Nepříjemná pravda

Dokumentární

USA, 2006, 100 min

Al Gore

Michael Brook

Al Gore, Billy West (vyp.), George Bush (a.z.), George W. Bush (a.z.), Ronald Reagan (a.z.)

velmi príjemný rychle ubíhající dokument ve stylu prednásky se vsazenymi scenami s Goreova zivota.. Vlastne prijemny je jen po filmove strance, co se tyce latky, kterou probira, ta moc prijemna neni.. Opravdu bysme meli neco delat, protoze tahle planeta pujde do sracek jak ve 2012 nebo jeste hure (Simpsonovi ve filmu - jasny priklad i s Lizou jako predstavitelkou Gorea :-d, lide jsou takovi Homeri, jen jeste mene sympaticti) Ruzne rozmistene vtipky tomu dodavaji potrebnou stavu (zaba, atd) a skvely song na konci (oscarovej) + pekne vyzvani, aby jsme neco delali, tento dokument zarazuje mezi nejlepsi v ramci demagogicky ladenych dokumetu (ano, myslim na tebe strycku Moore) Jenze tady je ta demagogie pravdiva a bylo by uzitecne nechat se ji ovlivnit. 4 hvezdy PS: vyhra oscara za nejlepsi dokument taky necemu nasvedcuje :-)(31.8.2009)

Tohle je taková lekce z prezentace od komunikátora z nejpovolanějších. Netvrdím, že vše co tvrdí Gore je pravda a že oteplování je 100% vinou lidí, ale zároveň intuitivně cítím že není v pořádku se chovat k matce (zemi) tak spratkovsky jak to děláme my. V tomhle směru tedy film považuju za politicky správný. Škoda, že Gore onehdy Bushe neporazil. Mohli jsme být zase o něco dál.(10.12.2009)

Moc zajímavý pohled na globální oteplování očima muže, který přešel od reportéra z Vietnamské války, přes senátora až po viceprezidenta a stal se, jak sám říká, "bývalým budoucím prezidentem USA". Muže, který se ekologií zabývá už víc jak třicet let a v tomto směru patří k největším hybatelům americké politiky. Muže, který napsal velké množství ekologických knížek, jehož film byl oceněn Oscarem pro nejlepší dokument roku 2007. Muže, který byl letos nominován na Nobelovu cenu míru a který se bude pokoušet bojovat s následky globálního teplování už letos v červenci v rámci celosvětové sítě koncertů Live Earth. Ale nemusíte si ani tohle uvědomovat, stačí se podívat na film a Al Gore (vzhledem k tomu, že je vynikající řečník) vás naprosto přenese do jiného světa. Vidíte jeho film a rázem máte pocit, že můžete změnit svět, a co je důležitější: máte chuť to udělat. Ano, pojem globální oteplování všichni znají, všichni si to pamatují z nějakých těch komunistických dokumentů, co nám čas od času pouštěli (pouštějí) ve škole, ale Gore je první člověk, kterému se k problému podařilo postavit skutečně zábavnou cestou. Je neuvěřitelně charismatický, uvolněný a neseriózní, nesnaží se do vás za každou cenu narvat spoustu čísel, naopak celý dokument proloží řadou komiksových minivideí a vtipů na celý problém globálního oteplování. Také celkem netypicky hovoří právě k Američanům jako lidem, kteří mají globální oteplování na svědomí. Na jednoho z nich a ryze americký film celkem netypické. Dodnes jsem jeho Nepříjemnou pravdu viděla třikrát a ani jednou jsem ji nemohla před koncem jen tak odložit. Možná dokument není nijak zvlášť akční a napínavý, ale skutečně vás donutí alespoň na chvíli přemýšlet nad daným problémem. A je mi úplně jedno, že Gore ve filmu prezentuje i svůj osobní život, protože naproti všem předpokladům se do prezidentských voleb nijak nežene. Říkám si, jestli to ale není i trochu škoda...(13.12.2006)

Bohužiaľ som videl iba druhú polovicu dokumentu, ale na základe množstva informácií a stavbe filmu si myslím, že ho môžem hodnotiť a komentovať. Al Gore nám predkladá obrovské množstvo grafov, kde neuvádza ich zdroj, v jednej strihovej pasáži ukáže Gándiho, berlínsky múr a Nelsona Mandelu, ktorý majú z ekológiou pramálo spoločné aby nám povedal, že aký je ľudský duch silný, grafické vizualizácie ako by to vyzeralo s našimi mestami po roztavení ľadovcov atď. V jeho dokumente je potom rovnako ťažké si vybrať informácie, ktorým sa dá bez pochýb veriť, ako ich vybrať z množstva "overených" vedeckých štúdií. Ak je fakt, že každá vedecká štúdia z približne tisícky uznáva, že za globálne oteplovanie môže človek, tak si Gore týmto mierne populistickým dokumentom podráža nohy a mal by sa viac sústrediť na jednu tému, ktorú by prednášal podrobnejšie a tým pádom dôveryhodnejšie (možno jeho prednášky také sú).(10.6.2012)

"Řekněte svým rodičům, ať neničí svět, ve kterém budete žít!" Závěrečné Alovy rady si rozhodně vezmu za své, zejména tu s užíváním hybridního automobilu, ale to je asi tak všechno. Tohle byl zkrátka jen jeden pohled na globální oteplování, druhá strana má názor zcela odlišný a můj zcela amatérský pohled na problém očekává skutečnost někde na poměru Al vs. Václav = 62% ku 38%.(6.5.2010)

• Al Gore

• - Prezentace, kterou ve filmu uvidíte, je naprogramována v Keynote, prezentačním programu Apple. (HellFire)

• - Al Gore sa venuje ekológii už 20 rokov a samozrejme tieto poznatky využil aj v dokumente. (Greenpeacak)

• - Do amerických škol bylo posláno 50 000 kopií filmu. (HellFire)