Vesmír

všechny plakáty
Velká Británie, 2001, 6x30 min

1. Zrod života První díl cyklu se zabývá zrodem naší planety a vytvářením předpokladů pro vznik života. Rekonstruuje události související s "velkým třeskem" a okolnosti, které souvisely s výskytem prvních živých organismů. Klade si také otázku, zda-li se podobná situace nemohla opakovat v jiných částech vesmíru.

2. Šance na přežití Druhý díl je motivován poněkud katastroficky. Mnoho lidí považuje Zemi a život na ní za věčné jistoty. Historický vývoj vesmíru nás však musí vést k realistickému závěru, že věčnost je kategorií dosti iluzorní. V minulosti Zemi již několikrát málem zničily obří asteroidy, menší nás již vícekrát zasáhly a větší se čas od času pohybují v až hrozivé blízkosti. Jak tomu bude v budoucnu? Bude mít naše planeta, a my sní, i nadále takové "historické" štěstí?

3. Naše budoucnost Třetí díl "Vesmíru" představuje "životadárné" Slunce v poněkud jiné roli, a to jako našeho potenciálního nepřítele. Pro svou záchranu bude muset lidstvo jednou Zemi opustit. Našim potomkům nezbude nic jiného než vyvinout nová kosmická plavidla a technické prostředky pro to, aby našli nový domov na jiné planetě. (Česká televize)

Danulinda

Stejně jako obdobný seriál Planety, tak i zde je velice výstižně popsán hlavní "děj" vesmíru, přičemž díl "Šance na přežití" je snad nejpůsobivější film, jaký jsem kdy viděl. Jakékoliv horory jsou oproti tomu "příběhy pro strašení malých dětí". Jediné, za co bych naše tvůrce pokáral, je, že zvolili jako komentátora ženský hlas, které je méně příjemný a srozumitelný, než hluboký mužský (jaký byl např. právě u seriálu Planety). ()

Desmi

Zpracování všech dílů mne bavilo a bylo i dost zajímavé. Pro lidi znalé v oboru to asi moc přínosné nebude, ale mne jako laika to zaujalo velmi. Spousta opravdu dobrých a zajímavých nápadů shrnuto do pár dílů, které určitě stojí za vidění ! =) ()

VlaP

Veľké sklamanie. Tento seriál sa mal volať radšej Vesmír zabiják, pretože taký mám z neho dojem. Za všetky veci čo mi vadili, aspoň jedna. Slnko vybuchne a zničí všetko živé na Zemi, teda aj nás a musíme už teraz rozmýšľať kam odíjdeme aby sme zachránili ľudský rod... Trocha teorie: Citácia z Wikipedia sk Slnko patrí medzi hviezdy hlavnej postupnosti, čo znamená, že v jeho jadre prebieha premena vodíka na hélium a že vďaka tomu zostáva dlhodobo stabilné. Jeho spektrálny typ je G2, čo znamená, že ide o žltú hviezdu. Dĺžka života hviezdy typu G2 je približne 10 miliárd rokov (10 Ga) a Slnko vzniklo asi pred 4,5 miliardami rokov. Čaká ho teda ešte približne ďalších 5 miliárd rokov stabilnej existencie... No len aby sme za ten čas boli ešte prítomní... http://sk.wikipedia.org/wiki/Slnko ()

