Na sklonku svého života Ann Lordová rekapituluje svůj život, ve kterém vystává jedna silná vzpomínka, kterou nikdy nikomu neodhalila. Nyní se s ní však rozhodla svěřit svým dcerám – Constance a Nině. Obě bedlivě naslouchají, když jim matka začne vyprávět o muži, kterého milovala víc, než kohokoliv jiného. Kdo je však tento Harris, zajímají se dcery, a v jakém vztahu je k naší matce? Zatímco se Constance a Nina snaží poskládat střípky z matčina a zároveň svého vlastního života, matka cestuje ve své mysli zpět k letnímu víkendu před 50 lety, kdy byla ještě Ann Grantovou…

…mladou ženou pocházející z New York City, která byla hlavní družičkou na svatbě své nejlepší kamarádky z vysoké školy, Lily Wittenbornové. Nastávající nevěsta je nervózní a raději se obrací s žádostí o pomoc na svoji první družičku než na svoji matku. Ann stojí po boku své přítelkyně, avšak je blízko i jejímu nespoutanému bratru Buddymu. V Ann se však probudí neočekávané city, když potká jednoho ze svatebních hostů – Harrise Ardena, dlouholetého a důvěrného přítele Wittenbornových. Láska k Harrisovi změní Ann celý její život a také životy jejích dcer… navždy.

Snímek Ten večer spojuje hvězdné herecké obsazení a příběh založený na oblíbeném románu Susan Minotové, do filmové podoby upravené Susan Minotovou a držitelem Pulitzerovy ceny Michaelem Cunninghamem (Hodiny), pod režisérskou taktovkou Lajose Koltaie (Fateless). Evening je hluboce emocionálním filmem, který zobrazuje nekonečnou lásku, která pojí matku s dcerou – viděnou skrz spektrum matčina života, který vrcholí optimismem, směřuje k bodu zvratu, až postupně klesá ke svému závěru. Dva příběhy skutečných životních matek a dcer – Vanessa Redgraveová a Natasha Richardsonová, Meryl Streepová a Mamie Gummerová. (oficiální text distributora)

T2

Rozpočet $-miliónovTržby USA $12,492,481Tržby Celosvetovo $20,016,753║ Nevýraznosť až prázdnota- nič viac neovplíva v tomto filme, ktorý začiatkom len navnadí na niečo vizuálne bohaté ale po celý čas nič k tomu nevedie aby sa z príbehu znejúceho v dvoch rovinách vyrysovalo niečo čo by mohlo duševne obohatiť. Skôr sa dej postupne ponára do nevýraznosti aj vďaka povrchnom prejave hercov ako „prehnane usmievavou“ Claire Danes či Toni Collete, ktorá si prevažnú časť svojich srdcervúcich prejavov prehŕňa pramienok vlasov, čo sa stáva dosť otravnou vecou, doslova až tikom. Výstupy ďalších hercov ako Meryl Streep a či Patrick Wilson sa stávajú kvôli nevyváženému scenáru tak nevýrazné, že ku koncu neviete čo ich úlohy mali zastávať. /30%/ ()

charlosina

Ten večer jsem se vydala do kina a těšila se na procházku do života Ann Lordové... Stará dáma, kterou už opouští životní síly, vypráví příběh své osudové lásky svým dcerám. A nic víc, nic míň. Do tohoto vzpomínání vstupují osudy Anniných dvou dcer Constance a Niny, které jsou zcela odlišné a které právě ono matčino vzpomínání snad někam posunulo. Já jsem se jen přemístila z kina domů, nezasáhnuta ničím výjimečným. ()

Skejpr

ilm plný rozporů. Velmi zajímavá vzpomínková pasáž je ubíjena dlouhou dobu zcela zbytečnými odskoky do současnosti a celková struktura filmu tím značně trpí. Jenže 1) mám fakt rád Claire Danes, 2) ke konci i ta pasáž ze současnosti začne dávat smysl, a celkově film stmelí, 3) je fajn pozorovat krásně přirozené a kvěle vybrané herce (zvlášť dámy v alternativách stará - mladá) a nakonec 4) mě to nakonec docela i dojalo (holt děti apod...chjo.. Sem měkota). Každopádně jak jsem se v půlce děsil, že mě čeká ještě ještě hodina, tak jsem na konci docela spokojenej. takových 65% ()

Renton

Scénář: Susan Minot, Michael Cunningham .. Time after time. Takže popravdě, šel jsem do tohoto snímku jen kvůli Claire Danes. Tmavý přeliv jí moc sluší a u vlasů její půvab teprve začíná.. Mimo ní slibovalo mnohé ještě jedno jméno - Michael Cunningham, scénárista výborného a náladou dosti podobného dramatu Hodiny. Vrstvená vzpomínka na bezstarostnou dobu padesátých let prolínaná se současnosti, kdy ženě na smrtelné posteli vyplouvají na povrch dávno zapomenuté události. Celý paralelně vyprávěný příběh je tak trochu bublina, která je dosti natahována a na konci nepraskne, jen bez nějaké pompy splaskne. A přeci mě to v záběru trochu citově poškádlilo. 65%. ()

castor

Ve filmu se objeví ty nejvýraznější herecké osobnosti svých generací (Claire Danes, Toni Collette) ba zaslouženě uznávané legendy (Glenn Close, Meryl Streep), poutavá kamera (režisér Koltai je původně kameramanem – např. Tornatoreho Maléna), skvostná hudba Jana A.P. Kaczmarka a navíc se v titulkách dozvíme o scenáristickém podílu Michaela Cunninghama, přesto zůstává někde na půli cesty a nezapře řadu slabin. Několik ostatních postav jakoby postrádala životnost a maďarský režisér (jeho americký debut) v několika momentech tvůrčí jistotu. Počáteční děsivě pomalé tempo naštěstí nevadí, skákání mezi jsoucnem a minulostí ale v první polovině snímku nejistotou zavání. Středobodem vyprávění je umírající matka dvou dospělých žen, která v posledních dnech života začne zmatečně vyprávět příběh, který ji nikdy nepřestal tížit. Inu, ač má onen příběh co nabídnout, očekávání bylo silnější. Výsledek je ve finále místy nejen nepřesvědčivý, ale i chladný. Chybí hlubší profilace jednotlivých postav, nedotaženost emotivních scén. Prozatím největší překvapení podzimu se bohužel nekoná. Melodrama Evening očividně vyhoví jen někomu; nepopírám, že mě ale tu a tam dojalo. A mimochodem, Mamie Gummer v roli vdávající se Lily je ve skutečnosti dcerou Meryl Streep!! ()

• Při natáčení filmu se seznámili Claire Danes a Hugh Dancy, kteří se v roce 2009 oddali. (jezurka42)
  • Mamie Gummer hraje mladší verzi své skutečné matky Meryl Streep, zatímco Natasha Richardson hraje dceru své skutečné matky Vanessy Redgrave. (jezurka42)