Faunův labyrint

• Mexiko El laberinto del fauno (více)

Píše se rok 1944 a dvanáctiletá Ofélie jede se svou těhotnou matkou za otčímem, frankistickým důstojníkem, který kdesi v horách na severu Španělska potlačuje zbytky republikánského povstání. Život ve vojenské posádce ale nenabízí Ofélii pouze realitu poznamenanou boji s povstalci, všeobecným nedostatkem jídla a velmi chladným vztahem s otčímem – v nedalekém starodávném labyrintu potká dívka jednou v noci starého fauna, který ji prozradí, že je ztracenou princeznou kdysi mocné pohádkové říše a současně poslední nadějí na její záchranu. Než se ale opět setká se svým královským otcem, musí splnit několik úkolů. Fascinující podívaná a silný příběh o tom, že ve světě dětské fantazie se za život, čest a odvahu platí stejná cena jako ve světě dospělých. (oficiální text distributora)

ZAUME

Faunův labyrint mě velmi nadchnul svým nápaditým provedením. Nemohl jsem se odtrhnout od obrazovky, s otevřenými ústy jsem film sledoval a čekal jak skončí. Konec nebyl o nic horší než samotný průběh a nádherný soundtrack Javiera Navarreteho třikrát podtrhnul a zvýraznil celkový dojem, který stál opravdu za to. ()

HennessyVSOP

Pro mě velmi rozporuplný film. Na jednu stranu chápu vizuální hodnotu díla, na druhou stranu mi úplně nesedlo spojení fantasy temné pohádky spolu s válkou ve Španělsku. A potom většinou nemám rád temné pohádky. O Faunovi jsem si celou dobu myslel že je zloduch... I když se mi tematicky film příliš nelíbil, i tak nelituji toho, že jsem ho viděl. 75% ()

Houli

Pro mě veliké sklamání. Film se potácí na hraně mezi nepřesvědčivou realitou ,dokreslemou místy až zbytečně brutálními detaily, které jsou spíše nechutné než šokující, a fantazií s řekl bych nepromyšleným příběhem. Jediné co chválím jsou masky "mýtických postav", proto dávám **. ()

Evbad

Hodně zvláštní film, v kterém se promítá fantasy s historickým dramatem. No ale kde jinde by člověk viděl Fauna a frankistického sadistického důstojníka v jednom snímku. ()

Blacster

Fantasy zasazené do období 2. sv. války. Skvělý příběh, výborné zpracování, místy i trochu strašidelné. Nelze nedoporučit. ()

escaf

Doteraz som sa nestretol s filmom, ktorý by natoľko skombinoval žánre mystiky, rozprávky a drama so štipkou brutality. Celý film sa nesie v pochmúrnom duchu a'la Tim Burton (vďaka bohu bez spevu). V dobrom slova zmysle mi to pripadalo ako Alica v krajine zázrakov po druhej svetovej vojne. Každopádne je to film, ktorý si ešte párkrát pozriem. ()

Route.66

Na tento film jsem se po "Orfanato, El" velmi těšil, ale Faunův labyrint se Sirotčinci v mých očich nemůže rovnat. Možná proto, že mám radši přece jen uvěřitelnější a napínavější příběh a v tomto snímku už na mě koukalo až příliš mnoho "Fantasy". Čekal jsem více psychologie, dočkal jsem se spíše kvalitního fantasy dramatu. Jak říkám, kvalitního, proto 4*... ()

nettopyrek

Občas se stane, že člověk narazí na film, který přesně vystihuje jeho pocity. Strach, soucit, láska, odpor, radost, zlost se propojí v jedno a výsledný součet je pak (třeba jen na okamžik) definicí nás samotných. Příběh najednou není jen na plátně, ale stáváme se jeho součástí. V hlubokých brázdách paměti rozkvétají nečekané asociace, minulost a současnost se prolínají a dětství je zase tak blízko. Tetelím se blahem, protože tohle je ten nejživější sen... Kéž bych se neprobudil... ()

Hans07

Krapet drsnější pohádka, která se odehrává v pozadí bojů s povstalci. Krkolomná cesta malé Ofélie za svým snem/předurčením - stát se princeznou pohádkové říše, nám nabídne fantastické postavičky, neskutečný příběh i děsivé chvilky. Nelze jinak než doporučit. ()

