Kozí příběh - Pověsti staré Prahy

Goat Story: The Old Prague Legends

Animovaný / Pohádka / Komedie / Historický

Česko, 2008, 80 min

• Rosana

Čekala jsem mnohem lepší výsledek a hlavně jsem prvnímu českému 3D filmu moc fandila. Je mi moc líto 6ti leté práce jednoho nadšence i investic sponzorů. Pokud je příběh silný, s myšlenkou a zábavný, tak se nepovedené animace člověk ani nevšimne. Bohužel příběh v tomto filmu mi přišel nulový, nezáživný, nepoučný, osudy postav nedořešené a charaktery nedomyšlené - například jsem nepochopila, jeslti je Koza holka, nebo kluk - když si chtěla vzít Kubu, myslela jsem, že je to holka, ale když si pak užívala s prostitutkou (což by jeden v pohádce nečekal) byla jsem fakt zmatená. Úchylku Máci pařit s kostrama o půlnoci, aby získala hřebíky, jsem pochopila taky až hooodne dlouho po skončení filmu. Moc mě to mrzí, ale film mě hodně zklamal :((9.10.2008)

• moviesfan

Chápu snahu tvůrců, ale tohle je paskvil. Nelíbil se mi příběh, který nedokáže nic nabídnout a také celé pojetí animovaného snímku. Kdyby tvůrci alespoň zapracovali na ději, který mohl vyprávět určitý příběh, ale takhle jen něco nakousli a vůbec dějovou linii neprohloubili. Animace se mi však často líbila. Je jasné, že nebyla dokonalá, ale kdo by to také čekal.(18.4.2009)

• Renton

Scénář: Jan Tománek .. Animovaný Kameňák. __ Kozí lejno, ehm příběh je nefilmová sračka a doslova ostudný průser. Vypadá jak zastaralé technologické demo natažené do celovečerní stopáže, kde do sledu scén někdo nevkusně strká spoustu rušivých skečů, které mají vyvolat nějaký smích, jenže se jim vůbec nedaří zaujmout a pobavit. Stylizace, scénář, koncepce, provedení – strašné! Pár podařených záběrů se najde, ale v kontextu bídy stejně neobstojí. Mizerná je kontinuita i smysl většiny scén, které jsou bez dramatizace a bolestně nudí. ___ Grafické provedení je na rok uvedení mizerné, pozadí je rozmazané, detailů poskromnu a úrovní odpovídá době krátce před započetím projektu. Na druhu stranu jsem před filmem viděl trailer na Open Season 2, za kterým stojí gigant Sony a graficky taktéž humus, ovšem pravda trochu v jiném směru. ___ Ba ne, Česká kinematografie není v úpadku (jak dokládají každoročně početné zástupy extra kvalitních kousků, kdy ani rok 2008 není výjimkou), jen dokáže za velké peníze tvořit úplné zrůdnosti a některým nepomůže ani nakročení do (ex)jistoty trojrozměrného animovaného filmu. Dělám to nerad, dělám to vzácně, ale když už zde ta možnost je, neváhám - tadááá, první český 3D film je zde a rovnou zasloužený odpad! Kal dna máme za sebou a mě nezbývá, než dalším průkopníkům držet palce a dopřát vetší soudnost a rozvahu (a talent).(25.10.2008)

