Brilantní plán

• Velká Británie Flawless (více)
Trailer

Laura Quinnová je americká manažérka firmy London Diamond Corporation, ktorá je v šesťdesiatych rokoch minulého storočia jednou z mála žien v takom vysokom postavení. Spriatelí sa s upratovačom Hobbsom, ktorý má čoskoro odísť do penzie a rád by si prilepšil k penzii. Spoločne vymyslia rafinovaný plán na krádež niekoľkých drahocenných diamantov, čím uvedú do chodu sled pozoruhodných udalostí, ktoré rozvíria stojaté vody celej Európy. (oficiální text distributora)

Trailer

Jara.Cimrman.jr

"Švýcaři používají jeho tep k seřízení svých hodinek." A já používám Brilantní plán k občasnému zlepšení své nálady. Není to sice žádná geniální loupežničina, ale zato poměrně vytrvale blafuje a to mě baví. Zejména ve chvíli, kdy se světové zásoby diamantů vypařily a management se jedinečně pokouší nepanikařit. A jestli skutečně trvá 40 let utratit 100,000.000 liber, tak už bych s tím měl začít, abych se v důchodu neztrhal. ()

Subjektiv

Flawless... Bez vady... Žena bez vady, diamanty bez vady, zločin bez vady. Jistě by šlo rozjímat nad tím, jak přiléhavě byl zvolen název tohoto filmu. Ale to bych mohl zapomenout, že tenhle film tak docela bez vady není. Standardní jakž takž vkusná vykrádačka byla totiž vylepšena o genderovou agitaci. Jistě, ženy se leckdy prosazují obtížněji, nicméně zde působí takové sdělení jak pěst na oko, protože tady jde jen o to, ukázat jistou skupinu chlapů jako šovinistická prasata a předhodit hlavní hrdince dobrý důvod k zločinu stylem "už už aby ho měla". Hlavně aby holka měla divákovy sympatie, to je pro tvůrce to podstatné. A když už se hovoří o špatné situaci žen, proč nevložit alespoň jednu dvě věty o nebohých černoších a neokolonialismu? A sociální otázka - samozřejmě v zásadní roli - nám přináší skvělý motiv pana Hobbse. Oblíbené přirovnání o postavách šustících papírem zase jednou našlo své cíle - zneuznaná schopná žena, sexističtí manažeři a i nešťatník Hobbs - to jsou oni. Film končí sladkobolnou dojímačkou, což je u díla o loupeži sice nečekané, ale nijak příjemné. ()

Oskar

Miluju ty vzácné případy (vychází to tak na jeden z padesáti), kdy se zdánlivě tuctový a proto přehlížený film ukáže být malým klenotem, vybroušeným do mnoha třpytivých faset, tak jako diamanty, o kterých je jeden z nich - Brilantní plán. Říkal jsem si, aha, další film o dokonalé loupeži, položený na vrchol vratké hromady stovek podobných. Obsazení stařičkého Michaela Cainea a vyšeptalé Demi Mooreové má z nás apatických svědků otvírání mnoha filmových sejfů vymačkat poslední kapky zájmu podle teze "vše už bylo řečeno, ale ještě ne všemi". Omyl. Jde o překvapivě chytrý, smysluplný film, kde dokonalá loupež není konečným cílem (dojde k ní přibližně v polovině) a jehož hlavní hybnou silou je následné napětí z neustále hrozícícho prozrazení. I když nejde přímo o komedii, vidím tu určitou návaznost na starší britské filmy typu Zlaté věže nebo Pět lupičů a stará dáma. Zčásti proto, že se odehrává v Londýně roku 1960, z větší části pro příznačně britský přístup "loupíme kvůli dosažení určitého osobního cíle", který je osvěžující alternativou k převažujícímu "loupíme pro zbohatnutí/slávu". Michael Caine v roli šouravého uklízeče Hobbse je famózní a nezvykle soustředěná Demi Mooreová mě přiměla přehodnotit názor, že je nenávratně za zenitem. 90% ()

larelay

Som nesmierne prekvapena, ako mohol tento skvely kusok preletiet mimo moj filmovy radar absolutne bez povsimnutia taku dlhu dobu. Brilantny, do detailov premysleny, komorny pribeh, ktory rozhodne stoji za vzhliadnutie kvoli svojej uzasnej podmaninvej atmosfere, vybornym hereckym vykonom, skvelou mysterioznostou az do poslednej chvile a hlavne vybornou myslienkou. Niekomu sa moze sice zdat film zdlhavy, ale kazda minutka ma svoju pricinu a dovod. Vynikajuca vec. ()

Fr

Život začíná s částkou 100 milionů liber.… Ve filmu opravdu není žádná krev, násilí ani sex. Ba ani složité efekty. Zato je tu příjemná D.Moore a dědek M.Caine, kterému prostě palce držet musíte. Příběh by se určitě dal odvyprávět přímočařeji, ale poklidné tempo nenudí. Samotná loupež není ani tak o nervech jako o štěstí a výsledek je opravdu překvapivý. Film, ke kterému se patrně nevrátíte, ale odpoledne zabije. PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ** ()