CoMyJenVíme!?

What the #$*! Do We (K)now!?

What the Bleep Do We Know!?

Dokumentární / Drama

USA, 2004, 109 min

Svým způsobem dobrá ilustrace relativity :-)). Jeden z nejdokonalejších příkladů toho, jak dokáže odfláknutý dabing otočit vyznění díla o celých 180°. O relativitu sice tvůrcům vlastně šlo, ale jistě ne takhle... Škoda. Poprvé jsem to viděla kdysi kdesi v původní verzi a byla jsem fakt nadšená. Ohromená... Zajímavý přístup, zajímavý pohled na realitu. Bylo vidět, že se na tom podepsali teoretičtí fyzikové, kteří nás sic trochu školsky, ale jinak docela mile nechávají nahlédnout do možností kvantové fyziky aplikované na reálný život a ještě u toho vtipkujou. Americky výpravné a pestrobarevné, ale neuráží a i tak u toho musíte používat hlavu... Když jsem zjistila, že to u nás konečně vyšlo na DVD (a ještě v české verzi), byla jsem nadšená! Bohužel ne dlouho. Takhle poslat něčí film do kytek fakt nemá obdobu...! Místy jsem nevěřila vlastním očím, jak třeba jenom pouhá záměna hlasů dokáže z pozitivně laděné a trochu praštěné slečny v dobré náladě udělat ABSOLUTNÍ KRAVKU... Nebo jak je možné cítit se jako neskutečný retard jenom díky tomu, že kluk oslovující vás při sportu na hřišti dostane nepřiměřeně mladší hlas s adekvátně kostrbatým projevem... Fuj! Prosímvás, jestli na to někdy narazíte, mořte se radši s angličtinou, trapte se s bleskurychle ubíhajícími titulky, ale nikdy, za žádnou cenu, NIKDY si nezkoušejte pustit tu šílenou českou verzi... S ní to totiž nakonec celé vyzní přesně jako nechutný mozkyvymývající propagační materiál nějaké sekty! (Ono to taky možná nakonec vysvětluje celý ten nepoměr v hodnoceních tady . Sama jsem z toho tak na rozpacích, že nakonec volím zlatý trojhvězdičkový střed... A dost mě to mrzí.)(30.4.2009)

• Bachy

Ani ne, tak dokument, jako spíše motivační video. Vstaň, jdi něco dělat a tvoř. A hlavně zkus se rozhodnout jinak, než jsi se rozhodoval doposud. A nebylo to vůbec špatné. Pár zajímavých věcí jsem si našel a ačkoliv chytré hlavy mluvily na mě až moc chytře, vcelku jsem chápal a nenudil se. Ale ano, zpracování mohlo být možná trošku lepší a svižnější. Zvláštní, jak se zde rozdělili uživatelé na odpad! a ostatní. Některé argumenty zde jsou trochu mimo mísu.(8.2.2011)

Nezdá se mi tolik podstatné, jak se to má s kvantovou mechanikou nebo čí představy o "realitě" či o Bohu jsou snad tzv. "správnější" (což je otázka neslučitelných individuálních představ každého z nás, o nichž nemá smysl se přít), ovšem stavět se ze zásady odmítavě ke všem myšlenkám, které zde byly předneseny, by nebylo nic jiného než ignorantské sebeochuzování. Třeba dejme tomu popis, jak pracují naše emoce, snad popírat nebudeme, a to, že se dají ovlivňovat, může být pro mnoho lidí novinkou, kterou nelze považovat za nesmyslnou a za nedůležitou a kterou si mnoho lidí neuvědomuje, jelikož nad tím nikdy nepřemýšleli a nikdy to nevyzkoušeli. Nebo znáte snad něco podstatnějšího a pro prospěch vlastní i ostatních lidí přínosnějšho, než učit se jak a proč se cítit dobře a jak harmonicky rozvíjet svůj život? Já ne. A je mi jedno, jestli to bude díky Bohu, díky oprostění se od dogmatických představ, díky kreslení srdíček na vlastní tělo, díky korigování způsobu myšlení, usměrnění a odbourání zažitých podvědomých negativ nebo čemukoli jinému přirozenému, co přináší svobodu srdci a duši.(2.8.2008)

• Z0oMb3E

Predstavte si že ste Boh! Ťažké, ani nie, pretože žijeme v Matrixe. Momentálne sa nachádzate v nie moc hlbokej kóme a realita ktorú momentálne prežívate je tvorená na základe spomienok a slepačích drbov praxujúcich zdravoťáckych študentiek ktoré vám utierajú počas dňa zadok. Celý svet sa točí okolo vás a čo nevidíte neexistuje. Každá bolesť, každý cit a myšlienka je podmienená procedúrami vykonávanými na vašom tele, len váš mozog týmto podnetom priradil odpovedajúcu situáciu z bežného života. "Žijete" len v myšlienkach, tak môžete vyzerať ako chcete, dosiahnuť čo len chcete, byť čím len chcete...To je ale poriadna kopa sračiek, že? A pri sledovaní sa na nás podobné ale i otravnejšie spiritualistické hyperkecy valia v nekonečných vlnách. Bláboly "vedcov" ktorý už v rámci svojej reputácie nemajú čo stratiť balia jedi-istickú silu do kvantového alobalu a vydávajú to za niečo vedecké. No 109 minút sa točíme okolo 500 ročnej myšlienky "Cogito ergo sum". Vedľajšia zápletka (životom sklamaná fotografka) je jediný dôvod hviezdy!(25.6.2012)

100 % - Co my jen víme?! (záměrně nepíšu ani film, ani dokument) má minimálně jedno obrovské pozitivum: můžete si na něm otestovat, jak jste na tom s nasloucháním alternativním myšlenkám. Vesměs všichni, kdo tady dali "odpad!", to označili za pavědecký nesmysl. Přitom vědecky smýšlející člověk by správně měl za nesmysl označit pouze to, co lze vědecky vyvrátit, nikoliv to, co nelze vědecky dokázat. Věda například kategorii Bůh nebere na vědomí, přesto jeho neexistenci nikdy nedokázala. Stejně jako X dalších kategorií, s nimiž si neví rady, a tak je nálepkuje jako "pavědecký nesmysl". Kategorické odmítání něčeho, co neumím dokázat, je sektářství. Ať se vám to líbí, nebo ne. A podotýkám, že v tomto komentáři nijak nehodnotím myšlenky obsažené v Co my jen víme?! - pouze přístup k jejich naslouchání.(17.5.2009)