Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V jednom království žije ovdovělý král (M. Moravec) se svou rozmarnou a svéhlavou dceruškou Jitkou (J. Švehlová). Jednou vladař na lovu zabloudí a potká tajemnou stařenu (J. Adamová) a její krásnou dceru (E. Balzerová). Do dívky se zamiluje a vezme ji s sebou na zámek. Jenže Jitka není ze své macechy nadšená. Navíc zjistí, že nastávající královna není dcerou podivné ženy, která se vydává za její matku. Na cestě za poznáním, kdo je kdo a jakou roli v pohádkovém příběhu hraje, plní nejdůležitější úlohu Všudybyl (P. Svoboda), mladík, který nabídne v pravé chvíli Jitce pomoc a své srdce. Televizní pohádka vznikla na námět Františka Hrubína. (Česká televize)

(více)

Recenze (27)

Jezinka.Jezinka 

všechny recenze uživatele

Princezna Jitka, ač se za její půvaby Všudybyl bil s rytířem Přeučilem, krásou královně Svatavě nesahala ani po paty. Asi to bylo jedno, protože pohádka se odehrává v království, které vyniká tím, že tam mají večer a noc, takže jednu ani druhou potmě beztak nikdo kloudně neviděl. Samozřejmě, mají i ráno, ale za celou pohádku jen jednou a i to jen krátce. Proto asi taky zrovna tady bydlí všechny sovy a ty, krom jiného, kradou malé děti. Všudybyl je střídavě němý, nebo trpí echolálií, král zabloudí v lese, který má hned pod zámkem, a kam se mu noc co noc chodí courat jak manželka tak dcera. Je hezké, že se i v pohádkách objevuje typická mužská vlastnost - nikdy se neptat na cestu. Princezna Jitka má typické princeznovské šaty, ty žluté, po ní je oblékla ještě zakletá princezna a princezna, jejíž princové byli na draka. ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Na můj vkus se to rozjíždí docela pomalu, a než se král u čarodějnice dohrabe k zápletce, docela dlouho to trvá. Do té doby bych princeznu Jitku zabil, jak se nemožně chová, ale po Všudybylově entrée to konečně začne mít koule a i princezna Jitka najednou dospěje a začne se chovat nějak normálně na ženu svého věku. Vážně - myslím, že bez toho Všudybyla ve skvělém Svobodově podání, který je zde hybatelem děje, by měla pohádka jen polovinu kouzla a napětí. Jinak je znát temný rukopis Šiktance i jeho podivných záplet, ale tohle je jedna z mála jeho pohádek, kde vše normálně a logicky rozplete a dovede k zajímavému konci - ale to spíše díky Hrubínově předloze. ()

Reklama

ArthasKarfa 

všechny recenze uživatele

Sem tam je hudba podobná pochodovým písním SS :-D je to neskutečně plastická pohádka s ustrnulymi výrazy všech herců, kteří zde hrají. :-D U soboje Vsudybyla a Přeučila malém zahynul celý zbytek přihlížejících. :D Scény z lesa jsou jak kdyby v něm operovali Werwolfové! :-D Ja opravdu tyhle nízkorozpočtové pohádky nedávám. ()

vitekpe 

všechny recenze uživatele

No, ja si teda myslim, ze dvacitka Jarmila Svehlova je doooost roztomila, a hezka princezna. Samozrejme, ze o par let starsi kralovna Eliska vypada taky fajn. :-) I tuhle pohadku s kralem Moravcem si dobre pamatuju z detstvi, vesela neni, ale znam ponurejsi...Na studiovku nadprumer. Vyborna Adamova. 4- ()

WANDRWALL 

všechny recenze uživatele

Všudybyl je problematická figura. I zde s tím má hlavní hrdina potíže, neb být všude prý dovedou jen vyšší síly. Ale jestli chtějí být všude, tak to je otázka na kterou člověk nesvede podat odpověď. Všudubyl je taky označení hanlivé, tedy něco jako chvástal, jako člověk, který se kasá a to před těmi, co mu nerozumí, protože nenažívají život, mají to na háku, takže pak logicky odsuzují člověka co všude byl...Pohádka je to vtipná, Jarmila Švehlová skvělá, Petr Svoboda jí to moc nekazí, a dobrý je i Ferdinant Krůta. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (3)

Reklama

Reklama