Nepříjemná pravda

Dokumentární

USA, 2006, 100 min

Al Gore

Michael Brook

Al Gore, Billy West (vyp.), George Bush (a.z.), George W. Bush (a.z.), Ronald Reagan (a.z.)

Al Gore se svým ekologickým cítěním a úzkými vazbami na vědeckou obec se vždy tak trochu vymykal v kontextu s politickou špičkou USA. Jeho publikace (jedna vyšla i u nás), články a přednášky (už od dob, kdy byl politickým "zajícem") hovoří samy za sebe. Jednu takovou přednášku představuje i tento film. Al Gore naštěstí není žádný suchopárný strejc, takže umí být často vtipný, sžíravý, ale především konkrétní, nepoužívá klišovité fráze, ale nabízí vědecky prokázaná fakta. Mrazivá srovnávací fotodokumentace, neúprosné grafy, názory špičkových vědců a sem tam nějaké to odlehčení (i tvůrci Simpsonů přispěli :o). To vše velmi srozumitelnou formou, takže ta hodina a půl uteče velice rychle. Pak i odpustíte některé kratinké Al Goreovy neskrývané bolístky, které jsou tak trochu "mimo hlavní téma" (prohraný boj o prezidentské křeslo, smrt manželky a tím spojená následná protikuřácká agitka, jakkoliv proti ní jinak nemám sebemenších výhrad). Zpráva OSN, vzešlá na základě závěrů pařížské konference světových klimatologů z ledna 2007 pak dává Al Goreovi zcela za pravdu. Jedni z mála, kteří tento závěry konference odmítli, byla Čína a Saudská Arábie (jak typické) a také Václav Klaus (Ropák roku 1993 a dvojnásobný vítěz ankety o "Zelenou perlu roku", tj. nejpitomějšího výroku v oblasti životního prostředí), který celou svou politickou kariéru ekologické problémy bagatelizuje a otázku ´globálního oteplování´ považuje za levičácký "falešný mýtus" a dodává "Žádné ničení planety nevidím, v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by tohle mohl říci." (Hospodářské noviny, 9.únor, 2007). Pan profesor má zaděláno na další Zelenou perlu._____PS: Dne 1.2.2007 byl Al Gore za svoji ekologickou činnost švédskou Královskou akademií věd nominován na Nobelovu cenu míru.............(28.12.2006)

"Prohřešky, kterých se na přírodě dopouštíme, mohou mít dnes vážnější následky a záleží jen na nás jak se na to budeme dívat a co s tím uděláme" Normální divák, kterému jsou tyto informace prezentovány nemůže objektivně posoudit, zda-li se přednášející mýlí či nikoliv, protože nemá prostředky ani vzdělání k přehodnocení prezentované formy daného problému. A i když jsou prezentovány grafy, které pochopí naprosto každý je i mnoho takových, kteří oponují pro nesprávnost těchto dat. Dnes je již známo, že některé informace podané v tomto dokumentu jsou (zčásti)mylné nebo špatně podané, stejně tak jako tomu bylo i dříve, kdy se lidé domnívali, že je Země placatá a je středem vesmíru. V dokumentu je hodně věcí dobře vysvětleno i obhájeno a i když ne ze vším souhlasím nebo si informace nemohu ověřit, vykořisťování naší planety od kácení stromů, po těžbu nerostných surovin až po znečištění vzduchu i oceánů se někde projevit musí a přehlédnou se už nedá. Prezentovaná forma výkladu není špatná(formou prezentace i filmu), ale rozhodně bych se obešel bez části o osobním životě Al Gora, která je jistě zajímavá leč pro tento dokument ne příliš podstatná a jak již napsal uživatel Rosomak, je to z části i dokument o Al Gorovi a jeho politické kariéře, která spíše dojem kazí. Jedna z dalších teorií Global Warming or Global Governance?.(23.2.2012)

• Terva

Tak tomu jsem na chuť nepřišel a to mám podobný žánr docela rád. Ale proti gustu - Ocenění: Oscar '06 - dokument, píseň (I Need To Wake Up) Broadcast Film Critics Association Awards - dokument Central Ohio Film Critics Association - dokument Chicago Film Critics Association Awards - dokument Dallas-Fort Worth Film Critics Association Awards - dokument Florida Film Critics Circle Awards - dokument Los Angeles Film Critics Association Awards - dokument National Board of Review - dokument National Society of Film Critics Awards - dokument Online Film Critics Society Awards - dokument San Francisco Film Critics Circle - dokument Washington DC Area Film Critics Association Awards - dokument(28.4.2011)

Al Gore vám vyvráti mnohé z mýtov a ukáže, ako to v skutočnosti s našou planétou vyzerá. Videl som aj iné dokumenty z druhej strany pohľadu, Al Gore u mňa vyhral. Čo ma mrzí, že mnohé fakty nespomína, nachádzajú sa v jeho výklade aj nejaké chyby, ide tu trocha aj o jeho sebaprezentáciu a všetkému, čo spomínal dopomáhajú aj iné faktory, navyše rastliny CO2 dýchajú. Je to až príliš kontroverzný dokument a ja mám až príliš málo informácií na to, aby som sa mohol týmto dokumentom oháňať ako o nespochybniteľnej pravde, keď ani používané argumenty neboli najsprávnejšie.(29.12.2011)

Podívejte, já osobně do tohoto tématu nevidím nikterak hluboce. Vnímám dvě protichůdné teorie odborníků, z nichž někteří tvrdí, že se řítíme do pekel, a jiní nás naopak chlácholí tím, že není třeba dělat si starosti. Jak se v tom všem má vyznat lajk? Jsme zaplavováni nepřeberným počtem grafů, tabulek, expertiz a prognóz. Jediné, co nám, nezasvěceným, může pomoci při analýze, je selský rozum. A ten můj mi říká, že Al Gore byl maximálně přesvědčivý, ba až děsivě přesvědčivý. Jeho americké ovečky se sice řechtaly tomu, že jsou v mnoha ohledech tím největším znečišťovatelem na světě, o to více to na mě však zapůsobilo. Je totiž patrné, že si většina lidí nepřipouští jakékoli nepříznivé změny, natož pak jistou spoluúčast na nich. Ač je možné, že v některých věcech nemusí mít pravdu, mě si Al Gore získal. A komukoli, kdo by se mě snad pokusil přesvědčit o opacích toho, co říkal, by dalo hodně zabrat, než by mě zaujal stejným způsobem.(21.2.2011)

• Al Gore

• - Aj vďaka tomuto dokumentu získal Al Gore v roku 2007 Nobelovu cenu mieru. (Greenpeacak)

• - Spočiatku mal Guggenheim o spolupráci s Goreom pochybnosti, pretože ako sám uviedol, nie je environmentalista a natočiť film z vedeckej prednášky sa mu zdalo problematické. Režisér si taktiež myslel, že Al Gore je príliš spätý s politikou. Svoj názor však po zhliadnutí prednášky zmenil. (Greenpeacak)

• - První dokumentární film, který získal dva Oscary. (HellFire)