Reklama

Reklama

Pí a jeho život

  • USA Life of Pi (více)
Trailer 1

Chlapec, tygr a oceán. Strhující dobrodružství nečekaných trosečníků v dojemném příběhu o lidské víře a naději... Působivý vizuální snímek Pí a jeho život byl natočen podle stejnojmenného románu kanadského spisovatele Yanna Martela. Kniha poprvé vyšla v roce 2001 a následujícího roku byla oceněna prestižní britskou literární Man Brookerovu cenou. Děj zachycuje životní vyprávění hlavního hrdiny s jednoduchou přezdívkou Pí, jemuž se podařilo přežít námořní katastrofu na palubě záchranného člunu ve společnosti bengálského tygra. Filmového zpracování se ujal slavný režisér Ang Lee (Ledová bouře, Tygr a drak, Zkrocená hora), jemuž se podařilo jednoduchý příběh převést ve velkolepou vizuální vizi o lidské víře. Za ztvárnění výpravného spirituálního dobrodružství byl Ang Lee nakonec odměněn Oscarem v kategorii za nejlepší režii. Snímek dále získal ocenění za nejlepší kameru (Claudio Miranda), vizuální efekty a filmovou hudbu. (Česká televize)

(více)

Videa (19)

Trailer 1

Recenze (1 108)

Spooner 

všechny recenze uživatele

I přes všechny ty zlatý plešouny a další ocenění mě vlastně překvapilo, jak moc se mi to líbilo. Dokonalý vizuál, bezchybná režie Anga Lee a jeden nehorázně cool tygr na cestě za vírou, která vás učaruje i kdyby ste nechtěli. To téma jsem sice Angovi s navijákem nespolknul a v některých chvílích mohly více zasáhnout střihačovi nůžky. I tak ale klobouk dolů před Angem, že tuto zatraceně těžkou látku dokázal ukočírovat se vztyčenou hlavou (a sehnat na ní ty šílený prachy), a hlavně s naprosto nečekanou pointou. Ta vás buď potěší nebo naštve, ale hlavně vás dost šokuje a to je v tomhle případě hlavní.80% ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Nadmíru opojný vizuál, neexistující hranice mezi vírou a sladkým sebeklamem a jeden neobvyklý spirituál kvintet na záchranném člunu. A nebo to byl kvartet? Co vím jistě je to, že Lee rozředil Martelovu předlohu ve vodách mainstreamového bijáku, Richard Parker má moc tupé drápky na roztrhnutí plachty a hlavně - člověk odjakživa nejsnáze věří v to, v co věřit chce.. A nyní promptně odjíždím směr ZOO Lešná vrhnout se do výběhu ussurijských tygrů. Schválně, kdo mě z tama dostane? Višnu, Kristus, Alláh nebo koroner? Já myslím, že všichni čtyři.. ()

Reklama

gogo76 

všechny recenze uživatele

Plný počet len za tigra? Áno. V podstate súhlasím so všetkým, čo napísal Sawy. O živote Pí-ho sa toho až tak veľa nedozvieme. Úvod sa mi zdal málo magický a záver, mám na mysli vymyslenú/alternatívnu verziu príbehu Pí-ho, pôsobí navyše. O bohu sa tu melie zbytočne dosť a neuveriteľný príbeh Pí-ho by sa dal vysvetliť i ako vôľa prežiť s malým zázrakom dohromady. Isté však je, že od kedy začne búrka v oceáne a loď sa začína potápať, zažral som sa do príbehu tak, ako naposledy pri premiére Avataru. Pred návštevou kina som sa utešoval, že snáď ten tiger dostane na plátne aspoň 10-20 min. A tu zrazu viac ako hodina !!! Tento výlet na lodi s bengálskym tigrom bol pre mňa šialený zážitok. Triky sú úžasné, tiger je takmer ako živý a na lodi je to boj na život a na smrť. Určite nie žiadne rozprávkové priateľstvo, akoby sa mohlo z plagátu zdať. Milujem tieto filmy o človeku a prírode a takmer 3/4-tina filmu je pre mňa nezabudnuteľná. S tigrom a Pí, som tam bol duchom aj ja. 3D verzia ma vôbec neudivila a radšej by som volil 2D. Za výsledok musím dať plný počet, nemôžem inak a nenormálne sa teším na blue ray, keď si to vychutnám v krásnych farbách a opäť pocítim ostré tigrie pazúry...100%. ()

emma53 

všechny recenze uživatele

Možná jsem neměla tolik očekávat a nebyla bych pak mírně zklamaná. Nečetla jsem ani knižní předlohu a je to zřejmě taky můj nedostatek, který ovlivnil můj dojem z celého filmu. Vizuálně, jak tady každý píše to bylo fakt skvělý, ale asi jsem nebyla zrovna v tom správném rozpoložení na boj přírodních živlů s hlavním hrdinou Pí a tygrem. Prostě já to Oskarové nadšení nesdílím. Ostrov malých surikat byl ale úchvatný. ()

