CoMyJenVíme!?

What the #$*! Do We (K)now!?

What the Bleep Do We Know!?

Dokumentární / Drama

USA, 2004, 109 min

100 % - Co my jen víme?! (záměrně nepíšu ani film, ani dokument) má minimálně jedno obrovské pozitivum: můžete si na něm otestovat, jak jste na tom s nasloucháním alternativním myšlenkám. Vesměs všichni, kdo tady dali "odpad!", to označili za pavědecký nesmysl. Přitom vědecky smýšlející člověk by správně měl za nesmysl označit pouze to, co lze vědecky vyvrátit, nikoliv to, co nelze vědecky dokázat. Věda například kategorii Bůh nebere na vědomí, přesto jeho neexistenci nikdy nedokázala. Stejně jako X dalších kategorií, s nimiž si neví rady, a tak je nálepkuje jako "pavědecký nesmysl". Kategorické odmítání něčeho, co neumím dokázat, je sektářství. Ať se vám to líbí, nebo ne. A podotýkám, že v tomto komentáři nijak nehodnotím myšlenky obsažené v Co my jen víme?! - pouze přístup k jejich naslouchání.(17.5.2009)

Nezdá se mi tolik podstatné, jak se to má s kvantovou mechanikou nebo čí představy o "realitě" či o Bohu jsou snad tzv. "správnější" (což je otázka neslučitelných individuálních představ každého z nás, o nichž nemá smysl se přít), ovšem stavět se ze zásady odmítavě ke všem myšlenkám, které zde byly předneseny, by nebylo nic jiného než ignorantské sebeochuzování. Třeba dejme tomu popis, jak pracují naše emoce, snad popírat nebudeme, a to, že se dají ovlivňovat, může být pro mnoho lidí novinkou, kterou nelze považovat za nesmyslnou a za nedůležitou a kterou si mnoho lidí neuvědomuje, jelikož nad tím nikdy nepřemýšleli a nikdy to nevyzkoušeli. Nebo znáte snad něco podstatnějšího a pro prospěch vlastní i ostatních lidí přínosnějšho, než učit se jak a proč se cítit dobře a jak harmonicky rozvíjet svůj život? Já ne. A je mi jedno, jestli to bude díky Bohu, díky oprostění se od dogmatických představ, díky kreslení srdíček na vlastní tělo, díky korigování způsobu myšlení, usměrnění a odbourání zažitých podvědomých negativ nebo čemukoli jinému přirozenému, co přináší svobodu srdci a duši.(2.8.2008)

• Happens

Kvazivědecké zpracování dobré myšlenky, je opravdu fakt, že tvoříme svět okolo sebe tím, jací jsme, ale takový dokument bych zakázal, být vědcem v tomto filmu, tak žaluji režiséra za sestříhaný blud. Děkuji, ale už víckrát nic netočit, tito režiséři by mohli brát lekce točení od Trošky (u kterého dodnes nevím, jestli to myslí vážně, když točí filmy, nebo je to jakási pomsta světu).(4.11.2010)

• tragicus

Mno, natočené je to dobře, sugestivně, naléhavě. Logika není úplně nakřivo, nicméně, když vycházíte ze špatných předpokladů (různé peptidy pro každou emoci? Vrať svůj PhD..., myšlenky nepůsobí na vodu, ty obrázky jsou sice pěkné, ale s vlivem myšlenky na vodu nemají nic společného, vědci po celých USA fotí předměty na více místech najednou? jo v laboratory of Gotham a LuxCorp laboratories..., atd.) tak můžete mít neprůstřelnou logiku a k ničemu kloudnému se stejně nedostanete. Jinak vcelku legrace.(2.4.2012)

Pro lidi kteří jsou na počátku poznání toho, že život si každý utváří sám, je tento dokument příliš složitý,(kdo rozumí kvantové fyzice?) a spíše odradí, v podstatě by to šlo říci mnohem jednodušeji, takhle v tom lidé mohou mít zmatek. Pokud si uvědomíte, že každý žije ve svém vesmíru a vše co v životě dělá, ať to příjemné i nepříjemné, je jen vaše rozhodnutí, a hlavně si odmyslíte názory (převážně ty negativní), které nejsou vaše ale jen jste je načerpaly od ostatních (rodiče, škola,aj.), a začnete na svět pomýšlet v tomto přítomném okamžiku, kdy svůj mozek nezatěžujete vzpomínkami, nic nerozebíráte, tak najednou zjistíte, že svět je krásný.(28.9.2008)