Faunův labyrint

• Mexiko El laberinto del fauno (více)

Píše se rok 1944 a dvanáctiletá Ofélie jede se svou těhotnou matkou za otčímem, frankistickým důstojníkem, který kdesi v horách na severu Španělska potlačuje zbytky republikánského povstání. Život ve vojenské posádce ale nenabízí Ofélii pouze realitu poznamenanou boji s povstalci, všeobecným nedostatkem jídla a velmi chladným vztahem s otčímem – v nedalekém starodávném labyrintu potká dívka jednou v noci starého fauna, který ji prozradí, že je ztracenou princeznou kdysi mocné pohádkové říše a současně poslední nadějí na její záchranu. Než se ale opět setká se svým královským otcem, musí splnit několik úkolů. Fascinující podívaná a silný příběh o tom, že ve světě dětské fantazie se za život, čest a odvahu platí stejná cena jako ve světě dospělých. (oficiální text distributora)

Roman07

Takmer dokonalé prepojenie dvoch svetov, pričom oba z nich skrývajú v sebe niečo tajomné a smutné zároveň. Reálny svet vykresľuje krutosti tej doby, je tomu len pár rokov, čo sa v Španielsku skončila občianska vojna, ktorá poznačila svojou hrôzou celú krajinu, a k moci sa dostal diktátor Franco. Dalo by sa čakať že svet fantázie bude opakom násilia, ale nie je tomu tak. Vojna so všetkým, čo prináša, zanechala stopy aj v detskej duši. Hrôzy vojny sa dostali aj tam, kde by nikdy nemali mať svoje miesto, a tak jeden svet sa od toho druhého vlastne ani neodlišoval. Len škoda, že filmu chýbala aj väčšia zápletka toho „reálneho sveta“. ()

Elbarto08

Něco mi na tom filmu nesedělo. Dobrý, samotný faunův labyrint by byl asi super, ale pravděpodbně mi tam vadila druhá linie filmu... ()

danek22

Ze začátku mě atmosféra strhla, ale postupně začala vyprchávat. Zbytečně moc krve, nejsem odpůrce krve, ale zde se mi to nelíbilo, připadlo mě to zbytečné.Navíc míchání linek kapitána, který jde po partyzánech a holčičky co plní úkoly fauna nešla dohromady. ()

hororwatch

Výtečná pohádka, které nemám co vytknout. Ani na chvíli nenudila, naopak mě bavily obě linie, jak fantasy tak i ta reálná, ačkoliv musim uznat, že jsem se vždycky na ty pasáže s Faunem těšil. Obzvláště se jim povedl ten dítkojed, co sežral dvě ty hmyzí víly. Konec uklidňující a přesto chladný a špatný/dobrý? nevím. ()

Heroine

Vynikající i jako podobenství, i jako skutečně kouzelný příběh. I když je dějová stránka celkem průměrná, především vizuální stránka celý film povznáší někam do extra kategorie. Neuvěřitelná výprava, a po tom co jsem viděla stovky ničemných hororů, kde všechno "děsivé" vypadá jako větší slimák který řve, je tohle skutečná bomba. Už v Hellboyovi jsem si říkala, že má Del Toro vkus pro výtvarnou stránku, ale tohle, i když je si to v lecčem podobné, je ještě lepší. Okamžitě jsem samozřejmě poznala vynikajícího Douga Jonese, (nebo alespoň jeho ruce), a to hned v několika rolích. Navíc je příběh neskutečně temný, a všechny ty kruté detaily jsou tak propracované! Hlavní záporák je skutečně nechutný hnusák, a i když se mi děvče v hlavní roli nelíbí, (na rozdíl od holky z Města Ztracených Dětí, vizuálně podobného žánru), dojemnost to nekazí. Dějově mi snad přijde jedině nefér, že na závěr seděla na trůnu vedle krále i Oféliina matka, která jí jinak byla v životě úplně k ničemu. Ale jinak je to skutečně fascinující. ()

