Šprti

The History Boys

Šprtáci

Komedie / Drama

Velká Británie, 2006, 107 min

Přestože je z tohoto snímku patrné, že se původně jedná o divadelní hru- a proto se děj může zdát mírně rozvleklý - rozhodně stojí za zhlédnutí. Je pravda, že některé scény byly opravdu nekonečně dlouhé a jaksi prázdné- bez nějakého významu (alespoň tedy z mého pohledu). To co se naopak povedlo je obsazení- celkové herecké výkony, jsou vážně skvělé a hudba, které je také dobrá. Jak už tady bylo několikrát zmíněno na tenhle film se vážně nedá koukat jako na komedii- protože v takovém případě by to byl opravdu nechutně černý humor. Opravdu si myslím, že kouzlo tohoto snímku, je právě v tom, že si člověk řekne- najdu si tam nějaké moudro- a toho se mu i dostane a navíc bude podáno tou "dokonalou" literární angličtinou (kterou dnes používá jen málokdo- jestli vůbec někdo).Rozhodně doufám že jednu se mi naskytne příležitost vidět divadelní hru protože si troufám tvrdit, že musí být ještě lepší než film. A nakonec bych jen chtěla říct, že dnešní školství a každá škola vůbec by měla mít někoho jako je profesor Irwin, někoho, kdo to ohromné množství informací ze všech předmětů změní ve znalosti, které si člověk pospojuje s tím, co už zná a bude schopný svých nabytých znalostí využíti jinak než odříkáním jednotlivých dat v řadě za sebou. ----"But this is History. Distance yourselves. Our perspective on the past alters. Looking back, immediately in front of us is dead ground. We don't see it, and because we don't see it this means that there is no period so remote as the recent past. And one of the historian's jobs is to anticipate what our perspective of that period will be... even on the Holocaust."---- Dávám čtyři hvězdičky i když trochu slabší- kvůli těm rozvleklým scénám a vůbec délce filmu, která byla podle mě trochu zbytečně natáhlá.(23.8.2012)

Začátek? Tristní. Minimálně do třetiny jsem to chtěla vypnout. A pak se to nějak změnilo a ta fůra dialogů, filosofických, literárních, dějinných začala mít smysl a bavit a postavy mi přirostly k srdci a bylo tu pár úžasných vtipů a narážek a konec, ten mě pak dostal. Není to jednoduchý film, nedejbože jednoduchá komedie, je to pro "náročnějšího" diváka, když ale vydržíte, užijete si to.(22.8.2011)

• Radiq

Podle plakátu a českýho názvu to spíš vypadalo na komedii typu Prcičky nebo něco. To není pravda. Ale to neznamená, že to není blbost. Je to blbost, ale taková jiná. Kromě toho, že je to blbost o latentních homosexuálních sklonech, je to taky blbost plná intelektuálních keců a názorů. A to mě teda ani náhodou nebere. Líbila se mi tam jedna jediná scéna a asi dva jakž takž fórky.(8.7.2008)

Čo na to povedať? Školský systém na míle vzdialený tomu zo slovenských a českých lúk a hájov, takže človek má od začiatku ťažkosti sa s problémami dotyčných "historických chlapcov" (navyše šprtov, aspoň podľa prekladu, a to hraných trochu obstarožnými tridsiatnikmi) identifikovať. Ak nie je gay, tieto ťažkosti sa v prípade viacerých postáv stupňujú. Ako historik som tam však zaujímavé momenty našiel (ako učiť a vykladať históriu - ako využiť historiografiu). - K sotva popierateľnej dejovej nudnosti pristupujú podľa mňa ubíjajúce, britskú mládež 80. rokov pravdepodobne rovnako málo ako slovenskú začiatku 21. storočia vystihujúce dialógy a orákulá, pôsobiace ako presexualizované (uznávam, to asi sedí) a žoviálnosťou prešpikované rádoby vtipné už-už intelektuálne zaobalené nič ("Jsem Žid, jsem malý, jsem homosexuál a žiju v Sheffieldu. Jsem v hajzlu."). Nejednoznačnosť tohto filmu najlepšie vystihuje fakt, že scéna Hectorovho srdcervúceho plaču mi pri prvom pozeraní prišla silená, lacná a priehľadná, pri opakovanom zhliadnutí v snahe nadviazať na doteraz videnú časť filmu počas druhého pokusu to dopozerať na mňa ale oná ťažoba pocitu premárneného života naozaj nekompromisne dopadla. - Film nie pre každého; nie ako médium nejakého posolstva, určite nie ako kulisa k popcornu. Vďaka niektorým scénam a námetom na úvahy si to asi ale eventuálne budem ochotný pozrieť v repríze, takže to na mierny nadpriemer nateraz u mňa dosiahne.(11.2.2012)

Movie version is trying to present conversations with clever backgrounds, but it is very hard to be interested in the individual characters, when most of the scenes are coming and going without broad sense. If you want to have insight into english educational system then The History Boys are quiete good example with focus on age before going to university.(15.9.2017)