Nepříjemná pravda

Dokumentární

USA, 2006, 100 min

Al Gore

Michael Brook

Al Gore, Billy West (vyp.), George Bush (a.z.), George W. Bush (a.z.), Ronald Reagan (a.z.)

Přemýšlím, jak tohle hodnotit... Al Gore velmi sugestivně shrnul všechna známá fakta, dal je do souvislostí s těmi, které se mu zrovna hodily do krámu a vznikl tak neskutečně sugestivní dokument o globálním oteplování. Inconvenient Truth je vlastně filmový přepis jedné velmi zdařilé prezentace prezentované víc než schopným řečníkem a myslím si, že na nezasvěceného člověka může mít docela zajímavý vliv. Já mám na globální oteplování už dávno svůj vlastní názor (nevidím věci černobíle) a tenhle dokument s ním opravdu ani o kousek nepohnul, to ovšem nesnižuje jeho kvality. Pokud jste v tomto "oboru" nováčky a chcete se dozvědět pár zajímavých (a pravdivých) faktů o globálním oteplování, rozhodně nemůžu tenhle snímek doporučit jako dobrý začátek. Nabízí sice spoustu vědecky ověřených informací, ale některé souvislosti a "pravdy" jsou trochu mimo, resp. neměly by se dávat dohromady. Ovšem pokud máte nějaký svůj názor a pár článků jste si o tématu už někdy přečetli, nemůžu než doporučit. Je to zábavné, shrnující a přesvědčivé.(27.2.2008)

• Angerr

Konečně někdo natočil film o tomto tématu. Je mi celkem lhostejné, že film možná znamená budoucí Gorovy politické aspirace, nebo pro ně dokonce chystá půdu. Skousnu i střípky z jeho osobního života, i když mi vadí, že odvádějí od hlavního tématu. Hlavně, že se důležitá osobnost takto angažuje v propagaci velkého současného problému a neplácá chlácholivě po zádech řečmi o tom, že vliv člověka na fenomén globálního oteplování dosud nebyl uspokojivě prokázán. Je mi sympatický Gorův apel nejen na politické elity, ale i na důležitost změny životního přístupu každého jednotlivce (jaký to na nás bude mít dopad je ovšem druhá věc). Film jsem bohužel zatím viděl pouze v originální verzi bez titulků (navíc dost unaven), takže mi toho z konkrétních dat a srovnání spoustu uniklo. Proto jej chci shlédnout ještě aspoň jednou.(9.12.2006)

Rozmýšľam nad tým, koľko podobných dokumentov a koľko katastrof sa bude musieť napočítať k tomu, aby tieto varovania mali konečne nejaký účinok a prebudili ľudstvo. Samozrejme, je ľahšie sledovať analýzy prírodných varovaní z pohodlia domova, ako si tento problém naozaj pripustiť a priložiť ruku ku konečnej snahe niečo podniknúť. Ani ja sama po duchaplných prednáškach Al Gorea nehodlám zmeniť spôsob svojho života, pretože sa upokojujem mylnou predstavou o tom, že keď nám príroda všetko oplatí, ja budem, dúfam, už dva metre pod zemou. Každopádne, veľmi poučný dokument, ktorý je umocnený aj vizuálnymi ukážkami, čím divákov lepšie zasväcuje do danej problematiky. Videla som to 4krát a onedlho sa chystám na 5. pozretie. Geniálne zachytenie súčasného a aj minulého spôsobu života ľudstva, ktoré sa spamätá, až keď bude neskoro.(22.6.2010)

Jako film či dokument nic moc. Mám na mysli zpracování, zapůsobení na diváka a celkovou úroveň. Přeci jenom taková one man show Ala Gorea s úlety do jeho osobního života mě příliš nenadchly, ale na druhou stranu jsou jeho přednášky kvalitní a používá některé opravdu dobré argumenty. Nesouhlasím s ním na 100%, ale určitě jsem na jeho straně...(17.4.2007)

Tomuhle dokumentu se snad ani nedá nic vytknout. Bývalý budoucí prezident USA zde prezentuje fakta, ať už ta vědecky doložená nebo i ta na první pohled každému zřejmá, v podstatě ve správných a takřka nezkreslujících souvislostech. Navíc je to všechno podáno velmi srozumitelnou formou. Al Gore prostě znovu dokazuje, že není žádný uspávač hadů a umí oslovit širokou veřejnost. 90%(31.8.2008)

• - Režisér Davis Guggenheim spolupracoval s Alom Goreom na tomto dokumente šesť mesiacov. (Greenpeacak)

• - Spočiatku mal Guggenheim o spolupráci s Goreom pochybnosti, pretože ako sám uviedol, nie je environmentalista a natočiť film z vedeckej prednášky sa mu zdalo problematické. Režisér si taktiež myslel, že Al Gore je príliš spätý s politikou. Svoj názor však po zhliadnutí prednášky zmenil. (Greenpeacak)

• - Dokument je natočený na základe rovnomennej knihy od Ala Gorea. (Greenpeacak)