Nepříjemná pravda

Dokumentární

USA, 2006, 100 min

Al Gore

Michael Brook

Al Gore, Billy West (vyp.), George H. W. Bush (a.z.), George W. Bush (a.z.), Ronald Reagan (a.z.)

Tomuhle dokumentu se snad ani nedá nic vytknout. Bývalý budoucí prezident USA zde prezentuje fakta, ať už ta vědecky doložená nebo i ta na první pohled každému zřejmá, v podstatě ve správných a takřka nezkreslujících souvislostech. Navíc je to všechno podáno velmi srozumitelnou formou. Al Gore prostě znovu dokazuje, že není žádný uspávač hadů a umí oslovit širokou veřejnost. 90%(31.8.2008)

Mne osobne sa veľmi ťažko hodnotia všetky ekologicky zamerané filmy, pretože mi málokedy povedia to, čo by som už nečítal v skriptách, alebo nepočul na prednáškach... Pravdou však je, že Goreova prednáška pôsobí pútavo a má skvelé technické pomôcky. Trochu mi vadila tá americká okázalosť a pátos s akým boli problémy prezentované, ale malo to švih a dokonca mi nevadili ani malé odbočky do Goreovho života. Prevdou je aj to, že to, čo povie Gore, sa dozviete z hociktorého lacnejšieho a "obyčajnejšieho" dokumentu na festivaloch ako je EKOTOPFILM či ENVIROFILM (imho ja som videl Nepríjemnú pravdu ako tzv. sprievodý film Envirofilmu 2007). Ako však hovorí Gore, za svoju úlohu si vybral rozprávať jednoducho a jasne - a tento účel jeho dokument splnil (ale keď v jednej vete spomenul spolu fašizmus a komunizmus, dostal som riadneho facana). A podľa reakcie oscarovej komisie ako aj tunajších užívateľov je toto zrejme jediný spôsob ako úpútať a poučiť aj nezainteresovaného človeka... Čo na tom, že záverečné titulky so super pesničkou boli pôsobivejšie ako celý film...(18.5.2007)

Velmi zaujimavy a posobivy dokument, ktory sa mi podaril vidiet az teraz a vsetko, co sa v nom Al Gore snazil ukazat a vysvetlit ohladom nasho nicenia planety, sa akosi splna, aj ked nenapadne, ale isto. Za posledny polrok by som spomenul uz prvy sneh prilis skoro v polovici oktobra na Slovensku, pricom sa najviac tesili zimne strediska, ale ze sa ten sneh nielenze udrzal, ale neustale padal i na juhozapade Nemecka asi az do marca 2010, kde som kazdu zimu zvyknuty na trosku snehu alebo prinajmensom vobec ziadny sneh a tuto zimu tu napadol metrovy sneh a nie a nie sa ho zbavit. Dalej januarove (lednove) zemetrasenie na Haiti, tisice ludi mrtvych a zemetrasenia pokracovali aj na inych uzemiach, vybuch sopky na Islande, ktorej nebezpecny popol doslova skolaboval letecku dopravu a to bolo nedavno, dalej silne tornado na vychode Nemecka. V Nemecku a tornado? To som doteraz poznal hlavne z USA, ale pocasie dokaze svoje. No a prave v tychto dnoch 04.06.2010 najväcsie povodne po nekonecnych dazdoch na strednom a vychodnom Slovensku v historii, kde su znicene mnohe cesty a domy a zatopene mesta ako Bardejov alebo Trebisov. A to je iba posledny polrok. Pamätate na august (srpen) 2002 na tzv. storocnu vodu v Prahe, kde prave Sean Connery natacal LIGU VYJIMECNYCH (2002)? A je toho omnoho viac, ale to by tento komentar nemal konca. Treba sa len nad tym zamysliet, ci je to normalne a deje sa to asi kazdych 50 rokov, alebo sme si sami na vine a mozeme nieco proti tomu urobit? Mozno malicko by sme mohli tomu napomoct, stacilo by menej znecistovat ovzdusie alebo viac setrit elektrickou energiou... 04.06.2010 _______ Al Gore +++ Billy West +++ George Bush +++ George W. Bush +++ Ronald Reagan +++ Hudba: Michael Brook(4.6.2010)

• Fr

Přírodu kolem sebe vnímáme jako samozřejmost.... Tento snímek nebudu hodnotit, jelikož nesouvisí s filmovým (ani dokumentárním) řemeslem. Jde pouze o prezentaci k problému GLOBÁLNÍHO OTEPLOVÁNÍ. A názor jedné strany. Souhlasím, že Země je náš jediný domov. Souhlasím, že by jsme měli změnit svůj způsob života. Souhlasím, že Amerika je jedním z hlavních ,,znečišťovatelů“. Ovšem nesouhlasím s tím, jak se tu prezentuje Al Gore, jak přebírá funkci spasitele a tváří se jako milý, hodný a starostlivý pán, který dokáže NAŠI planetu vyléčit. Fakta se kterými zde operuje se zdají být nezvratná. Stejně jako závěr, kdy říká: ,,VOLTE LIDI, KTEŘÍ TENTO PROBLÉM CHTĚJÍ ŘEŠIT !“ Vždy je třeba vyslechnout také ,,druhou“ stranu. A vůbec si nemyslím, že by těm ostatním nešlo o ekologii. Tak kde je pravda? Zatím asi někde v Aktech X…. P.S.: Přidávám se k těm, kteří doporučují Crichtonovu Říši strachu. Co uvidíme (možná) příště? Viděl jsem. K.Jacques v Talk show J.Krause! Tolik k tomu, jaké lidi volíme u nás!(13.4.2009)

Are you ready to change the way you live ? ___ Pokud ne, bude tu vedro. Velké vedro. A následně velká a dlouhá zima… Al Gore rozhodně připraven je a snaží se prostřednictvím svých vědecky založených přednášek vzbudit k činu i ostatní členy civilizace. Smršť zajímavých faktů, účinných grafů a vtipných poznámek převážně na Znečisťující Státy Spojené dělá z tohoto dokumentu velice příjemnou a poučnou podívanou. Nelze přehlédnout i agitační rozměr celého projektu, na druhou stranu, aby sám Gore mohl otočit politické rozhodování v USA, musí se dostat na židli nejvyšší. No, hodně štěstí přeji. www.climatecrisis.net(14.3.2007)

• Al Gore

• - První dokumentární film, který získal dva Oscary. (HellFire)

• - Prezentace, kterou ve filmu uvidíte, je naprogramována v Keynote, prezentačním programu Apple. (HellFire)

• - Animovaný úryvek vysvětlující problém globálního oteplování je ze seriálu Futurama, přesněji z dílu „Crimes of the Hot“. V této epizodě se objeví i Al Gore. (HellFire)