Dataminer

Mám velice rád dokumentární filmy. A dříve jsem zbožňoval i ty o vesmíru. Za poslední roky se ale můj postoj k nim výrazně změnil. A mohou za to paradoxně sami vědci s jejich objevy. Není totiž měsíc, kdy by neoznámili, že narazili na něco, co by podle jejich teorií nemělo existovat, nemělo by to tak fungovat, je to větší než by mělo apod. To co platilo před týdnem, dnes neplatí, to co včera věděli na 100 %, je dnes blábol a to co vědí dnes je opět „na beton“. Všechny předpoklady založené na nedokonalé technice, na nedokonalém pozorování, na jen pár nám známých druzích záření atd. Nevíme ani co je v oceánech, ale páni géniové nám budou tvrdit, že znají vesmír. /-----/ Nicméně tento dokument je působiví, s řadou nádherných animací. Komu to stačí, musí udělit vysoké hodnocení. Komu ovšem záleží více na faktech než na líbivém podání pouhých hypotéz vydávaných za dogma, měl by dle mého tento dokument brát od začátku pouze jako nějaký druh reklamy, kde se vám snaží napovídat ledacos a vy to máte zbaštit /----/ A tento pořad začíná hned ve svém prvním dílu hodně zostra. Průvodkyně v české verzi začne slovy: "Co by jste si asi pomyslely, kdyby vám někdo řekl, že pocházíte z vesmíru? Vy i všichni ostatní na naší planetě." Tak to je příklad šokující informace. Tak nevím, když planeta Země je ve vesmíru a my ze Země, tak odkud bychom tak asi pocházeli. Je totiž jedno, zda život byl vytvořen na Zemi, nebo zda byl na zem „zavlečen“ dopadem asteroidu – tak jako tak vznikl ve vesmíru. Tento a řada podobných postřehů autorům tak nějak uteklo. A ještě jeden malí příklad: tam kde leta letoucí ve vesmíru nic nebylo a přes to nejel vlak, tak dnes tam toho je díky gama záření hodně, z čehož se vyplývá, že se věci mají tak a tak. To by problém nebyl. Ale ani nikde náznak toho, že mohou existovat klidně v dalekém vesmíru stovky druhů záření, které mi prostě neznáme, nevidíme a nikdy vidět ani nebudeme, protože kvůli XY faktorům prostě nebudeme moci, na základě čehož se prostě nedovíme ani zblo toho jak to tedy opravdu funguje, jak se věci mají. Tak to byla jen malá ukázka úrovně některých informací předkládaných tímto dokumentem. 20 % dávám za 20 % informací z pořadu, které bych označil za opravdu použitelné a dalších 20 % za působivé animace. Jelikož je pořad předkládán jako dokumentární a není přidán i subžánr sci-fi, víc opravdu dát prostě nemohu. Neznáme vlastní sluneční soustavu, ale budeme tvrdit co je kde v hlubokém vesmíru. /----/ P.S. k budoucnosti o zabydlování jiných vesmírných těles, cestování na Mars atd. Chtěl bych proto všem nadšencům připomenout, že v roce 1961 došlo (snad) k přistání na měsíci. V roce 2013 ta stejná NASA sama nedokáže ani dopravovat materiál a astronauty na oběžnou dráhu bez využití jiných agentur. Třetí díl „Naše budoucnost“ už nelze nazvat ani sci-fi jako spíše zbožné přání či jednoduše bláboly. Že by jednou, možná…. No za předpokladu že se lidstvo mělo výborně. Ale osobně se obávám, že za 30, 50 či 100 kdy si to plánují, pokud tu lidstvo vůbec ještě bude, bude mít plné ruce starostí, aby vůbec přežilo tady na zemi. Již dnes je nás přes 7 miliard, ekonomiky se hroutí, přírodní zdroje ubývají a ubývají, životní prostření je kapitola sama o sobě, rapidně se mění klimatické podmínky po celé planetě, na oběžné dráze je již tolik smetí, že za 20 let budou satelity po kolizích s nimi padat jako shnilá jablka, atd., atd. a někdo má tu odvahu tvrdit, že se najdou biliony a biliony dolarů pro cestování hrstky jedinců někam do vesmírů či dokonce na osidlování planet? Tak tomu říkám víc než jen optimismus. Je vidět, že pořad vznikl v roce 2001 a hodně! Mě osobně přijde tak depresivní vyznění pořadu to, co nás z okolního vesmíru může zabít, jako spíše přehnané „ego lidstva“, kdy si nalháváme podobné nesmysly jako že někdy ovládneme přírodu. Bláboly o přetvoření atmosféry Marsu, když ani nedovedeme vyčistit tu svoji – a jejich nápad pro Mars? Zaneřádit ji. To opravdu může napadnout jenom člověka. Většinou „vědce“ který jen tahá prachy z různých grantů na podobné stupidity. „Dokument“ často řekne A, ale už nedořekne B. Ukáží, že za jeden lidský život jsme byly schopni se dostat od letounu bratrů Wrightů k raketám, ale už neřeknou, že za ten následující se lidstvo nikam výrazně nepohnulo. Už nelétají ani ty raketoplány. /----/ Když jsem tento film viděl před 12, tak jsem ho zde po zaregistrování hodnotil pěti hvězdičkami. Když jsem si ho pustil teď v roce 2013, tak mám co dělat abych dal alespoň dvě. Chtěl bych vidět, co na ten dokument dnes říká jeho autor a aktéři co tak hýřili optimismem. Během uplynulých 12 let museli zaručeně i oni ztratit něco ze svého optimismu. O co méně je pravděpodobný posun člověka na další vesmírná tělesa, o to více si díky výkonnějším počítačům mohou vědci hrát s animacemi dále fantazírovat (za ohromné peníze vyhozené z okna – tedy pardon do vesmíru). K černým dírám se spíše přiblížíme průserem v CERNu než nějakým cestováním ;-) () (méně) (více)

myst3ry

Dokument se dotýká velmi zajímavých témat týkajících se fascinujícího vesmíru. Jen je škoda, že pro člověka, který se o to zajímá trošku víc, nepřináší v podstatě nic nového. Přesto nejde hodnotit jinak než plným počtem hvězdiček. ()