Kozí příběh - Pověsti staré Prahy

Goat Story: The Old Prague Legends

Animovaný / Pohádka / Komedie / Historický

Česko, 2008, 80 min

• Rosana

Čekala jsem mnohem lepší výsledek a hlavně jsem prvnímu českému 3D filmu moc fandila. Je mi moc líto 6ti leté práce jednoho nadšence i investic sponzorů. Pokud je příběh silný, s myšlenkou a zábavný, tak se nepovedené animace člověk ani nevšimne. Bohužel příběh v tomto filmu mi přišel nulový, nezáživný, nepoučný, osudy postav nedořešené a charaktery nedomyšlené - například jsem nepochopila, jeslti je Koza holka, nebo kluk - když si chtěla vzít Kubu, myslela jsem, že je to holka, ale když si pak užívala s prostitutkou (což by jeden v pohádce nečekal) byla jsem fakt zmatená. Úchylku Máci pařit s kostrama o půlnoci, aby získala hřebíky, jsem pochopila taky až hooodne dlouho po skončení filmu. Moc mě to mrzí, ale film mě hodně zklamal :((9.10.2008)

• Payushka

Ono to popravde neni az tak hrozne...Treba pan Mefistofeles mi byl velice sympaticky :) Ale film byl celkove hrozne rozpolceny. Nevedel, jestli je pohadkou s radoby-vtipnou kozou, nebo animovanym snimkem, ktery je holt plny koz, ozralych zvirat a predevsim - lasky (och). Z toho vseho nakonec vysla nejlip animace, ktera mi na ceske pomery prijde opravdu slusna. A ta chlupata cerna vec, co neustale pobihala po ulickach Prahy, byla taky nice. Uz vim, co chci k Vanocum.(25.10.2008)

• Zodd

5-6 let obdivuhodné práce asi 10 animátorů, mělo to velkou reklamu, trailery byly docela dobré, ale filmově je to faux-pas už od samého začátku. Příběh by si vystačil s maximálně dvacetiminutovou stopáží, každý aspekt vyprávění (emoce, napětí i pokus o moralizování na konci) je zoufale nadotažený a pořád se skáče k primitivním hospodským vtipům a obludným stereotypům postav, místy až dost oplzlým vtipům a scénám, z nichž pramálo děti mohou pochopit a pro dospělé budou moc infantilní nebo stupidní. Narozdíl od Kameňáků zde nejsou skutečné vtipy, které sice mnohdy byly zabíjeny extrémně trapným pokusem o humor, ale mnoho scén zachraňovaly. Sem tam se objeví jakási živá chlupatá koule s končetinami, která má být něco jako Scrat z Doby ledové. Animace vypadá docela dobře oproti Tománkovým kraťasům (kde oproti tomu plošinovka Croc vypadala jako GTA V a i provedení myšlenky bylo víc než hrůzné), zazlívat to nemůžu. I když perspektiva Prahy vypadá často dost divně, i když dobře goticky. Ale co. Příběh vypráví o dvou dějstvích, jedna o mladým řemeslníku Kubovi s Kozou (možná párkrát pobaví i přes menší podobnosti s Oslíkem nebo Elliotem, kromě toho neustálého lezení na nervy hlavní postavě) a druhý o chudém studentu Matějovi. Oba se vydají do Prahy, jeden za prací, druhý za studiem. Jeden dostane práci na stavbě Karlova mostu a potkává mladou macatou ženu Mácu, která dodává hřebíky, trakaře a já nevím co ještě z pod šatů (nejen že to vypadá hodně sexisticky, je to hlavně naprostá hovadina, hlavně scéna na hřbitově), do které se zamiluje. Ten druhý je strašně šikanován ostatními studenty pro svou chudobu, v jeho příběhu ještě hraje roli Faustův dům. Oba dva mají kus dějství v pověsti o Staroměstském orloji a mistru Hanušovi, kde se příběhy proplétají (kromě toho, že se na začátku filmu se vzájemně pozdraví). Koza žárlí kvůli novému Kubovýmu 'objevu‚', ale po hromadě piv má pohlavní styk s prostitutkou ženského pohlaví, která na ní volá ''fešáku'' (kde je nějaká soudnost, hlavně u filmu tohoto typu??). Scéna se šibenicí je taky na animovaný rodinný film velké kafe, hlavně pro děti, i když jsem se u toho osobně zasmál. Co se dá opravdu pochválit kromě té relativně decentní animace? Dabing. Je výborný a Lábus si svou kozu užívá. Ale je to vícemnéně škoda pro takový nefilm, u kterého si nedokážu představit, že někoho doopravdy osloví. U druhého dílu jsem byl zalezlý ve vedlejším pokoji, ale podle kulis vypadá, že je lepší a aspoň pro ty děti. Jestli je můj komentář moc chaotický a plete pátý přes devátý, je to hlavně proto, že tento film zhruba takový je a není si opravdu pamatovat, co by za to opravdu stálo.(10.8.2017)

• Tuax

Tentokrát zdejší hodnocení moc nelhalo a tak nějak se s ním ztotožňuji. Celkově je to hrozně slabé, animace ne moc atraktivní, děj hrozný obsahové prvky, rozhodně ne moc pro děti. Zvířecí hrdina alkoholik a snaha o zoofilii, to má být pohádka pro děti? Vyprávění je takové velice nezáživné, až otravné. I přes znalosti určitých historických událostí, je tohle pořád spíše výletem do fantazie, než přiblížení hostorie dětem. Děj příliš plný nejčastěji použitých scén a příběhových prvků, bez větší dávky originality. Takovéhle vyprávění si zasloužilo bohatější scénář. O zábavnosti se zde nedá ani psát, postavy nesympatické. Snad jen ďáblík a chlupatá koule byli fajn. Navíc to vypadalo jakoby se animovaně snažili vizuálně přiblížit vzhledu loutkovým postavám. Pár hlášek a momentů nevytrhne jinak bídné dialogy. Byl jsem na to zvědavý a jak vidno zbytečně. Snad bude pokračování hodně odlišné. 3/10(30.8.2012)

• Sinecod

Hloupost! Žádný děj, humor už vůbec ne, z každé věty čouhala trapnost i ta grafika mě po chvíli omrzela, ačkoliv cesta k dovytvoření tohohle snímku je působivá, přišlo mi to všechno zoufalé a ošklivé. Akorát mistr Hanuš se mi moc líbil... to jsem se i rozesmutnila když byl mrtev. A ta koza byla otravná, že jsem se i tak trochu zaradovala, že je po ní. A ona pak zase oživla:-/(15.6.2009)

• - V největších davových záběrech stavby Karlova mostu je "na scéně" najednou přes 230 vedlejších postav. Celkem bylo vymodelováno na 180 samostatných detailních charakterů, přes 70 postav má kompletně simulovány šaty. (blitzer)

• - První projekce filmu byla už 2. srpna 2008 na letní filmové škole v Uherském Hradišti. První český 3D počítačově animovaný film se tehdy promítal bez finálního zvukového mixu, bez ruchů a bez některých dalších důležitých dokončovaných prací. (Roby)

• - Snímek se prodal do více než dvanácti velkých mezinárodních lokalit, které představují Spojené státy, Kanada, Čína, Německo či Latinská Amerika. Film se tak dočkal vedle českého také anglický, neměcký nebo španělský dabing. (Kolbenova)