Franklyn

• Francie

Dark World

Drama / Fantasy / Romantický / Thriller

Velká Británie / Francie, 2008, 94 min

Velmi originální snímek, u jehož sledování by měl člověk dávat dobrý pozor. Rozvíjí se zde totiž několik příběhů, které spolu zdánlivě vůbec nesouvisí a vlastně jsem celou dobu musela přemýšlet, jak je proboha chtějí na konci spojit do jednoho celku. Povedlo se to opravdu mistrně a tohle jsem v nejmenším nečekala. Také herecké výkony jsou zde velmi povedené. Jenom bych chtěla upozornit, že celý snímek provází taková ponurejší atmosféra.(5.7.2009)

Rozhodne hodne zajimavy a originalni. Mame tu dve linie. Prvni se odehrava v podivnym meste, ktery vypada jak neco mezi temnou sci-fi budoucnosti, historickym Londynem a trochou fantazie Tima Burtona, v nemz kazdej musi mit nejakou viru. A jedinej neverici se vydava na cestu za pomstou. Je tu sice primocarej pribeh, ta maska hlavniho hrdiny ala Rorschach je spis jen na efekt, ale je to vysoce zajimavy a napinavy. Pak tu je druha, civilni linie. V ni se mota trochu neprehledne nekolik postav, jeden resi rozchod, druhej hleda syna a pak tu je zmalovana vysilujici Eva Green. No a stridave sledujem jednu nebo druhou linii, pricemz je bohuzel vic casu venovano ty civilni a ta ma obcas hluchy mista. No a tohle vse se zacne nekdy po polovine filmu pomalu proplejtat, zacne to do sebe zapadat a pomalicku davat smysl, i kdyz to vyzaduje docela pozornost, aby se v tom clovek neztratil. Zaver je sice povedenej, problem ale je, ze pak ta fantasy linie vyzniva jako pouze na efekt, bez nejakyho vetsiho smyslu. Ale urcite to stoji za skouknuti.(10.5.2009)

Zajímavý koncept spojuje vyprávění z dvou odlišných světů, ať už se ale jedná o fantastický nebo reálný, ani jeden nedokáže vtáhnout do děje. Příběhy několika hrdinů se proto míhají před očima, aby se v závěrečné scéně setkaly a spojily. Některé mírně překvapivě, jiné nepřesvědčivě, ale žádné nijak zvlášť působivě. Výjevy ze snového fantasy světa mají zřejmě fumgovat jako na první pohled lákavý protiklad k šedé realitě, jenže už od začátku jsou v menšině a postupně jich ubývá.(27.4.2009)

• lucijelucije

No tady zrovna je to velká škoda..Začalo to zajímavě, člověk hledal, tápal, zajímal se. Ale minuta od minuty se stala nudnější a čím dál více nepromyšlenější. Zbytečně brzy se odkrylo to, co by mohlo zůstat tajemstvím pro diváky až na konci příběhu,.mezitím si režisér pohrával, s nezajímavým světem číslo dvě, který bych řekla nebyl pro tento příběh nikterak důležitý..Domnívám se, že myšlenka..prolínání se dvou světů, by mohla být dobrá "hračka" pro obecenstvo i pro tvůrce..ale ne tímto zpracováním, bohužel, tohle až diváka nudí, už ani pravdu znát nechce, hlavně aby byl už konec (mimochodem druhá věc je ta, že už od půlky víte, kdo je hlavní hrdina zač, a kde tkví jeho problém).. Ale není to nic nového ani zásadního, tahle chyba se opakuje docela často, dobrý nápad, ale špatná dispozice, načasování a bohužel i to zpracování..(5.6.2012)

Při sledování tohoto filmu jsem byl asi výjiměčně tupý, protože ta důležitá zápletka mi nedošla jenom nedlouho před tím, než nám ji vyzradili samotní filmaři - a to přestože od začátku filmu házeli tolik indicií. Na druhou stranu můžu být spokojený tím, že jsem se vlastně nechal překvapit, protože až do okamžiku rozuzlení jsem si říkal průměrný filmík, ale pak když se mi všechno spojilo, tak jsem mohl jen otevřít pusu a dozízat na konec.(23.4.2009)

• - Jméno postavy Johna Preesta (Ryan Phillippe), který bohuje proti zástupcům církve clericům a poté hodlá církvi pomoci, se nápadně podobá anglickému slovu „priest“, neboli „kněz“. Ironické pojmenování přitom Garreth McMorrow do filmu zavedl schválně. (vimanzen)

• - Hlavní role ve filmu měli mít původně Ewan McGregor, Paul Bettany a John Hurt. Ovšem potom měl McGregor nehodu na kole, při které si zlomil nohu a byl nucen z natáčení odejít. Z původního obsazení nakonec zůstala jenom Eva Green. (HappySmile)