Brilantní plán

Krádež diamantov

Drama / Krimi

Velká Británie / Lucembursko, 2007, 108 min

• Subjektiv

Flawless... Bez vady... Žena bez vady, diamanty bez vady, zločin bez vady. Jistě by šlo rozjímat nad tím, jak přiléhavě byl zvolen název tohoto filmu. Ale to bych mohl zapomenout, že tenhle film tak docela bez vady není. Standardní jakž takž vkusná vykrádačka byla totiž vylepšena o genderovou agitaci. Jistě, ženy se leckdy prosazují obtížněji, nicméně zde působí takové sdělení jak pěst na oko, protože tady jde jen o to, ukázat jistou skupinu chlapů jako šovinistická prasata a předhodit hlavní hrdince dobrý důvod k zločinu stylem "už už aby ho měla". Hlavně aby holka měla divákovy sympatie, to je pro tvůrce to podstatné. A když už se hovoří o špatné situaci žen, proč nevložit alespoň jednu dvě věty o nebohých černoších a neokolonialismu? A sociální otázka - samozřejmě v zásadní roli - nám přináší skvělý motiv pana Hobbse. Oblíbené přirovnání o postavách šustících papírem zase jednou našlo své cíle - zneuznaná schopná žena, sexističtí manažeři a i nešťatník Hobbs - to jsou oni. Film končí sladkobolnou dojímačkou, což je u díla o loupeži sice nečekané, ale nijak příjemné.(9.9.2008)

Další Podraz, navíc po dlouhé době s výborným obsazením, to já můžu. Nekonečné variace na to samé mi v tomto případě ani při nejmenším nevadí, ale jednu věc, která do nich nepatří je kázání. Tím hůř, když tak dělá zbytečně pateticky, nepřesvědčivě a celkově prostě hloupě. Samotný titulní brilantní plán není vůbec špatný, i když má do bezchybnosti daleko, rozuzlení však vrhá na jinak velmi sympatické herce špatný stín. Například šarmantní Lambert Wilson. Hned jeho první výstup zaujme, ale závěrečné odhalení doslova ruinuje jeho image schopného a nekompromisního vyšetřovatele. A stejné je to i se zbytkem postav a vlastně i s celým filmem. Skoro celý film jsem se dobře bavil, někdy víc, někdy míň, ojediněle dokonce film působil jako nepovedená parodie, konec ale zpackal co mohl.(5.6.2010)

V něčem ten film připomíná produkci klasických britských kriminálních komedií z 50. a 60. let. Sympatický snímek se solidním scénářem a vynikajícím stařičkým Michaelem Cainem, kde mi špičkový dojem kalí snad jen Demi Moore v hlavní ženské roli, kterou skutečně nemusím a považuju ji za průměrnou herečku. Tak jako 19. století mělo jako svého anděla pomsty hraběte Monte Christo, tak má Michael Radford svého uklízeče Hobbse, který - ač těsně před důchodem - dokáže přivést k zoufalství mocnou světovou korporaci i s početnou ochrankou a vynikajícími právníky. Protože scénář považuju za to nejdůležitější při hodnocení filmů, přikláním se kvysokému hodnocení. Ve své podstatě jednoduchý plán, který se obejde bez nejrůznějších hi-tech serepetiček a přitom dokonale funguje. Celkový dojem: 85 %.(2.6.2010)

Hmmm ... tak tohle je přesně na mojí notu. Mam moc rád příběhy o tom jak někdo někoho fikaně převeze a něco mu čmajzne ještě k tomu když je to za noblesním a "správným" účelem takže je vlastně hrdina ;o) Scénky kdy Demi Moore dělá něco co se nesmí a hrozí že jí nachytaj tak nabíhá husí kůže. Verdikt : napínavej, svižnej a překvapivej film o diamantech, nenechte si ujít.(11.7.2008)

Byla sobota večer...doma klid a nuda. Toho dne jsem si chtěl zapnout počítač, né koukat na televizi. Pak ale přišli rodiče a kupodivu je nalákal film s profláklým názvem Brilantní plán. Čekal jsem přinejlepším vypatlané akční béčko, kde se vše točí okolo malých drahých kamínků... A dostal jsem přinejmenším zajímavý film o diamantech, rovnoprávnosti a staré křivdě. I když je už od pohledu vidět, že film je "malý", dokázal i mě zabavit. A dokonce jsem jej ani hned nezapomněl.(14.1.2010)