Reklama

Reklama

Šprti

Trailer

Obsahy(1)

Mnohokrát oceněný dramatik Alan Bennett (Šílenství krále Jiřího) přináší rozkošně vtipnou komedii o osmi nadšených talentovaných studentech a jejich touze dostat se na ty nejprestižnější britské univerzity. Na jejich další cestu životem je připravují dva naprosto odlišní učitelé - vypočítavý mladý kariérista a inspirativní starý výstřední profesor. Jejich tak protichůdné životní filosofie chlapce nutí, aby si uvědomili, jaký je skutečný smysl vzdělání a jak relativní hodnotu má štěstí a úspěch. Film vznikl na motivy divadelní hry, která získala cenu Tony a v hlavních rolích se představí původní herecké obsazení, taktéž oceněné cenami Tony. Film Šprti – to je poutavý, otázky vyvolávající a rozpustile vtipný pohled na historii, honbu za znalostmi a náhody života. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (40)

DannyBoy80 

všechny recenze uživatele

NUda, nuda, nuda. Otřesní herci, otřesné zahráno. Strašný příběh, respektive o naprostem hovně. Je tam trošku přegejováno. Vedou se tam zhovadilé kecy, cituje se literatura a podobné hovadiny. Protpěl jsem to, ale je to otřes. Být v takové třídě, mlátím všechny hlava nehlava, včetně učitelů. Naprosto zbytečný film, který nic nepřináší a dějově je naprosto chudý )teda pokud tam někdo nějaký děj najde). ()

emma53 

všechny recenze uživatele

Za mě hodně zvláštní počin, ale možná to bude tím, že neznám Bennettovu předlohu. Tudíž jsem byla zkraje rozpačitá nejen z mluvy, ale i z konverzace osmi …….náctiletých kluků. Ale pak jsem se chytla na mírně shakespearovskou notu a ejhle, hned jsem začala všechno vnímat jinýma očima. Výběr samotné osmičky byl zcela geniální, za to jde mé hodnocení určitě nahoru. Celé šprťáctvo spolu s profesory bylo protkané spoustou myšlenek, některé dobré, některé méně, ale jako celek to na mě působilo velmi dobře a je to jeden z těch filmů, kde repete není na škodu, protože mně možná mnohé uteklo. ()

Reklama

Aluska88 

všechny recenze uživatele

The History Boys mají fenomenální casting, který je dokonalou přehlídkou výrazných talentů poctivé britské herecké školy. Dominic Cooper je "fucking hot" a coby Dakin si (vy)užívá svého postavení sexy playboye a moci, s někým si pohrávat a zamotat mu hlavu. Jeho totálním protikladem je oddaný a hodný Posner v podání Samuela Barnetta. Russell Tovey coby Rudge představuje asi nejméně sympatického hošana, který má po celý film ten stejný "I don't fucking care" výraz. Flegmatik, který má však své docela podnětné názory. Andrew Knott v roli Lockwooda má ten nejúžasnější přízvuk. Stephen Campbell Moore přichází do školy coby nový učitel Irwin a neunikne pozornosti Dakina. Jejich flirtování je "mesmerizing." Stejně jako úchvatná společná scéna v závěru filmu. That sexual tension is so intense. Chemie mezi Dominicem a Stephenem je perfektní. Kdyby někdo vypadal jako on a dokázal tak svádět, tak je mi všechno jedno a normálně se po něm vrhnu:) A scéna, kdy Irwin hovoří o samotě s Hectorem je "kind of painful." Jak moc do nás dokážou vidět lidé, kteří prožívali něco podobného, aniž bychom cokoliv zmínili. O to je to těžší, když vidíme, že někdo poznal, o co jde a co asi uvnitř prožíváme. Tato scéna je platná pro tolik různých situací. Nad všemi hochy bdí bystré oči hodného strýčka Vernona, který má trochu neobvyklé a nedovolené choutky, a madam Maxime zase přináší letitou, zkušenou ženskou ruku k dílu:) Snímek má úžasný soundtrack a výborný scénář, natřískaný spoustou intelektuálních diskusí a slovních přestřelek o historii, literatuře i lásce. I sami hoši tak mluví:) The History Boys jsou úsměvným, příjemným a nenáročným kouskem v bohaté pokladnici Britského filmového umění. "History is just one fucking thing after another.", "Why are you so bold in argument and talking, but when it comes to the point, when it's something that's actually happening... I mean, now you're so fucking careful!" ()

Andronikos 

všechny recenze uživatele

Čo na to povedať? Školský systém na míle vzdialený tomu zo slovenských a českých lúk a hájov, takže človek má od začiatku ťažkosti sa s problémami dotyčných "historických chlapcov" (navyše šprtov, aspoň podľa prekladu, a to hraných trochu obstarožnými tridsiatnikmi) identifikovať. Ak nie je gay, tieto ťažkosti sa v prípade viacerých postáv stupňujú. Ako historik som tam však zaujímavé momenty našiel (ako učiť a vykladať históriu - ako využiť historiografiu). - K sotva popierateľnej dejovej nudnosti pristupujú podľa mňa ubíjajúce, britskú mládež 80. rokov pravdepodobne rovnako málo ako slovenskú začiatku 21. storočia vystihujúce dialógy a orákulá, pôsobiace ako presexualizované (uznávam, to asi sedí) a žoviálnosťou prešpikované rádoby vtipné už-už intelektuálne zaobalené nič ("Jsem Žid, jsem malý, jsem homosexuál a žiju v Sheffieldu. Jsem v hajzlu."). Nejednoznačnosť tohto filmu najlepšie vystihuje fakt, že scéna Hectorovho srdcervúceho plaču mi pri prvom pozeraní prišla silená, lacná a priehľadná, pri opakovanom zhliadnutí v snahe nadviazať na doteraz videnú časť filmu počas druhého pokusu to dopozerať na mňa ale oná ťažoba pocitu premárneného života naozaj nekompromisne dopadla. - Film nie pre každého; nie ako médium nejakého posolstva, určite nie ako kulisa k popcornu. Vďaka niektorým scénam a námetom na úvahy si to asi ale eventuálne budem ochotný pozrieť v repríze, takže to na mierny nadpriemer nateraz u mňa dosiahne. ()

Swayne 

všechny recenze uživatele

*** za celý film a jedna samostatná * za ten pre mňa neuveriteľný záver... /*SPOILER*/ V momente keď som čakal klasický happy end príde taký krutý zvrat... bože... škoda... Ako tu už viac krát niekto spomínal, tak tento film by naozaj asi lepšie pôsobil v divadle, no aj sfilmovaná verzia je dosť dobrá. ()

Galerie (12)

Reklama

Reklama