Franklyn

Dark World

Drama / Fantasy / Romantický / Thriller

Velká Británie / Francie, 2008, 94 min

• toofo

Rozprávač sa snaží navodiť akúsi snovú kvázi alegorickú atmosféru ktorá ostro kontrastuje s chatrnými dialógmi medzi nezaujímavými hercami, pomstiteľ v maske chce byť vykreslený ako čosi nehmotné, ideové, vševidiace a mýtické no konflikty rieši a nudný dej posúva dopredu smiešnymi béčkovými výpraskami...(6.5.2009)

V jedné linii velmi originálně laděný snímek, který však v závěru vše trochu bortí do tradičních myšlenek ... Je to škoda, protože Ryan Phillipe si svoji roli pěkně užívá a celé prostředí, v kterém se pohybuje má punc originality, stylu a zajímavosti. Dejte mu celý film a budu moc moc spokojený, ale závěr to všechno trochu zlidští, ukáže promyšlenost, která zkazí tu originalitu a ten pěkný pocit. pro někoho to bude přesně naopak a závěr bude jen geniální pointou, ale těm to pouze mohu tiše závidět. Evu Green jsem nikdy moc nemusel a tady se to bohužel výrazně nemění stejně jako u ostatních herců kromě Ryana, kteří mě nijak nezaujaly. Je to škoda, protože právě ta originální linie je opravdu silná zbraň snímku, bez kterého bych (snad mě nikdo neukamenuje) o něj nikdo ani nezakopl...(25.4.2009)

Franklyn je typickým příkladem aplikace Cimrmanovy frustrační kompozice do filmu – napětí je neustále stupňováno pravidelným střídáním fází očekávání a zklamání. :) Chvíli to vypadá na hodinku kritického myšlení („Bez náboženství je těžké někoho ovládat.“), pak na sci-fi nižší cenové skupiny (animované Meanwhile City a nevěřící fantomas) a pak zas na cestu do hlubin neurotické duše. Eva Green je ovšem v roli nepochopené umělkyně tak vynikající, že uhraje třetí hvězdičku, kterou si snímek jako takový nezaslouží.(17.3.2014)

Zhruba hodinu trvá kým to "začne dávať zmysel" (aj keď dalo sa to čakať, jediné čo som nevedel uhádnuť boli vzťahy medzi jednotlivými postavami), no a keď zaznie ono kúzelné slovíčko začínajúce na veľké písmeno "I" (i, nie L) tak sme doma. Nebudem kaziť partu keď poviem, že fantazijná zložka je na tom najlepšia, aj keď samozrejme aj tie ostatné dejové linky tam neboli len tak na parádu. Bohužiaľ celé je to dosť kvalitne dodrbané lacným a stupídnym záverom, pri ktorom mi neostalo nič iné len sa smutne zasmiať.(30.4.2009)

Film je postavený na určitém nápadu, který záměrně neříkám. Ten nápad ale ničí možnost divákovi si byť sebemenším způsobem něco s hrdinou prožít. A taky jsem měl pocit, že 90% příběhu je jenom jeho expozice, pak přichází určité rozuzlení. Pořád dostáváte nové a nové informace, které se neskládají tak, jak by si režisér přál.(20.10.2009)

• - Jméno postavy Johna Preesta (Ryan Phillippe), který bohuje proti zástupcům církve clericům a poté hodlá církvi pomoci, se nápadně podobá anglickému slovu „priest“, neboli „kněz“. Ironické pojmenování přitom Garreth McMorrow do filmu zavedl schválně. (vimanzen)

• - Hlavní role ve filmu měli mít původně Ewan McGregor, Paul Bettany a John Hurt. Ovšem potom měl McGregor nehodu na kole, při které si zlomil nohu a byl nucen z natáčení odejít. Z původního obsazení nakonec zůstala jenom Eva Green. (HappySmile)