Parasomnie

Parasomnia

Horor / Thriller / Romantický

USA, 2008, 103 min

Děj Parasomnie by šel stručně popsat jako snahu kluka o záchranu holky ze spárů šíleného zabijáka. Jenže ten zabiják je většinu stopáže zavřený v blázinci a holka většinu stopáže prospí. Přesto oba poměrně brutálním způsobem povraždí hafo lidí. Pojetím to není nepodobné Cele, i když to nedosahuje její vizuální vytříbenosti. Jenže Cela zas neměla perfektního Jeffreyho Combse a to se sakra počítá. Hodnotím jako průměr, ale někomu by Parasomnia určitě mohla sednout ještě lépe.(23.7.2009)

Sličná děva v kalhotkách a mužské košili párající nožem policistu? I pro tohle si člověk zamiluje horrory. Tak tenhle film mi postupem času přijde velmi zvláštní. Ne že by byl nějak extra dobrý nebo vyloženě špatný, minimálně mi přijde zajímavý. Najde se v něm totiž několik zajímavých okamžiků a to jak po dějové (přechod od původní romantiky k docela slušnému krváku - posledních pár minut je docela jízda), tak i po vizuální (zrcadlové bludiště, potažmo snové scény jako celek - tady se ta digitální animace opravdu docela povedla -, Volpovo mechanické panoptikum nebo sebevražda jeho ženy) stránce. Ty se však prolínají s trochu tradičními a ne moc zajímavými scénami. Přišlo mi, jako by Williama Malona napadly ty dobré scény a jasná představa, jak by vypadaly a on se pak k nim jen snažil domyslet ten zbytek, aby to dávalo jako film trochu smysl. Celý film by si určitě zasloužil trošku větší rozpočet, vyzrálejší herecké výkony (Combs je bezchybný) a větší kvalitativní vyváženost. Určitě mi ale pár věcí v paměti uvázne na hodně dlouho (šroubováky). Jsem rád, že jsem to viděl, nijak toho nelituji a doufám, že to je jen předzvěst dalších povedenějších a vyzrálejších Maloneových filmů. Za zmínku také určitě stojí velmi povedená hudba.(10.12.2011)

Určitě zajímavá věc, která bohužel trpí nedostatkem slušných herců a nízkým rozpočtem, který autorům nedovolil pojmout snový svět pompézněji. i tak ale není nouze o celkem slušnou atmosféru a několi výborných hororových momentů A na své si přijdou i fandové stříkající krve. Vytknul bych romantickou linii, ale i ta se dala nakonec přehlédnout. Příjemné překvapení. 60%(10.6.2012)

Tohle by mohl být nadprůměrný film, nebýt pár věcí: začátek je docela nudný a dívat se na to, jak nějaká holka pořád někde usíná a padá na zem mě velmi záhy přestalo bavit. Za další - snové sekvence působily děsně lacině a některé dialogy mě dostávaly do kolen (v negativním smyslu slova). Až do druhé půlky jsem si myslela, že moje hodnocení nebude lepší než 1*... Pak přišla druhá půlka a moje mínění se razantně změnilo. V momentě, kdy hlavní záporák uteče z blázince, dostává děj zajímavější spád a začíná být akčnější. Závěrečná psychedelická čtvrthodina se mi pak zdála takřka vynikající. Je tedy opravdu škoda, že první půlka filmu je tak nedotažená, protože jako celek to mohlo působit mnohem lépe.(14.5.2011)

Docela jsem se těšil na něco jiného než jsem v poslední době zvyklý. Navíc Malone není žádnej amatér a herecké obsazení vypadalo poměrně dobře. No ale po dokoukání mi nezbylo nic. Nebylo to špatné ani jsem se nijak extra nenudil ale bylo to takové o ničem, plno scén bylo poměrně nicneříkající herečka hrající tu spící pannu:-) byla šíleně špatná Combs nevýrazný....A plno dalších negativ, ale zase na druhou stranu je tu pár výborných scén a je to takové docela jiné tak aspoň ten průměr. Ale až se mě za týden někdo zeptá jak se mi líbila Parasomnie tak neodpovím protože si na film vůbec nevzpomenu.(8.1.2013)

• - Některé scény jsou inspirovány surrealismem umělce Zdzisława Beksińskiho. (Terva)

• - Natáčané na tom istom mieste ako House on Haunted Hill (1999), ktorý takisto režíroval William Malone. (beso74)

• - Režisér William Malone film sám financoval. (Terva)