Kdo zabil elektromobil?

• USA Who Killed the Electric Car?
všechny plakáty

V roce 1996 se v Kalifornii objevily plně funkční elektromobily, které splňovaly potřeby téměř všech řidičů. O dvanáct let později nezbyly na tato futuristická auta nic než vzpomínky. Kdo je zodpovědný za jejich zmizení, byl v tom opravdu zásah mocných, nebo je na vině jenom nízká poptávka a nepochopení uživatelů?

Dokument přináší pohled na jednu z epizod elektromobilů, které jako alternativa nezaostávají vlastnostmi za benzínovými auty, naopak je v mnoha ohledech předhánějí. Proč tedy světové automobilky nenabízejí tuto levnější variantu, se kterou můžeme jezdit již od několika desetihaléřů za kilometr? Následující dokument předkládá spoustu argumentů, proč jsou elektromobily trnem v oku snad úplně všem zúčastněným stranám kromě uživatelů. Jenže o uživatele jde už na posledním místě. (oficiální text distributora)

phoenixer

V podstatě začátek konce. My, jakožto Evropané se do tohoto problému ani nemohli řádně zapojit. Je vidět, že běžní lidé sice taky mají strach ze změny. Třeba už ten fakt, jak by takový elektromobil opravovali. Ačkoliv jistě by se to dalo nějakým způsobem přizpůsobit běznému životu. Vždyť jsou ty auta tichá, rychlá, kvalitní a za stejnou cenu, tak proč se neuchytili? V podstatě jen díky ropným společnostem, Americké politice a společnosti General Motors. Jak už v dokumentu bylo řečeno. Nikdo z nich zřejmě neřeší a ani nechce řešit budoucnost lidstva. Celé to bohužel nevábně zapáchá korupcí a tučnými konty. Ostatně jako vždy a všude. ()

Prankster

Nedokážu popsat slovy jak moc mě ničí, že téměř 100%, co je v tomto filmu řečeno, je naprostá pravda. Dokážete si představit, jak neuvěřitelná je síla peněz a vidina dalšího zisku, ze které pramení bezohlednost k všemu co ten "zisk" může ohrozit? A myslím tím bezohlednost ať už k životnímu prostředí, vědě, nebo dokonce lidskému organismu jako takovému, který je čím dál víc vystavován vlivu chemie, toxinů a vůbec dalším "výdobytkům doby", které nám mají zajistit blahobyt. Vždyť už teď jsou známy studie, které napovídají, že s tím jak se vyvíjíme - myslím tím co jíme, pijeme a jakými svinstvy nás velké společnosti krmí (třeba i cigarety o kterých každý ví že škodí tělu, ale přestou jsou legální, protože je to prostě velký buissiness) bude trvat jen pár desítek let a lidstvo bude mít problém s reprodukcí a přežitím vůbec - medicína nedosahuje takové rychlosti pokroku s jakou rychlostí si řežeme větev pod zadkem. Je úplně neuvěřitelné, jak jednoduše funguje svět dnešní doby - vemte masu lidí snadno ovlivnitelnou médii, kterými jsme ji předem obkopili, nabídněte jí produkt, jehož vlastnosti jsou prakticky nežádoucí a udělejte mu dokonalou reklamu - myslím tím udělejte z něj modlu doby, nebo módu, vryjte ho do podvědomí lidí a věřte mi, že si tento výrobek lidi začnou kupovat nehledě na to jestli jim je k užitku, no a pak už ho jen prodávejte tak dlouho, jak to jenom bude možné a bude se to vyplácet - opět nehledě na jeho technologickou vyspělost a funkčnost. Prostě reklamou a tlakem peněz na konkurenci zahlušíte i mnohem kvalitnější, technologicky vyspělejší výrobky a zabijete potenciál lidí, firem, nebo vůbec kohokoli kdo se postaví "proti proudu". Nejraději bych křičel do světa: HEJ LIDI! COPAK VY TO NEVIDÍTE? VÁS VŮBEC NEVZRUŠUJE PRINCIP NA KTERÉM V POSLEDNÍCH LETECH FUNGUJE SPOLEČNOST ? COPAK JSTE SE NIKDY NEZAMYSLELI, KDE S TOUHLE MENTALITOU BUDE LIDSTVO ZA 10, 50, nebo 100 let? PŘÁL BYCH SI, ABY LIDI ZASE ZAČALI UVAŽOVAT A POUŽÍVAT MOZEK A NÉ JEN HLTAT VŠE CO JIM MÉDIA NASERVÍRUJÍ. Navíc, nepříjde Vám divné, že tenhle film ohodnotilo jen 97 lidí i když je film na světě už 3 roky a jako dokument se jedná bezesporu o cenné dílo, které vypovídá o tom jak to dneska chodí? Nenapadlo Vás že je pro někoho prostě nežádoucí, aby lidé uvažovali a vytvářeli si vlastní úsudek? Jo a kdyby někdo z Vás film sháněl a neměl se k němu jak dostat - ozvěte se na icq 228 791 527 ()

Hawaj

Lehce tendenční, ale přesto skvělý. Firmě GM to pěkně sejmulo popularitu a prodeje. Autorům se díky tomu pak překvapivě otevřeli dvěře k největším bossům automobilek a výsledkem byl jejich druhý film Revenge of the Electric Car a řada nových aut na elektriku. Velký palec nahoru za to. :) ()

