poster

Bratranec Pons (TV film)

Drama

Československo, 1973, 74 min

 • D.Moore
  ****

  Velmi smutný film, doporučuji pouštět jen v dobré nebo alespoň trochu dobré náladě, protože ta sbírka všehoschopných chamtivých hyen, jež je v něm k vidění, člověku snadno zkazí chuť i den. Ladislav Pešek je ale v titulní roli výtečný, on měl na tyhle politováníhodné človíčky opravdu patent, a Dana Medřická kralující zmíněným hyenám také exceluje. Ještě štěstí, že ji znám z tolika pozitivních a komediálních rolí, jinak bych ji asi už napořád viděl jako po penězích lačnící posluhovačku.(8.9.2015)

 • 6thSun
  ***

  Nejpádnějším důvodem ke zhlédnutí je (opět) půvabně odlehčený a zároveň labužnicky přesný výkon Medřické.(4.1.2015)

 • snaked
  ****

  "Ta by vás mohla kojit ještě teď." --- hláška jak bejk. (Pro potřebný účinek je nutné znát kontext :) // Jinak depresivní záležitost se skvělými hereckými výkony . Co se hudby a zvuku týče, ale i některých záběrů, to byl docela experimentální počin. Některé zvuky (vzdechy) by se lépe hodily spíš do eroťáku než do historické TV inscenace, ale jinak dobré.(22.1.2014)

 • Marthos
  *****

  Vycizelovaný přepis klasického Balzacova románu, který ovšem ovládá fantastická Dana Medřická v nezvykle záporné roli bezcharakterní, zlé, hrabivé a závistnické hyeny par excellence. Opravdu silný dojem.(1.10.2017)

 • pursulus
  ****

  Není jeden Shakespeare.¬         H. de Balzaca "Bratranec Pons" patří mezi jeho menší práce, stavebně ne příliš složité. Snad proto se povedl malý zázrak: duch díla byl, řekněme to s malou nadsázkou, dokonale převeden do příběhu "na plátně", a to včetně dobového zabarvení; režisér spolu s herci a výtvarníky odvedli práci v kvalitě a opravdovosti, pro něž náleží snímku přední místo mezi přepisy klasiků. Vady na kráse se najdou; tak některé promluvy působí trochu divadelně, asi jako když vprostřed vrcholného výstupu zaskřípne jevištní prkno; působivost díla jako celku je ale natolik veliká, že ony nedostatky překrývá.¬                 Nadčasovost Balzacova "Bratrance Ponse" bude trvati do té doby, dokud lidé budou chamtiví, lakotní, zlí a nepřejícní, dokud nebudou mocni, schopni a ochotni, místo využíti lidskou slabost, pomáhati druhému nésti jeho úděl.(16.2.2011)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace