Den sovy

• Itálie Il giorno della civetta (více)

V malém sicilském městečku je chladnokrevně zavražděn šéf stavební společnosti. Vyšetřování případu se ujímá kapitán Bellodi a jeho podezření padá na Mafii. Vyšetřování však naráží na silnou zeď mlčení a strachu vyslýchaných svědků zastrašených jasným vzkazem: další vraždou. Bellodi se sám stává objektem pečlivého pozorování. Režisér D.Damiani dokáže udržet napětí přímým vypravěčským způsobem bez odbíhání od hlavní linie příběhu a také bez zbytečného násilí. (Levné knihy)

mortak

Konec šedesátých let - pryč je doba rozverných De Sicových komedií, přichází vystřízlivění z poválečného vývoje, přichází deprese z poznání, že ten vysněný nový stát je zase v rukou všehoschopných mafiánů. Úkol pro české filmaře: co takhle natočit něco podobného o nějakém českém maloměstě, třeba v Severních Čechách? ()

majo25

Film odohrávajúci sa v sicílskom mestečku a riešiaci konflikt medzi radovými policajtami a miestnou mafiou. Hodnú chvíľu trvalo, kým som príbeh ako divák do seba vsal a začal rozoznávať tú veľkú spleť mien. Fajn sicílsky temperament, Cobb skvelo zapadol, policajné vyšetrovanie je už však slabšie, a to vrátane ich šéfa v podaní Nera. Najhoršie však na tom je, že sa nejedná o žiadny triler, ale iba o obyčajnú kriminálku. Kriminálku, ktorá v prvej polovici zbytočne dlhej stopáže nudila. ()

vesper001

Výstižnější název by byl „Moc a bezmoc“. Vyprahlá sicilská krajina a hudební podklad mi chvílemi připomínaly Kmotra, Franco Nero zase mladého Maria Girottiho (modré oči, to je moje :). Detektivní zápletka umístěná do společnosti, kterou pevně drží ve svých chapadlech mafie, kde slova „čest“, „přítel“ nebo „domýšlivost“ mají zcela jiný význam než kdekoli jinde, plus temperamentní výkon Claudie Cardinale, rovná se napínavý film, který by klidně mohl být založen na skutečné události. Kdyby ovšem o takových věcech byl někdo ochoten mluvit. (více zde) ()

JohnSmith

Vyšetřování vraždy na Sicílii? No budiž. Mladý nadšený policista Franco Nero dělá co může, ale co má dělat proti mafii. Čekal jsem od toho trochu víc, takže mi to přijde jako průměrná krimi. ()

Yoss

Žiadne Cosa Nostra nahlas nezaznie. O žiadnej mafii sa tu nahlas nehovorí. Ale každý vie, o čo ide a ako to skončí s Cardinale a Nerom. Taliansky plevel, ktorý sa dodnes nepodarilo vykynožiť. A ani nepodarí... Damiano Damiani vo výbornej forme dokazuje, že nielen La Piovra teda Chobotnica si zaslúžili u nás takú popularitu. ()

Mikino00

Franco Nero bojuje s větrnými mlýny, ale jeho sympatickému kapitánovi musíte prostě fandit, zvlášť když se kolem něj točí neskutečně krásná Claudia Cardinale, která zde hraje hodnotnou roli. Rozkrývání případu je velice poutavé, střípky začínají zapadat a vše dobře šlape, až k nevyhnutelnému konci. ()

theSaint

Den Sovy pro mě zůstává nejlepším kusem z repertoáru Damianiho. Sociální dopad kriminality na společnost je tu vykreslený mistrovsky. Atmosféra, mafie, politika, silné charaktery. Nádhera. ()

huzgi

Poctivý film s velmi dobrými hereckými výkony. Film patřil k těm opravdu působivým kdysi na plátně i dnes na dvd. Svou sílu ztrácí jen pozvolna, i když dnes by byl asi natočen úplně jinak. ()