Galadriel 

všechny recenze uživatele

Nesplněná očekávání... Náboženský úvod působil jak z nějakého nepovedeného agitačního videa, až jsem si říkala, že jestli v podobném duchu bude i zbytek filmu, dvě hodiny ho určitě nevydržím sledovat. Naštěstí byl začátek brzy za námi a nastoupila odyssea s tygrem na moři, která byla místy velmi napínavá, vizuálně bezesporu neskutečně zajímavá a líbivá a jako taková by jistě mohla fungovat i sama o sobě. A fungovala by mnohem lépe, než zabalená do rádoby duchovním přemítání a hledání boha. V tomhle balení nevím, co tím chtěl autor vlastně říct. Závěrečné "A bylo to opravdu tak?" také celkovému dojmu nepřidalo a jako celek to na mě celé působilo dojmem krásného vizuálního díla, které vzniklo opravdu jen a pouze pro to, aby bylo krásné (a ve 3D asi ještě krásnější). ()

Galerie (73)

Zajímavosti (32)

  • Člun, ve kterém se plaví Pí (Suraj Sharma), nese název Tsimtsum. Tsimtsum (neboli Tzimtzum, česky Cimcum) je kabalistický pojem značící "kontrakci následující po předchozí expansi". Pojem tsimtsum v 16. století zformuloval rabín Isaac Luria pro vysvětlení paradoxu, jak mohl vzniknout svět navíc s přítomným zlem, když je Bůh nekonečný, všudypřítomný, spravedlivý a milující. Luria předpokládal, že Bůh se stáhl a vyklidil oblast v sobě s cílem vytvořit svět. Prostřednictvím tohoto aktu "smrštění", "stažení" nebo "kontrakce" (doslovný význam tsimstum hebrejského slova) Bůh přivedl do bytí vakuum, ve kterém vytvořil něco jiného než sebe. Bůh sestoupil hlouběji do svého vlastního bytí a omezil sebe sama, aby umožnil existenci světa a lidí – to je "Tzimtzum Aleph", čili první omezení. Kabala má také pojem "Tzimtzum Bet" (druhé omezení), které se vysvětluje jako dobrovolné a uvědomělé sebeomezení člověka pro přiblížení se božskému řádu, neboli regulace vlastního chování v pomyšlení na existenci Boha jako konečného spravedlivého soudce. (Aelita)
  • V pokladnách severoamerických kin diváci nechali 125 milionů amerických dolarů, součet celosvětových tržeb pak dosáhl 609 mil. (NIRO)
  • Pí (Suraj Sharma) dostal své jméno po koupališti ve Francii (Piscine Molitor). Koupaliště bylo 27. března 1990 prohlášeno za národní památku. (HellFire)

Související novinky

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Světové hvězdy filmové hudby zavítají do Prahy na Composers Summit 2023. Druhý ročník kromě workshopů a přednášek nabídne ve dnech 14. a 18.dubna dva unikátní koncerty. Ústřední melodie oceňovaných… (více)

Zemřel herec Irrfan Khan

Zemřel herec Irrfan Khan

29.04.2020

V 53 letech zemřel hvězdný indický herec Irrfan Khan. Příčinou byla infekce tlustého střeva. Od roku 2018 zároveň bojoval s rakovinou. Herce mohou diváci znát nejlépe z rolí jako Pí a jeho život,… (více)

Disney zavřelo první divizi Foxů

Disney zavřelo první divizi Foxů

22.03.2019

Uběhl necelý den od oficiálního dokončení fúze mezi studii Disney a 20th Century Fox a slavný myšák už se rozhodl učinit první zásadní krok v rámci nově nabyté moci. Zrušil filmovou divizi Fox 2000.… (více)

Tak o čem bude tajuplný Tomorrowland?

Tak o čem bude tajuplný Tomorrowland?

28.08.2013

Epické sci-fi Tomorrowland, jehož první klapka padla v pondělí ve Vancouveru, je dalším filmem Brada Birda, kterým se pokusí zopakovat famózní úspěch Mission: Impossible – Ghost Protocol, případně… (více)

Reklama

Reklama