Hodina pravdy - Série 1 (2004) (série)

Černobyl - nultá hodina (S01E01)

(epizoda)
  • Česko Černobylská katastrofa (více)
Velká Británie / Kanada, 2004, 47 min

Třiadvacet minut po jedné, ráno 26. dubna 1986, dělilo Evropu od nejhorší jaderné katastrofy už jen několik sekund. Čtvrtý reaktor jaderné elektrárny v ukrajinském Černobylu právě explodoval. V Sovětském svazu bylo černobylské trauma tak hluboké, že ho mnozí považují za první krok ke zhroucení komunistického režimu. Tento film vypráví minutu po minutě drama poslední hodiny předcházející této tragédii. Uvidíte příběh očima hlavních protagonistů, pracovníků elektrárny, kteří měli to štěstí a přežili i těch, kteří okamžitě nebo brzy po neštěstí na následky havárie zemřeli.
Té noci se v Černobylu protnuly dvě osudové okolnosti. Chybná konstrukce reaktoru a despotická a sebestředná povaha hlavního inženýra Anatolije Ďatlova. Řídící směna nevěděla téměř nic o tom, proč a za jakých podmínek je tento grafitový reaktor při nízkém výkonu tak nestabilní. Druhou riskantní okolností byla nepředvídatelnost chování ing. Ďatlova samotného. Je podoben technologii, kterou chce ovládat. Tuto noc se Ďatlov s reaktorem střetl v souboji síly, který je oba zničil. Jednatřicet minut po půlnoci se hádka kvůli hladině výkonu, při níž může začít bezpečnostní zkouška čtvrtého černobylského reaktoru, vyostřila... (oficiální text distributora)

Lucas87

Hrané dokumenty jsou nejlepší, a tento je opravdu vynikající. Je smutné, že tato katastrofa kvůli aroganci postihla svět. Nevím proč, ale tohle smutné místo chci v budoucnu navštívit. ()

FOCKE_WULF

Naprosto NE – U – VĚ - ŘI – TEL – NÝ!!! Katastrofa tak obrovského rozsahu, zapříčiněná nedbalostí a malichernými hádkami. Co vlastně stálo u zrodu této monstrózní zkázy? Tak za prvé: pro Sověty byla jaderná energetika věcí prestiže, při výstavbě elektráren tlačili na to, aby byly dokončené rychle, takže se to v tom spěchu občas odfláklo - když se nepodařilo sehnat nehořlavé materiály, tak tam šupli hořlavé atd.. Další průsery – ředitelem elektrárny byl jmenován kariérní komunista, který jadernou energetiku vystudoval dálkově, tedy žádný odborník. Na Wiki se dočítám, že na vině byla špatná konstrukce reaktoru, v tomto dokumentu je zmíněno například to, že nešlo dostatečně přesně změřit, jaká byla uvnitř teplota, takže pracovníci velína naznali, že je něco špatně, až když jim měřáky začly ukazovat, že se co vteřinu zdvojnásobuje výkon reaktoru. No. A pak už jen můžeme sledovat, jak si nějaký Ivan jde do kantýny pro rohliky a s otevřenou papulou hledí na to, jak za sykotu páry z vršku reaktoru odskakují krytky barytových a grafitových tyčí. Jiný účastník havárie zas' popisuje, jak se roh metr tlusté zdi ohnul dovnitř. Vůbec je divný, že někteří přímí svědci přežili, asi měli dobrou imunitu. Přežil i hlavní průserář inženýr Ďatlov, ten nám ke konci dokumentu rád poví, v čem vlastně byla ta chyba – Ústav pro jadernou energetiku nedodal potřebnou dokumentaci, takže se v kritickém momentě nemohli kvalifikovaně rozhodnout. Aha! Pomyslnou třešinkou na tomhle radioaktivním dortu je fakt, že Sověti výbuch jaderné elektrárny před světem tutlali, prostě nikomu nic neřekli. Snad se za to styděli, nebo nechtěli dělat paniku, kdož ví? Co k tomu říká Wiki: Na počátku byl Černobyl utajovanou katastrofou. První důkazy, že se stala velká jaderná havárie, nepřinesly sovětské zdroje, ale pocházejí ze Švédska. 27. dubna pracovníci Forsmarkské jaderné elektrárny (přibližně 1100 km od Černobylu) nalezli radioaktivní částice na svém oblečení. Pátrání prokázalo, že problém není ve švédských elektrárnách, což ukázalo na vážný jaderný problém v západní části Sovětského svazu. Ještě 1. května se v Kyjevě konaly obvyklé prvomájové manifestace, neboť obyvatelstvo nebylo o katastrofě informováno._____ Brzy po havárii přijeli hasiči uhasit ohně. Nikdo jim neřekl, že sutiny a kouř jsou nebezpečně radioaktivní. Příčinu požáru neznali a proto hasili vodou i reaktor samotný, v němž byla teplota asi 2000 °C. Při této teplotě se voda rozkládala na vodík a kyslík a opětné slučování těchto látek provázely výbuchy, které dále přispěly k úniku radioaktivity. Ty Rusové jsou fakt mumínci. ()

