CoMyJenVíme!?

What the #$*! Do We (K)now!?

What the Bleep Do We Know!?

Dokumentární / Drama

USA, 2004, 109 min

• viperblade

Po vynikajícím dokumentu Tajemství jsem si pustil i tenhle dokument, který mi už nějaký ten pátek ležel (nebo stál?) na HDD. Řeknu vám, že tohle byl zcela jiný zážitek. Jednak proto, že se ve kvantové fyzice vůbec nevyznám. A jednak proto, že od chvíle, co se objevily ty želatiny různé barvy, tak jsem to přestal brát jako seriózní dokument. Na tomhle můžu ocenit maximálně pěknou hudbu a to, že některé myšlenky jsem pochopil a nepřišli mi tak nereálné. Ale přesto více jak dvě hvězdy po mně nechtějte.(30.7.2009)

• Omnibus

To DVD mi daroval kamarád, co má furt nějaký otázky a vadí mu, že na ně nedostává odpovědi -tohle prý musím vidět! // Naprostý souhlas! Hromada inspirativních otázek... Přímo hromada všech hromad! A ta odvaha, jak se tvůrci nebáli zabrousit do všech vědeckých oblastí, o kterých si někdy přečetli v americkém vydání časopisu ABC nebo něco zaslechli na partajní schůzi New Age... Výživně alternativní, podmanivě manipulativní, sice poměrně špatně a nudně natočené, ale zato nádherně pavědecké a fantasticky demagogické. Ano, i já se tímto hrdě hlásím k duševně placatým a nedomrlým nešťastníkům, pro které upéct tento voňavý kvantově mechanicko parapsychologický dort kočičky a pejska bylo házení perel sviním. Jenom chleba tam nedali, ten totiž ... A pak šel kolem velký černý pes, všechno jim to sežral a bylo mu moc zle... Dovolte mi se s tvůrci tohoto PLACATÉHO DVD teoreticky a relativně, nebo raději definitivně rozloučit srdečným Einsteinovským: bleeE=ehMfujCyp na druhou! //Jo, jo... Asi se domákl, že mu chodím za ženou a jen tak obyčejně mi rozbít hubu mu připadalo jako příliš malá pomsta :-)(5.1.2013)

Nezdá se mi tolik podstatné, jak se to má s kvantovou mechanikou nebo čí představy o "realitě" či o Bohu jsou snad tzv. "správnější" (což je otázka neslučitelných individuálních představ každého z nás, o nichž nemá smysl se přít), ovšem stavět se ze zásady odmítavě ke všem myšlenkám, které zde byly předneseny, by nebylo nic jiného než ignorantské sebeochuzování. Třeba dejme tomu popis, jak pracují naše emoce, snad popírat nebudeme, a to, že se dají ovlivňovat, může být pro mnoho lidí novinkou, kterou nelze považovat za nesmyslnou a za nedůležitou a kterou si mnoho lidí neuvědomuje, jelikož nad tím nikdy nepřemýšleli a nikdy to nevyzkoušeli. Nebo znáte snad něco podstatnějšího a pro prospěch vlastní i ostatních lidí přínosnějšho, než učit se jak a proč se cítit dobře a jak harmonicky rozvíjet svůj život? Já ne. A je mi jedno, jestli to bude díky Bohu, díky oprostění se od dogmatických představ, díky kreslení srdíček na vlastní tělo, díky korigování způsobu myšlení, usměrnění a odbourání zažitých podvědomých negativ nebo čemukoli jinému přirozenému, co přináší svobodu srdci a duši.(2.8.2008)

Svým způsobem dobrá ilustrace relativity :-)). Jeden z nejdokonalejších příkladů toho, jak dokáže odfláknutý dabing otočit vyznění díla o celých 180°. O relativitu sice tvůrcům vlastně šlo, ale jistě ne takhle... Škoda. Poprvé jsem to viděla kdysi kdesi v původní verzi a byla jsem fakt nadšená. Ohromená... Zajímavý přístup, zajímavý pohled na realitu. Bylo vidět, že se na tom podepsali teoretičtí fyzikové, kteří nás sic trochu školsky, ale jinak docela mile nechávají nahlédnout do možností kvantové fyziky aplikované na reálný život a ještě u toho vtipkujou. Americky výpravné a pestrobarevné, ale neuráží a i tak u toho musíte používat hlavu... Když jsem zjistila, že to u nás konečně vyšlo na DVD (a ještě v české verzi), byla jsem nadšená! Bohužel ne dlouho. Takhle poslat něčí film do kytek fakt nemá obdobu...! Místy jsem nevěřila vlastním očím, jak třeba jenom pouhá záměna hlasů dokáže z pozitivně laděné a trochu praštěné slečny v dobré náladě udělat ABSOLUTNÍ KRAVKU... Nebo jak je možné cítit se jako neskutečný retard jenom díky tomu, že kluk oslovující vás při sportu na hřišti dostane nepřiměřeně mladší hlas s adekvátně kostrbatým projevem... Fuj! Prosímvás, jestli na to někdy narazíte, mořte se radši s angličtinou, trapte se s bleskurychle ubíhajícími titulky, ale nikdy, za žádnou cenu, NIKDY si nezkoušejte pustit tu šílenou českou verzi... S ní to totiž nakonec celé vyzní přesně jako nechutný mozkyvymývající propagační materiál nějaké sekty! (Ono to taky možná nakonec vysvětluje celý ten nepoměr v hodnoceních tady . Sama jsem z toho tak na rozpacích, že nakonec volím zlatý trojhvězdičkový střed... A dost mě to mrzí.)(30.4.2009)

• d-fens

asi nejaký motivačný film premietaný u amerických psychiatrov, ehm, pardón, psychoanalytikov... už asi miliónty zaručený "návod na šťastie", tentokrát k nemu vraj pomôže kvantová fyzika. Ak náhodou tápete, a neviete ako si rajcovne poštekliť bod G vlastného ega, týto páni doktori a jedna veštica vám to !!!ZADARMO!!! prezradia :) + extra špeciál bonus, ak zavoláte do desiatich minút, pribalíme Vám aj knižku "Kvantová fyzika pre domáce gazdinky" :) .... Samozrejme, výraz "fyzika" je v tomto dokumente úplne nepodstatný (iba v začiatku sa operuje s istými skreslenými faktami), prím tu hrajú rôzne dávno známe psychologické, behaviorálne a biochemické teórie zmiešané do niečoho, na čom môžu začať byť niektorí diváci "závislí" :) Čudujem sa, že tam autori rovno necitovali Schrödingera - ten bol z tých "východných oných" (ako by asi povedal Lebowski:) dosť mimo http://en.wikiquote.org/wiki/Erwin_Schr%C3%B6dinger .... ak vás zaujíma serióznejšie vedecká stránka subatomárneho sveta, odporúčam skôr niečo takéto http://youtu.be/PbLFWzeL-KM (a iné...) .... P.S.: Ďakujem užívatelovi "Subjektiv", že nám predstavil protagonistov tohto filmu bližšie. Stačí si vlastne prečítať ten jeho zoznam, a každému by malo byť jasné, o čo v tomto "dokumente" beží. A za snahu bojovať s ľudskou naivitou udeľujem tomuto užívatelovi za jeho vyčerpávajúci komentár 5* :)(5.4.2013)