Nepříjemná pravda

Dokumentární

USA, 2006, 100 min

Al Gore

Michael Brook

Al Gore, Billy West (vyp.), George H. W. Bush (a.z.), George W. Bush (a.z.), Ronald Reagan (a.z.)

Dokonalý dokument, prinúti zamyslieť sa, a aj z toho najväčšieho optimistu na tieto témy sa po jeho zhliadnutí stane zatvrdlý skeptik. Pravdivá, znepokojivá a škandalózna výpoveď o prichádzajúcich hrozbách našej planéty, množstvo faktov, štúdií, grafov k otázke globálneho otepľovania a k tomu úžasný prejav Al Gorea. Dlho som nevedel zaspať. 100%.(28.4.2009)

ÚŽASNÉ!!! Konečně někdo. Konečně se ukázal člověk jako Al Gore, který upozornil jasnými fakty na obrovský problém, dokázal vybudit davy lidí k činnosti a já jsem mu věřil každý slovo. Perfektní řečník, škoda, že neporazil tehdá neschopáka George Busche. Ale těžko říci, jak a co by se pak dělo. Tohle je prostě krásný a velice důležitý film, který jsem zhlédnul poprvé ve škole a myslím, že tento film přesně do školy patří. Ani krátké náhledy do Gorova života mi vůbec nevadili. Po zhlédnutí jsem se fakt styděl za celé lidstvo, čeho všeho jsme pro prachy schopni. Přitom právě naše planeta by měla být to první co chránit a o co se starat. Tomuhle naučně zábavnému filmu, který vyniká nádhernou vizuální stránkou patří 5 hvězdiček. O tom jsem ani na vteřinu nepochyboval.(10.9.2009)

Gore si v dokumente očividne prihrieva politickú polievočku (bolo by ale zaujímavé pozrieť sa ako by vyzeral svet v nejakej alternatívnej realite kde sa stal Gore prezidentom), niektoré časti dokumentu sú dosť odveci (časti spomínajúce na jeho mladosť), pravdivosť väčšiny uvedených informácii neviem (resp. som lenivý) posúdiť. Osobne globálne otepľovanie považujem za problém (aj keď na takéto tvrdenie nemám dostatok empirických dôkazov) a ak tento dokument prinúti aspoň zopár ľudí (najmä tých žijúcich v Amerike) na prehodnotenie štýlu svojho života (nejazdiť na autách so spotrebou 100 litrov na 100 km atď), tak svoj účel splnil. Cause I need to move I need to wake up...(25.9.2007)

Někdo píše.... je tam spousta věcí, které mě ŠOKOVALY. Opravdu? ( skoro by se chtělo zvolat: tak konečně někdo prozřel. Nebo, že by pouze vytahnul hlavu z .....) Mě tedy NE! Al Gore nepřichází s ničím " OBJEVNÝM ". Na všechna tyto fakta se poukazuje již nějakou tu dobu, pouze ty hlasy nejsou slyšet a v neposlední řadě Al je vskutku výborný řečník a manipulátor. Faktem ale zůstává, že nic není tak jednoznačné, vše má dvě strany mince. Zaručuji vám, že když proti sobě postavíte obě strany a budou je zastupovat ( prezentovat ) " pánové na svých místech " a obratní řečníci, každá strana vás zavalí takovou spoustou faktů a argumentů podpořenou potřebnými grafy, mapy.. a samozřejmě každá ze stran se zaměří " na to svoje " , vynechá, to co se jim nehodí " do krámu " , budete přikyvovat oběma stranám a pod tíhou těchto " faktů " rezignujete a kapitulujete na vše. Nicméně, díky za každý takovýto dokument zvlášť, když hlavní postava je někdo, kdo se tímto problémem zabývá již drahou řádku let, je vidět a slyšet a v neposlední řadě o skutečném problému něco ví. Protože jestli něco poškozuje tento " boj s průmyslovým světem " , jsou to všichni Ti a jim podobní, co se přivazují na chladících věžích Temelínu a když se jich někdo zeptá, proč to vlastně dělají, za co bojují, tak jen nechápavě zakroutí hlavou. Jen když jim od " rakouských přátel " přitékají na účty předem dané taxy. Říkám: ANO, je potřeba ( nejvyšší čas ) začít se chovat šetrně k přírodě a přírod. zdrojům, nicméně to musí býti s rozvahou a ruku v ruce s pokračujícím nezadržitelným rozvojem. Protože, přiznejme si to upřímně, " zpátky do jeskyní " , by se nám asi nikomu zřejmě nechtělo. Tudy cesta rozhodně také nevede. Ovšem to nic nemění na faktu, že tento DOKUMENT ( když poodhlédnu od těch pár momentů, kdy si Gore přihřívá svou politickou polívčičku ) je nesmírně důležitým. Neboť loby světových průmyslových velmocí, podpořená obratnými řečníky ( taky jednoho máme, že pane profesore ) o tom, že GLOBÁLNÍ OTEPLOVÁNÍ je mýtus, je velice silná a díky za každý viditelný, slyšitelný a navíc srozumitelný hlas, který jde proti NIM. p.s. když už tady všichni ( včetně mě ) tak srdceryvně přikyvujeme a hořekujeme nad tímto problémem, pojďme se raději každý z nás zamyslet, co můžeme my osobně ( každý zvlášť ) udělat proto, abychom i my tou trochou přispěli ( pomohli ) v této problematice. Zkusme žíti a chovati se trochu úsporněji. Přiznejme si, že to určitě lze, i bez nějakých velkých omezování se. KONEC výlevu ŠAKALA na téma svět. hospodářství versus příroda :o)(7.5.2010)

