Rolling Stones (koncert)

Shine a Light

Shine a Light

Hudební / Dokumentární

USA, 2008, 117 min

Jejich vrstevníci se pajdaj o berlích, hádaj se o cenách rohlíků, chrchlaj v tramvajích a nadávaj na dnešní mládež. Zatímco "Stouni" lítaj po pódiu, zpívaj do mikráků a žhavěj struny na kytarách. Kdo by to do Micka řek, že ještě ve svym věku běhá kilometry po pódiu a do toho se natřásá jak profi tanečník. Valící se kameny jsou prostě kult!(8.12.2008)

Přestože mám rockovou hudbu velice rád, tak kapela Rolling Stones mě dlouho tak nějak míjela. To se ale změnilo v červenci 2007, kdy jsem je viděl hrát naživo v Brně. Od té doby jsem si Stouny zamiloval a považuju je pravděpodobně za největší a nejvlivnější kapelu historie (omlouvám se tímto Beatles :-)). Tenhle film je víceméně jen natočeným koncertem a tím, co se děje v zákulisí, režisérem ale je Marty Scorsese a díky tomuto a hlavně díky tomu, co pro mě tahle kapela znamená, dávám hodnocení 5 hvězdiček.(24.7.2011)

Přiznám se že Scorsese je jeden z mých nejméně oblíbených režisérů a jeho filmy jsou podle mne jen nadhodnocené, i když dobře zpracované filmy, bez šťávy a alkoholu. V dokumentu Shine a Light však dokázal, že s kamerou dokáže neuvěřitelné věci, a v práci se světlem se blíží snad i Stanley Kubrickovi. Bravo.(13.12.2008)

Sen snad každého režiséra - natočit si film o tom, co ho doopravdy baví a zajímá. Martin Scorsese je jeden z těch mála, kterým se to povedlo. V unikátním záznamu koncertu s dokumentárními prvky dokázal úžasným způsobem zachytit Stoney v jejich možná nejlepších letech. Hudba je strhující, kamera, střih, zvuk - vše dokonale sladěno... Co si přát víc? Možná ještě víc dokumentárních prvků - pohledy do minulosti byly zajímavé, ale celkově se o samotné kapele mnoho nedozvíme (snad jen to, že každý z členů je skutečný symbol individuality) - kdo čeká víc než "jen" záznam koncertu, bude možná zklamán. Naopak ten, kdo od filmu nečeká nic bude velmi příjemně překvapen. Já jsem rozhodně nelitoval a rád si dám RS: Shine a Light někdy znovu...(6.10.2008)

Uuaaahh! Just like a rolling stone? C´mon. Na to, že jde o film nějakého neumětele Scorseseho naštěstí zapomenete rychle, tady zuří jiní býci. Charlie, Ronnie, Keith a Mick! Záznam skvělého koncertu z Beacon Theatre s bezprostředními prostřihy z nejrůznějších interview, zajímavými scénami ze zákulisí, vydařeným setlistem a hlavně neuvěřitelnou chemií, jakou tihle ti tři polokostlivci a postarší pán za bicími předvádějí. Zbytek dolazují doprovodní hudebníci, skvělí vokalisti z Brooklynu, Queensu, JAR a především zajímaví hosté - výborné duo Jagger x Jack White v Loving Cup, sexy výstup Christiny Aguilery při Live With Me a absoulutní vrchol u mě nastal při Champagne & Reefer s jedinečným Buddym Guyem a monumentálního Jaggerova nástupu na Sympathy for the Devil. Jen poměrně velká část publika mi přišla málo odvázaná. To já ´sem v kině nevěděl, jestli mám strhnout triko a začít s ním točit nad hlavou, nebo jen s rukou v kapse v tichosti onanovat. Když ne na živo, nutnost vidět aspoň na velkém plátně, protože hoši mají pořád co nabídnout. Se směj, ale já skoro umřel. Uuaaaahh!(20.7.2008)

• - Martin Scorsese použil během natáčení koncertů dvanáct kamer. (Pepinec)

• - Keitha Richardse můžete během písně "You Got the Silver" vidět v kabátu, který si odnesl z natáčení Pirátů z Karibiku - Na konci světa. (Karlos80)

• - Berlínský filmový festival tento dokument otvíral. (Karlos80)