Hapretor

Pro mě naprosto nečekané. Geniálně ztvárněná paralela fantazie a reality. "Naproto" srozumitelné, mistrně poskládané, velmi dojemné, kouzelně inteligentní. Po celou dobu filmu jsem byl nepříjemně mimo. Byl jsem trochu zmaten. Na konci se však vše tak krásně zcelí, poslední díl skládačky nám del Toro přihodí, a já jsem prozřel. To nebyl film, to byla katarze. ()

figliar

Jedna z najlepších fantasy vôbec, a k tomu ešte z prostredia 2. Svetovej vojny. Nemôžem teda hodnotiť inak ako za 5 hviezd. Guillermo je pánom svojho žánru, čo dokazuje už dlhší čas. No tento krát posunul svoje umenie o riadny kus vyššie. ()

P.J.2

Velice originální nápad se špičkovým zpracováním od mistra svého oboru. Guillermo dokázal že takovéhle pohádky mu opravdu jdou. Dojemný příběh zasazený očima nevinné holčičky na pozadí války jako fantasy? Jen více takových.. ()

Fawkes

Upřímně řečeno tohle mi vůbec nepadlo do noty. Nevím co víc napsat, příběh samotný mě zkrátka nezaujal. To spojení španělské historie a nějakých fantasy či hororových prvků mi vůbec nesedí. Dvě hvězdičky jen za nějaké maličkosti, možná za dramatický konec. (30%) ()

BeranSon

Tohle je vrcholové fantasy s prvky hororu, opravdu vrcholová záležitost, která v sobě pojí několik hodně zajímavých žánrů. Faunův Labyrint je tedy alespoň pro mne nádherný snímek, který si svým stylem a hlavně mystikou získal moji plnou pozornost. Měl bych jen jednu nepatrnou výtku a to sic tu, že se měl Guillermo del Toro krapánek více zabývat tím "fantasy" dějem, který měl podle mě ještě hodně potenciálu se rozvíjet. Na druhou stranu scéna s Lovecraftovskou příšerou ( hostina u stolu ) ta je absolutně perfektní a i vrcholem filmu. Film je to velice tvrdý a paradoxně ač je to film vycházející z dětských průpovídek, tak rozhodně není pro děti. - to na Torově práci obdivuji nejvíce. Dokáže si pohrát nejen s vizuálně podmanivou stránkou příběhu, ale hlavně v jeho práci jsou jasně zřetelné schválně zanechané střípky, které odkazují na realitu a divák musí být hodně bedlivý aby si jich vůbec všiml. "Nevysvětlitelně silný film s nepopsatelnou hloubkou!" - 10/10 - jinak 105% ()

burton

Úžasný, nádherný, smutný film. Setkáte se s Faunem, jeho pomocníky a také s jednou příšernou bytostí, která mě ještě dlouho bude děsit zase v mých snech a připomínat mi, že nejen ve fantaziích a snech takové "bytosti" jsou! S Ofélií, malou a křehkou dívkou budete plnit tři úkoly a budete bez dechu a s napětím sledovat její statečný postup fantazijním, ale i opravdovým světem, kde zuří válka a kde, v Oféliině bezprostřední blízkosti, zuří také její nevlastní otec, důstojník, chladný a krutý člověk. Svět Oféliiny fantazie se prolíná se světem skutečným a na dívce leží obrovské břemeno úkolu, kterého splnění si vyžaduje daň .... ()

Jano...

Nálepka FANTASY môže bárskoho pomýliť. Toto nie je pre deti. Aj keď, ja ako decko by som si rozflákanie tváre náhodného dedinčana na kašu ďalekohľadom ako decko iste užil.. Nádherný príbeh, nádherná atmosféra. ()

fablefavorit

Těžce stravitelná pohádka s hezkým vizuálem, ve které nikdo nedostane, co si přeje, a ve které se zkaženosti lidské nátury může málokteré monstrum rovnat. Bohužel jsem si k žádné z postav nedokázal najít cestu, a i když je ve výsledku Pan's Labyrinth obstojným (a originálním) filmem, moje očekávání byla mnohem, mnohem vyšší. ()

