O rodičích a dětech

O rodičoch a deťoch

Of Parents and Children

Poetický / Komedie / Drama

Česko, 2007, 107 min

Musím se přiznat, že první polovina filmu pro mě příliš zajímavá nebyla. Ovšem, ústřední dvojice (Somr, Novotný) měla výborné dialogy a opravdu skvěle jsem se bavila, ale spíše to na mě působilo poněkud prázdně, i když bravurně zahraně. Zvrat přišel v půlce, kdy se na mě valila hláška za hláškou, výborný záběr za záberěm. Lábus byl tak zatraceně vtipnej, že jsem málem spadla ze židle a to nemluvím o scéně se Stivínovou, kterou jsem absolutně nečekala. Velké překvapení, výborný film, jen škoda toho začátku ..(21.12.2008)

Na snímek se dobře dívalo, chvílemi byl i úsměvný, ikdyž ve své podstatě hlavně hořký. Dialogy (nebo taky jeden dlouhý rozhovor) mezi otcem a synem na mě opravdu zapůsobil/y, hlavně svojí přirozeností, obyčejností a zároveň takovou laskavostí. Vedlejší dějová linie mezi přítelkyní a synem mi nevadila, přestože ve mně hlavně vyvolávava pocit očekávání, kdy "to" příjde. Film je ukončen (dle mého názoru) taky dobře a tak můžu jen konstatovat, že mě Michálek znovu nezklamal (ale vrchol jeho tvorby zůstává stále nepřekonán).(3.7.2010)

Magické procházení se po denních/nočních ulicích vyšlo náramně třeba Richardu Linklaterovi. Do klábosení o všem možném se vrhl také osvědčený Vladimír Michálek a jednou za tři neděle vysílá do ulic i otce a syna Crčkovi. Povídání je to místy skutečně milé, vězte, že dojde i na výčet synových bývalek nebo na hemeroidy. Procházka a hlavně neúnavný dialog dvou lidí musí stát na originálním scénáři, ale rozhodně nemůže trvat nějakých sto deset minut. Režisér Babího léta má za sebou sice kvalitní spolupracovníky a před kamerou velmi dobré herce, ale vyprávění má svoje limity. Více či méně zajímavé povídání začíná logicky nudit, nepomůžou ani vkládané vzpomínky nebo paralelní příběh odehrávající se na druhém konci Prahy. Michálek natočil sice poctivý český film, obyčejně lidský, ale srdce mu u toho tlouklo jen občas. A to mi nestačí..(1.2.2012)

V poslední době se zaměřuji na české filmy a tento je dalším z nich. Procházka syna se svým otcem je velmi věrohodná a možná některé diváky donutí se také na nějakou vycházku se se svými rodiči vydat a svěřit se jim co je trápí. Přece se říká: Svěřená starost, je poloviční starost. A zpět k filmu. Pan Somr, kterého jsem nikdy moc neobdivoval (výjimkou byli Tři veterání) zde hraje dobře. Novotný v roli syna, kterému je 40 let mě překvapil. Rozhodně jsem čekal od této, ne moc známé tváře, podstatně horší herecký výkon. Po shlédnutí si myslím, že autoři filmu nemohli vybrat do role syna někoho lepšího. Dále se mi líbil slovenský herec Kostelný, který byl vtipný. Zajímalo by mě jak dlouho hledal pan režisér herce, aby byl podobný svému otci (Novotnému). S Kostelným se mu to povedlo na jedničku. Příjemně jsem se celý snímek bavil, ale s bolestí u srdce nemohu dát více než tři hvězdy. Tento film doporučuji hlavně starší generaci.(1.11.2008)

Když jsem na to šel do kina, nic moc jsem od toho nečekal. A o to příjemněji jsem byl překvapený, jak dobrý film to je. Starý táta se synem středního věku jdou na sobotní procházku (mimochodem místy, kde jsem prožil většinu života - od Holešovického přístavu přes Stromovku, Tróju a Letnou až nahoru do Dejvic....) a bilancují důležité životní momenty, zatímco synova partnerka je doma navštívena tajemným Robertem.... Zní to banálně, ale je to výborný a místy hodně vtipný film. Somr, Novotný, Stivínová a Lábus jsou skvělí (hlavně Somr je super), neskutečně mě pobavilo dejvické cameo Tonyho Ducháčka. Chvilku jsem chtěl dát bodík dolů za Kostelného s Kroftovou, ale nějak by mi to nepřišlo fér. Asi měknu. :-) Tenhle film trochu narušil moje dlouhodobé přesvědčení, že česká kinematografie stojí za prd. Stačí vzít zajímavý scénář a vynechat Lišku, Aňu a Táňu. A je to. :-)(29.3.2008)

• - Natáčeno v Lázních Mšeno, Martině, Praze - Dejvicích, Troji, Císařském ostrově a Stromovce. (M.B)

• - Literární předloha Emila Hakla, román „O rodičích a dětech“, byla v roce 2002 vyznamenána cenou Magnesia Litera. (rawboy)

• - Při scéně v hospodě, nemůže otec (Josef Somr) kvůli zapomenutým brýlím přečíst jídelní lístek, zanedlouho však bez problémů čte synovy (David Novotný) zápisky .. (Nocturno culto)