O rodičích a dětech

O rodičoch a deťoch

Of Parents and Children

Poetický / Komedie / Drama

Česko, 2007, 107 min

Vlastně je mi docela líto dát jen průměrné hodnocení, protože natočené je to skvěle. Je to dynamické a dobře zahrané. Téma procházky, při které se osvěží vztahy syna a otce, je výborné. Ale je tu několikeré ale, tak například dějiny století smrsknuté na prvorepublikový kapitalismus a pozdější dobu, která je vyjádřená pouze rozhodnutím o tom, jestli jít s proudem nebo ne... To je stejně problematické, jako omlazující kůra Josefa Somra, který je vynikající ve své roli, ovšem ve svých 73 letech by se neměl spokojit s barvou na vlasy a případnou přehazovačkou k dotvoření svého mladšího já. Cestou skrze Stromovku se bohužel také rozvinulo téma domnělého ideálního vztahu s rychlým nárazem na bolestnou realitu. Takže československé přátelství už bylo jen pomyslnou třešničkou, která měla hořkou příchuť trotlujícího Lábuse, který jakoby pokračoval ve své roli z Non Plus Ultras. A to se mi věru nelíbilo.(6.9.2009)

Je to velmi zajímavá křižovatka mezi lidskými vztahy. Celou dobu jsem byla přesvědčená o průměru.. až do jedné chvíle.. Jsem dost filozofický člověk, o všem až příliš přemýšlím. A ve chvíli, kdy jsem ve filmu zaslechla myšlenku, nad kterou si lámu hlavu, zda je něco po tomhle životě a že mě přejde mráz po zádech při představě, že už by jednou nemuselo nic být. Často slýchám, že se už lidé smrti nebojí, já se bojím a ráda slyším, že v tom nejsem ještě sama. A to je to, o čem tento film je.. vypráví o tom, že ono klišé "nesmrtelnost je v našich dětech" je pravda. Díky tomu si mě tento film získal. Je to i velmi zajímavá křižovatka mezi lidskými vztahy. Hezky zpracované.(23.2.2011)

Jeden dlouhý dialog mezi otcem a synem prokládaný retrospektivou a několika událostmi, které se mezitím dějou na jiném místě osobám, které oba znají a se kterými jsou nějak svázáni... Konverzačních, mile poetických filmů se v naší zemi natáčí víc než dost a obvykle dopadají jeden jako druhý. Vladimír Michálek ale vzal neokoukané herce a vytáhnul opravdu výborného pana Somra, skvělý scénář a natočil poetickou tak trochu komedii, která vlastně nemá žádný kdovíjak silný příběh, nemoralizuje a jde dopředu stále stejnou přímou cestou ze které jen výjimečně odbočí někam stranou. Žádné skládačky, žádná velká překvapení a vznikl zase jednou jeden, přes svou konvenčnost sým způsobem docela netradiční český film.(25.4.2008)

Michálek, Štrba a Lorenc tvoria priam geniálnu "trojku", s ktorou si budem navždy spájať ich prvé spoločné majstrovské dielo z roku 1998. Najnovšia spolupráca týchto pánov však nemala možnosť dosiahnuť tak vysokej kvality vzhľadom na "suchý" a miestami dosť nudný príbeh (komédia? dráma? oboje?) zo súčasnosti o vzťahoch medzi rodičmi a ich potomkami . Dejová línia smeruje v podstate odnikadiaľ nikam (nie ako pri prechádzke, kde sa ide z bodu A do bodu B)... Okrem toho, Kostelný je nepríjemne rušivý element.(29.6.2008)