macek166

Základní chyba tohoto filmu je, že není pro nikoho určen. Zdánlivá pohádka pro děti, s typicky dětskou dívčí hrdinkou, se mění v nemilosrdnou krvavou řež, jako by chtěl del Toro mladé dívky neposkvrněné realitou shodit zpátky na zem a říct jim: Milá holčičko, svět není tak krásný. Tady vidíš, jak krvavá je ve skutečnosti realita. A pokud film nezamýšlel pro mladé dívky, tak se zmýlil ve výběru hrdinky, protože pro vážné filmy není správný výběr malá dívčí hrdinka s vílami a kouzelným světem. Toto je pro mě největší negativum, protože si myslím, že film ve svém důsledku mohl mnohem více uškodit a přinést špatné pocity a rozčarování, než lidi pobavit. Celý příběh je nesen v depresivním duchu války, děj překskakoval z dvou odlišných světů, které spolu v důsedku neměly nic společného. Nevím, proč film vůbec nazvali Faunův labyrint, když hlavní děj byl spíš onen válečný spor. A konec opět nemůžu pochválit, bylo to předpojaté, pro mě osobně až trapné a citů v něm moc nebylo. ()

metztlimoon

Jeden z najkrajších rozprávkových filmov, aké som kedy videla. Body hore za zasadenie príbehu do španielskeho nazi obdobia a ďalšie za úžasný fantasy vizuál. No a príbeh, na ten tiež nemôžem zabudnúť. Pri oblude, ktorá videla rukami, som sa dokonca aj bála. Bez výhrad za 5*. ()

retrix

Pohádkový svět ve spojení s tím skutečným, tam může vyniknout jen velký umělec s nadáním, což Del Toro (netvrdím že na 100 %) potvrdil. Propojení těchto světů a některých prvků je podobné filmu Letopisy Narnie. Na rozdíl od Narnie se však Del Toro více zaměřil na dospělé diváky (tento film bych dětem moc nedoporučoval) a to mu možná vyneslo i tolik ocenění a vítěztví po celém světě. Ono spojení vysněného pohádkového světa v kontrastu s tvrdou realitou Frankova režimu a brutálního otčíma, dělá film poetický a hladí na duši. Navíc Del Toro nechává konec otevřený a nechává hlavní hrdinku vplout do říše podzemi jako princeznu Moannu. Duše Ofelie tím nalezla to, co ve skutečném světě ztratila a neměla. Jediné, co mně po celý film vadilo, byl český dabing Ofelie - nepřirozený, strohý, bez patřičné intonace a zaujetí k postavě. ()

blezg

Nový žánr - poetický horror. Hudba a obraz jedno jsou, živé až živelné, nabité energií do posledního záběru. Někdo tomu říká pohádka, když hlavním pohonem hrdinky k akci je víra, tak budiž... pohádka... sen. Je to sen. ()

Venceslao90

Ta pohádková linie byla jedna z nejhezčích které jsem kdy viděl. Ta část týkající se občanské války mi ale zrovna moc nesedla. I přes to, že se tyto dvě linie v průběhu filmu moc nedoplňují (snad jen v tom závěru), tak podívaná to byla pěkná. ()

Retimo

Nenávidím filmy kde je hlavní hrdinkou debilní holčička co neumí poslouchat.3 hvězdy za scénu s flaškou vína a obličejem vesničana-to jsem opravdu nečekal. ()

Kozlowski8

Tento film jsou dva zcela odlišné příběhy v jednom. Jedná se o válečné drama, poměrně drsně vyobrazené, na pozadí vcelku klasicky vystavěného pohádkového příběhu. To vzájemné propojení a skloubení dvou zcela odlišných žánrů nedopadlo nijak zle, ale zase - že by mne dílo nějak více oslovilo nebo dokonce zasáhlo - tak to tedy nikoliv. Rozhodně jsem se ale nenudil a hodnotím velmi dobrými 3*. 65%. ()

Nandemaru

Zpracované to bylo docela pěkně, což o to, ale inteligence hlavní hrdinky se v některých pasážích povážlivě blížila bodu mrazu. Desetiletá, naprosto apatická hlavní postava, která neprojeví překvapení, ať se kolem ní děje cokoliv, sežere co vidí a když se přiblíží na deset kroků k hlíně, je okamžitě jako prase, vážně nemůže být úplně v pořádku. Lezla mi na nervy celých 144 minut, protože absolutně nebyla schopná se řídit jedním, velice jednoduchým pravidlem. Do její role klidně mohli nasadit psa a přesto by to nejspíš nikdo ani nepoznal. Ale pokoukání to bylo moc pěkné, atmosféra a herecké výkony razantně převážily Oféliino chybějící IQ. ()

melfea

Úžasné propojení reality s fantasy světem. Obraz pohádkové říše vsazený do kruté doby války. No ona ta pohádková říše, také není zase až taková pohádka. Propojení skrze zážitky a přání malé holky. Líbí se mi finální vyvrcholení celého děje. Skvělé kostýmy a parádní atmosféra. ()

Del Toro natočí vysněného Pinocchia

Del Toro natočí vysněného Pinocchia