figliar

Dokumenty na štýl ,,Kde sa stala chyba" môžem. A k tomu ešte Černobyľ. No nemám výhrady. Zaujímavý dokument, v ktorom som sa dozvedel mnoho nových vecí. ()

ecis

Na hrany dokument je to vynikajuce. Kvitoval som hlavne casovu, realnu presnost zobrazenia katastrofy. Ci uz ma tento dokument aj pravdivu a sto percentnu vypovednu hodnotu, nechavam na ludi, ktori maju hlbsie vedomosti a informacie o tejto udalosti. ()

Gardenboy

Bez zbytočného dlhého obkecávania sa tento film rúti presne tam, kam sa rútil aj reaktor č. 4 Černobyľskej jadrovej elektrárne. Nešetrí nić a nikoho. tobôž nie diváka. A v tejto obrazovej doslovnosti je práve skrytá sila. ()

Rudyamon

Zajímavé komentáře k filmu: duddek, FOCKE_WULF, heyda ...Je to jeden z dokumentů, u kterých jsem seděl od začátku do konce jako bez dechu. V době výbuchu Černobylu jsem chodil na střední školu a vím, jaká byla reakce sdělovacích prostředků (nic moc se vlastně nestalo, žádný problém a všechno je pod kontrolou, atd.) a v tu chvíli v Černobylu a okolí umírali lidi, který pak oficiálně neexistovali. Je pravdou, že vinu prakticky nesl jediný arogantní člověk (který pak obviňoval jiné ...), ale v zásadě za to mohl celý komunistický systém, fungující na základě strachu, protekce a nekompetentnosti. Je to skutečně silný dramatický dokument o poslední hodině před katastrofou, důsledky které trvají dodnes. 5 hvězdiček - 100%! ()

sWONDER

Obmedzený na samotnú haváriu, čo je zrejmé už z názvu, takže škoda. Táto obrovská katastrofa by chcela kompletnejšie zdokumentovanie. Sled udalostí a príčin však podaný uspokojivo. ()

Scraffy

Originálny a veľmi dobre spracovaný a vymyslený dokument o tom, čo sa stalo vtedy v Černobyle. Doporučujem to každému, kto by sa chcel dozvedieť viac o ukrajinskej katastrofe. ()

Nightmare89

Táto rekonštrukcia okolností spôsobujúcich najväčšiu jadrovú katastrofu v dejinách vám dokonale odkryje odvrátenú stránku pomerov, myslenia ľudí na lukratívnejších postoch v ZSSR a následkoch, ktoré takéto postoje so sebou prinášajú. Nie nadarmo bola táto udalosť jedným z determinantov rozpadu ZSSR. ()

PetrC. odpad!