Blazkowicz

Trošku povrchní dokument, ale k objasnění to bohatě stačilo. Nemám rád ekoteroristy a podobné šílence. Tady sem kupodivu žádné neviděl. Prostě jen obyčejní lidé. Mám rád vůni benzínu a americké osmiválce. Na druhou stranu mě dokument pouze utvrdil v tom, že ropné společnosti jsou zlo (monopol) a v USA je něco velmi shnilého. Proč byly ty auta sešrotované? Někoho zabily nebo byly nebezpečné? To prostě nepochopíš. Stačilo je jen přestat vyrábět, popřípadě rozmontovat. A když už některé nechali, tak je sabotovali. Smrdí to. Schválně bych dal nějaké pokračování, kam jsme se od té doby posunuli. NIKAM. Vodíkové auto ještě nikdo nikdy neviděl. USA se na cestu alternativních energií vysrali a teď jim tam jezdí samé japonské šmejdy (viz taxíky v NY). Hnus velebnosti. U nás zase pořádáme hon na emise, což je totální kokotina a jen to každého štve proti alternativám. Emise se dají nahnat na úplně jiných věcech, než na škrcení aut a nesmyslných kvótách. 4* ()

xpaja

Dokumentární film, který manipuluje s fakty a překrucuje je, jak kdyby byl autorem sám guru subžánru "manipulativní dokument": Michael Moore. Každopádně stojí za zhlédnutí. Každý kdo se trochu orientuje v problematice si pak udělá závěr sám. ---==55% ==--- ()

Dexter666

Opäť jedna pravda, ktorej sa veľa ľudí nevie pozrieť do očí. Výborný dokumentarizmus, ktorý sa od Moorea odlišuje nie kvalitou, ale štýlom, akým je vedený. Výsledok je však rovnaký - vinníci sú stále tí istí - silná ropná lobby a pretrvávajúci americký republikanizmus posledných 25tich rokov (Clintonovských režim tiež neodolal naháňaniu hybridného ducha). Oceňujem, že dokument aj bežnému človeku istým spôsobom sprehľadní možné alternatívne technológie. Veru, pohľad na šrotované elektrické automobily bol veľmi trpký. Páčil sa mi aj záver s optimistickými vyhliadkami do budúcna. Škoda len, že film sa nestal populárnym ako Goreova Inconventient truth alebo Mooreove dokumenty. Ak budete mať možnosť, určite si ho nenechajte ujsť. Hodnotím 90%. ()

VonHayek

Když dokumentu odpustím několik dnes již neaktuálních zelených nesmyslů, pár emocionálních výlevů a semtam trochu propagandy, jde de fakto o docela příjemný dokumentární kousek. Jen jsem si z něj asi odnesl něco drobet jiného než tvůrci zamýšleli - a to, že když se k na první pohled podivnému rozhodování vedení GM, Ford a Toyoty přidá státní sociální inženýrství, že to končí vždy socialistickým průserem... ()

Adams

Poněvač jsem technický typ a mám rád takovéto projekty, můsím dát 5* za myšlenku a odhalení pravdy o tom, že ve světě nehrají roli lepší životní podmínky a souhra s přírodou, ale prachy. GM pod tlakem OIL společností zrušila vlastní projekt, který budou muset stejně časem znova spustit. Pokud Vás toto téma oslovilo, doporučuji film Insider: Muž, který věděl příliš mnoho. ()

RoyBatty444

Osvetľuje kto a v akej miere bol zapojený v putovaní EV1ky. Nikto nedostal rozhrešenie ale nádej zomiera posledná. Jedno mi ale vŕta hlavou, kde boli spoločnosti ktoré sa zaoberajú výrobou a distribúciou elektrickej energie. Vyzerá že Ropa vládne aj im. ()

starrOne

Dobře zpracovaný dokument, nechybí více pohledů na věc. Jedinou kaňkou je srovnání 'tax credit', který byl poskytován v případě nákupu elektrického automobilu a 'tax deduction' u nákupu aut v nejvyšší objemové třídě. Nechci zacházet do podrobností, ale je to porovnávání jablek s hruškami. Až na tuto výjimku oceňuji snahu o objektivitu. ()

Isfio

Dokument o tom ako sa Američania čudujú a nechápu prečo vláda a automobilky zabili elektromobil. Absolútne nechápu, že či už ropné, automobilové, zbrojárske a iné korporácie sú vlastnené zopár skupinami ľudí, ktoré sú napojené na kongres a Biely dom a takto ovládajú celú ekonomiku. Prečo by GM nahradil doterajší typ auta elektromobilom a popri tom v podstate zničil natfársku loby. Pre koho by potom oni dovážali benzín, a čo na to Bush a ostatní, ktorí pochádzajú z bohatích naftárskych rodín, to si myslia, že by to GM nielto dovolil urobiť? ()

ORi_SV

Jsem obrovský fanda do aut a benzínový šílenec. Mám aut pět (všechna na benzín) a motorku. Elektrická auta mám však rád také. Se spoustou z nich jsem jezdil a oblíbil si je. Tento dokument by však měli vidět všichni ti (z principu) zapřísáhlí odpůrci, kteří na EVs plivou a chrlí ze sebe dezinformační nesmysly, kterými je krmí hloupé mediální plátky. Upřímně, dokument jsem si pustil a čekal, že bude neobjektivně elektromobily vyzdvihovat, pracovat s domněnkami a šířit ideály, které vlastně až tak ideální nejsou. Jenže... Dokument je skvěle objektivní, pracuje s reálnými fakty/důkazy a vše podává střízlivou, inteligentní a rozumnou formou. Stejně jako dříve nebýt Edisona a jeho chamtivosti, kráčející ruku v ruce se společnostmi "vyrábějícími" elektřinu, by Nicola Tesla nabídl elektřinu dostupnou všem a zdarma, tak elektromobily by dnes, nebýt ropných společností, po silnicích jezdily v hojném počtu, plivala by na ně pouze hrstka lidí a my měli (věřím) stále možnost volby. Tenhle dokument by však některým pokorným a neinformovaným lidem, měl opravdu otevřít oči. ()