené je to pekne. ()

uodevr

"Not the time to sleep."... Zatímco Cele podkopávali nohy mizerní herci vedení línou režií a nanicovatým scénářem, přičemž jí nad vodou udržovala pouze její relativně inovativní výtvarná stránka (a přiznejme si, že spoléhat se exklusivně na artstyle a povrchní umělecký dojem je stejně k ničemu, jako spoléhat se exklusivně na jakýkoliv jiný aspekt), při řežírování Pádu Singha asi osvítilo. Scénář společně s příběhem je prosťounký, a z této jednoduchosti film báječně těží. Ústřední dvojice herců si své role naplno užila a oběma jejich role perfektně sedla. Výtvarná stránka je o chloupek střízlivější, než v Cele, což ale vůbec není na škodu, protože tak jistojistě bude apelovat širšímu publiku, aniž by spadla do fádnosti a zatvrdlí fajnšmekři ohrnovali nos. Celý film má rozumný balanc, kdy první půlka je hravá a převážně náramně veselá, zatímco druhá půlka, ač neménně hravá, je smutná, skrz na skrz deprimující a ke konci poslední části vyprávění naprosto nenuceně vhání divákovi slzy do očí, přičemž si divák ani neuvědomuje, nad čím by měl brečet. Skoky z vyprávění zpátky do reality jsou rovněž skvěle načasované, adekvátně prostříhané a zkrátka padnoucí. Jo, a čím mě ten film dostal asi nejvíc je fakt, že končí šťastně, a já to uvítal a říkal si, že líp to skončit nemohlo. Takže happyend, za který jsem rád? Ano, přesně tak. A zmínil jsem se, že to má až snově famózní hudební doprovod? ()

bachacek

Já jsem nadšená. Ráda bych to svedla na Lee Paceovi pěkný lícní kosti, ale fakt, ten film byl dobrej, hodně za hranicemi jakýkoli vizuální stránky. ()

sechmet5

Od filmu jsem toho moc nečekala, a proto se mi asi tolik líbil. Jen doporučuji vnímat na začátku filmu při titulcích. Fantasy část byla zajímavě a místy i vtipně provedená, a reálná část byla perfektně zahraná. Malá Alexandrie byla dokonalá a Piemaker ne tolik, ale taky byl skvělý. Příběh mi přišel skvělý, ale byla jsem ráda, že v době, kdy jsem se na ten film konečně podívala, jsem si už nepamatovala, o čem má být. ()

Ajka1

Pohlcující příběh, surrealističnost, barvitý fantaskní svět (úchvatná výprava), více než uvěřitelná atmosféra z prostředí nemocnice první poloviny minulého století, a nad tím vším neobvyklá dvojice hrdinů, které na začátku filmu spojuje pouze jediné...pád. V první polovině se sice v "pohádkové" části nachází několik hluchých míst, které zpomalují celkové tempo jinak poutavého emotivního příběhu o podivném přátelství dvou věkově, mentálně i národnostně zcela rozdílných lidí, nicméně ve druhé polovině je to právě hlavně snová část, která svým strhujícím tempem nedovolí divákovi odtrhnout oči od obrazovky monitoru. Kouzelně bezprostřední holčička v roli malé Alexandrie vnaší do příběhu upřímnou něhu a pomáhá divákovi vnímat děj dětskýma očima. Společně s vynikajícím Lee Pacem a jeho přesvědčivě zahraným zlomeným kaskadérem tápajícím ve svém bytí, který filtruje své niterní pocity a bolest skrze místy až kruté vyprávění s nejasným koncem, tvoří dokonalý kontrast mezi světem dětí a dospělých. V průběhu sledování se mi hned vybavil Del Torův Princ bez království. Další projekci plánuji co nevidět! ()