Hodina pravdy - Série 1 (2004) (série)

Černobyl - nultá hodina (S01E01)

(epizoda)
  • Česko Černobylská katastrofa (více)
Velká Británie / Kanada, 2004, 47 min

Třiadvacet minut po jedné, ráno 26. dubna 1986, dělilo Evropu od nejhorší jaderné katastrofy už jen několik sekund. Čtvrtý reaktor jaderné elektrárny v ukrajinském Černobylu právě explodoval. V Sovětském svazu bylo černobylské trauma tak hluboké, že ho mnozí považují za první krok ke zhroucení komunistického režimu. Tento film vypráví minutu po minutě drama poslední hodiny předcházející této tragédii. Uvidíte příběh očima hlavních protagonistů, pracovníků elektrárny, kteří měli to štěstí a přežili i těch, kteří okamžitě nebo brzy po neštěstí na následky havárie zemřeli.
Té noci se v Černobylu protnuly dvě osudové okolnosti. Chybná konstrukce reaktoru a despotická a sebestředná povaha hlavního inženýra Anatolije Ďatlova. Řídící směna nevěděla téměř nic o tom, proč a za jakých podmínek je tento grafitový reaktor při nízkém výkonu tak nestabilní. Druhou riskantní okolností byla nepředvídatelnost chování ing. Ďatlova samotného. Je podoben technologii, kterou chce ovládat. Tuto noc se Ďatlov s reaktorem střetl v souboji síly, který je oba zničil. Jednatřicet minut po půlnoci se hádka kvůli hladině výkonu, při níž může začít bezpečnostní zkouška čtvrtého černobylského reaktoru, vyostřila... (oficiální text distributora)

heyda

Koho alespoň trošičku zajímá to, co se oné katastrofické noci událo, jak funguje obsluha atomového reaktoru či jaký to mělo důsledek pro tamní lidi, tomu vřele doporučuji věnovat 50 minut svého života této rekonstrukci největší katastrofické události v novodobých dějinách. ()

Ivoshek

Je to televizní hraný dokument, takže holt nebylo tolik peněz na triky, ale jinak je to velice povedené , odborně i fakticky dobře vyzdrojované a slušně zahrané. Zabývá se to v zásadě jen tím, jak mohlo k nehodě vůbec dojít a mapuje tam jak lidský, tak technický a společenský faktor. Fakt dobré. ()

902 10

lehce povrchni dokument, ktery prinasi minimum exkluzivnich informaci nebo zaberu. ty jsou nahrazeny cernobilou a kriticky stupidni dramatizaci postav, vcetne zarucene autentickych rozhovoru dvou delniku o prodeji moskviche. chernobyl je raj pro dokumentaristy, dovedl bych si predstavit tisic a jeden zpusob natoceni dokumentu o tomto fascinujicim tematu. tvurci zero hour, kteri evidentne videli chernobyl maximalne z fotografie, si vybrali ten nejmene narocny : zopakovani tisickrat omletych zakladnich informacich, ktere se lehce prekrouti, aby sedely do hlavniho poselstvi dokumentu, do toho klasicka agonie s prehravanim historickych udalosti herci a neco notoricky znamych zaberu na reaktor. to je vse. pro obyvatele zapadni evropy, kteri chernobyl povazuji za znacku sovetskych letadel je ale dokument prinosem, takze se asi jedna o splnene zadani. ()

zdepapepa

Skvělá rekonstrukce. O Černobyl a věci s ním související (většinou dopad na společnost a sousední Pripyat). Mám dost znalostí, abych mohl posoudit, že tohle je skutečně ten dokument, na který by se měl každý podívat. Dokonce jsou tam i skutečně věrné kostýmy a snad žádná faktická chyba. ()

Asgy

Výborný dokument o souhře okolností, která si vyžádala spoustu lidských životů a pořádnou oběť na přírodě. Občas mi až mrazilo v zádech, ale za to může právě výborná autenticita dokumentu. ()

Praxis

Výtečné spojení hraného dokumentu s akčními scénami a skutečně reálný pohled na jednu z nejhorších katastrof v historii energetiky. 80% ()

MATADOR

Dokument jak má být. Sice je "děj" situován především na pracovníky, kteří tu noc obsluhovali reaktor a tak se jedná spíše o technický dokument o Černobylu. Znám ještě jeden dokument, který jasně ukazuje dopad výbuchu Černobylu jako po politické stránce, tak po tvoření sarkofágu, tak i po městě Pripjať, onen dokument s názvem Bitva o Černobyl se hodí především jako tzv. "druhý díl" tohoto, jelikož se z něj dozvíte spoustu dalších informací, nejenom těchto technických. Ale přesto Černobyl - nultá hodina poukazuje na to, co se vlastně stalo uvnitř, což se málokdy vidí. Nakonec Vám bude dána otázka, v čem nakonec vlastně byla chyba, jestli za to nakonec mohl člověk nebo chyba byla technického rázu. Chytré, poutavé a především autentické. ()

L_O_U_S

Zajímavý, věrohodný a působivý dokument. Ze scén následujících po havárii běhá člověku mráz po zádech. (611., 19. II. 2011) ()

raffspIn

Zajímavý dokument z hlediska tématu, ale nelíbí se mi ten styl ala drama, protože to do dobrého dokumentu přstě nepatří. Mám na mysli dramatizaci postav: takovéto dobrý/zlí, chytrý/blbý. Ale dejme tomu, ostatní stojí za vidění. ()

Wiikii

Problémem tohoto dokumentu je, že když nevíte jak funguje atomová fyzika a štěpení a reaktor daného typu, hledáte v tom co znáte nejlépe, a to lidské příběhy. .. Zde byl hlavním záporákem Djatlov, který PRÝ za všechno mohl. Jenže ono to zdaleka není tak jednoduché. .. Djatlov by mohl být ještě horší a neústupnější, ale kdyby byl reaktor lépe postaven a také né tak na honem, žádná katastrofa by se nestala. Djatlov a další řídící technici byli jen poslední dílek do velké skládačky. .... HODNOCENÍ: 60% (3*) ()

starbrejkr

Výborný dokument....pamatuju si, jak jsme na to jako třída koukali během chemie a byl to asi jedinej film promítanej ve škole (kromě těch na konci roku, kdy jsme si mohli pouštět co jsme chtěli), kdy jsme se nenudili a ani nedutali:-)) Precizně udělané ()

TomikZlesa

Chvílema sem až nedýchal. Pokud byl ovšem pan Datlov alespon z poloviny takový jak ho popisuje dokument tak to byl řádný kokot. ()

KajusaK

Jeden z nejlepších dokumentů jaký jsem kdy viděla..Velice krááásně zpracované, zajímavé, krásné efekty i záběry..4* ()