John8

Válečná dramata zrovna nemusím, ale Faun mě během standardního šedého příběhu nechal hádat jestli vše odehrává ve skutečnosti nebo jen v hlavě hlavní hrdinky. Pěkná práce. ()

skeptic

Spoilery. Jeden z mála filmov pri ktorom som zostal sedieť ešte i pri záverečných titulkách. Je takmer až neuveriteľné, ako ľahko dokázali tvorci spojiť naivné "detské" fantasy s hororom a naturalisticky zachytením násilím. Ak by som pred pozretím filmu nevedel, kto ho režíruje, určite by som po pozretí tipoval Tima Burtona. ___ Obe dejové línie, teda fantasy línia s dievčaťom a faunom, rovnako ako "partizánska" línia, sa dobre a hladko prelínajú, bez toho aby bola cítiť v tomto smere nejaká "nutenosť". Obe dejové linky jednoducho fungujú veľmi dobre, bez nejakej väcšej nadradenosti jednej, či druhej linky. Čakal som veľkolepé fantaskné "krajinky", kvantá rozprávkových bytostí a na prekvapenie som dostal skôr komornejšie fantasy "interiéry" s hŕstkou zázračných postáv. ___ Nato koľko kladných postáv zomrelo som nemal pocit, že by sa film snažil o nejaké citové vydieranie. Najprv zomrela Oféliina matka, ktorej bolo venované priestoru na plátne tak akurát - aby nás jej smrť veľmi nevyviedla z rovnováhy. Podobne ako s matkou to bolo aj s doktorom. Film nás takto pripravoval na konečný, asi ťažko predvídateľný citový zásah. ___ V podstate tomuto filmu nemám veľmi čo vytknúť, až na jedno (jednorázové) hlúpe chovanie slúžky - Mercedes, konkrétne tú "záležitosť s kľúčami", kedy ju mohlo napadnúť, že keď Vidala uistí, že je len jeden kľúč, ktorý mu aj dá, a potom partizáni prepadnú a vykradnú "sejf" bez poškodenia zámku, tak podozrenie na kolaboráciu s partizánmi padne na ňu. V konečnom dôsledku paradoxne za toto svoje hlúpe konanie nepyká. ___ Vo filme je nám naznačované, na konci možno až explicitne "povedané", že fantasy línia je celá len o detskej predstavivosti, čo búra možnosť čitať film podľa seba - čo sa týka toho či je to naozaj len predstavivosť, alebo je to "réalne" teda nielen v Oféliinej "hlave". To môže byť na jednej strane škoda a na druhej nie. ___ Pre mňa je tento film, určite jeden z najlepších fantasy filmov vôbec. Ukážka ako skĺbiť, snáď aj neskĺbiteľné. Dopselý a zároveň tak detský film, pričom sa to vôbec vzájomne neruší, čím nechcem povedať, že je to rovnako vhodné pre malé deti, ako pre dopselých. Malým deťom rozhodne tento film neukazovať, minimálne niektoré pasáže nie :).... Konečne skutočne vieme ako sa Joker dostal k tým jazvám!.... 95% ()

Kulda24

Guillermo del Toro se nám opět předvedl v plné kráse. Propracovaná kamera nás unáší celý film spolu s výbornými kulisami a pohádkovými barvami. Ovšem ale tak nevypadá celý film, jelikož se prolíná na dvě části a to tu pohádkovou a vojenskou, kde se probírá potlačování povstalců našim hlavním záporákem. Obě tyto složky se prolínají, ale naprosto přehledně a smysluplně. Faunův svět je krásný, pohádkový a ať už se jedná o zvracející žábu v prokletém stromě, nebo o kreslení mystickou křídou. Hlavní aktéři hrají dobře a jejich role jim věříte. Nasbíralo to spoustu oscarů, ale nezlobil bych se, kdyby to vyhrál někdo jiný. Rozhodně to není nic nepřekonatelného a vynikajícího, ale je to film, který vám bude líbit, užijete si ho a nakonec si stejně budete pamatovat jenom scénu s očima. 80% ()

Del Toro natočí vysněného Pinocchia

Del Toro natočí vysněného Pinocchia