Kozí příběh - Pověsti staré Prahy

Goat Story: The Old Prague Legends

Animovaný / Pohádka / Komedie / Historický

Česko, 2008, 80 min

• Spinosaurus

Takhle ne! Díky bohu, že jsem na to tenkrát nešel do kina (o čemž jsem reálně uvažoval), ale hlavně že jsem si to nekoupil na DVD (finanční důvody - ještě že tak). Já jsem člověk, kterému se líbí Pokémoni. Líbí se mi Digimoni. Dokážu tolerovat i ty nejinfantilnější disneyovky. Ovšem tohle, to je prostě TOTÁLNÍ SNŮŠKA SRAČEK! Animáky bývají většinou kvalitní, nebo alespoň zábavné v rámci dětského publika. Z novodobých se mi hodně nelíbila Divočina, pro svojí neoriginalitu, ale oproti tomuhle zvěrstvu se jedná o oscarový film. Čím začít? Animace! Nejsem odborník na animaci, ale i přes svoje nedokonalosti (ze začátku jsem měl málem šok) se jedná o nejlepší věc na tomhle blivajzu. Tenhle slepenec NENÍ pohádka! Není to ani horor (nebál jsem se), ani porno (nepostavil se mi), ani cokoliv jiného. Tohle je prostě čístý hovno. Děj prakticky neexistuje, nefunguje ani sám o sobě natož jako pohádka (OSOBNÍ ZPRÁVA PRO PANA TOMÁNKA, KTERÝ ZDE MÁ ÚDAJNĚ PROFIL: Pane Tománku, takhle má vypadat konec pohádky http://www.youtube.com/watch?v=T4tej2QRgYw !!!). Historickou či bájnou věrnost zde taky nečekejte. Ale nyní se dostáváme k jednomu z nejhorších článků tohoto sračkovitého řetězu a to jsou postavy. Takže si je vyjmenujeme: Kuba (nadrženej zoofil), Máca (nadržená prsatá nekrofilka), Koza (nadrženej zoofilní bisexuální transvestita). To je partička co? Zapomněl jsem ještě na záporáky. V každé pohádce musí být správný bídák. Z fotek se nám nabízí satan s hlasem Heřmánka. Jak já se na něj těšil. Jeho role? Objeví se na obraze a zase zmizí. TO JE ZÁPORÁK, ŽE! Dalším záporákem je Matěj, jenž se dá na temnou stranu, aby z ní následně zase vystoupil a to je prosím vše. Je vidět, že si na záporácích dali tvůrci hodně záležet a především mistrně je provázali s osudy hlavních hrdinů (neřeknou si ani dobrý den). Totální pekelností jsou pak dialogy. I průměrnej retarda by vymyslel originálnější. Většina dialogů (spíše zvolání) vypadá následovně: Co je? Nech toho koza! Nebruč! Uhni! V tý Praze je přece jen hezky (zazní asi 5x)! Mácaaaaaa! Méééééé! atd. Další obludností jsou rádoby pokusy o vtip. K tomu se snad ani nebudu vyjadřovat. Koukněte se na Tománkovi kraťasy. O tom to je. A teď to nejhorší, z čeho jsem chtěl úplně rozkopat obrazovku a narvat jí Tománkovi do prdele. SEX!!! Hlavní hrdinové v tomto filmu šukaj! A dokonce se přitom na ně ta Koza (převlečená za ženskou) kouká a slintá. No to je obludnost. V pohádkách má přece hrdina holku milovat a né bejt nadrženej a pak si to tam s ní rozdat. Z toho se mi ještě pořád dělá zle. Další věc, o kterou bych se s Tománkem i soudil, je hudba. Ten čů... Tománek vykradl kompletně hudbu z filmu Merlin http://www.youtube.com/watch?v=9B3h8ttlKSU ! To už je poslední kapka. Ale noční můra nekončí. CO BYLA DOPRDELE TA CHLUPATÁ KOULE???? JSI NORMÁLNÍ TOMÁNKU??? Víc k tomu neřeknu. Kdo si chce zkazit odpoledne, ať se na to koukne. Jednoznačně nejhorší animák na světě a nejhorší film roku. Poslední výtku jsem si nechal na konec. Zabil jsem tímhle komentářem 17 minut svého života. Děkuji Tománku.(19.4.2009)

• MáŠa

Těžko hodnotitelné, protože se ve mě asi projevuje kus toho patriotismu, ale jak tak nad tím přemýšlím, tak přivést to na svět třeba Pixar, tak to asi moc nežeru. Ten příběh je docela slabý a od animáků sem prostě zvyklý na víc zábavy, než na občasné náznaky ňáké té srandy. A když tak nad tím přemýšlím ještě víc, tak ani ta mluvící koza mi do příběhu nezapadá. Všude jen samí lidé, kteří jsou lidmi, pak je tam ňákej ďábel (dobrá, proč ne), a pak tam jsou zvířata, co jsou skutečně jen zvířaty, a najednou ňáká koza, s kterou tam mají být vtipné scény, že jí balí ňáká ženská nebo jak to tam bylo. To ani do tohohle světa moc nezapadá, a nikde sem si nějak nevšiml, že by nějak vysvětlili, proč zrovna tahle koza mluví.(31.8.2009)

