Matka (TV film)

Československo, 1968, 70 min

Martin Ťapák

Július Barč-Ivan (divadelní hra)

Tibor Biath

"Teba učili trpieť, mnou musiel otriasť víchor". Excelentně vypjaté charakterní drámo. Bratrovražedné. O údělu matky, která jako jediná musí najít cestu, na které budou oba její synové živí, neb všechno je lepší, než smrt jednoho z nich. Bez diskuze to nejlepší od Martina Ťapáka a jeho filmových výletů po slovenských dědinách i silných osudů jejich obyvatel. Herectví na nejvyšší světové úrovni, fantastické záběry Tibora Biatha a dokonalé tóny jednoho z nejlepších slovenských filmových skladatelů. Pro mě bezchybné. (Velmi zajímavý byl i způsob onikání, kterým oba synové oslovovali či mluvili o matce)(8.10.2016)

Netuším, či bol tento film uvádzaný v rámci tzv. bratislavských pondelkov, ale ak áno, potom je ich dôstojným predstaviteľom. Vôbec nepoznám dielo Barč-Ivana a k tejto televíznej klasike som pristupoval opatrne, lebo k slovenskej klasike tak zvyknem. O hereckej trojke sa netreba rozpisovať, boli skvelí. Atmosféra v izbietke bola ťažká na nevydržanie, dialógy boli autentické, onikanie ma vrátilo do čias detstva. Scény z dedinskej krčmy sa príliš nevydarili, ale celkový dojem to neohrozilo, takže ak sa ma niekto opýta na slovenskú televíznu klasiku, určite na Matku nezabudnem.(12.12.2016)

Strhující rodinné drama matky a jejích synů. Nesmiřitelní a neústupní bratři spolu bojují o vše, o majetek, o dívku i o matčinu lásku a pozornost. Ani jeden z nich si neuvědomuje, jak nelítostně tím svou matku drtí. Ona ve svých vidinách zahlédne, kam až se tragický konflikt bratří vyvine. A zoufale hledá řešení s jedinou prioritou, aby oba její synové zůstali naživu…(11.12.2016)

„Je silnejší.“ – „To sa ukáže.“ Čiernobiela televízna adaptácia divadelnej hry J. Barča-Ivana v réžii Martina Ťapáka (KUBO, ŽIVÝ BIČ). Muž (Štefan Kvietik) sa vracia z Ameriky, kde chcel zarobiť, ale nakoniec bol rád, keď sa mal za čo vrátiť domov. V rodnej dedine ho čaká starostlivá, citlivá, pasívna mama (Viera Strnisková) a starší brat (Ivan Rajniak), s ktorým už v detstve mali zlé vzťahy.(2.11.2009)

Herecké výkony ústrednej trojice sú výborné, aj keď nechápem to obsadenie Strniskovej ako matky Rajniaka a Kvietika, keď je od nich staršia o 2 resp. 5 rokov. V takomto filme mi ale vadí, že matka disponuje nadprirodzenými schopnosťami (vidí do budúcnosti a nie je to len nejaká predtucha) a tiež tie vzťahy medzi všetkými tromi boli dosť zvláštne.(21.9.2015)