Dva přátelé a nájemní strážci pořádku se ocitnou v městečku, kterému vládne nelítostný rančer. Jejich práce se zkomplikuje příjezdem mladé vdovy. (Filmbox)

Trailer

Morholt

Harris vsadil na dva ohrané motivy - pistolníky, kteří přijíždějí do městečka terorizovaného padouchy atd. a pak na ženu dvou mužů (alespoň tak to nejdříve vypadá)No ano - dialogy stály za starou bačkoru, o nějákou dynamickou střílečku tu člověk nezakopne a ženské herecké zastoupení v podání hrozné Zellweger a neméně hrozné zubejdy, zde Viggovy milenky, se snažím zapomenout, ale mě se to, ač mi to zní samotnému divně, líbilo. Trojice Mortensen-Harris-Irons byla přesně podle mého gusta a tím, že se Harris v režii vyhnul nějákým hlubším studiím jednotlivých postav tomu v mých očích paradoxně pomohlo, ačkoliv jindy by tomu bylo naopak. Přestřelky neměly takovou tu správnou šťávu, ale, snad právě proto, byly důvěryhodné a vůbec na mě působila příjemně celková atmosféra a pozvolné plynutí až ke konci, který sice nijak nepřekvapil, ale ani nezklamal. Pokud by místo Zellweger byla jiná herečka, tak bych to hodnotil snad i výš. 75% ()

choze

Příjemný komorní, ale slušně obsazený western o chlapském přátelství a nestrachu ze smrti, kde se málo střílí, hodně mluví a režisér - snad ve snaze o civilnost, které by odpovídala i atypická dáma v nesnázích René Zellwegger (jaká škoda, že roli odmítla Diane Lane) - si nechává napětí vesele utíkat mezi prsty. Vyhrocené situace vždy nějak vyšumí včetně nepříliš uspokojivého závěru, ale vyslovená nuda to není. ()

novoten

Nejdřív jsem byl rád za to, že má western v moderním Hollywoodu pořád svoje místo, ale s touhle kategorií náhodně vybraných scénářů tam moc dlouho nevydrží. Appaloosa totiž přináší jen sled epizod ze zaměnitelného městečka se šerifovou kanceláří a saloonem, ale nikam nedospěje. Celý vztahově mířený příběh usne na mrtvém bodě a zúčtování přichází za pět minut dvanáct doslova z ničeho. Není se pak čemu divit, že se láká hlavně na herce. Ed Harris je znovu tvrďákem na počkání a Viggo Mortensen s nadhledem zvládá škatulku cowboy next door, jenže Renee Zelwegger s Ironsem ukazují, že se na Divoký západ dostali opravdu jenom omylem a jejich ušvitořené, respektive pak ležérní herectví tu nemá co dělat. Za tuhle trestuhodně provařenou šanci nakonec hodně přimhouřených 50%. ()

Blizzard

Podle mě opravdu zbytečný film, i když jsem se na něj těšil a to především díky hereckému obsazení. Ed Harris a Viggo Mortensen to sice táhnou, ale vypadají přitom, že jdou v teplákách koupit chleba do sámošky. Chybí tomu atmosféra a film postrádá něco, čím by uchvátil. Renée Zellweger je křečovitá, jako by se jí chtělo každou chvíli na záchod a Jeremy Irons vystupuje taky průměrně. Zápletka je nudná a dialogy jsou většinu tupé a někdy doslova stupidní. Ed Harris film natočil podle pravítka/manuálu, ale nějak zapomněl, že tohle na dobrý film nestačí. Nic zvláštního se tak nakonec nekoná a i přes herecké obsazení si na tento film už zítra nikdo nevzpomene. 3:10 to Yuma nebo The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford jsou oproti tomuto snímku nebe a dudy. Ed Harris mě tentokrát jako režisér zklamal. (6/10) ()

sud

Ed Harris si nejspíš chtěl splnit sen a natočit western, který si na nic nehraje, do žánru nepřinese nic nového a slušně zabaví - to všechno se mu poměrně povedlo. Herecké obsazení je poměrně zajímavé (Ed Harris, Viggo Mortensen a ostatně i Jeremy Irons působí jako westmani přesvědčivě), postavy jednoduchého agresivního Virgila, přemýšlivého Everetta či samolibého rančera Bragga jsou napsány poměrně slušně. Ani malý výskyt přestřelek (navíc velmi krátkých) mi moc nevadil. To se již nedá říct o prapodivně vykreslené ženské postavě Allie, navíc zahrané zoufale nepadnoucí Renée Zellweger a přespříliš uspěchanému ději (Virgil se s Allie seznámí, za pět minut spolu koupí rozestavěný dům a za dalších pět minut spolu bydlí). Špatný film to není, ale i za poslední léta vzniklo ve westernovém žánru dost lepších kousků. 60%. ()

• Natáčení probíhalo v amerických státech Texas a Nové Mexiko. (Terva)
  • Appaloosa je vyšlechtěné plemeno koní v Severní Americe, ale původem ze Španělska. (R´Hell)
  • Roli Muellera hraje Daniel Parker, syn Roberta B. Parkera, autora původní novely Appaloosa. (Lichty)

Související novinky

Kolty versus dekolty

Kolty versus dekolty

18.08.2007

Viggo Mortensen už v Oceánu ohně a Kapitánovi Alatristem dokázal, že s kloboukem na hlavě vypadá ještě lépe než v kápi elfského pláště. A když mu navíc u boku proklatě nízko visí kolt, je to ještě… (více)