Dokument, který napáchal asi největší škody na vnímání černobylské katastrofy. Popisuje zásadní události tak, jak se nestaly (už i britský televizní hraný film Chernobyl: The Final Warning z roku 1991, i když tehdy ještě stav poznání byl o mnoho menší, vystihuje klíčové momenty na blokovce lépe, byť také nedokonale). Akorát přiživuje vyvrácená a nesmyslná tvrzení, která bohužel převzal i seriál Chernobyl z r. 2019 (atmosféra na blokovce, průběh bezpečnostního experimentu, Perevozčenkův běh, zavádějící "grafitové špičky" atd.). Zcela se vyhýbá revidovaným závěrům IAEA z r. 1992 (tedy nejvyšší mezinárodní vědecké autority), natož aby je rozvíjel. Přínos dokumentu je v tom, že v něm vystupuje Alexandr Juvčenko, který v r. 2008 zemřel na leukémii. Je šokující, jak malý prostor dostal například Boris Stoljarčuk, člen tehdejší noční směny ve velíně, ale to samo o sobě vypovídá o nízké úrovni dokumentu. ()

pOne

Nemám rád kombinaci dokumentárního filmu a dramatické hrané rekonstrukce. Většinou se v těchto případech (pochopitelně) šetří na penězích, vše vypadá lacině a pokud nejde skutečně o zajímavou událost a dobré zpracování, tak vydržím maximálně 10 minut. V případě Černobylu jsem si film skoukl dvakrát a ani mi výše uvedené věci nevadily. Určitě velice zajímavý film! ()

ToxicAli

Jsem poměrně fanda tématu jaderných katastrof (i hypotetických). Dojmy z tohoto dokumentu mám však velmi protikladné: Výborný obsah, příšerná forma... Jednoduše nemám rád hrané dokumenty, kde parta neherců předvádí tragické výkony, vedou zbytečné dialogy o chytání ryb a prodeje Moskviče a snaží se naprosto zbytečně zdramatizovat děj. Nebýt této formy, jednalo by se o výborný dokument, který podrobně mapuje osudové minuty před největší jadernou katastrofou v historii. ()

Desmi

Dokument se snaží popsat poslední hodiny před katastrofou, což se mu daří. Z části však jde o spekulace, a to i přes výpovědi přímých svědků. Navíc celou dobu se tvůrci snaží udělat z Datlova učeného blbce, který na havárii nesl největší podíl viny, aby v závěru padla vina na úřad. Kdo tedy nese odpovědnost za zamořenou krajinu, tisíce mrtvých a miliony zničených životů? Zřejmě lidské ego a schopnost podceňovat rizika díky přemíře sebevědomí. Obsazování strategických postů politiky v sovětském svazu (což je ale problém globální) taky hrálo svou roli. ()

Fill16

Skvěle zpracované, není co dodat. Tvůrci se nemusí stydět ani za ten ,,hroznej" výbuch. V tomto případě to vůbec nevadilo.. ()

S120 odpad!

Tak tohle je odpad odpadů. Skoro až lituji, že není k dispozici možnost nějakého horšího ohodnocení. Tím, čím byl Černobyl pro jadernou energetiku je tento film pro dokumentaristiku. Takhle blbě se dělaly dokumenty snad naposledy za dob Třetí říše. Kdybych měl vybrat obdobně hodnověrný dokument, tak by to byl asi film "Vůdce daroval Židům jedno město". To, že děj snímku mnozí diváci považují za skutečné vylíčení událostí jen dokazuje obrovskou sílu jakou může mít film. Nejhorší ze všeho jsou patrně smyšlené dramatické scénky z blokové dozorny, kde vystupuje partička ušlápnutých "rádoby odborníků", kteří nechtějí porušovat předpisy, nicméně jsou pod vlivem despotického vedoucího Datlova. Tvůrcům vůbec nevadilo, že přeživší shodně vypovídali, že mezi operátory byla přátelská atomosféra a žádné zvyšování hlasu, ani nic podobného se toho dne na bloku nedělo. A co naplat, že muži z "party chytrých" (Toptunov, Akimov, ...), kteří dle dokumentu nechtějí v experimentu pokračovat a chtějí odstavit reaktor, ještě na smrtelné posteli, když umírali pár týdnů po nehodě na nemoc z ozáření, stále opakovali, že nechápou co se mohlo stát, že si nejsou vědomi pochybění a že by bývali měli cokoliv udělat jinak. Tento film z nich dělá něco, čím určitě nebyli. ()