• Big Bear

První český 3D film... Co k tomu říci.... Animace byly podivné a i když v tom byl asi i částečný záměr autorů, nemohl jsem se zbavit dojmu, že za aktuálním zpracováním animací ve světě (roku 2008) se belháme o holi... Příběh sám je podivný, dabing mi také úplně nesedl. Nepochopil jsem ani prapodivnou zakřivenou architekturu. Týnský chrám, který se svými věžemi tvořil V byl velmi podivný a i když ve středověku jistě byla spousta staveb křivých, ztvárnění Staromáku jako by vypadlo z oka opilcova.... Nevím, mně to celé nějak nesedlo a to ani jako čistokrevnému pražákovi, který v mládí bydlel kousek od Staromáku. Jedno ozubené kolečko z orloje za snahu. *(26.1.2013)

• Ruut

Ono by to i mohlo jít - animace stavějící se opravdové staré Prahy nejsou k zahození. Jenže ten děj neděj! Kozy jako vzy u poloviny ženských postaviček nevadí - jen nechápu proč to je vydáváno za dětský film?! Vadí omílání legendy o Mistru Hanušovi a chabé podzápletky. Z toho se dalo vytřískat mnohem víc. 10%(31.12.2011)

• Le_Chuck

"Dnešní generace je jiná". Touto vetou režisér pri poprojekčnej debate kamufloval miernu bezradnosť z toho, že sám nevie pre koho je vlastne Kozí príbeh určený. Neviem to ani ja, v rozpakoch boli aj diváci, ktorí si odpoveď prehadzovali ako horúci zemiak. Čo ale viem, že odmietam aby podobný typ filmu, maskovaný za náučnú pohádku pověstí Pražkých vychovával moje dieťa. Pustili by ste ho vy na niečo, kde je polovicu stopáže na plátne opitá(ý) Koza? Koza nechávajúca zo seba dojiť alkoholové mlieko (ktoré ide na dračku)? Alebo Koza balená(ý) prostitútkou s veľkými kozami (joke), či Kozu ležiacu v posteli a oblizujúcu svojeho miznúceho priateľa? Nebodaj Kozu pobehujúcu v ženských šatách s hlávkovými šalátmi miesto pŕs? Nehovoriac o romantike na šibenici, či v rakvi sa bozkávajúcich kostlivcov. Jednoducho štýl, ktorým sa snaží Kozí príběh oslovovať publikum mi v kontexte zaujímavej témy príde odporný. Samotné povesti sú zväčša nedokončené, mnohokrát len naznačené, príbeh je neučesaný a evidentne bol plácany dodatočne (ako vata k prevažne trápnym gagom). Český pokus shrekoidnú antirozprávku, ktorá nemá sympatického antihrdinu, ale nesympatického nehrdinu + hafo záporných postáv, ktoré robia zlobu bez potrestania. Film bez mozgu a bez srdca, ktorý určite nepôsobí dojmom, že na ňom niekto strávil 6 rokov života, ale skôr akoby ho zbúchal americký producent, ktorý si u kávy a sušienky prečítal dvojriadkový popis povestí. A to mi príde koniec koncov, ako najväčšia tragédia. Od 90-tych rokov idú české pohádky dolu vodou, ale teraz dostávajú kopanec medzi nohy s oceľovou kanadou na ktorej je napísane: "první celovečerní 3D animovaný film ve východní Evropě a Čechách". Gratulujem, ale ak tvorcovia po tomto fiasku nepochopia, že tudy cesta nevede, bude to cesta do p...ekla. P.S. Hodnotím s ohľadom na to, že išlo testovaciu projekciu na LFŠ 2008 t.j. chýbajúce rendery, ruchy, postavy, nedoladené farby, adt. je to jedno. Technická nedokonalosť je v tomto prípade naozaj ten najmenší problém. 15%(3.8.2008)

• - Jeden z prestižních amerických časopisů Animation magazine měl ve svém březnovém čísle Kozí příběh na obálce. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Tvůrci filmu ho v SD a HD kvalitě poskytli k legálnímu stažení a online zhlédnutí, a to za cenu mezi jedním až třemi pivy. Jan Tománek k tomu poznamenal: "Rozhodli jsme se pro analogii s pivem, protože právě pivo je pro českého diváka / rodiče podle nás asi nejlepší metr na určení ceny - i u dětského filmu." (JoranProvenzano)

• - Film měl původně sestávat z jednotlivých povídek, ale režisér si to nakonec rozmyslel, protože než by se lidi stihli s postavami sžít, už by byl konec. (HappySmile)