Chtěli zažít romantické dobrodružství na Transsibiřské magistrále. Ale romantika se v průběhu cesty vytratila. A místo ní přišlo šílenství a teror s tváří Bena Kingsleyho.  Režisér Brad Anderson se představil publiku především pozoruhodným mysteriózním thrillerem Mechanik s Christianem Balem. A v roce 2008 pak opustil televizní studia, pro něž momentálně pracuje především, a zamířil do království celovečerních atmosférických psychologických thrillerů, které se rozhodně nehodí pro nikoho, kdo trpí fobií z vlaků. Děj jeho napínavého snímku Transsibiřský expres se totiž odehrává právě na kolejích. A ne na ledasjakých.
Jak název napovídá, arénou příběhu se stane Transsibiřská magistrála, po níž se přepravuje milenecký pár, který se tímto nevšedním dobrodružstvím rozhodl zpestřit si cestu z Číny domů. Cílem Jessie a Roye je Moskva a letiště Šeremetěvo, odkud už zanedlouho odstartuje letadlo do Spojených států. Jenže v průběhu jejich pouti začíná být jasné, že dostat se do samotného srdce ruské říše bude možná mnohem těžší, než se zprvu zdálo. Do vlaku totiž krom dalšího, značně podivného páru nastupuje také ruský detektiv Grinko, který zde pátrá po drogách. A právě dvojice Američanů, které hrají Emily Mortimerová a Woody Harrelson, se stane terčem jeho zájmu a posléze i teroru. Teroru, kterému lze jen těžko uniknout, protože všude kolem vlaku je pouze pustina, kde číhá smrt. V roli šíleného despotického ruského vyšetřovatele přichází famózní držitel Oscara Ben Kingsley. (oficiální text distributora)

mvukotic

Inteligentny a dobre vygradovany thriller. Urcite, nejake nedostatky sa najdu, ale v zaplave tych sraciek, co som v poslednej dobe videl s nalepkou thriller a ktorym sa ludia nestitia davat plne hodnotenia, je toto ako blesk z cisteho neba. 90% ()

markotter

Žádný umělecký dílo, ale nějak jsem celou dobu byl ve střehu a docela mě to bavilo. Mohly za to hlavně ruský reálie a uhrančivý BK. Samozřejmě scénky typu "utečeme v tajze naboso ruskejm bouchačům a rozjedeme lokomotivu, protože jsem si v mládí hrál s vláčkama" musí člověk brát s hodně velkou rezervou, ale v rámci žánru lehký nadprůměr. ()

Henry Morgan

Na mě to působila, jako kdyby někdo měl dobrý scénář na hodinový film, ale potřeboval z toho udělat celovečerák. Naštěstí se tedy to zbytečně vyumělkované natahování odehrálo už na začátku a konec měl docela odpich. Dalo by se možná říct, že to mělo pomalý rozjezd, jako dieselový motor nebo alkoholik po ránu, jenomže mně prostě přišlo, že tam ta první půlhodina nesedí. V druhé půlce nějak navázali, jenomže první půlka byla nebe a druhá půlka dudy. Prostě skok, jako když přijedete z venkova do prahy nebo já nevím. Nějak to bylo celé takové podivné a nebýt těch herců, co tam hráli, tak bych snad musel sáhnout k ostřejšímu hodnocení. I když teda napětí tam bylo solidní, to zase jo. ()

rublik05

Dějově silně průměrné, hlavní devízou je mrazivá atmosféra a výborné herecké obsazení. Příběh mohl být zpracován daleko lépe, zejména první polovina je vcelku nuda. Závěr taktéž za moc nestál. 6/10. ()

Lichty

Narozdíl od ostatních nehodlám kritizovat tu první, na pohled dosti vláčnou polovinu, v níž ústřední čtveřice cestuje Sibiřským expresem. Ta se mi naopak líbila velmi. Celou první hodinku jsem si dokonce bláhově myslel, že Anderson opět zabrousil do psychologických kalichů, ze kterých bral jak v Session 9, tak v Mechanikovi. Jenomže potom se na scéně objeví Ben Kingsley a z velkého napětí se stane směšná fraška, ve které neexistuje snad nic otravnějšího, než postavy Woody Harrelsona a Emily Mortimer. Rozjetý vlak jakoby zastavil uprostřed Sibiře a nechal diváka zmrznout nečekaným přívalem klišé a scénářem, ve němž se až příliš často opakuje věta "Jsme Američané". Škoda, Brade. ()

markyzgero

laciné, velice laciné...každá zápletka je přesně tak laciná, jako kingsley a jako tajemný španěl, co ho tam umlátěj sibiřským dřevem.nuda. přes to asi nepojede vlak. nebo jo? ()

