poster

O Všudybylovi (TV film)

Pohádka

Československo, 1976, 54 min

 • Jezinka.Jezinka
  ****

  Princezna Jitka, ač se za její půvaby Všudybyl bil s rytířem Přeučilem, krásou královně Svatavě nesahala ani po paty. Asi to bylo jedno, protože pohádka se odehrává v království, které vyniká tím, že tam mají večer a noc, takže jednu ani druhou potmě beztak nikdo kloudně neviděl. Samozřejmě, mají i ráno, ale za celou pohádku jen jednou a i to jen krátce. Proto asi taky zrovna tady bydlí všechny sovy a ty, krom jiného, kradou malé děti. Všudybyl je střídavě němý, nebo trpí echolálií, král zabloudí v lese, který má hned pod zámkem, a kam se mu noc co noc chodí courat jak manželka tak dcera. Je hezké, že se i v pohádkách objevuje typická mužská vlastnost - nikdy se neptat na cestu. Princezna Jitka má typické princeznovské šaty, ty žluté, po ní je oblékla ještě zakletá princezna a princezna, jejíž princové byli na draka.(3.11.2013)

 • ArthasKarfa
  ***

  Sem tam je hudba podobná pochodovým písním SS :-D je to neskutečně plastická pohádka s ustrnulymi výrazy všech herců, kteří zde hrají. :-D U soboje Vsudybyla a Přeučila malém zahynul celý zbytek přihlížejících. :D Scény z lesa jsou jak kdyby v něm operovali Werwolfové! :-D Ja opravdu tyhle nízkorozpočtové pohádky nedávám.(26.5.2019)

 • ostravak30
  **

  Další z abstraktních pohádek, které více než pohádkou jsou spíše fantasy povídkou. Ani nevěřím, že si dává za cíl zaujmout děti. Taková pohádka totiž nemůže zaujmout ani malé ani ty větší. Zlo je na jednu stranu zobrazeno pomocí staré báby, která má docela velkou moc, ale na stranu druhou je poražena neuvěřitelně jednoduše a navíc to divák ani nemůže vidět. Otázkou pak už jen zůstává, jakou ambici tyto projekty měly.(8.3.2020)

 • honajz
  ****

  Na můj vkus se to rozjíždí docela pomalu, a než se král u čarodějnice dohrabe k zápletce, docela dlouho to trvá. Do té doby bych princeznu Jitku zabil, jak se nemožně chová, ale po Všudybylově entrée to konečně začne mít koule a i princezna Jitka najednou dospěje a začne se chovat nějak normálně na ženu svého věku. Vážně - myslím, že bez toho Všudybyla ve skvělém Svobodově podání, který je zde hybatelem děje, by měla pohádka jen polovinu kouzla a napětí. Jinak je znát temný rukopis Šiktance i jeho podivných záplet, ale tohle je jedna z mála jeho pohádek, kde vše normálně a logicky rozplete a dovede k zajímavému konci - ale to spíše díky Hrubínově předloze.(12.1.2019)

 • WANDRWALL
  ***

  Všudybyl je problematická figura. I zde s tím má hlavní hrdina potíže, neb být všude prý dovedou jen vyšší síly. Ale jestli chtějí být všude, tak to je otázka na kterou člověk nesvede podat odpověď. Všudubyl je taky označení hanlivé, tedy něco jako chvástal, jako člověk, který se kasá a to před těmi, co mu nerozumí, protože nenažívají život, mají to na háku, takže pak logicky odsuzují člověka co všude byl...Pohádka je to vtipná, Jarmila Švehlová skvělá, Petr Svoboda jí to moc nekazí, a dobrý je i Ferdinant Krůta.(10.2.2011)