Kozí příběh - Pověsti staré Prahy

Goat Story: The Old Prague Legends

Animovaný / Pohádka / Komedie / Historický

Česko, 2008, 80 min

• Anderton

V HD rozlíšení na veľkej televízii špeciálne vynikla obludnosť výtvarnej stránky Kozieho príbehu. Evidentná inšpirácia nemeckým expresionizmom by nebola od veci, lenže kombináciou so Shreckom vznikol paskvil, ktorý ťažko nazvať rodinným filmom. Deti sa asi ťažko zabavia nad kozou, ktorá vyhľadá prostitútku a nad "kozami" a pozadím hlavnej ženskej hrdinky. Dospelí do kina s deťmi asi nepôjdu pod vplyvom návykových látok, takže rýchlo pochopia nezmyselnosť scenára. Pritom námet je super. Ak by sa Robert Wiene presunul strojom času na začiatok 90tych rokov, poriadne sa ožral, vlúpal sa v noci do štúdií Pixaru a len tak si na dva týždne zablbol na vtedajších počítačoch, výsledok by pripomínal Kozí príbeh.(26.1.2013)

Prvý český celovečerný 3D film. Bohužiaľ nemal som možnosť ho vidieť v tomto modernom formáte. Pozrel som si ho na klasickom LCD. Takže som prišiel o jeden rozmer. No nebol som sklamaný. "Kozí príbeh" ma zaujal najmä výraznými, netradičnými animáciami a scénarom. Jeho prostredníctvom som si ujasnil zopár starých pražských povestí. Na druhej strane je tam však aj viacero vecí s ktorými som nebol spokojný. Tak v prvom rade, tá Koza bola hodne nechutná, miestami to zaváňalo až miernou zoofíliou. Ale nepáčili sa mi napríklad ani hlasy postavičiek. Tie mi prišli vyložene odfláknuté. ***(28.12.2011)

• Terva

Ponořil jsem se do příběhu Kuby a jeho ukecaného kozla a čekal jsem co z toho bude. Bohužel, slabota. Koza je nejen ukecaná, ještě je alkoholik a v neposlední řadě se chce z Kubou pářit (Ani nevím jak se tato úchylka jmenuje). A dialog? Praha je Praha, ale chlívek je chlívek.Chlapi, neposílejte mi na stavbu slepce!!! Já tedy slepec nejsem...animace je ubohá, dialog hrozný, příběh pokulhává a jediné co musím pochválit je kamera, která prolétá soukolím orloje, to je povedené, ale jediné co mně zaujalo.(6.4.2009)

• Zodd

5-6 let obdivuhodné práce asi 10 animátorů, mělo to velkou reklamu, trailery byly docela dobré, ale filmově je to faux-pas už od samého začátku. Příběh by si vystačil s maximálně dvacetiminutovou stopáží, každý aspekt vyprávění (emoce, napětí i pokus o moralizování na konci) je zoufale nadotažený a pořád se skáče k primitivním hospodským vtipům a obludným stereotypům postav, místy až dost oplzlým vtipům a scénám, z nichž pramálo děti mohou pochopit a pro dospělé budou moc infantilní nebo stupidní. Narozdíl od Kameňáků zde nejsou skutečné vtipy, které sice mnohdy byly zabíjeny extrémně trapným pokusem o humor, ale mnoho scén zachraňovaly. Sem tam se objeví jakási živá chlupatá koule s končetinami, která má být něco jako Scrat z Doby ledové. Animace vypadá docela dobře oproti Tománkovým kraťasům (kde oproti tomu plošinovka Croc vypadala jako GTA V a i provedení myšlenky bylo víc než hrůzné), zazlívat to nemůžu. I když perspektiva Prahy vypadá často dost divně, i když dobře goticky. Ale co. Příběh vypráví o dvou dějstvích, jedna o mladým řemeslníku Kubovi s Kozou (možná párkrát pobaví i přes menší podobnosti s Oslíkem nebo Elliotem, kromě toho neustálého lezení na nervy hlavní postavě) a druhý o chudém studentu Matějovi. Oba se vydají do Prahy, jeden za prací, druhý za studiem. Jeden dostane práci na stavbě Karlova mostu a potkává mladou macatou ženu Mácu, která dodává hřebíky, trakaře a já nevím co ještě z pod šatů (nejen že to vypadá hodně sexisticky, je to hlavně naprostá hovadina, hlavně scéna na hřbitově), do které se zamiluje. Ten druhý je strašně šikanován ostatními studenty pro svou chudobu, v jeho příběhu ještě hraje roli Faustův dům. Oba dva mají kus dějství v pověsti o Staroměstském orloji a mistru Hanušovi, kde se příběhy proplétají (kromě toho, že se na začátku filmu se vzájemně pozdraví). Koza žárlí kvůli novému Kubovýmu 'objevu‚', ale po hromadě piv má pohlavní styk s prostitutkou ženského pohlaví, která na ní volá ''fešáku'' (kde je nějaká soudnost, hlavně u filmu tohoto typu??). Scéna se šibenicí je taky na animovaný rodinný film velké kafe, hlavně pro děti, i když jsem se u toho osobně zasmál. Co se dá opravdu pochválit kromě té relativně decentní animace? Dabing. Je výborný a Lábus si svou kozu užívá. Ale je to vícemnéně škoda pro takový nefilm, u kterého si nedokážu představit, že někoho doopravdy osloví. U druhého dílu jsem byl zalezlý ve vedlejším pokoji, ale podle kulis vypadá, že je lepší a aspoň pro ty děti. Jestli je můj komentář moc chaotický a plete pátý přes devátý, je to hlavně proto, že tento film zhruba takový je a není si opravdu pamatovat, co by za to opravdu stálo.(10.8.2017)

Tak priatelia, zas až také strašné to predsa nebolo... Uznávam, Kozí príbeh má svoje rezervy, na animáciu si treba trošku zvyknúť, ale je istým spôsobom jedinečná. Miestami som síce zvažoval, či je animák vhodný aj pre môjho predškoláka, lebo časté zábery z krčiem, mohutné popíjanie piva, bozkávajúce sa kostry a obesenci vyvolávali na jeho tvári trochu neurčité výrazy. Tiež výstrihy stredovekých slečien sú dosť odvážne a dá sa z nich vytiahnuť aj hlávka kapusty (zelí). Ale čo už, veď je to predsa KOZÍ príbeh, tak čo. V konečnom dôsledku ale oceňujem snahu aj českých tvorcov na tomto poli a originalitu príbehu, ktorý nekopíruje, žiadne zámorské blockbustery, ale predkladá mladému divákovi príbeh z jeho krajiny a dám svoje oči za to, že môj junior si zapamätá, ako to vlastne bolo s tým orlojom.(3.12.2009)

• - Tvůrci museli některé fantastické postavy vypustit, protože v pověstech je jich moc. Na plátno se tedy nedostali např. vodník nebo ohnivý lichvář. (HappySmile)

• - První projekce filmu byla už 2. srpna 2008 na letní filmové škole v Uherském Hradišti. První český 3D počítačově animovaný film se tehdy promítal bez finálního zvukového mixu, bez ruchů a bez některých dalších důležitých dokončovaných prací. (Roby)

• - Režisér, scénárista a kameranam v jedné osobě, Jan Tománek, svůj film směle srovnává s americkými animovanými filmy a tvrdí, že za zlomek rozpočtu (30 milionů Kč) natočil minimálně stejně dobrý film, jako jsou ty od Pixaru. (duklak2)