Parasomnie

Parasomnia

Horor / Thriller / Romantický

USA, 2008, 103 min

• honajz

http://www.dvdextra.cz/dvd-kratke-recenze/parasomnie.html Film trochu námětem připomíná Celu s Jennifer Lopez. V nemocnici je holka, které se přezdívá Šípková Růženka. Prospí většinu svého života, probudí se málokdy. Pak se zde však objeví princ na bílém koni - mladík, který dokáže dívku vzbudit a nakonec ji dokonce unese. Jenže na dívku si dělal zálusk i chlápek z vedlejší cely - několikanásobný vrah a - považte! - hypnotizér. Nedbaje na poučku z Básníků, která praví, že zhypnotizovaný člověk neudělá, co se příčí jeho povaze, nutí lidi se sebevraždit, případně krutě vraždit. A tenhle hypnotizér nějak, nevíme jak, dokáže vstupovat do snů Šípkové Růženky, a to i na dálku. Když to teď sepisuju, uvědomuji si, že ten film byl víc nelogický, než by se zdálo. Zpočátku totiž upoutá pozornost zajímavým vizuálem i nevšední zápletkou. Jenže střídá nálady jak současné letní počasí, podobně se naprosto mění hudební styly soundtracku (z klasiky do šedesátek a zpět). Vzhledem k bláznivému zakončení jsem přemýšlel, jestli film nebyl myšlen jako hororová parodie, ale na to zde od začátku chybí podstatné indicie. Hodně vadí i ony nelogičnosti - proč mají nebezpečného vrahouna v nemocnici? Jak to, že mladík si může po nemocnici jen tak sem tam chodit? Proč vrahouna chodí krmit naprosto nezkušená a vyjukaná sestřička? Celou dobu Šípková Růženka spala, ale teď se probouzí a usíná jak na běžícím pásu, občas dokonce podle potřeby. Vizuál snů je poprvé zajímavý. Jenže on je potom stejný i napodruhé, naposedmé... Řady zrcadel a domeček na kopci zarostlý kořenem stromu. Podivné postavy. Pořád dokolečka, bez vývoje, bez "upgradu".(22.6.2010)

Byron Volpe ( Patrick Kilpatrick ) hypnotizér a masový vrah je v nemocnici vystavován jako opička v zoo. Každý se může podívat, jo a když už tam budete tak si jen tak mimochodem můžete " ukradnout " nějakého pacienta. Je to zcela normální..... tik, tak, tik, tak, tik, tak.... Po půl hodině filmu, jsem v tom měl tak trochu zmatek.Laura Baxter ( Cherilyn Wilson ) se zničeho nic začne budit, kdykoliv Dany Sloan ( Dylan Purcell ) " poručí " a usne v těch nejméně očekávaných situacích. Obraz je zmatený, hudba šílená, ale hlavně že teče spousta krve. Snová vize režiséra Wiliama Maloneho se mě docela líbila a dám čtyři hvězdy za ten zvláštní chaos ve filmu. Ve filmu zazní píseň Twilling of the goods - Soumrak Bohů, kterou znám z repertoáru skupiny Bathory http://www.youtube.com/watch?v=S_w72-AsoGQ , zde zahráno na housle a violončelo. CITÁT : To je nádherný den......(10.7.2010)

Romantikům: Temné stíny háv svůj rozprostřely, dívka spanilá sní dál svůj sen. O zářících očích jinocha šlechetného, jenž uhranut byl krásou nevinnou, kterou lstivostí do tenat zapomnění, vlákal obávaný vládce myšlenek. Drsňákům: Voblbnutej jeliman Danny by rád vojel číču Lauru, páč mu příde jako celkem dostupný zboží, když je furt v limbu. Jenže už po ní slintá nadrženej úchyl-knihožrout Byron Volpe(moudra černé magie v pošahárně nenajde), protože skrz Lauru chystá těm, co dost nehoněj vědomosti hnusně krvavou pomstu.(17.2.2011)

• Brain-D

Celý film působý chladně jako špatný sen a vůbec jsem se nemohl naladit na tu atmosféra, která skáče jak kobilka z romantiky do tuhého hororu. Konec se snaží člověka donutit, aby si myslel, že je to nějaké vrcholné dílo, ale to co už nápachalo se nedá změnit. Ani Jeffrey Combs tomu moc nepomohl i když byl výtečný, tak mu nebylo dáno ve filmu moc prostoru.(18.9.2009)

Sličná děva v kalhotkách a mužské košili párající nožem policistu? I pro tohle si člověk zamiluje horrory. Tak tenhle film mi postupem času přijde velmi zvláštní. Ne že by byl nějak extra dobrý nebo vyloženě špatný, minimálně mi přijde zajímavý. Najde se v něm totiž několik zajímavých okamžiků a to jak po dějové (přechod od původní romantiky k docela slušnému krváku - posledních pár minut je docela jízda), tak i po vizuální (zrcadlové bludiště, potažmo snové scény jako celek - tady se ta digitální animace opravdu docela povedla -, Volpovo mechanické panoptikum nebo sebevražda jeho ženy) stránce. Ty se však prolínají s trochu tradičními a ne moc zajímavými scénami. Přišlo mi, jako by Williama Malona napadly ty dobré scény a jasná představa, jak by vypadaly a on se pak k nim jen snažil domyslet ten zbytek, aby to dávalo jako film trochu smysl. Celý film by si určitě zasloužil trošku větší rozpočet, vyzrálejší herecké výkony (Combs je bezchybný) a větší kvalitativní vyváženost. Určitě mi ale pár věcí v paměti uvázne na hodně dlouho (šroubováky). Jsem rád, že jsem to viděl, nijak toho nelituji a doufám, že to je jen předzvěst dalších povedenějších a vyzrálejších Maloneových filmů. Za zmínku také určitě stojí velmi povedená hudba.(10.12.2011)

• - Natáčané na tom istom mieste ako House on Haunted Hill (1999), ktorý takisto režíroval William Malone. (beso74)

• - Režisér William Malone film sám financoval. (Terva)

• - Aj v Parasomnii sa objaví Maloneho obľúbené originálne monštrum, ktoré použil už v seriáli Masters of Horror (2005), konkrétne v epizóde "Fair-Haired Child". (Sociopath)