I kdyby žádné globální oteplování neexistovalo, nebo i kdyby existovalo, ale do 50 let bychom se ani neutopili, ani neumrzli nebo neseschli, tak je dobře, že tento film vznikl, protože možná přiměje lidi, aby se víc zamýšleli nad způsobem svého života a nekupovali si trapný Hummery a trochu se starali o to, co se na Zemi děje. I kdyby varovné prognózy o jakkoliv brzkém zániku byly mylné, je jisté, že ledovce mizí poněkud rychle a je velmi pravděpodobné, že lidstvo na tom má podíl. Tomuto dokumento můžete vyčítat ledacos, klidně i to, že se skrz něj snaží Al G. připravit na další volby (což je nesmysl), ale nelze popírat jeho jednoznačnou snahu svět zlepšit, pomoct! Je jedině dobře, že na problémy lidstva někdo upozorňuje, protože je tak lehké na všechno kašlat..jak to lidi dělaj:) Globální oteplování možná je tak trochu Lidoprasomedvěd, ale i tak je to záležitost, nad kterou nelze mávnout rukou. Co po vás vlastně Velký Teplý Al chce? Chce abyste ho volili?:P Těžko.. Straší vás? I kdyby, tak je to lepší, než nechávat lidi ve "sladké" nevědomosti. Chce: snížit emise uhlíku, až na nulu. Kupovat úsporné spotřebiče a žárovky, používat časované termostaty, používat v domě lepší izolaci, recyklovat, pokud možno koupit si hybridní auto (když to elektrickým autům nevyšlo), chce všechna auta s nižší spotřebou a nižšími emisemi, zkusit víc chodit nebo jezdit na kole, používat hromadnou dopravu, používat obnovitelné zdroje energie, volit lidi, kteří tento problém chtějí řešit. (neříká přímo "volte mě", říká doslova: pokud nikoho takového neznáte, kandidujte sami.) Celkově film není úplně dokonalý a je pravda, že některé odskoky do Alova soukromého života tam být nemusely, ale dávám plný počet, ne za Ala, ne za film, ale za myšlenku. PS : Co se týče formy filmu, tak obsah je podaný tak, aby mu porozuměl snad úplně každý, což ale nelze vnímat jako nějaké podbízení, protože stále obsahuje všechna podstatná fakta a vzhledem k tématu je přece klíčové, uvidí-li ho co nejvíce lidí!(6.11.2006)

• - Aj vďaka tomuto dokumentu získal Al Gore v roku 2007 Nobelovu cenu mieru. (Greenpeacak)

• - Do amerických škol bylo posláno 50 000 kopií filmu. (HellFire)

• - Animovaný úryvek vysvětlující problém globálního oteplování je ze seriálu Futurama, přesněji z dílu „Crimes of the Hot“. V této epizodě se objeví i Al Gore. (HellFire)