Nepříjemná pravda

Dokumentární

USA, 2006, 100 min

Al Gore

Michael Brook

Al Gore, Billy West (vyp.), George Bush (a.z.), George W. Bush (a.z.), Ronald Reagan (a.z.)

Brilantně zrežírovaná propagandistická one man show pro nezbytně sympatického řečníka. Pokud nejste Venca Klaus, nemůžete si pomoct a prostě musíte přikyvovat - i když si přiznejme, že spousta lidí je k tomu ochotna jenom proto, že náš el presidente dělá opak:) Aby on nakonec ještě nedostal nějaké ocenění za zásluhy o boj proti změnám klimatu - nebylo by to nic neobvyklého, nakonec Nobelovu cenu míru taky mohou přebírat teroristé;) Ale zpátky k věci - jistěže z Nepříjemné Pravdy, respektive z tam prezentovaných faktů občas vyčouhne osten účelové interpretace, ale i díky cituplným vsuvkám ze života Ala Gorea jste ochotni na to zapomenout, protože - to si přiznejme - tvrdit, že globální oteplování neexistuje, je prostě blbost. A i když bychom se mohli dohadovat o tom, jestli za to může lidstvo (což by vzhledem k obrovskému nárůstu světové populace a s tím souvisejících civilizačních "produktů" podle mě bylo logické předpokládat) anebo jde o přirozený proces, nikde není vidět, že by se na ty nadcházející VELKÉ a NEVYHNUTELNÉ změny ta naše slavná civilizace nějak připravovala, a proto rozhodně není marné získat nějaký čas a oddálit ten okamžik, kdy se nám nebeská klenba zřítí na hlavy. Je zcela nesporným a mnohokrát vyzkoušeným pravidlem, že prevence stojí daleko méně zdrojů a úsilí než odstraňování následků. Přemýšlejte o tom - proto tenhle vynikající film vznikl. A narozdíl od mnoha jiných si ten váš intelektuální výkon zasluhuje. 90%(24.5.2009)

Are you ready to change the way you live ? ___ Pokud ne, bude tu vedro. Velké vedro. A následně velká a dlouhá zima… Al Gore rozhodně připraven je a snaží se prostřednictvím svých vědecky založených přednášek vzbudit k činu i ostatní členy civilizace. Smršť zajímavých faktů, účinných grafů a vtipných poznámek převážně na Znečisťující Státy Spojené dělá z tohoto dokumentu velice příjemnou a poučnou podívanou. Nelze přehlédnout i agitační rozměr celého projektu, na druhou stranu, aby sám Gore mohl otočit politické rozhodování v USA, musí se dostat na židli nejvyšší. No, hodně štěstí přeji. www.climatecrisis.net(14.3.2007)

Fakt doufám, že Al kecá! Dýchám v hojné míře benzopyren a stav planety mi není lhostejný: třídím odpad, jezdím na kole, na zahradě uvědoměle sázím zeleň a neváhám verbálně (i fyzicky, kdyby bylo třeba;-)) napadnout ta bolševická hovada, co projedou kolem sběrného dvora a půl kilometru za ním vyklopí svůj sajrajt do křoví. Venca Klausů by mě nazval ekoteroristou... nešť, já jeho občas tituluji hůř:-). Chápu, že věci nejsou černobílé a nedělám si iluze: Al Gore jistě líčí tu nejhorší ze všech možných variant. Dokument umně a jednoduše podává vědecká fakta v kombinaci s klíčovými životními okamžiky někdejšího prezidentského kandidáta. Výklad je podán tak prostě, aby vše pochopil i ten nejtupější americký buran (Jiřík W. Křoví mladší to asi beztak nepobral;-)). Podívejme se na to takhle: pokud lidstvo začne něco dělat, aby zabránilo potenciální hrozbě a potom se ukáže, že šlo o kachnu, co se stane? Vůbec nic, akorát se nám snad zlepší prostředí k životu a možná v létě nebudeme chcípat vedrem. A co když "oteplovači" mají pravdu a lidstvo přesto dál bude sedět na prdeli se založenými pařáty a odmítavě mávat rukou nad ekoteroristickými bláboly? Tak se za pár desítek let budeme mít opravdu zle-nedobře, naši vnukové nás budou proklínat a nadávat nám do sobeckých, nezodpovědných kurev. Al Gore na mě každopádně zapůsobil dojmem inteligentního člověka, zapáleného pro svou věc. Obyvatelé USA v mých očích zas o něco klesli, když si místo něj zvolili toho přiblblého kašpárka Bushe (a dokonce 2x, svatá prostato!), asi je na ně Al příliš chytrý. Blahoslavení chudí duchem, neb jejich je království nebeské... možná proto tak serou na Zemi. "Nepříjemná pravda" mě kdovíjak nebavila a nejde jistě o celou pravdu, ale je moc dobře, že se někdo snaží a křičí do světa. Nechováme se totiž ke svému domovu macešsky, spíše jako pedofilní otčímové se sklony kopat do své ratolesti, topit ji ve splašcích, pálit cigaretou a sem tam jí chrstnout do ksichtu lavor vřícího oleje. 80% - ne za agitační přednášku, pouze za úsilí vzbudit v lidech zájem a odpovědnost za chátrající stav naší planety.(7.5.2010)

Dokonalý dokument, prinúti zamyslieť sa, a aj z toho najväčšieho optimistu na tieto témy sa po jeho zhliadnutí stane zatvrdlý skeptik. Pravdivá, znepokojivá a škandalózna výpoveď o prichádzajúcich hrozbách našej planéty, množstvo faktov, štúdií, grafov k otázke globálneho otepľovania a k tomu úžasný prejav Al Gorea. Dlho som nevedel zaspať. 100%.(28.4.2009)

Jednoznačných 5* a proč? Jednoduše. Konečně někdo přenesl toto téma na filmové plátno a v této formě rozhodně osloví více lidí a konečně někdo možná pochopí kam náš svět směřuje. AL Gore, nás provádí svým světem a světem, který pomalu poznává co dokáže globální oteplování, velmi příjemně a není tak vnucený a sebevědomí jako všem známý Michael Moore. Množství dat je velmi působivé a některé údaje mi vyrazili dech. Jen tak dál ať se točí tyhle filmy a konečně se o problému začne snad více mluvit. Je to potřeba, protože dnes je 22. prosinec 2006 a ještě v Pardubicích nebyl sníh a až za 10 let budu psát jak se 22.12 opaluji bude pozdě.(22.12.2006)

• Al Gore

• - Do amerických škol bylo posláno 50 000 kopií filmu. (HellFire)

• - Animovaný úryvek vysvětlující problém globálního oteplování je ze seriálu Futurama, přesněji z dílu „Crimes of the Hot“. V této epizodě se objeví i Al Gore. (HellFire)

• - Aj vďaka tomuto dokumentu získal Al Gore v roku 2007 Nobelovu cenu mieru. (Greenpeacak)