Série(2) / Epizody(36)

Seriál Med a čtyřlístek dokonale vykresluje psychologickou povahu postav vysokoškoláků, jejich pocity i myšlenky týkající se tak silných vztahů, jako jsou přátelství a láska. Jemný smysl pro humor, jedinečný, místy surrealistický svět snů vykreslený pastelovými a vodovými barvami je pro tento seriál charakteristický. (oficiální text distributora)

Recenze uživatele Hees k tomuto seriálu (2)

Med a čtyřlístek (2005)

Toto anime vôbec nie je oddychového charakteru. Je síce preplnené vtipnými situáciami, ktoré zabezpečuje pán Morita Shinobu, ale je to veľmi vážne anime. Hrdinovia ako to býva majú tendenciu (vo zvyku) zakrývať svoje zaľúbenie do druhej osoby niekoľko epizód. Hlavnou témou je väčšinou nenaplnená láska. Hachimitsu to Clover nerobí nič šokovou metódou, ale skôr svojho diváka dlho objíma tým istým až sa dostane do nálady. Keď je divák už v tejto nálade, neskôr dostane aj to čím je toto anime kvalitné a to úžasné myšlienky. Hlavných hrdinov je veľa a to ja nemám väčšinou v láske, ale tento krát som sa v nich dobre vyznal. Pocity jednotlivých hrdinov boli hodnoverné a neraz je im vidieť priamo do hlavy. Som si veľmi vychutnal to, že som chápal veľmi dobre problémy a city jednotlivých postáv. Keď už láska nestačí tak sa tam pridá Takemoto a jeho problémy s dospievaním. Tento kúsok teda môže byť veľmi zaujímavý pre človeka, ktorý sa hľadá a nevie dobre nájsť cestu vo svojom živote. Pochopiť sám seba a čo chceme je jednou z najťažších ciest životom. A pri príbehu Takemota som cítil silu pravého života. Nie len Takemoto je zaujímavý, ale každá postava má problémy a záujmy. Postupne som si na každú postavu zvykol a vedel som dopredu ako sa bude chovať. Táto predvídavosť mi nevadila skôr naopak cítil som, že toto anime dáva zmysel. Najviac ma zaujali filozofické situácie a rozmýšľanie postáv a veru jednotlivé postavy postupne prišli na aké také odpovede. Prostredie školy umenia (sochy, maľby atď) bolo výborné z dôvodu, že sa vôbec nesedelo v škole v laviciach. Hrdinovia skôr niečo tvorili, rozprávali sa medzi sebou a podobne. Čiže do istej miery je to nekonvenčné prostredie, nie že žiaci sedia v laviciach a potom niečo riešia. Prostredie teda hrá tiež svoju malú úlohu. Zaujímavé bolo aj rôzne vekové rozdelenie jednotlivých postáv. Takto mohli jedny postavy rozdávať svoje skúsenosti iným postavám atď. Našiel som v tomto diele veľa poučných myšlienok. Čo mi trocha vadilo boli hovorené pesničky/hudba pri rozprávaní sa postáv (nemusí to vadiť každému). Pokračovanie Hachimitsu to Clover II a nezabudnite ak sa vám toto anime páči, ešte na špeciály (Chapter F a Chapter L) aj keď tie nie sú až také dobré. ()

Série 2 (2006) (S02)

Pokračovanie anime Hachimitsu to Clover. Zbytočný prvý diel je v podstate rekapituláciou celej sezóny s pridaním nejaký nových scén (mám taký pocit). Druhá sezóna pokračuje tam kde skončila prvá. S novým lepším openingom sa dáva do boja a snaží sa zaujať diváka. Táto séria čo má menej dielov si berie úplne za vzor svojho 24 dielového predchodcu. Treba povedať, že je o malý kúsok dospelejšia a hrá sa zo zaujímavými témami. Napredovanie však vo vzťahoch v podstate bude, ale nie tak výrazné (ale bude). Skôr sa tu hrá s veľmi dospelou témou rozdielnosti ľudí. Či ľudia naozaj dostanú dar už pri narodení je otázne. Niekto tento dar nemôže ani celý život nájsť (ak nejaký má). Výchova a zázemie tiež dávajú človeku veľa. Téma čiže dobrá a zaujímavá. Postáv je viac a do nových postáv je investovaný čas, čo by som samozrejme chcel, aby sa vyriešia témy okolo postáv z minulej sezóny. Ale Hachimitsu to Clover toto robil celý čas a nesnažil sa nič definitívne vyriešiť takže som nebol prekvapený. Ku koncu sa niečo vyrieši, ale inak veľa vecí zostane otvorených a tomu som sa tiež nečudoval. Postavy už lepšie prejavujú svoje city a tiež je zaujímavé pre koho sa Hagumi rozhodne a z akého dôvodu (to pozorne sledujte). Vtipné scény budú, ale je ich menej. Som rád, že postavy vyriešili svoje problémy, ktoré nemali nič spoločné s láskou. Prvá séria mi pripadala ucelenejšia, ale aj táto sa mi dosť páčila. Koniec je horko-sladký (ako sa to celú dobu prezentuje) a ešte výborne sedí k názvu anime. Prvá séria mala hodnotenie 5 hviezd a táto (Hodnotenie 4,5). ()