Film, který asi pochopí spíše ti, kteří mají nějaký vztah k rodičům a už je sem tam napadá, že by se s nimi brzy nemuseli vídat. Všechny ty dialogy zdánlivě vypadají o ničem, ale přitom v nich je celý život, všechny sny, ukřivděnosti, banality, kdy třeba jen jeden výprask dokáže ovlivnit život člověka na dalších 30 let (ano, u této situace je pointa filmu, nikoliv u odhalení syna ze Slovenska). http://www.dvdextra.cz/dvd-recenze/o-rodicich-a-detech.html. ------- Režisér Vladimír Michálek má nesporný talent a s výjimkou Andělu Exit dokázal u každého svého projektu režisérské kvality. Stejně tak u této adaptace knihy Emila Hakla. FILM Snad je zbytečné opakovat, že Vladimír Michálek dokáže to, co málokterý současný český tvůrce - držet jednu linii příběhu, držet pravidla žánru, a vůbec potažmo natočit žánrový film. Navíc velice dobře vede herce a má cit pro použité záběry i hudbu. A stejně tak v příběhu otce a syna (David Novotný a Josef Somr) na procházce Prahou, tedy jejím okrajem (kolem Tróji a Holešovic, řekl bych) dokáže vytvořit zajímavou atmosféru a z pouhých dialogů napínavou hádanku, na jejíž rozluštění si divák musí chvilku počkat. I když rozluštění - on je to film o životě a skutečně o vztazích rodičů a dětí, resp. otců a synů. A tady žádné rozluštění nečekejte. Jak říká jedna z postav příběhu - lidé dělají stále stejné chyby a nic nového se neděje už dvě miliardy let. Otec a syn tedyprocházejí jedno odpoledne, stejně jako každý měsíc, Prahou, jejími zákoutími a zajímavými místy, skrytými pohledům běžných turistů, a vedou dialog zpočátku povrchní, sklouzávající stále však více k detailům a hlavně vzájemné upřímnosti. A oba se dozví jeden o druhém věci, o nichž doposud neměli ani tušení a leckdy je překvapí, jak jedna hloupá náhoda ovlivnila třicet let jejich života... Jejich vzájemný dialog je dovysvětlováván flashbacky a "rušen" příběhovou linií synovy přítelkyně, linií, jež sice působí poněkud neústrojně, ale je důležitá pro samotný závěr (i když ne tak překvapivá, jak asi tvůrci doufali). Možná i samotné vyznění celého dne a celého rozhovoru mohlo mít zajímavější, nebo spíše nadějnější vyústění, avšak i průběh rozhovoru jako takový patří mezi velmi napínavě zpracované části, filmařsky dovedně natočené. Celkově se nedá ubránit v jistých fázích srovnání s Velkou rybou Tima Burtona, avšak v milejším podání a tak nějak vtipnějším, někdy více komičtějším, než tragičtějším. Navíc flashbacky do let minulých nepostrádají potřebný nadhled i smysl výpovědi. Skutečně celkově příjemný film, jenž se uzavře samotným koncem, a přesto tušíme, že tohle ještě stále není konec... DVD Škoda, že DVD nedostalo větší možnosti. Po vložení disku se spustí protipirát, trailery na filmy Rolling Stones, Iluze lásky, Svědkem zločinu, reklama, v hlavním menu pak ještě jsou upoutávky na další dva plus tři filmy. Kromě obrazu v anamorfním formátu, zvuku v DD 5.1, českých a anglických titulků nabízí DVD už jenom dva bonusy, a to trailer a netradiční film o filmu (27:58) s GB titulky, širokoúhlý a originálně pojatý. Ale přece jenom by i záběry z natáčení, nebo detailnější rozhovory, zvláště s autorem knižní předlohy, zněly zajímavěji.(23.9.2008)

• - Hospoda, do které jde Jan Cvrček (David Novotný) na konci filmu již bez otce, je v současnosti již neexistující Nonstop u Adély v ulici Jugoslávských partyzánů. (bubun)

• - Natáčeno v Lázních Mšeno, Martině, Praze - Dejvicích, Troji, Císařském ostrově a Stromovce. (M.B)

• - Při scéně v hospodě, nemůže otec (Josef Somr) kvůli zapomenutým brýlím přečíst jídelní lístek, zanedlouho však bez problémů čte synovy (David Novotný) zápisky .. (Nocturno culto)