tatopulos

Hlavní mafiáni jsou nevěrohodní, proč jsou vlastně mafiány se nedovíme. Co je vzrušuje na mafiánském "podnikání" ? Vůdcům vesnické mafie nemůžu držet palec, spíš bych čekal, že jsou součástí nějaké malé dechovkové kapely :-) Silnou diskrétní elitu mocných nám Damiani neukáže. Franco Nero mi připomínal Terence Hilla, jednoduchá pseudo-jinošská postava bez charismatu. Tolik hlásanou mužnost jsem v něm ani v protivníkovi nenašel. Zmatené postavy a děj, hysterické projevy... Z malého prostředí periferie se nepodařilo udělat velký příběh jako v pozdější Damianově Chobotnici. Čekal jsem nepředvídatelný závěr, ale dočkal jsem se jen toho, co jsem čekal- vrahem je zahradník. 109 minut předstírání příběhu bez napětí. Hezká hudba ()

elanista1

Kriminalny pripad, v ktorom je len jeden potencionalny pachatel, a cely film sa proti nemu ziskavaju dokazy neznie nejako vabne, ale na moje prekvapenie to nebolo az take zle. Claudia Cardinale a jej nevinny pohlad, ked uz kvoli nicomu inemu, tak kvoli tomuto sa to oplati pozriet. ()

Nerajohn

Pravda, tohle se už dnes opravdu netočí. Naprosto fantastická je kamera, tak nádherný film ( obrazově ) jsem už dlouho neviděl. Příběh má spád, rozumný počet postav. Rozhodně doporučuju italský zvuk ( dabing možná ani není ), protože ty diskuse na policejní stanici jsou v italštině naprosto kouzelné. Doporučuju. Znovu viděno po třech letech a na svém hodnocení nic neměním. No, možná bych dal šest, kdyby to šlo. ()

vojta033

Celkem trefné a výstižné. I když se na Sicílii nezmíněná organizace objevuje už od 19. století, tak se stejně až do devadesátých let 20. století vše (ne)vyřešilo stejně. Když už se někdo odhodlal něco říci policii, u soudu už z nikoho nikdo nic neudostal. A kdo by se divil, když je vše na Sicílii zakořeněné. A když se velitel policie snažil, tak bud byl jako zde za hňupa nebo později už nebyl. Moc zajímavě udělaný film. Ještě jsem zvědavý na knihu. ()

Moraldo

Tak tenhle snímek zraje jako víno. Nádherná kamera, strohé herecké výkony, dobře nastavená atmosféra a poslední apel na to, že se v lidské společnosti čest a charakter sice nevyplácí, ale může být oceněn i druhou stranou. Krimi ze staré školy podle starých pravidel uchovávající tradiční hodnoty, na které dnes jaksi pozapomínáme. Snímek uchovávající si kvalitu i po letech. ()

Johgas

S mafií neradno si zahrávat, to věděl už Corrado Catani a teď už to ví i kapitán Bellodi. V městečku, kde se podezřele často mění policejní důstojníci nikdo nic neví, nikdo nic neviděl, souvislosti nikdo netuší. Než to Bellodimu dojde, tak je pozdě. Temné a napínavé. Závěr dost dobrý. A přišlo mi, že Claudia se za celý film ani jednou neusmála (no taky neměla proč). ()

Sejkorka

Realistický obrázek mafiánských poměrů na Sicílii. Je sice z roku 1968, ale téma je to stále aktuální. I v naší české kotlině podobné praktiky panují, byť méně násilně ve smyslu střílení nepohodlných brokovnicí či jejich zakomponování do povrchu opravované silnice. I když nájemné vraždy a uskladňování obětí na dno Orlické přehrady (hlavně v divokých devadesátkách) jsou u nás také běžné. No nic, abych se nezakecal, film jsem vyhledal ve filmografii mé oblíbené CC. Je jí cca 30, je krásná a hraje skvěle. A je požitek slyšet její originální hlas, byť za cenu čtení nekvalitních titulků po celý film. ()