Za dávných časů, v divokých hvozdech Japonska začíná mýtický boj mezi rozrůstající se civilizací lidí a zvířecími božstvy, která vládnou lesům. A také příběh lásky lidského dítěte vlčí bohyně - princezny Mononoke - a válečníka věřícího v mír mezi lidmi a přírodou - prince Ashitaky. (oficiální text distributora)

Maniik88

Wau, tak to bol nárez. Rozhodne to nie je pre deti. Už tá dĺžka je vražedná. Toto bola moja premiéra s Anime a zoznámenie sa z režisérom Mijazakim. Všetky jeho filmy sú červené. Hodnotenia sú vysoké a tak sme sa do Mononoke pustili s veľkou zvedavosťou. Krásny fantasy svet s veľmi zložitým príbehom. Tu nemáme jednoznačne dobré a jednoznačne zlé postavy. Všetci sa tu správajú podobne ako v ozajsnom svete, kde idú za svojim v dobrých úmysloch, avšak čo je pre jedného dobré, už také nemusí byť pre druhého. Zvierace božstvá, polodivoška, japonský bojovník jazdiaci na jeleňovi, princezná vyrábajúca strelné zbrane. Parádny mix a pre niekoho ako som ja s úchylkou na fantasy to bolo proste siedme nebo. Avšak koniec bol pre mňa nejasný, motívy a konanie niektorých postáv som nepochopil a proste to bolo iné ako cukríky zo západu. Dám šancu asi aj iným dielam od majstra Mijazakiho. ()

Godhaj

,,Svět je prokletý, lidé jsou prokletí, ale pořád chceme žít…“ Mistr Mijazaki si tu se mnou pěkně pohrál. Já čekal příběh o nějaké princezně a on mi předložil drsný epický souboj mezi lidmi a přírodou s mnoha krvavými a až hororovými scénami. Tím si mě ale získal, protože takový animovaný film jsem zatím ještě neviděl (teda kromě Naušiky). S Naušikou má Mononoke defacto stejné ideové pozadí, jen příběh je trochu jiný. Oproti Naušice je mnohem drsnější a krutější a tím pádem více realistický. Bohužel, když jsem si zrovna nejvíce chrochtal blahem, přišly na řadu násilím vecpané vtipné scény s ženami, které mi do atmosféry filmu vůbec neseděly. Až na tuto drobnou výtku jsem byl jinak naprosto spokojen. Animace je jako obvykle dech beroucí a to množství detailů, s nimiž si tvůrci vyhráli, je až neuvěřitelné. ()

IvonaK

Správné anime kde si každý přijde na své. Nadpřirozené síly, dvě kladné postavy z odlišných táborů, zápletka, zvířata, boj, odvaha, dobro, zlo a mnoho dalšího. Jenom jsem čekala na tu poslední scénu kdy princ s princeznou splynou romanticky na závěr v jedno, ale nakonec mě překvapilo že každý zůstal tam kde cítí že má být. Dala bych pět hvězdiček jak zde mnoho lidí dává, ale jelikož už mi ten konec přišel zbytečně dlouhý než se přes veškeré utrpení dopracovali k tomu v co jsme všichni doufali aby to pro strážce lesa dobře dopadlo, tak jednu ubírám. ()

MFloyd

Viděno po Cestě do fantazie. Určitě hezký animák o boji přírody s člověkem s krásnou hudbou a vizuálem. Ale za mě je to delší a v některých pasážích možná až nudné, navíc to oproti Cestě do fantazie nemá tolik temných tajemství a hloubku, tady po nějaké době víte, o co tu primárně jde. Každopádně i přes pár vítek je to rozhodně příjemné dobrodružství s několika nejednoznačnými postavami, což u klasických animáků aby člověk pohledal. ()

schunjo

Moje druhe anime (po Akira) a hned takato pecka. Pre mna brana do uzasneho Miyazakiho fantasy sveta a nemozem inak ako 5*. ()

Kenneth

Střelba hořícími šípy, zápasy s meči i bez nich, hromada moudrých slov převážně z úst moudrých starců, samá nadpřirozená bytost a dokonce i obyčejní lidé mají občas nadpozemské schopnosti. Sám hlavní hrdina filmu na začátku nabude takových schopností, že potom třeba protivníkovi zasaženému jeho šípem uletí hlava. Celé je to pojato smrtelně vážně. No prostě Japonci. :-) A ten výraz v tváři té princezny, když se zrovna vrhá na protivníka, ten je strašný. Ještě že to má aspoň nějaký souvislý děj. ()

vaclaw

Pro mě osobně nejlepší Miyazakiho film. Velkolepý příběh, nádherné zpracování, dechberoucí hudba, úžasně propracované charaktery a další aspekty dělají z Mononoke jedno z největších děl filmu (tade alespoň pro mě). Jako obvykle u Miyazakiho film sice obsahuje poselství o ochraně příprody, ale jako obvykle u Miyazakiho filmů se nejedná o jednoduché obviňovaní lidí a moralizování o ničení přírody a automaticky kdo se nechová v souladu s přírodou nemusí být už dobpředu špatný člověk. V každém filmovém políčku pak režisér ukazuje, proč je asi celosvětově považován za nejlepšího tvůrce anime a roky strávené nad tvorbou díla dokáže maximálně zhodnotit. Je jenom škoda, že v české republice si film nevydobil širšího uznání a sehnat ho v prodejnách je téměř nadlidstký úkol. ()

Meescha

Rozhodne zajimavy film...lec cekal jsem vic. Asi jsem nemel nic cekat a byl bych mnohem vic uneseny. Hudba dokonala, vytvarna stranka dokonala, pribeh...mohlo to byt lepsi. Kazdopadne zajimavy ekologicko-mysticky film. ()

Zdenda

Tenhle film je prostě konečná. Tenhle chapek je proste konecna. Kam na to "starous" chodi? Miluju jeho filmy a nutno podotknout, že k mé lásce zase přibyl jeden (asi nejlepsi, i kdyz tezko se srovnanva bozske s bozskym) kousek. Nadherna anime s nadhernymi postavami, kde zadna nejni dobra, zadna uplne prohnila a presto (kecam právě pro to) je to "realisticke", uveritelne... Ale hlavne je to krasny filmovy zazitek!!! ()

Hydr0gen

Neuvěřitelně pohlcující, epické a snové dobrodružství. Pravda, po první půlce už to není takový nářez a po pravdě mi i chyběla nějaká "pointa"-vyvrcholení mě příliš neoslovilo. 9/10 ()

ondey

Zahlídl jsem čirou náhodou kdysi jeho úvodní titulky v noci na ČT2 a až do těch závěrečných jsem se nedokázal od obrazovky odtrhnout. Kašlete na počítačové Shrecky, tohle je Animák s velkým A!! Nádherné ztvárnění, obrovská exotičnost pro Evropana, hudba, složitost příběhu. A duchy lesa si zamilujete :)) ()

creativek

Neuvěřitelně krásny kreslený anime film,který však není pro děti.Hayao Miyazaki nám ukázal v čem jsou japonské animované filmy vyjímečné,výborně vymyšlený děj ,užasná fantasy atmosféra doložená krásnou hudbou. ()

Jaromír

Na mě až příliš depresivní. Pěkné anime s dobrým příběhem a nádhernou hudbou, která mě udržela až do konce. Co mě ale opravdu dostalo, byly zvuky/hovory a myšlení zvířat, přišlo mi to strašně směšné (zvlášť ten hluboký tón v hlase a "huuuu" :), jako bych viděl nějakou z našich pohádek :) ). Proč je většina animáků tak depresivních? Samé příšery, kletby, vraždy, bitvy,... Copak nemůžou natočit něco pozitivního? Asi nemám šťastnou ruku při výběrech, a nebo je většina anime žánru opravdu jen o těch bitvách... ()

Soubi

Hmmm, na tomhle jsem si smysl. Pěkná animace, sympatické hlavní postavy a kvalitní příběh posunují hranice animovaného filmu zase o trošku dál. ()

Adámo

Koukalo se na to moc hezky, ale nějak mě to neuchvátilo... Takový zamotaný, nejspíš to japonci chápou jinak... 3,5* | 07/2009 ()

Elegnor

Nádherný epický film, který stoprocentně stojí za shlédnutí. Ale abych byl upřímný, tak vysoká pozice ve dvoustovce nejlepších mě docela překvapila.. ()

Borecz

Vzhledem k tomu, že s filmy tohoto typu (tedy animovanými) nemám ani nejmenší problém, mohl jsem výborně vychutnat všechny klady této "pohádky", která ovšem není pro děti. Příběh, animace, zpracování, postavy a v neposlední řadě i výborná hudba vytváří opravdu skvělý snímek, kterému snad nelze nic vytknout a který tedy určitě stojí za shlédnutí. Více než zasloužených 5*. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

30.11.2010

Miyazakiho pidilidi

Miyazakiho pidilidi

22.12.2009

Blíží se Vánoce, čas pohádek. Jednu tady pro vás máme. Ačkoliv, asi všichni víme, že filmy japonského studia Ghibli nejsou tak docela pro děti. Naši potomci, kterým televize promítají utrhávání hlav… (více)