Moralita z vysokoškolského života: Seebevědomý student zanedbává řádné studium a nepoctivým způsobem se pokouší o rychlou kariéru. Z filmu byla dodatečně vypuštěna písnička, prý na žádost pohoršených diváků. Důvodem bylo pobuřující "chuligánské" vystupování interpretů. Viníci: Josef Zíma a Jiří Suchý. (oficiální text distributora)

NinadeL

Na první pohled běžný mládežnický film z druhé poloviny 50. let, na pohled druhý unikátní pohled na soudobý život vysokoškoláků. Za pouhých pět let od Zítra se bude tančit všude se doba poněkud změnila, studenty národopisu vystřídali posluchači zkoušení z indické klasické literatury. Chystaná diplomka z indické hudební teorie je už jen třešinkou na dortu. Hlavní postavy jsou tak silně opsané ze života, že jsem až měla místy pocit hraného dokumentu. Nečekaně silné zrcadlo s dneškem. A to jsem dlouho měla za to, že do Vejšky jsme měli jediný vysokoškolský film - o Šafránkovi na medicíně a Kendym na FAMU. Škoda jen toho násilného konce. ()

mchnk

Jistá herecká uvolněnost, i když klasická, lehoučká naivita filmů padesátých let se zde občas mihne, výborná režie i skvělá hudební čísla. To jsou jistě nepopiratelné klady filmu. Píseň Dáme si do bytu v podání, na basu swingujícího Jiřího Suchého, u mikrofonu Pepa Zíma a na klarinet Vláďa Menšík, to je vskutku perfektní podívaná. Jinak to lze přirovnat k typické prvorepublikové romanci o poctivém přístupu k lásce i životu. Slušná, neznámá záležitost pro fajnšmekry československého filmu. ()

Master19

Prvoplánová a šablonovitá obžaloba záporného přístupu k práci a nečestného přístupu k ženám. Prostě lenoši a vobšourníci do socialismu nepatří. Zaujmout mohou zajímavé pohledy na Prahu, které už dnes neuvidíte. Dále neobvyklá postava studenta Menšíka a velmi raná vystoupení pánů Zímy a Suchého. Troufám si říct, že Jiřího Suchého, nesoucího kontrabas po Praze, v jiném filmu neuvidíte. ()

slunicko2

Nevýrazný příslib lepších filmových časů. 1)  Na svou dobu je snímek odvážný a nekonformní - život a vzájemné vztahy studentů zachycuje věrohodně. Děj působí rovněž uvěřitelně až na ten naroubovaný konec, bez něhož by ovšem film vůbec nevznikl. Dnes mi však celé dění připadá mdlé a nevýrazné._____ 2)  26letý Jiří Papež (prospěchářský student Boris) a 24letý Ivo Palec (student Petr) odvedli standardní výkon._____ 3)  Mile potěšili 28letý Vladimír Menšík (student Saxon), 25letý Josef Zíma (student Michal) a 26letý Jiří Suchý (student s basou). ()

Marthos

Tezovitý příběh o charakterově pokřiveném kariéristovi, který, jak napovídá název filmu, vede snadný život – ovšem na cizí účet. Postavy jsou velmi schematické, některé dokonce nepravděpodobné (Jana, Petr), v lecčems je ten film ale přece jen nadčasový: otevřeně popisuje, jakými prostředky lze dosáhnout úspěchu při studiu a při psaní diplomové práce. Pravda, způsoby se v mnohém změnily, ale cíl zůstává stejný. Skvěle nasnímané záběry nejznámějších pražských scenérií doplňují mladé tváře začínajících herců – Vladimíra Menšíka, Josefa Zímy, Jiřího Suchého a Jany Werichové. A také dobový šlágr Vlastimila Hály a Vratislava Blažka Dáme si do bytu. ()

• Dokumentární indický film, ze kterého je zde úryvek, se jmenuje The Magic Touch. (NinadeL)
  • Týden po premiéře byla z filmu vystřižena nevhodná píseň Jiřího Suchého (kontrabasista) a Josefa Zímy (Michal) „Dáme si do bytu“. (JoranProvenzano)