Nepříjemná pravda

Dokumentární

USA, 2006, 100 min

Al Gore

Michael Brook

Al Gore, Billy West (vyp.), George H. W. Bush (a.z.), George W. Bush (a.z.), Ronald Reagan (a.z.)

I kdyby žádné globální oteplování neexistovalo, nebo i kdyby existovalo, ale do 50 let bychom se ani neutopili, ani neumrzli nebo neseschli, tak je dobře, že tento film vznikl, protože možná přiměje lidi, aby se víc zamýšleli nad způsobem svého života a nekupovali si trapný Hummery a trochu se starali o to, co se na Zemi děje. I kdyby varovné prognózy o jakkoliv brzkém zániku byly mylné, je jisté, že ledovce mizí poněkud rychle a je velmi pravděpodobné, že lidstvo na tom má podíl. Tomuto dokumento můžete vyčítat ledacos, klidně i to, že se skrz něj snaží Al G. připravit na další volby (což je nesmysl), ale nelze popírat jeho jednoznačnou snahu svět zlepšit, pomoct! Je jedině dobře, že na problémy lidstva někdo upozorňuje, protože je tak lehké na všechno kašlat..jak to lidi dělaj:) Globální oteplování možná je tak trochu Lidoprasomedvěd, ale i tak je to záležitost, nad kterou nelze mávnout rukou. Co po vás vlastně Velký Teplý Al chce? Chce abyste ho volili?:P Těžko.. Straší vás? I kdyby, tak je to lepší, než nechávat lidi ve "sladké" nevědomosti. Chce: snížit emise uhlíku, až na nulu. Kupovat úsporné spotřebiče a žárovky, používat časované termostaty, používat v domě lepší izolaci, recyklovat, pokud možno koupit si hybridní auto (když to elektrickým autům nevyšlo), chce všechna auta s nižší spotřebou a nižšími emisemi, zkusit víc chodit nebo jezdit na kole, používat hromadnou dopravu, používat obnovitelné zdroje energie, volit lidi, kteří tento problém chtějí řešit. (neříká přímo "volte mě", říká doslova: pokud nikoho takového neznáte, kandidujte sami.) Celkově film není úplně dokonalý a je pravda, že některé odskoky do Alova soukromého života tam být nemusely, ale dávám plný počet, ne za Ala, ne za film, ale za myšlenku. PS : Co se týče formy filmu, tak obsah je podaný tak, aby mu porozuměl snad úplně každý, což ale nelze vnímat jako nějaké podbízení, protože stále obsahuje všechna podstatná fakta a vzhledem k tématu je přece klíčové, uvidí-li ho co nejvíce lidí!(6.11.2006)

• Katullka

Ano, pravda? Je to pouhý kecal, který neví o čem mluví. Prolínat to příběhy z dětství a o tom, jak mu umřela matka. To udělám i já bombu z toho, že jsem blbá kráva. Jak tohle mu ti lidi můžou žrát? Vy ano, což je příšerné! Já jsem se celou dobu smála a měla prupovídky během celé kino projekce. Protože mě to přišlo tak absurdní a tak trapné. Hlavně, že pán držitel Nobelovy ceny má pěkný vysokozdvižní vozík, velkou plazmovou televizi (několik) a rád jezdím Bavorákem! Jedna hvězda, za to pobavení!(13.12.2009)

velmi príjemný rychle ubíhající dokument ve stylu prednásky se vsazenymi scenami s Goreova zivota.. Vlastne prijemny je jen po filmove strance, co se tyce latky, kterou probira, ta moc prijemna neni.. Opravdu bysme meli neco delat, protoze tahle planeta pujde do sracek jak ve 2012 nebo jeste hure (Simpsonovi ve filmu - jasny priklad i s Lizou jako predstavitelkou Gorea :-d, lide jsou takovi Homeri, jen jeste mene sympaticti) Ruzne rozmistene vtipky tomu dodavaji potrebnou stavu (zaba, atd) a skvely song na konci (oscarovej) + pekne vyzvani, aby jsme neco delali, tento dokument zarazuje mezi nejlepsi v ramci demagogicky ladenych dokumetu (ano, myslim na tebe strycku Moore) Jenze tady je ta demagogie pravdiva a bylo by uzitecne nechat se ji ovlivnit. 4 hvezdy PS: vyhra oscara za nejlepsi dokument taky necemu nasvedcuje :-)(31.8.2009)

Velmi zaujimavy a posobivy dokument, ktory sa mi podaril vidiet az teraz a vsetko, co sa v nom Al Gore snazil ukazat a vysvetlit ohladom nasho nicenia planety, sa akosi splna, aj ked nenapadne, ale isto. Za posledny polrok by som spomenul uz prvy sneh prilis skoro v polovici oktobra na Slovensku, pricom sa najviac tesili zimne strediska, ale ze sa ten sneh nielenze udrzal, ale neustale padal i na juhozapade Nemecka asi az do marca 2010, kde som kazdu zimu zvyknuty na trosku snehu alebo prinajmensom vobec ziadny sneh a tuto zimu tu napadol metrovy sneh a nie a nie sa ho zbavit. Dalej januarove (lednove) zemetrasenie na Haiti, tisice ludi mrtvych a zemetrasenia pokracovali aj na inych uzemiach, vybuch sopky na Islande, ktorej nebezpecny popol doslova skolaboval letecku dopravu a to bolo nedavno, dalej silne tornado na vychode Nemecka. V Nemecku a tornado? To som doteraz poznal hlavne z USA, ale pocasie dokaze svoje. No a prave v tychto dnoch 04.06.2010 najväcsie povodne po nekonecnych dazdoch na strednom a vychodnom Slovensku v historii, kde su znicene mnohe cesty a domy a zatopene mesta ako Bardejov alebo Trebisov. A to je iba posledny polrok. Pamätate na august (srpen) 2002 na tzv. storocnu vodu v Prahe, kde prave Sean Connery natacal LIGU VYJIMECNYCH (2002)? A je toho omnoho viac, ale to by tento komentar nemal konca. Treba sa len nad tym zamysliet, ci je to normalne a deje sa to asi kazdych 50 rokov, alebo sme si sami na vine a mozeme nieco proti tomu urobit? Mozno malicko by sme mohli tomu napomoct, stacilo by menej znecistovat ovzdusie alebo viac setrit elektrickou energiou... 04.06.2010 _______ Al Gore +++ Billy West +++ George Bush +++ George W. Bush +++ Ronald Reagan +++ Hudba: Michael Brook(4.6.2010)

• Morien

Možná má (bohužel) obrovskou pravdu, ale podává to pro mě naprosto, naprosto nepřijatelným způsobem. Že mu sejmulo syna auto to je opravdu smutný, ale v tom případě se měl snažit udělat taky něco pro bezpečnost silničního provozu a ne to strkat do filmu o ekologii. Jestli byl jeho spolužák budoucí narkoman chytřejší než jeho demagogicky smýšlející vysokoškolsky vzdělaný učitel, měl si založit talkshow s názvem "Oteplete se, prosím" a tam vykládat vtipné historky z natáčení a dávat signály lidem ať tleskají a smějí se a ne to dávat jako příklad toho, že každý rebel má vždycky nutně pravdu.(4.11.2008)

• Al Gore

• - Do amerických škol bylo posláno 50 000 kopií filmu. (HellFire)

• - DVD obal filmu je vyroben ze 100% recyklovatelného kartonu. (HellFire)

• - Prezentace, kterou ve filmu uvidíte, je naprogramována v Keynote, prezentačním programu Apple. (HellFire)