CoMyJenVíme!?

What the #$*! Do We (K)now!?

What the Bleep Do We Know!?

Dokumentární / Drama

USA, 2004, 109 min

• sonnak

Neposadí vás na zadek, ale zaručeně vám zvedne náladu. Což u dokumentů není zrovna obvyklé. Tento, téměř dvouhodinový, se snaží prostřednictvím argumentů jakýchsi vzdělaných lidí s několika tituly sdělit v podstatě "jen" to, že člověk je něco víc a vesmír má svůj řád. Což nakonec není tak málo a někoho to může i potěšit. Zjistíte, že obraz Boha, jak jej v současné době vnímá new age, má spoustu společných rysů s objevy z oblasti kvantové fyziky, a tudíž fungování vědy a víry, ruku v ruce, není do budoucnosti (leč asi vzdálené) zase až taková utopie. To vše spojené příběhem o labilní němé fotografce, kterou si oblíbíte i přes to, že chvílemi leze na nervy. Pozitivně laděný konec zanechá příjemný pocit z možné lepší budoucnosti, o což autorům evidentně šlo. Věřit či ne, to už je na každém z nás. Subjektiv: Parafrázuj jak je libo, "nesmiřitelný skeptiku, zavilý ateisto, přízemní materialisto". John Hagelin (3x kandidát na prezidenta USA) Ig Nobel: The awards are sometimes veiled criticism, most often, however, they draw attention to scientific articles that have some humorous or unexpected aspect. Deepak Chopra "Deepak Chopra je ve skeptických kruzích velmi dobře znám jako člověk, který rád mluví o kvantové mechanice, ačkoliv jí vůbec nerozumí. Nádherný pseudoargument, který by padnul naprosto na kohokoliv, jen tak dál. Jestli přecijen nerozumí QP, medicínu ovládá...navíc zde jde jen o jeho spolupracovníka, takže nerozumim tomuhle "argumentu". JZ Knight - Ramtha To je ženská, blondýnka! =P David Albert Opravdu se údajně rozzlobil nad finálním sestřihem, nicméně je to podle Tebe "solidní vědec" jen proto, že se proti filmu nakonec postavil. Snaha najít každou špínu je až moc průhledná, promiň...(12.1.2007)

No, musím se přiznat, že plno věcí jsem v tomto dokumentu nepochopil, ale na druhou stranu bych to zase tak nezavrhoval.. spousta myšlenek tam jsou opravdu zajímavé, spousta věcí tam byla poutavá a stojí za to minimálně o tom popřemýšlet.. ale na druhou stranu je pravda, že jsou mnohem lepší dokumenty na tohle téma.(22.11.2010)

• mirec88

Som otvorený rôznym novým názorom a aj zvláštnymi názormi na život. Hoci len nad tým pouvažovať. Obal ma upútal: "Najdi si svoj Matrix". A kvantová fyzika ma tiež vždy zaujímala. Začiatok bol fajn, celkom sa mi to páčilo. No v momente, keď malý basketbalista povedal "hlavnej hrdinke", že v skutočnosti sa nič nikoho nedotýka, tak ma to naštvalo! No skúste v behu naraziť hlavou o múr, či vás nebude bolieť alebo si ju nerozbijete. A čím ďalej, tým viac sa to podobalo na čistú fanatickú agitáciu s "úžasnými" myšlienkami ako: "Každý z nás je Bohom. Zlo a dobro neexistuje. Každá vec má množstvo pozícií, ale keď sa na ne pozriete stane sa z nej jedna. Pozerali ste sa na seba očami pozorovateľa?" To už je na mňa príliš veľa. A najviac má dojala to bláznivé "vtelenie" akéhosi Ramtha z Atlantídy - už lepšieho experta si fakt nemohli nájsť. A tá prednáška Dr. Quanta - tak to radšej nekomentujem... Ale preto, že som ho dokázal dopozerať dokonca a som sa nad tým trocha zamyslel, dávam 1 hviezdičku.(11.4.2009)

100 % - Co my jen víme?! (záměrně nepíšu ani film, ani dokument) má minimálně jedno obrovské pozitivum: můžete si na něm otestovat, jak jste na tom s nasloucháním alternativním myšlenkám. Vesměs všichni, kdo tady dali "odpad!", to označili za pavědecký nesmysl. Přitom vědecky smýšlející člověk by správně měl za nesmysl označit pouze to, co lze vědecky vyvrátit, nikoliv to, co nelze vědecky dokázat. Věda například kategorii Bůh nebere na vědomí, přesto jeho neexistenci nikdy nedokázala. Stejně jako X dalších kategorií, s nimiž si neví rady, a tak je nálepkuje jako "pavědecký nesmysl". Kategorické odmítání něčeho, co neumím dokázat, je sektářství. Ať se vám to líbí, nebo ne. A podotýkám, že v tomto komentáři nijak nehodnotím myšlenky obsažené v Co my jen víme?! - pouze přístup k jejich naslouchání.(17.5.2009)

• Baxt

Ok, abych to hned neházel do absolutní žumpy, našlo se pár tvrzení s kterými jsem souhlasil, ne protože by mi byly po chuti, ale protože dávaly smysl. Herečka Marlee Marlin dokázala v těch hraných břečkách být docela "cute". Výčet pozitiv tímto končí. Ohlasy totiž nelhaly. Nemusíte být expert na kvantovou fyziku, abyste tento film dokázali řádně ocenit, protože přesně k takovým se snaží hovořit. Háček nastává po půlhodince na sebe navazujících teorií. Náhle jste bombardováni fakty. Informace, jež mají podle tvůrců potenciál změnit vám život, jsou předkládány bez stínu pochybnosti. Nenašel jsem moment, kdy by se ke mně třeba jen jeden z těch rádobyexpertů (doporučuji komentář uživatele Subjektiv, něco obdobného jsem tušil) otočil a položil mi otázku, či udal důkaz o své pravdomluvnosti. What the Bleep Do We (K)now!? tak působí jako vábnička na kachny, nevím za kým se přesně má TheMaker a jemu podobní vydat, ale platím cestu. Třeba vás taky jednoho dne zastaví roztomilý černoušek a začne míchat hrušky s jablkama. Otevřete svou mysl, stačí věřit!(12.3.2011)