Nepříjemná pravda

Dokumentární

USA, 2006, 100 min

Al Gore

Michael Brook

Al Gore, Billy West (vyp.), George H. W. Bush (a.z.), George W. Bush (a.z.), Ronald Reagan (a.z.)

Dokonalý dokument, prinúti zamyslieť sa, a aj z toho najväčšieho optimistu na tieto témy sa po jeho zhliadnutí stane zatvrdlý skeptik. Pravdivá, znepokojivá a škandalózna výpoveď o prichádzajúcich hrozbách našej planéty, množstvo faktov, štúdií, grafov k otázke globálneho otepľovania a k tomu úžasný prejav Al Gorea. Dlho som nevedel zaspať. 100%.(28.4.2009)

Poutavá přednáška Ala Gora na téma globálního oteplování. Skvělý řečník provází live audience tuny faktů, keré jsou zapracovány do interaktivní prezentace. Do toho Davis Guggenheim prostříhává šoty na daná témata, což z dokumentaristického hlediska působí opravdu vyspěle. I přes to, že Gore místy naprosto tendenčně a jednostranně zneužívá faktů, které se mu zrovna hodí do krámku, je jasné, že je (na světě) něco špatně. Moc se mi líbil závěr, kdy Gore nezůstal pouze u suchého konstatování, že je všecko na hovno, ale přichází i s optimistickým tvrzením, že není všcko ztraceno a že by lidstvo i při minimální snaze a minimální úpravě svých životních návyků mohlo změnit hodně. Moc pěkný dokument, který sice svět nezmění, ale je oprávněně vztyčených ukazováčkem. Dá se doporučit!(17.4.2014)

• Morien

Možná má (bohužel) obrovskou pravdu, ale podává to pro mě naprosto, naprosto nepřijatelným způsobem. Že mu sejmulo syna auto to je opravdu smutný, ale v tom případě se měl snažit udělat taky něco pro bezpečnost silničního provozu a ne to strkat do filmu o ekologii. Jestli byl jeho spolužák budoucí narkoman chytřejší než jeho demagogicky smýšlející vysokoškolsky vzdělaný učitel, měl si založit talkshow s názvem "Oteplete se, prosím" a tam vykládat vtipné historky z natáčení a dávat signály lidem ať tleskají a smějí se a ne to dávat jako příklad toho, že každý rebel má vždycky nutně pravdu.(4.11.2008)

Opravdu velice zajímavý dokument na budoucí další prezidentskou kandidaturu. Al Gore si udělal vskutku image téměř mučedníka, opravdu si myslíte, že nemanipuloval s fakty (nechci vážnost globálního oteplování zlehčovat ale je to tak). Celou prezentaci bych pouštěla tak maximálně dětem na základní škole.(12.5.2008)

Někdo píše.... je tam spousta věcí, které mě ŠOKOVALY. Opravdu? ( skoro by se chtělo zvolat: tak konečně někdo prozřel. Nebo, že by pouze vytahnul hlavu z .....) Mě tedy NE! Al Gore nepřichází s ničím " OBJEVNÝM ". Na všechna tyto fakta se poukazuje již nějakou tu dobu, pouze ty hlasy nejsou slyšet a v neposlední řadě Al je vskutku výborný řečník a manipulátor. Faktem ale zůstává, že nic není tak jednoznačné, vše má dvě strany mince. Zaručuji vám, že když proti sobě postavíte obě strany a budou je zastupovat ( prezentovat ) " pánové na svých místech " a obratní řečníci, každá strana vás zavalí takovou spoustou faktů a argumentů podpořenou potřebnými grafy, mapy.. a samozřejmě každá ze stran se zaměří " na to svoje " , vynechá, to co se jim nehodí " do krámu " , budete přikyvovat oběma stranám a pod tíhou těchto " faktů " rezignujete a kapitulujete na vše. Nicméně, díky za každý takovýto dokument zvlášť, když hlavní postava je někdo, kdo se tímto problémem zabývá již drahou řádku let, je vidět a slyšet a v neposlední řadě o skutečném problému něco ví. Protože jestli něco poškozuje tento " boj s průmyslovým světem " , jsou to všichni Ti a jim podobní, co se přivazují na chladících věžích Temelínu a když se jich někdo zeptá, proč to vlastně dělají, za co bojují, tak jen nechápavě zakroutí hlavou. Jen když jim od " rakouských přátel " přitékají na účty předem dané taxy. Říkám: ANO, je potřeba ( nejvyšší čas ) začít se chovat šetrně k přírodě a přírod. zdrojům, nicméně to musí býti s rozvahou a ruku v ruce s pokračujícím nezadržitelným rozvojem. Protože, přiznejme si to upřímně, " zpátky do jeskyní " , by se nám asi nikomu zřejmě nechtělo. Tudy cesta rozhodně také nevede. Ovšem to nic nemění na faktu, že tento DOKUMENT ( když poodhlédnu od těch pár momentů, kdy si Gore přihřívá svou politickou polívčičku ) je nesmírně důležitým. Neboť loby světových průmyslových velmocí, podpořená obratnými řečníky ( taky jednoho máme, že pane profesore ) o tom, že GLOBÁLNÍ OTEPLOVÁNÍ je mýtus, je velice silná a díky za každý viditelný, slyšitelný a navíc srozumitelný hlas, který jde proti NIM. p.s. když už tady všichni ( včetně mě ) tak srdceryvně přikyvujeme a hořekujeme nad tímto problémem, pojďme se raději každý z nás zamyslet, co můžeme my osobně ( každý zvlášť ) udělat proto, abychom i my tou trochou přispěli ( pomohli ) v této problematice. Zkusme žíti a chovati se trochu úsporněji. Přiznejme si, že to určitě lze, i bez nějakých velkých omezování se. KONEC výlevu ŠAKALA na téma svět. hospodářství versus příroda :o)(7.5.2010)

• Al Gore

• - Dokument je natočený na základe rovnomennej knihy od Ala Gorea. (Greenpeacak)

• - Spočiatku mal Guggenheim o spolupráci s Goreom pochybnosti, pretože ako sám uviedol, nie je environmentalista a natočiť film z vedeckej prednášky sa mu zdalo problematické. Režisér si taktiež myslel, že Al Gore je príliš spätý s politikou. Svoj názor však po zhliadnutí prednášky zmenil. (Greenpeacak)

• - DVD obal filmu je vyroben ze 100% recyklovatelného kartonu. (HellFire)