Robbi

Dvě třetiny jde o sympaticky rozehrané drama a konečně to taky jednou vypadá, že země neomezených možností vyprodukuje něco jiného, než geniální amatéry, kteří dokáží "vykolejit sirkou mezinárodní expres". Hysterická Emily Mortimer, nesnesitelně žoviální Woody Harrelson, bohužel nevyužitý potenciál Eduardo Noriegy a závěr, který asi má znamenat něco v duchu závěrečné hlášky ze Stevensonova Ostrova pokladů "Prachy nekoušou". Totálně zazděný potenciál, v němž si snad jako jediný uchoval nadhled Ben Kingsley, jemuž dávám jednu hvězdičku, druhou pak jako zarytý vláčkař samotnému prostředí. Kdy už si US tvůrci konečně dovolí se zbavit těch zoufalých klišé a udělají jednou něco, kvůli čemuž by se stálo za to vrátit k nějakému filmu podruhé? ()

pekas

No film to rozhodně špatnej nebyl. Ale chování hlavní "hrdinky" se mi natolik příčilo (lépe řečeno byla tak vypatlaná až to třískalo dveřma), že hodnotím za 3 a to ještě slabší. ()

RobbieM@N

Zpočátku velice zajímavé prostředí, ve kterém se film odehrává Sibiř atd., ale v určitém bodě se scénář stane nelogickým a značně zkresleným ve vztahu k objektivní skutečnosti, pozitivem je rozhodně výborný Ben Kingsley. ()

Romeroo

Tak takhle kvalitní podívanou jsem díky zdejšímu hodnocení nečekal...63% a takhle kvalitní snímek...to je dost maličko...ale k hodnocení - špičková atmosféra, která neuvěřitelně vygraduje, vhodně vybraní herci, kteří skutečně hrají tak jak mají ( naprosto uvěřitelně ), vyborné prostředí vlaku a na konec Sibiř a mráz. Nemůžu si pomoct, ale 63% je na tenhle film málo...u mě jasných 78%. VÝBORNÉ. ()

Pharlap

S odřenýma ušima 3*. Herecké výkony vyrovnané; v prostřední části skvělá gradace filmu, závěr již unylý, a hloupý. Ostatně těch hloupých scénaristických pasáží tam bylo více. Co si budem povídat. Podobné dobrodružné cesty v cizích zemích, jen ve dvou. To nikdy nevede k ničemu dobrému. A kor v zemích bývalého sovětského svazu. Navíc mne podobné stupidní příběhy upomínají na film Záhada Blair witch (kt.je kromě stupidního ještě velmi humorný a rozhodně ne děsivý). Opět musím říct, že škoda nevyužitého potenciálu. ()

AlexUnited

Ach kurva !!! Tak nádejne to vyzeralo. Výborné prostredie, atmosféra, zápletka, budovanie napätia... zároveň žiaľ ale katastrofálne nelogické, priam fušerské konanie postáv. No aby voľakto nevedel z vlaku vyhodiť jeden sprostý ruksak! ()

dzberry

Krásná dokumentární road movie o ruském cestování vlakem, o ruských zvycích na galakticky dlouhých cestách a o velké ruské náruči a vřelém ruském srdci, jehož tepot nezpomalí ani romantická Sibiř. Po Mrazíkovi můj druhý nejoblíbenější film se zimními motivy. ()

Pitryx

Čekal jsem něco jiného a tak jsem byl zpočátku dost zklamán. Přesto musím uznat, že to bylo natočeno dobře a ke konci to mělo i dost spád. Role hlavních hrdinek se měly prohodit, jistě by se lépe dívalo na zvláštní obličej Kate Mary, než na plochý a nudný výraz Emily Mortimer. Hudba ucházející, kamera v průměru, herci rovněž. ()

Mamlas odpad!

Ukázkový příklad toho, jak se dá i za použití slušných herců a zajímavého prostředí úplně zabít film nudou a žvatláním. (4%) ()

Sicky

Pôvodný scenár bol asi k dokumentárnemu filmu o transsibírskej magistrále, keďže skoro hodinu filmu sa len tak vezieme vlakom a dozvedáme sa aký je život v tejto odľahlej časti Ruska ťažký. Po hodine trmácania sa dochádza k nepochopiteľným udalostiam a vlastne celý zvyšok filmu vrátane "totálne šokujúceho" konca je nepochopiteľný. Film je rozťahaný a čím viac sa blíži ku koncu tým je to väčšie trápenie. Veľmi tomu nenapomáha ani ináč očarujúci ruský vidiek. Aj napriek celkom zaujímavému obsadeniu Harrelson aj Kinglsey predvádzajú iba ťažký priemer. Kto vie možno im v tej ruskej kose stvrdli ksichty. Viac zábavy a napätia určite zažijete keď si kúpite lístok z Vladivostoku do Moskvy. ()

jack_scott

Průměrný film, s průměrným námětem, nadprůměrnou režií a výpravou. Výsledek? průměr :-) Škoda že podstata samotná byla tak jednoduchá, postavybyly až do poloviny snímku fakt fajn, ale když se ukázalo o co jde...tak zbyla průměrnost. Lokace ale super, rád bych přidal za originalitu hvězdičku,ale radši ne. 68% ()