• rikitiki

Už hrozně dlouho si přeji, aby někdo natočil film podle Starých pověstí pražských. Jsou tak nádherně ponuré! Taky magické. A někdy i psychologické. ------ Mojí oblíbenou je ta o moru a černém kocourovi. Trochu připomíná Poea. Mladý, zajištěný, milující se manželský pár si šťastně žije a mají i věrného majordoma, který se jim o všechno vzorně stará. Život je nádherný, plný krás, postele jsou rozházené a ve spíži je spousta jídla a dobrého vína. Tu náhle propukne mor. Radovánky skončí, ulice jsou plné kár naložených mrtvolami a lidé už jen šeptají. I mladý pár se zklidní a začne myslet na poslední věci. Požádají sluhu: "Kdyby se nám něco stalo, necháme ti dům, ale postarej se o děti." Sluha jim to slíbí. Zanedlouho zazní umíráček i nad tímhle ještě před nedávnem rozezpívaným domem. Ztuhlé a plné skvrn vynášejí mladé manžele na umrlčí káru. Sluha je jde doprovodit na poslední cestě a pak se vrátí domů, kde se k sobě choulí dvě ustrašené děti. ___ V domě už sice nikdo nezpívá, ale pořád je plný bohatství. Krásný nábytek, benátská zrcadla, stříbrné poháry a truhlička se zlaťáky. A jen dvě děti stojí překážkou. Kdo by se v době moru o to staral? Stačí dva hřebíčky zatlučené do malých zlatovlasých hlaviček a majetek, kterému sloužil, mu už teď říká pane. Ze slušnosti šel vyprovodit i dva sourozence, u kterých nikdo nebude zkoumat, jestli jim pod loknami nenahmatá ostrý hřeb. ____ A pak se vracel domů. Do svého domu! Jak si tak pyšně vykračoval morovými ulicemi, najednou zahlédl pohyb. Něco velkého černého se mihlo těsně za ním. Přidal do kroku. Temná šmouha taky a začala se zvětšovat. Černý kocour! Kocour tak velký, že to snad ani nemohla být normální kočka. Sluha začal utíkat. Kočka taky. Přibližovala se, stíhala ho. Pak jeden skok a zachytila se mu drápy na rameni. Zaleskly se tesáky. Hryzla ho do tváře. Začala drásat. Sluha se bránil rukama, ale marně. Černý kocour na něm tancoval a při každém tanečním kroku vykousl jeho tesák nebo vydrápl jeho dráp kus sluhova masa. "Pomozte mi, prosím, pomozte mi, ten černý kocour mě zabije," křičel sluha na netečné, morovou nákazou otupělé lidi kolem sebe. Nikdo mu nepomohl. ____ Sluha se zoufale bránil a přitom se snažil ustupovat. Šel pozpátku, až najednou - ale možná že to ani nepocítil, protože kocour ho stále sekal ze všech sil - se ocitl na nábřeží. Možná jen jemný tlak zábradlí, do kterého se opřel. A při neustálém boji proti černé zhoubě se svítícíma očima přes zábradlí přepadl do Vltavy. Ještě s sebou zmítal, když se nořil pod její hladinu, ale to trvalo jen pár chvil. Pak se přes něj řeka přelila a plynula si dál svým rozvážným tempem. _____ Lidé na nábřeží na chvíli vytržení touhle podívanou z trudomyslnosti morových časů se po sobě udiveně podívali: "Co to křičel?" "Něco o černém kocourovi.." "To je zvláštní, vždyť tu přece žádná kočka není. Jen ten chlápek, co tak divně poskakoval a pak se utopil ve Vltavě." Potřásli hlavou a šli dál v zamyšlení, koho mor dostane příště. ___ Jo, tak tohle v tomhle pokusu nedostanete. Jen příšernou animaci, proticírkevní agitaci jak z padesátých let, jednu neslušně kozatou ženskou, co nosí hřebíky ve výstřihu a zoofilní poměr s kozou. Je to tak trapný, že jsem zvládla jen půlku téhle hrůzy.(20.12.2017)

• MáŠa

Těžko hodnotitelné, protože se ve mě asi projevuje kus toho patriotismu, ale jak tak nad tím přemýšlím, tak přivést to na svět třeba Pixar, tak to asi moc nežeru. Ten příběh je docela slabý a od animáků sem prostě zvyklý na víc zábavy, než na občasné náznaky ňáké té srandy. A když tak nad tím přemýšlím ještě víc, tak ani ta mluvící koza mi do příběhu nezapadá. Všude jen samí lidé, kteří jsou lidmi, pak je tam ňákej ďábel (dobrá, proč ne), a pak tam jsou zvířata, co jsou skutečně jen zvířaty, a najednou ňáká koza, s kterou tam mají být vtipné scény, že jí balí ňáká ženská nebo jak to tam bylo. To ani do tohohle světa moc nezapadá, a nikde sem si nějak nevšiml, že by nějak vysvětlili, proč zrovna tahle koza mluví.(31.8.2009)

• - Tvůrci filmu ho v SD a HD kvalitě poskytli k legálnímu stažení a online zhlédnutí, a to za cenu mezi jedním až třemi pivy. Jan Tománek k tomu poznamenal: "Rozhodli jsme se pro analogii s pivem, protože právě pivo je pro českého diváka / rodiče podle nás asi nejlepší metr na určení ceny - i u dětského filmu." (JoranProvenzano)

• - Celkové diskové nároky filmu byly 9 TB, tedy 2000 plných DVD. (blitzer)

• - Film v českých kinech zhlédlo téměř 350 000 diváků, prodalo se více než 33 000 jeho kopií na DVD a Blu-ray nosičích a byl přeložen do přibližně dvaceti cizích jazyků. (JoranProvenzano)